Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

ajutor casa

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alin97

alin97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.12.2009
Buna ziua, azi am fost la Romexpo si am vazut 2 case constrite din lemn: una din lemn masiv( busteni), firma din Suceava si una pe osb, firma din Bucuresti.
Intrebare catre toti care se pricep si mai ales pt cei care au casa din lemn:
Se merita aceste case?
Firma din Suceava mi-a dat si un pret la o casa formata din parter si mansarda , cam 70-75 m patrati in jur de 15000 euro, la cheie( invelitore, izolatie, utilata cu cabina dus, ceva mobila de bucatarie, paturi,etc).

Firma din Bucuresti mi-a dat un pret de 200euro/metru patrat, dar casa este la gri( acoperis, pereti, usi si geamuri , dar fara instalatii, la interior fara finisaje)>
Ce ziceti de aceste preturi?
Inclin putin inspre cea din lemn - busteni, pret mai mic, dar mi se pare un pret mic??? De ce???
Se pot vedea la expozitia de la Romexpo pana sambata 15 mai 2010. Astept detalii.

#2
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
Depinde de tratamentul aplicat lemnului, dar si eu as merge pe cea din lemn. Arata si mai bine, si daca e intretinut e mai trainic. Pp ca cei 70 mp sunt construiti, nu utili, deci vreo 55 utili.
Poti detalia ce tip de lemn, ce tip de invelitoare, ce tip de izolatie, etc. ?

Edited by Asassin, 11 May 2010 - 20:36.


#3
alin97

alin97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.12.2009
cred ca am gresit un pic
casa are jos o suprafata de 22 si sus de 8 deci in finall sunt 30 utili
invelitoarea au spus ca e din tabla cred ca lindab, tratarea au spus ca e buna, in interior se lasa asa adica se vede busteanul. Cine a mai vazut-o la Romexpo( in exterior de pavilionul central) rog pareri despre ea

Attached Files

  • Attached File  IMG.jpg   4.19MB   94 downloads

Edited by alin97, 11 May 2010 - 21:22.


#4
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Pai,prietene, e foarte simplu: 15 000 euro / 30 mp DESFASURATI (construiti) = 500 euro/mp construit la cheie.
Daca e sa compari cu preturile vehiculate pe forum,facand o medie,nu prea se ajunge la pretul asta nici de catre cei care fac case stil camin cultural,scoala sau spital (adica cu caramida zdravana , fier si multe betoane).
Cred ca nu are rost sa comparam acum cele 2 tipuri de case intre ele.
Inca ti se mai pare IEFTIN? :huh:

Casa are 30 mp desfasurati sau 25.10 mp utili,asa scrie in fisa.

#5
dansta

dansta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 07.05.2007
15.000 euro ptr casuta aia? Enorm

Din pacate casele din lemn sunt aproape la fel de scumpe/ieftine ca si casele clasice. Spun asta din proprie experienta, am fost in situatia sa caut un constructor, am vorbit cu multi pe mail si la tel, si fata in fata cu 4 , am primit oferte (pe baza planurilor de arhitectura), multe dintre ele mai mari decat ofertele primite de la constructorii clasici (firme nu dorei)  Era vorba de sistemul cu osb, si am cerut oferte la rosu+izolatia de vata minerala+invelitoare
Una peste alta, facand calcule minutioase am ajuns la concluzia ca nu e nicio smecherie dpdv al pretului, cu cei mai ieftini tot ajungeam la un pret aproape egal cu al constructiei clasice- caramida 30.

#6
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postalin97, on 11th May 2010, 21:21, said:

cred ca am gresit un pic
casa are jos o suprafata de 22 si sus de 8 deci in finall sunt 30 utili
invelitoarea au spus ca e din tabla cred ca lindab, tratarea au spus ca e buna, in interior se lasa asa adica se vede busteanul. Cine a mai vazut-o la Romexpo( in exterior de pavilionul central) rog pareri despre ea
Ai gresit pt ca ai comparat mere cu pere.
O casa din busteni imbinati ca si cea de la suceava va fi chiar si fara termoizolatie mai scumpa decat una pe schelet din dulapi si placata cu OSB cu superizolatie termica.
Din busteni iti faci numai daca iti place f mult aspectul si caldura ce o degaja uitandu-te la ea,sa fim sinceri sunt prea putine zonele rezidentiale unde o asemenea casa se poate simti bine...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate