Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Casa Pasiva!

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
alfacentauri

alfacentauri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.12.2005
Salutare!

De ceva timp incoace sunt si eu cu gandul la construirea unei case pasive. Am un contact cu o firma care produce asemenea case pe baza de polistiren (nu sunt in romania). Peretele are 44 de cm grosime, din care 14 e beton si restul polistiren (pe exterior si interior).

Eram interesat daca cineva in Romania si-a facut o asemenea casa si la ce cheltuieli ajunge cu incalzirea, ce preturi au casele / mp. Aici pot sa spun ca materialul pt o casa (astra incluzand DOAR polistirenul) de 130-140 mp ajunge undeva la 40.000 euro. Totul este din polistiren, inclusiv acoperisul iar casa sta si ea la randul ei pe o placa de polistiren de 25-30 de cm. Costructia merge foarte repede...aprox 6 sapt.

Am fost sa vad o casa care se construieste momental cam la 100 km de mine si pot sa spun ca arata foarte interesant. Am reusit sa vb. cu proprietarul care era la fata locului si cladea la greu cu polistiren :), care mi-a spus ca toata constructia gata la cheie va iesi undeva la 120.000 de euro, inclusiv pompa de caldura, panouri solare, geamuri pasive (3 randuri de sticla), finisaj, etc.

Astept raspunsurile celor ce au asemenea case si nu numai; oricine e interesat de asemenea constructii poate sa-si spuna parerea.

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
am vazut la un prieten niste elemente din poliestiren din ala, se imbinau ca niste lego-uri, cine i le-a dat zicea ca poate sa le cladeasca si singur, iar la urma sa vina cifa sa toarne betonul. problema era sa nu vina o vantoasa inainte de a turna betonul in ele. mai erau si amvicurile, care sunt inferioare ca si calitate fata de sistemul asta. o problema e ca nu ai sa poti pune corpuri suspendate pe ele si genul asta de constructii sunt relativ noi si nu se stie prea bine cum se comporta in timp.

Edited by Fane, 03 May 2010 - 19:48.


#3
alfacentauri

alfacentauri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.12.2005
Da, se imbina exact ca lego. E lego pt baietii mari :)). Peretii au un sistem de prindere in caz ca ar fi vremea "vantoasa" :D, si oricum prinderea lor de fundatie pana la umplerea cu beton e oligatorie. Elementele au niste marcaje, unde daca bagi un surub, nimeresti exact intr-un diblu incorporat in polistiren. Elementele suspendate se pot si ele fixa pe perete printr-un diblu special sau prin integrarea in beton al unu polistiren special pt agatarea corpurilor grele din cate imi explica firma asta. Din cate am vazut totul este foarte bine gandit, au o rezolvare pt orice caz mai exotic, colturi in diferite grade, pereti rotunzi, etc, etc....

Da, am mai vazut si AMVUrile dar cum ai zis si tu, nici mie nu mi se par de calitate.

Si oricum casa pasiva cu polistiren de 5 cm pe ext, 5 cm pe interior, fundatie neizolata, geamuri termopan simple, etc......poti sa uiti

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
partea de exterior era mai groasa de 5 cm si poliestirenul era ceva mai compact decat cel obisnuit. totusi mergi la un constructor priceput si roaga-l sa-ti faca un calcul cat te-ar ajunge sa faci constructie clasica si s-o aduci la acleas grad de inzolare, sa n-ai surprize. casa pasiva poti face si in alte moduri decat cu sistemul respectiv. iar cum vazusem eu poliestirenul ala nu stiu daca iese chiar o casa pasiva ci doar una bine inzolata.

din ce stiam eu nu-i tocmai rentabil sa construiesti o casa pasiva, se recupereaza greu investitia in constructie din economiile de combustibil. stiam ca-i mai mult un moft genul asta de constructie decat o chestie foarte justificata economic.

Edited by Fane, 03 May 2010 - 20:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate