Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Propuneri pentru vacanțele sau week-end-urile viitoare

- - - - -
  • Please log in to reply
1139 replies to this topic

#991
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009

View Postmaximg, on 12 septembrie 2016 - 11:20, said:

1. Daca ai ajuns acolo , sa nu ne ferim , mergi la Arsenie Boca ...asa ca eventualul efort sau chin face parte din eforturtul de a ajunge mai aproape de Dumnezeu ...
2. S-a latit totul , doar  ultima curba la 90gr printre case , a ramas mai nasoala ...
3. Acum , daca tie nu-ti place aventura ????
4. Daca vei mai umbla prin zona , pe drumuri secundare , vei gasi sosea prin padure , lata de 1 banda , sau in localitati , unde doua masini incap , daca se chema " tata motors " ...
Eu am fost sa vad peisajul nu mormantul, mai mult mi-a placut Manastirea DENSUS, iar de aventura, am urcat la Blidaru(pietonal), Costesti-Cetatuie(asta doar in zona) si multe alte drumuri forestiere(desi nu am 4x4) asa ca stiu ce vorbesc despre situatia drumului spre Prislop. Despre efortul de a ajunge mai aproape de nu stiu cine sfatuieste-i atunci pe pelerinii care vin cu autocarul sa mearga pe jos traseul pana la biserica. Opinia mea...

#992
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postmihaistoian, on 12 septembrie 2016 - 14:16, said:

............ Despre efortul de a ajunge mai aproape de nu stiu cine sfatuieste-i atunci pe pelerinii care vin cu autocarul sa mearga pe jos traseul pana la biserica. Opinia mea...
Sarcastic !
Daca ai vedea cum arata multi care vin acolo , primul tau drum ar fi la Bucuresti sa arunci guvernul in aer ! O multime de persoane bolnave , pt care sistemul medical nu gaseste solutii , asa ca doar Dumnezeu si credinta ii mai poate ajuta . Sa spui ca astia pot urca ...o gluma amara , atita timp cit abia urca aleea pina la mormint , multi ajutati sau carind un scaunel dupa ei .
Da , cocalarii , ca sint o multime ,  pot urca pe jos .

#993
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009

View Postmaximg, on 12 septembrie 2016 - 15:08, said:

Sarcastic !
Daca ai vedea cum arata multi care vin acolo , primul tau drum ar fi la Bucuresti sa arunci guvernul in aer ! O multime de persoane bolnave , pt care sistemul medical nu gaseste solutii , asa ca doar Dumnezeu si credinta ii mai poate ajuta . Sa spui ca astia pot urca ...o gluma amara , atita timp cit abia urca aleea pina la mormint , multi ajutati sau carind un scaunel dupa ei .
Da , cocalarii , ca sint o multime ,  pot urca pe jos .
Sincer, cred ca tocmai credinta nu mai exista la Prislop, a fost inlocuita de lacomia bisericii. Las la o parte chestia cu lumanarile, dar n-am inteles interdictia de a face fotografii in zona exterioara a mormantului ori a bisericii, trebuie sa cumperi doar de la tarabele lor fotografii si suveniruri

#994
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008

View Postmihaistoian, on 12 septembrie 2016 - 15:35, said:

n-am inteles interdictia de a face fotografii in zona exterioara a mormantului ori a bisericii

Ti ai raspuns singur..

View Postmihaistoian, on 12 septembrie 2016 - 15:35, said:

trebuie sa cumperi doar de la tarabele lor fotografii si suveniruri

Edited by yonut_a, 12 September 2016 - 15:55.


#995
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postmihaistoian, on 12 septembrie 2016 - 15:35, said:

Sincer, cred ca tocmai credinta nu mai exista la Prislop, a fost inlocuita de lacomia bisericii. ...........
Fals . Am fost si eu acolo , iar la plecare , cind m-am suit in masina , prima mea intrebare / constatare : " n-am platit nimic , nu platim ???? " Nimeni nu cere nimic , luminarile sint 0,5 lei , ca peste tot , care este problema ?
Chestia cu pozele este normala . Nici nu va dati seama ce-ar fi acolo daca orice cocalar si-ar face selfie cu crucea .... Poze , icoane si alte alea tematice , gasesti in toata zona , toate tarabele , tirgurile , la acelasi pret .

#996
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Ce e aşa wow la Prislop de e vizitat de atâţia oameni?

#997
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
E sursa tuturor citatelor si cugetarilor de pe Facebook.

#998
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostVelaxa, on 12 septembrie 2016 - 17:10, said:

Ce e aşa wow la Prislop de e vizitat de atâţia oameni?
Cum " wow " nu se stie ce inseamna si cert nu se poate lega de Prislop nu se poate povesti .
...dar ca indiciu , nu vizitezi nimic ...

#999
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmihaistoian, on 12 septembrie 2016 - 14:16, said:

Eu am fost sa vad peisajul nu mormantul ...

Exact aşa gândesc şi eu.
Din 1990, de când mi-am procurat Atlasul rutier al României (cel din 1985, cu coperţi bej, cartonate), printre alte obiective de vizitat mi-am pus pe listă Mânăstirea Prislop. N-am apucat încă să vizitez mai pe îndelete zona, dar densitatea mare de obiective pe o suprafaţă foarte mică mă va aduce şi pe-acolo, în viitor.
Pe urmă am aflat că nu ai ce să vezi la mânăstirea respectivă, că ar fi în paragină, iar mai încoace a început să se vorbească despre Arsenie Boca. Habar n-aveam cine e personajul, dar căutînd pe google am aflat câte a pătimit din cauza comuniştilor, ceea ce contează mult pentru mine. Oricum, chiar şi în prezent, tot peisajul mă interesează şi obiectivul turistic în sine. Nu sunt pelerin şi îmi place să iau amintiri pe cardul foto de peste tot unde ajung. Iar când mi se interzice un drept fundamental (acela de a face poze), pur şi simplu ignor interdicţia, spre disperarea soţiei (care iese greu din convenţional).

@maximg: prin poză nu se înţelege neapărat selfie. O soluţie corectă faţă de toţi vizitatorii ar fi să fie permise pozele, cu excepţia selfie-urilor, cum am văzut că se procedează în muzeele din Grecia în preajma sculpturilor antice. Pur şi simplu este interzis să-ţi faci poză alături de sculptura respectivă, dar este permisă orice poză în care nu apari tu, chiar şi dacă foloseşti bliţul. Aşa mi se pare corect să se procedeze şi la Prislop.


Sănătate şi toate cele bune !

#1000
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmihaistoian, on 12 septembrie 2016 - 15:35, said:

Sincer, cred ca tocmai credinta nu mai exista la Prislop, a fost inlocuita de lacomia bisericii. Las la o parte chestia cu lumanarile, dar n-am inteles interdictia de a face fotografii in zona exterioara a mormantului ori a bisericii, trebuie sa cumperi doar de la tarabele lor fotografii si suveniruri
Am intalnit interdictii in multe capitele europene unde am fost pentru a fotografia/filma.Adica Roma,Madrid,Praga,in Bavaria,Viena.Si in Grecia am intalnit rar,dar am vazut cazuri de interdictii.Asa ca stai linistit,nu am inventat noi roata.
PS: Iti recomand sa vizitezi Hagia Sofia in Istanbul.Cica e "Muzeu" si costa 40 lire in 2013/persoana.Nu iti convine,poti merge "peste drum' la Blue Mosque.Yoc poze dar e intrare gratis :)

Edited by AdrianHH, 15 September 2016 - 17:01.


#1001
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostAdrianHH, on 15 septembrie 2016 - 17:00, said:

Am intalnit interdictii in multe capitele europene unde am fost pentru a fotografia/filma.Adica Roma,Madrid,Praga,in Bavaria,Viena.Si in Grecia am intalnit rar,dar am vazut cazuri de interdictii.Asa ca stai linistit,nu am inventat noi roata.
PS: Iti recomand sa vizitezi Hagia Sofia in Istanbul.Cica e "Muzeu" si costa 40 lire in 2013/persoana.Nu iti convine,poti merge "peste drum' la Blue Mosque.Yoc poze dar e intrare gratis Posted Image

Banuiesc ca te referi la interdictia de a fotografia in interior. In exterior nu am vazut pe nicaieri sa iti interzica!!! Ori la Prislop tocmai asta e discutia: fotografiezi din afara.

Oricum, mie nu mi se pare normala nici intedictia de a fotografia in interior: atata timp cat ma lasi sa vizitez (cu plata sau nu), de ce imi interzici sa fac fotografii? Singura explicatie e ca vrei sa imi mai scoti niste bani din buzunar! Nu cred nici in prostia ca blitzul strica picturile. Ei cand fac fotografii profesionale pe care la baga in cataloage si folosesc super lumini, nu afecteaza picturile? Decolorarea se datoreaza imbatranirii vopselurilor (inevitabila) si nu blitzului folosit!

Edited by bogwol, 30 September 2016 - 13:32.


#1002
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Sunt curios ce se întâmplă dacă ai cumpărat deja ceva cărţi, pliante, vederi, magneţi etc. (cam tot ce au la vânzare). După aia oare te lasă să fotografiezi ?


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 01 October 2016 - 02:17.


#1003
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009

View PostOvidiuNS, on 01 octombrie 2016 - 02:10, said:

Sunt curios ce se întâmplă dacă ai cumpărat deja ceva cărţi, pliante, vederi, magneţi etc. (cam tot ce au la vânzare). După aia oare te lasă să fotografiezi ?


Sănătate şi tcb !
NU!

#1004
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Vreau sa mergem la Therme intr-o vineri si sa mai stam prin Bucuresti in wknd. Ce putem face, vizita? Daca stiti si cazare ok dpdv al conditiilor si al pretului, puteti lasa un mesaj.

Multumesc,
Alizeu

#1005
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Post_Alizeu_, on 22 octombrie 2016 - 20:48, said:

... prin Bucuresti in wknd. Ce putem face, vizita? ...

Uite o Listă exhaustivă cu ce e de vizitat în Bucureşti, la care eu am adăugat ulterior Muzeul Theodor Aman şi restaurantul Caru' cu bere. Cauţi pe google informaţii despre ce anume te interesează şi-ţi faci apoi programul propriu.
Hoteluri sunt multe, cel mai bine e să apelezi la booking.com.


Sănătate şi distracţie plăcută !

#1006
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View Postmihaistoian, on 12 septembrie 2016 - 15:35, said:

Sincer, cred ca tocmai credinta nu mai exista la Prislop, a fost inlocuita de lacomia bisericii. Las la o parte chestia cu lumanarile, dar n-am inteles interdictia de a face fotografii in zona exterioara a mormantului ori a bisericii, trebuie sa cumperi doar de la tarabele lor fotografii si suveniruri
nu-ti ia nimeni boii de la caruta daca te apuci sa fotografiezi.
unde consider io ca e un obiectiv public, io nu am nici o problema in a fotografia, si pana acum nu mi-a reprosat nimeni asta nicaieri.

#1007
my_dreams_prisoner

my_dreams_prisoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 22.10.2010
Salut!

Cine imi poate spune daca proprietarii castelului Peles primesc acele sume uriase , precum celorlalte palate din dotarea lor, decatre stat, adica noi???
Si daca da, de ce mama naibii, ca sa faci 1( UNA) poza, tre sa platesti 100 lei? Iar pentru vizitarea unei camere, 20 lei??

Multam!

#1008
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Reformuleaza in romana, te rog!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate