Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

beton amprentat vs pavaj clasic din dale de beton

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#55
all_that_jazz

all_that_jazz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.12.2008
diferenta intre betonul simplu si cel amprentat tine de aspectul suprafetei. o sa vezi ca ti se va crapa sau ti se vor face "valuri" din cauza schimbului de temperatura
daca inca nu te-ai apucat de treaba, mergi pe pavele. sunt o multime de variante, nu trebuie sa le iei pe cele mai scumpe.

#56
vladik

vladik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.11.2008

 dinmarius, on 3rd July 2011, 18:46, said:

Am pus pavaj pe 200 mp, mare prostie, betonul amprenta este perfect si arata si mai bine. :wallbash:

crede-ma ca ai facut o alegere foarte buna. Betonul amprentat cu timpul incepe sa arate destul de rau. daca tot ti-ai pus pavaj, sper ca nu ti-ai luat turnat manual de catre un "Dorel" ca in cazul asta ai dat banii de pomana. cel mai bine este sa iei pavaj care sa fie tratat si presat special

#57
vallentin_

vallentin_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.01.2010

 vladec, on 3rd July 2011, 18:36, said:

Vreau sa-mi pavez trotuarul de protectie al casei.
In Hornbach am vazut pavaj 10x20x4, gri, de la firma Fruhwald. Costa 30lei/mp2. De unde stiu daca e vibropresat? E bun? Acelasi pavaj marca Elis costa 36 lei/mp2 (pret din Dedeman).

mergi pe elis, ei au toate pavajele vibropresate. probabil ca diferenta de pret de 6 lei tine de calitate sau cel mult de adaosul diferit din retelele de distributie. ca sa fii sigur vezi pe net si alte oferte de pret pentru pavajul care te intereseaza

#58
alex_marius_sava

alex_marius_sava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2011
Merge betonul amprentat pentru suprafete interioare, in locul gresiei?
Ma gandesc la baie , hol, bucatarie.

#59
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 vallentin_, on 22nd July 2011, 12:44, said:

mergi pe elis, ei au toate pavajele vibropresate. probabil ca diferenta de pret de 6 lei tine de calitate sau cel mult de adaosul diferit din retelele de distributie. ca sa fii sigur vezi pe net si alte oferte de pret pentru pavajul care te intereseaza
Si pavajul de la Fruhwald este vibropresat. Fruhwald e firma de traditie, cu vechime si experienta in domeniu (vezi site-ul firmei, te ajuta goagal).
Symmetrica este, de asemenea, o foarte buna alternativa. Pavaj din beton vibropresat.

#60
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am ales pavajele tip grilaj in care pot planta gazon, de la Bricostore, pt masina

#61
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Intre pavele si beton amprentat eu as alege...piatra cubica.Pavelele si betonul se degradeaza de la inghet,de la sarea si alte solutii care se dau pe sosele iarna si care cad de pe contraaripile masini la noi in curte pe pavaj.Piatra cubica (granit,bazalt) nu se degradeaza de la intemperii.

#62
ooroles

ooroles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.05.2011

 sith, on 25th February 2011, 20:15, said:

Iata niste pardoseli din beton pretabile pentru interior cred ca este cea mai buna solutie pentru interioare mai ales cele cu incalzire in pardoseala putem uita de gresie de acum inainte  :peacefingers:


daca mai citesti cumva acest topic, poti sa imi spui ce fel de pardoseli sunt astea? arata foarte interesant.

#63
blue_maniak

blue_maniak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.03.2007
Betonul amprentat lasa impresia de ieftin. Vrea sa fie ce nu e ... l-as compara cu un linoleum. Se potriveste de minune cu "post-modernismul scremut" de diversi arhitecti, ingineri constructori si mai ales beneficiari de dupa anii '90, cu kitsch-ul omniprezent regasit in majoritatea constrcutiilor ale ultimilor 20 de ani.
Chiar acum rasfoiesc catalogul unei firme de pavaje din afara tarii iar multe solutii sunt din punct de vedere estestic mult peste betonul amprentat. Din punct de vedere tehnic e clar ca betonul amprentat e cea mai proasta solutie.
Asa cum zicea si user-ul corsa, cine-si permite, sa puna piatra cubica altfel pavaje din beton.

#64
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 ooroles, on 31st January 2012, 15:28, said:

daca mai citesti cumva acest topic, poti sa imi spui ce fel de pardoseli sunt astea? arata foarte interesant.
Beton superfinisat,beton elicopterizat,pardoseli epoxidice ........ sunt diferite tratamente aplicate pardoselilor folosite in tari dezvoltate pardoseli asemanatoare gasesti in marile lanturi de magazine,avantajele acestor pardoseli fiind multiple de la usurinta curatarii pina la multitudinea de culori,forme,texturi .... cred ca pentru o casa s-ar preta muuuuuult mai bine decat banala gresie.

Edited by sith, 25 March 2012 - 12:24.


#65
ooroles

ooroles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.05.2011
intr-adevar din pozele alea arata super bine, insa un amic mi-a spus ca elicopterizat sau epoxidice se folosesc doar in parcari (ei cel putin asa fac). pe holuri au granit sau travertin.

uitandu-ma la poze cu epoxidice sau elicopterizate nu prea au luciul celor din pozele alea si nici nu arata asa bine.

#66
inagy

inagy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.05.2007
Stiti cumva vreo firma sau pe cineva in Brasov care executa lucrari de genul acesta?

Noi avem de amenajat un drum pentru acces auto de vreo 150 metri - distanta de la poarta pana la casa. Am vrea sa amenajam si in jurul casei ceva trotuar pentru ca e foarte moale acum si noroios, de abia mai putem ajunge la casa ca ne impotmolim in noroi iar terenul e foarte lutos.
In plus am vrea sa facem in partea dreapta a drumului ceva sant sa se scurga apa care coboara din padure, ca suntem vecini cu ea :) dar nu stiu exact cum sa facem asta.

Aveti ceva recomandari in materie de materiale, mesteri, chiar si design?

Am inteles ca cel mai recomandat ar fi pavajul vibropresat, pentru accesul auto ne gandisem sa punem genul acesta de pavaj grila, 2 linii de latime 40cm la distanta care trebuie sa poti merge cu rotile pe ele http://www.pavaje-pa...e-de-montaj.jpg

Edited by inagy, 12 March 2013 - 15:56.


#67
cricccc

cricccc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2013
Am mers si eu pe varianta de beton polimer, cica tehnologie noua, dar poate depinde si ciine face lucrarea.
Eu am gasit disponibilitate la http://www.mgecodesign.ro/, care zice ca face si drege si e meserias mare, 16 euro/mp fara tva.
E pus in toamna si cam 1/4 nu a facut priza si pare ca este gresie nelipita si 1/4 este umflat, inca nu e scos, dc cineva vrea sa vada cum arata, il invit.

In concluzie, mare grija cu cine lucrati, sa nu mai pacaleasca http://www.mgecodesign.ro/, individul asta jegos si pe altii, acum de 2 luni imi zice ca vine sa repare, dar in ultimile 3 spt nu raspunde la telefon.

Problema e ca nici nu mi-a dat nimic, contract, chitanta sau altceva si n-am cu cine sa ma cert ...

#68
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Exista solutii ca sa nu mai se deterioreze asa repede betonul amprentat. Solutia este si pentru pavele. Ea este foarte noua si extrem de ieftina. Undeva la 7 euro/MC, adica 0,7 euro/mp in cazul unei grosimi de 10 cm. Inlocuieste si plasa tip buzau.
Have a look ! http://forum.softped...microfisuri-85/

#69
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
la betonu de tipu asta nu craparea in masa e problema ci exfolierea statului de la suprafata, caz in care fibrele ale nu ajuta la nimic.

#70
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
@msn2, eu cred ca ajuta, inrucat maresc forta de coeziune interna cu 20% si rezistenta la oboseala a betonului. Mai mult decat atat, exfolierea se datoreaza tot microfisurilor, care sunt prevenite cu 85%. Mie mi se pare ca ajuta.

#71
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
microfisurile care duc la deteriorarea finisajului betonului amprentat sunt mult mai mici decat fibrele alea, asa ca... ajuta dar ... tot se crapa :)

Edited by msn2, 30 May 2013 - 09:35.


#72
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Fibrele alea PREVIN aparitia microfisurilor prin hidratarea particulelor de ciment mult mai buna. Acele fibre sunt 1 miliard jumatate intr-un metru cub de beton si au o suprafata enorma de contact. Prin asta asigura hidratarea cimentului aproape in intregime. Scad si temperatura din reactia de hidratare datorita faptului ca se opun evaporarii apei. Fix din cauza din care apar microfisurile. Dar tu crezi ce vrei :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate