Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Centrala termica

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Am deschis acest subiect si la Instalatii..dar aici citeste mai multa lume!

La o casa cu suprafata de 185 mp utili, 3 bai, ce fel de centrala ma sfatuiti sa cumpar? Cu boiler separat de centrala, sau cu boiler incorporat? Cum este mai bine pt a avea apa calda chiar daca 2 oameni fac concomitent baie si in timpul asta merge si masina de spalat rufe..de exemplu. Ce capacitate ar fi indicat sa aibe boilerul?
Inginera de instalatii a carei firma imi face instalatia sustine ca o centrala cu boiler incorporat de 60 l ar fi suficient...eu m-am interesat si nu este nici pe de parte asa...ce ma sfatuiti?

Casa este din caramida Brikston de 25 cm ,tencuita apoi  urmeaza termosistemul de 10 cm.
Sintem 2 adulti, un prescolar si un batran.
Nu doresc centrala pe peleti..si nici in condensatie.

Multumesc!

#2
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
se pare ca nimeni nu stie.... :huh:

#3
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

 AC09, on 3rd May 2010, 22:07, said:

se pare ca nimeni nu stie.... :huh:
ia si tu proiectul in brate si mergi la 2-3 firme mari si cere o oferta.
vezi si tu ce zic unii, ce zic ceilalti si iti faci o idee. dupa ce compari ofertele incepi si cauti preturi ,faci comparatie cu cele de la firme. ca sa obtii informatii aici trebuie sa ai si ceva rabdare si sa dai ceva mai multe detalii: necesarul de caldura se calculeaza in functie de volum nu de suprafata,de suprafata spatiilor vitrate,de pozitionarea in functie de punctele cardinale, de izolatia casei. nu vrei centrala pe peleti,nu vrei in condensatie,asta e alegerea ta ,indiferent de genul centralei tot un nr de KW trebuie sa aiba indiferent de combustibil. e bine sa gandesti de 2 ori cand o achizitionezi centrala pt ca odata cumparata nu e atat de ieftina incat sa cumperi alta iarna urmatoare.

#4
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Asa grosso-modo, as spune ca o centrala de cca 35-45KW e suficienta, insa exact cum spune colegul normal ar fi sa faci un calcul (absolut simplist poti lua 60W/m3, iar la tine sunt cam 600m3).

Boilerul de 60L poate fi OK pt un dus de 5-7 minute, urmat de o pauza de 15-20. Daca vrei sa faci o baie, cel putin 120L.

Functie de puterea centralei, de necesarul de apa calda, pierderile de caldura, poti sa dimensionezi centrala... insa asta pierde din calcul un fapt important - in toate zonele din Buc de care stiu, gazul nu are presiune cand e frig... asa ca e bine sa fie supra-dimensionata (macar 15-20%) centrala, ca macar noaptea cand creste presiunea sa poti face cald. Asa ca eu as alege un 40KW ca referinta.

Dupa aia vorbesti cu guru de pe aici care iti pot spune care din cele 3-4 variante alese de tine ajunge des la service si trebuie evitata...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate