Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Propuneri pentru vacanțele sau week-end-urile viitoare

- - - - -
  • Please log in to reply
1139 replies to this topic

#937
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cazare in Predeal . Traseul de la Dambul Morii - Canionul 7 Scari. Spectaculos si usor de parcurs. Dus - intors faci cam 3 ore.

Tot acolo gasesti si 2000m de tiroliana, daca te intereseaza sa incerci.

#938
jonSnow

jonSnow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 18.04.2012
Am mai fost de cateva ori. Alte idei?

#939
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Valea lui Stan-vidraru

#940
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Ala nu prea e traseu pentru lenesi. Plus ca am inteles ca trenul Bucuresti - Vidraru a fost anulat din cauza numarului scazut de calatori.

#941
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Nu e un traseu dificil ci, mai degraba zic, spectaculos

Ok, am recitit si am vazut ca trebuie tren.
Atunci, Bucegi sa fie!

#942
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cu trenul pana la Brasov si de acolo ceva microbuz pana la Zarnesti. Acolo ai traseu lejer prin Prapastiile Zarnestilor.


Naspa fara masina.

#943
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009
Buna ziua tuturor,
Desi nu postez des, astazi m-am gandit sa va expun in cateva randuri concediul pe care l-am facut saptamana trecuta(01-06.09) in zona Sighisoara-Medias-Fagaras, vizitand cat mai multe biserici fortificate. Nu voi incerca sa descriu detaliat bisericile pe care le-am vizitat, pentru ca nu am de gand sa scriu un tratat de istorie, ci sa va ofer cateva indrumari cat de cat utile. De mentionat ca toate bisericile pe care le-am vizitat sunt evanghelice si sunt in administrarea Consistoriului Evanghelic, nu a primariilor.
Ziua 1: Bucuresti-Brasov-Rupea-Dacia-Viscri-Sighisoara. La iesirea din Rupea, se vireaza stanga pe un drum comunal plin de gropi catre comuna Dacia, iar la intrarea in comuna se vireaza dreapta catre Viscri pe un drum de macadam rezonabil spre rau. Localitatea Viscri este tot mai vizitata, iar casele arata mai bine, ca si biserica, de cand s-a implicat in renovari Fundatia Mihai Eminescu patronata de printul Charles. In continuare Viscri-Bunesti(pe un drum comunal la fel de rau ca si celalalt), unde am reintrat pe drumul national catre Sighisoara. Cazarea in Sighisoara, unde de altfel am stat 4 nopti, am avut-o la Pensiunea Casa Soare(am scris la sectiunea ,,Unde sa ne cazam'' despre ea). Dupa amiaza si seara am vizitat cetatea, servind masa la Terasa Jo Pub(mancare foarte buna si portii mari), iar desertul la Casa Cositorarilor.
Ziua 2: Sighisoara-Mureni-Archita-Darjiu-retur-Saschiz-Cloasterf-Saschiz-Sighisoara. Drumul intre Mureni si Archita este partial asfaltat, apoi macadam, bunicel pana in Archita, spre rau catre Darjiu, insa ultimii kilometri sunt din nou asfaltati. In Darjiu jud. Harghita este o biserica intrata in patrimoniul UNESCO, dar ne-am inteles foarte greu cu persoana care are cheile bisericii(eu nu stiu maghiara, ea nu stia romana). In Archita in jud. Mures, am vizitat o alta biserica frumoasa, femeia care are cheile oferindu-ne informatii pertinente si despre alta biserica, cea din Cloasterf. Din Archita am plecat catre Cloasterf prin Saschiz, am vizitat bisericile din aceste doua locatii si apoi am mancat la restaurantul Hanul Cetatii din Saschiz(din nou mancare foarte buna si portii mari).
Ziua 3: Sighisoara-Medias(drum foarte prost la intrarea in oras)-Valea Viilor-Medias-Mosna-Alma Vii-Medias-Sighisoara. Cheile bisericii din Valea Viilor sunt la o batrana de vreo 80 ani, daca nu este acolo, intrebati la primaria de langa biserica, oamenii sunt binevoitori si o cauta, iar in interior exista si un muzeu micut dar foarte frumos. Biserica din Mosna este ingrijita de o femeie care locuieste chiar acolo si exista si aici un muzeu foarte interesant. Biserica din Alma Vii este inchisa pana anul viitor in luna iunie pentru renovare, iar muncitorii nu ne-au lasat sa intram. Biserica din centrul orasului Medias arata bine, dar nu poti fotografia sau filma nici macar cu taxa speciala. Pentru a manca recomand Trattoria Roma din Medias(portii uriase-bolul de ciorba are 500 grame si este plin).
Ziua 4: Sighisoara-Sarosu pe Tarnave-Biertan-Valchid-Copsa Mare-Malancrav-Sighisoara. Biserica din Sarosu pe Tarnave este inchisa desi abia a fost renovata prin programul REGIO(conform panoului de la intrare). Biserica din Biertan se deschide la ora 10.00 si este cea mai comerciala dintre toate. Intre Biertan, Valchid si Copsa Mare drumul se prezinta in stare buna, la fel si cel dintre drumul national si Malancrav, mai putin cand trece prin comuna Laslea. Bisericile din Valchid, Copsa Mare si Malancrav pot fi vizitate, cheile fiind la persoane care locuiesc langa biserici. O mentiune aparte pentru biserica din Malancrav, singura in care s-a mai pastrat pictura murala in interior de la 1400 si care mie mi s-a parut ca seamana cu picturile bisericilor modovenesti.
Ziua 5: Sighisoara-Apold-Agnita-Dealu Frumos-Merghindeal-Cincu-Fagaras. Drumul este in general bun, cu un peisaj foarte frumos. Biserica din Apold este inchisa desi si aceasta abia a fost renovata prin programul REGIO(conform panoului de la intrare).De asemenea, si biserica din Agnita este inchisa, insa aceasta arata rau, cel putin exteriorul. Cheile bisericii din Dealu Frumos sunt tot la o batrana de vreo 80 ani, in Merghindeal cheile sunt la vechea casa parohiala de langa biserica, iar in Cincu sunt la o familie din apropiere, toate cele trei biserici putand fi vizitate fara probleme. Bineinteles ca dupa amiaza am vizitat Cetatea Fagarasului, renovata foarte bine si care ar trebui pusa in valoare mult mai mult.
Ziua 6: Fagaras-Codlea-Cristian-Rasnov-Bucuresti. Si in Codlea si in Cristian sunt doua biserici foarte frumoase(in special cea din Codlea) care pot fi vizitate, iar in Rasnov recomand urcarea la cetate cu noul lift inclinat care ofera o panorama foarte frumoasa asupra intregii zone.

#944
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Aveti ceva propuneri de cazare la Cazanele Dunarii?
De asemenea, ceva trasee turistice/lucruri de facut prin zona?

Multumesc.

#945
emilacke

emilacke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 05.09.2008
Noi ne-am cazat aici acum cativa ani:  http://www.turistinf...lia-c40889.html
Ca si loc de vizitat, printre altele am dat o tura pe la sarbi, in Golubac. Nu e de ratat la ei specialitatea lor, pleskavica.

#946
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007
Urcare pe Ciucaru Mare
Urcare pe Ciucaru Mic
Pestera Ponicova - se intra in gura ei la orice plimbare cu barcuta , insa recomand vizitarea ei din partea cealalta, daca te intereseaza da un semn si detaliez in weekend cand am mai mult timp

#947
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Imi puteti recomanda si mie ceva pentru weekend? Plecare sambata dimineata intoarcere duminica seara, n-am idee ce as putea face, dar vreau sa plec de acasa undeva:) E vorba de weekendul urmator 24-25 oct.
Mersi

Edited by iulian93, 18 October 2015 - 18:35.


#948
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Plecare de unde ?

#949
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012
Doresti sugestii dar habar nu au posibilii sfatuitori de unde pleci in tura si cam cat de departe, plus ca nu precizezi cam ce ai dori sa faci in acea iesire.
Poate o drumetie, poate o plimbare la diferite muzee, poate un gratar, poate......
Doresti circa si ceva, daca se poate!




#950
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Scuze, am postat in graba.
Plecare din Bucuresti, plimbare in special sa fie, muzee, eventual pe drum opriri la diferite destinatii, ce se poate de preferat zona de munte. Plecare cu masina, n-as vrea sa fac mai mult de 4-5 ore pe drum. ( condus efectiv )
Am o lipsa de inspiratie grava in momentul asta
Caut si eu pe aici poate "fur" o idee deja postata si o adaptez la nevoile mele !

Edited by iulian93, 18 October 2015 - 21:21.


#951
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Sibiu si Marginimea Sibiului. La muzeu satului Astra cred ca e superb acum toamna

#952
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Sibiul mi-a venit si mie prima data in minte. 😊

#953
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012
Intr-adevar Sibiul ar fi principala optiune. Ai ce vizita! Nici nu vei reusi intr-un weekend a vizita prea multe din obiectivele turistice ale orasului.

Ar mai fi Sighisoara sau Brasovul. Asta pentru a fi in maxim 300km de Bucuresti.

Un oras ce merita vizitat este Alba Iulia, dar este prea departe ,doar pentru un week-end.

#954
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postiulian93, on 18 octombrie 2015 - 21:20, said:

... Plecare din Bucuresti, plimbare in special sa fie, muzee, eventual pe drum opriri la diferite destinatii, ce se poate de preferat zona de munte. Plecare cu masina, n-as vrea sa fac mai mult de 4-5 ore pe drum. ( condus efectiv ) ...

Uite nişte idei aici.

Sau, dacă vrei şi mai aproape, te poţi caza la Cozia, sau chiar în Curtea de Argeş. Sunt multe obiective turistice în fiecare din cele 2 zone şi pe drumul de apropiere.

De exemplu, în zona Curtea de Argeş, pe lângă celebra Mânăstire, se poate vizita Biserica Domnească (cu pictura excepţională şi mormântul Tutankamonului României), iar vis-a-vis de ea, muzeul oraşului merită şi el o vizită. Poţi să te cazezi la hotelul Posada (sau la o pensiune) şi să faci şi scurte excursii auto (de exemplu pe Transfăgărăşan, sau la Mânăstirea Corbii de Piatră). Şi dacă la Corbii de Piatră te duci duminică dimineaţă, atunci te poţi opri la târgul săptămânal de la Domneşti.

De cazarea la Cozia cred că nu e cazul să detaliez, sunt o mulţime de obiective în zonă (în afară de Mânăstirea Cozia cu bisericile ei, avem Mânăstirea Stânişoara, Cascada Lotrişor, Castrul Arutela, Olăneşti cu Biserica de lemn a lui Horea, Mânăstirea Frăsinei, Schitul Ezer cu Poiana lui Antonie şi cu cele 3 cruci în basorelief de la nivelul apei etc.). Chiar şi în Rm. Vâlcea se pot vizita mai multe obiective, iar la Cozia, în dreptul complexului de hoteluri Cozia - Oltul - Căciulata, dacă pleci din parcul de sub pădure şi continui în plimbare uşoară pe munte dai de zone pline de ghebe (ca să nu mai zic că din Poiana din spatele castrului Arutela, urcând prin pădure prin spatele Turnului lui Teofil dai de zone pline de hribi). Nu strică o zacuscă de ciuperci, mai ales că acum e cel mai bun moment să le culegi.


Sănătate şi toate cele bune !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate