Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Propuneri pentru vacanțele sau week-end-urile viitoare

- - - - -
  • Please log in to reply
1139 replies to this topic

#685
crecornel

crecornel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.07.2007

View Postpapone, on 17th August 2010, 17:55, said:

ajutoooor! vreau sa merg peste vreo 2 saptamani, la inceputul lui septembrie un w/e la munte. cum sunt satul de valea prahovei-moeciu, ma gandeam sa plecam vineri mai spre dupa amiaza din bucuresti, catre transfagarasan. sa ne cazam undeva in zona vidraru vineri noapte si o noapte spre sibiu, probabil cartisoara sau prin zona, nu cunosc pe acolo. intoarcerea pe valea oltului.
stie cineva pensiuni ok prin zonele astea si daca accepta cazare doar pt o noapte (daca sunt si locuri)?
astept si alte sfaturi.
mercic anticipat
Pentru a doua noapte iti recomand pensiunile de pe Valea Avrigului (Brandusa, Ghiocelul, Poiana Neamtului etc.), de preferat Poiana Neamtului care este ultima de pe această vale (www.poiana-neamtului.ro). Cand te intorci de la Sibiu catre Brasov, vei intra prin localitatea Avrig, iar cu cca. 500m inainte de iesire faci la dreapta către această cabană. Ai de mers cam 10km, jumatate din drum fiind asfaltat, iar restul forestier dar OK. P.S. Vei gasi acolo un peisaj de vis, pastravarie si o mica crescatorie de ciute. Weekend placut si drum bun.

#686
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005
Zilele trecute am fost intr-o excursie de trei zile in Semenic. Am ales aceasta zona pentru ca nu mai fusesem aici si pentru oferta pe care am avut-o. Ne-am cazat, prin intermediul unei cunostinte, la cabana militara Crivaia cu un pret foarte bun si conditii OK. Am fost singuri in cabana si am ocupat camera cea mai buna. Recomand zona celor care doresc liniste. Peisajul poate nu este atat de spectaculos ca in alte zone, dar zona este linistita si are inca  multa verdeata. Pacat de baza de la Semenic care este lasata in paragina. Pun si cateva poze, iar daca este cineva interesat revin si cu un film si alte amanunte.
1,2 - la Trei Ape
3,4,5,6,7 - pe drumul de la Trei Ape la Garana
8,9,10,11 - pe Semenic, in 8 in departare se vede Resita
12, 13 - lacul Valiug
14 - complex Randunica Crivaia
15,16 - Cabana Militara si casutele de langa cabana

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   1006.5K   131 downloads
  • Attached File  2.jpg   1.28MB   107 downloads
  • Attached File  3.jpg   1.05MB   86 downloads
  • Attached File  4.jpg   1.15MB   70 downloads
  • Attached File  5.jpg   1.04MB   53 downloads
  • Attached File  6.jpg   1.11MB   47 downloads
  • Attached File  7.jpg   873.55K   45 downloads
  • Attached File  8.jpg   1.04MB   71 downloads
  • Attached File  9.jpg   822.66K   73 downloads
  • Attached File  10.jpg   746.6K   36 downloads
  • Attached File  11.jpg   984.98K   59 downloads
  • Attached File  12.jpg   896.44K   53 downloads
  • Attached File  13.jpg   789.26K   104 downloads
  • Attached File  14.jpg   1MB   90 downloads
  • Attached File  15.jpg   925.14K   113 downloads
  • Attached File  16.jpg   1.32MB   91 downloads


#687
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postcrecornel, on 3rd September 2010, 10:31, said:

Pentru a doua noapte iti recomand pensiunile de pe Valea Avrigului (Brandusa, Ghiocelul, Poiana Neamtului etc.), de preferat Poiana Neamtului care este ultima de pe această vale (www.poiana-neamtului.ro). Cand te intorci de la Sibiu catre Brasov, vei intra prin localitatea Avrig, iar cu cca. 500m inainte de iesire faci la dreapta către această cabană. Ai de mers cam 10km, jumatate din drum fiind asfaltat, iar restul forestier dar OK. P.S. Vei gasi acolo un peisaj de vis, pastravarie si o mica crescatorie de ciute. Weekend placut si drum bun.
la poiana neamtului vei gasi si probabil pe cei mai retarzi proprietari de pensiune din romania. e un loc in care nu trebuie sa mergi decat daca esti prieten cu patronii...este de departe cel mai neprietenos loc in care am stat in viata mea, loc in care am simtit efectiv ca deranjez cu prezenta.

#688
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Am fost in weekend in Voineasa, judetul Valcea. Vremea a fost ploioasa, dar totusi am reusit sa vedem lacul si barajul Vidra si cheile Latoritei. Peisajele sunt superbe in zona.

#689
ranuma

ranuma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.04.2008
Buna ziua!

  As vrea sa merg la Paradisul acvatic din Brasov si nu stiu daca merita sa ma cazez la hotelul Alinalex de langa complex.
  Am inteles ca se construia un tunel care sa lege hotelul de complex.  Stie cineva sa-mi spuna daca e gata?

O zi buna!

#690
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Salut dati si voi o idee pentru 2 zile undeva aproape de Iasi (max 200 km), exclus Vatra Dornei sau Durau, insa sa fie cat de cat zona de munte. Eventul si o cazare.
Ms.  :bigwhitegrin:

#691
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Dati-mi, va rog, o idee de iesire de 2 zile cu masina pentru week-endul care vine. As vrea sa nu fie prea departe de Bucuresti si fara Valea Prahovei, Rucar-Bran, Sibiu, Sighisoara, Tusnad, litoral.
Ma gandisem la Cazanele Dunarii (eventual cheile Nerei), dar nu stiu daca am avea suficient timp 2 zile.
Daca aveti si vreo idee de cazare buna pana in 80-90 RON/camera, raman recunoscator.
Multumesc.

#692
pufi73

pufi73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.09.2008

View PostSpadan, on 16th November 2010, 12:56, said:

Dati-mi, va rog, o idee de iesire de 2 zile cu masina pentru week-endul care vine. As vrea sa nu fie prea departe de Bucuresti si fara Valea Prahovei, Rucar-Bran, Sibiu, Sighisoara, Tusnad, litoral.
Ma gandisem la Cazanele Dunarii (eventual cheile Nerei), dar nu stiu daca am avea suficient timp 2 zile.
Daca aveti si vreo idee de cazare buna pana in 80-90 RON/camera, raman recunoscator.
Multumesc.

Pentru Cazanele Dunarii e ok,ai timp de o plimbare pe Dunare si ceva mese cu peste buuuun.Anul trecut am fost la pensiunea Iulia 80ron,ok la pretul acesta.
Pentru Cheile Nerei nu cred ca ai timp in acelasi weekend+cu masina cam dificil.
Alta varianta ar fi Ranca si Transalpina daca iti convine "statiunea" -peisajul merita insa efortul.
.

Edited by pufi73, 16 November 2010 - 14:38.


#693
ivanturela

ivanturela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.08.2009

View PostSpadan, on 16th November 2010, 12:56, said:

Dati-mi, va rog, o idee de iesire de 2 zile cu masina pentru week-endul care vine. As vrea sa nu fie prea departe de Bucuresti si fara Valea Prahovei, Rucar-Bran, Sibiu, Sighisoara, Tusnad, litoral.
Ma gandisem la Cazanele Dunarii (eventual cheile Nerei), dar nu stiu daca am avea suficient timp 2 zile.
Daca aveti si vreo idee de cazare buna pana in 80-90 RON/camera, raman recunoscator.
Multumesc.
Varianta 1. prima zi: Valea Oltului, Brezoi, Ciunget, Cabana Tudor Petrimanu (cazare în corpul Tudorița, cam. 2, la masă neaparat păatrăvi); a doua zi: Lacul Petrimanu și Lacul Galbenu, trecerea în Polovragi prin Cheile Oltețului, Horezu și retur prin Vâlcea;
Varianta 2. prima zi: Vâlcea, Horezu, Polovragi cu tot ce este pe acolo și hop pe Transalpina prin Novaci, Rânca, cabana Obârșia Lotrului (cazare în cam. 2); a doua zi: Mărginimea Sibiului prin Șugag, platoul Jinei, Săliște, Sibiel, Sibiu și retur prin Valea Oltului.
Curaj și drumuri bune să ai!

#694
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Nu stiu cum va fi vremea la inaltime, asa ca varianta cu Transalpina ramane in stand-by.
Varianta cu Petrimanu mi-ar surade, dar se poate ajunge oare cu un Sandero cu cauciucuri de vara pana acolo? Cum o fi vremea? Dar drumul?

#695
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
iti recomand Horezu, Polovragi cu cele 2 pesteri + manastirea + cheile... e ideal. iti pot recomanda cazare buna in zona. - 80RON/camera cu baie.

#696
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 04.07.2010

View PostSpadan, on 16th November 2010, 13:56, said:

Dati-mi, va rog, o idee de iesire de 2 zile cu masina pentru week-endul care vine. As vrea sa nu fie prea departe de Bucuresti si fara Valea Prahovei, Rucar-Bran, Sibiu, Sighisoara, Tusnad, litoral.

Salutare !

Ultimele 2 we le-am petrecut pe meleaguri vâlcene și gorjene (plecat sâmbătă dimineață - întors duminică seară).
Noi am stat la Polovragi, pensiunea Miraj (vezi și topicul "Unde să te cazezi"), camera e 100ron, dar la etaj e și o cameră cu 80ron care are baie proprie dar se intră de pe hol, nu din cameră.
Îți selectezi din mulțimea de obiective turistice (nu le poți vedea pe toate în 2 zile scurte). Dacă ai mai fost prin zonă și ți-au mai rămas locuri nevizitate, le alegi pe ele. Sunt de văzut:
- mânăstirea Cotmeana (cea mai veche biserică din Țara Românească - pe la 1380 și e și frumos pictată);
- mânăstirea Govora (cu micul muzeu);
- muzeul trovanților;
- mânăstirea Bistrița (palat voievodal și biserica pictată de Gh. Tattarescu - pictură realistă, superbă, nu d-aia naivă ca-n orice biserică; plus peștera Gr.Decapolitul - cu mica bisericuță din peșteră); se află la Costești;
- mânăstirea Arnota (cu mormântul lui Matei Basarab și zidurile ca de cetate); se urcă pe drum forestier de la mân. Bistrița;
- cheile Bistriței (600m de chei superbe - gen cheile Dâmbovicioarei; din chei se poate urca 5min. lejer la imensa gură a peșterii Grigorie Decapolitul - care se vede de jos, din drum);
- complexul muzeal de la Măldărești (cula Greceanu, cula Duca, casa memorială I.G.Duca, biserica monument - ghida spune lucruri interesante); 4km sud de Horezu, pe drumul spre Craiova;
- mânăstirea Hurezi (patrimoniu UNESCO - nu ratați muzeul);
- piramidele de pământ (formele de șiroire) de pe valea Slătiorului - în com. Slătioara;
- peștera și mânăstirea Polovragi + cheile Oltețului;
- peștera muierilor + cheile Galbenului;
- cula Zătreanu; de la Miloștea se merge 44km spre sud (spre Craiova);
- Rânca și Transalpina (măcar până după Păpușa dacă nu până în pasul Urdele);
- mânăstirea Icoana; de la Novaci se merge pe sub munte spre Bumbești până la Cărpiniș, unde e indicator; tot drumul pe sub munte (între Polovragi și Bumbești) e asfaltat proaspăt;
- mânăstirea Crasna; la 5km spre vest de mân. Icoana; se poate rata, nefiind indicator; știu de ea măicuțele de la Icoana;
- muzeul arhitecturii populare gorjene - de la Curtișoara; ghida ne-a încântat cu toate detaliile; e un adevărat muzeu al satului; tot înăuntru e și cula de la Curtișoara, care momentan nu se vizitează încă, fiind proaspăt retrocedată, dar se poate vizita pe afară; se părăsește drumul bun către Bumbești la Tetila; sau mai bine se vine din Tg.-Jiu tot pe drum proaspăt asfaltat până la muzeu;
- băile Săcelu;
- Târgu Jiu, cu toate obiectivele lui;
- alte obiective la vest și la nord de Tg.-Jiu;
- diverse biserici din localitățile prin care treci (de ex. Novaci, Polovragi, Baia de Fier etc.).

Noi am avut vreme de primăvară în ultimele 2 săpt. oare o mai fi așa și we viitor ?

Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 16 November 2010 - 21:04.


#697
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Pana la urma, am facut o excursie doar de o zi pe Valea Prahovei, vazand Muzeul Cinegetic Posada, Stana Regala si stancile Franz Josef, Cota 1400, Schitul Sf. Ana si Manastirea Sinaia.
Toate au fost cuprinse lejer in 6-7 ore, fara sa ne grabim deloc.

#698
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Vreau sa ajung pe la munte   saptamana asta, 2-3 zile .   Careva stie care este situatia la Cernavoda, am inteles ca e deviat drumul prin oras ?  De asemenea puteti sa-mi recomandati   o statiune ok din punct de vedere al pretului si al obiectivelor turistice  pe Valea Prahovei ?

#699
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005
nu e mare lucru prin cernavoda, sunt indicatoare, la iesire din stefan cel mare cand vii din constanta faci stanga pe la centrala din cernavoda si tii tot inainte, ajungi la podu` de la gara si treci pe el, faci stanga si ajungi la sensu giratoriu de la intrarea pe autostrada.

in majoritatea statiunilor gasesti si preturi mari si mici, depinde de pretentii

#700
ANJOULIE

ANJOULIE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 23.02.2011

View PostSpadan, on 16th November 2010, 17:35, said:

Nu stiu cum va fi vremea la inaltime, asa ca varianta cu Transalpina ramane in stand-by.
Varianta cu Petrimanu mi-ar surade, dar se poate ajunge oare cu un Sandero cu cauciucuri de vara pana acolo? Cum o fi vremea? Dar drumul?
aluneca, nu te sfatuiesc si peisajul este dezolant acum, dar poti gasi pensiuni pe Dunare unde se mananca foarte bine, destul de piperat, 1 peste 1 bere o cafea 100 lei.

#701
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Cum e la Cluj Napoca? In fiecare an obisnuiesc sa merg intr-o mini vacanta, intr-un oras diferit. Am vazut pana acum Tgv, Brasov, Sighisoara, Sibiu, Cta si nu stiu ce sa pun urmatorul pe lista. Ma gandeam la Cluj insa nu stiu daca am ce sa vad in 2-3 zile ca de obicei cam atat dureaza sa vizitez un oras intreg.
Sunt din Buc. :)

Edited by JAWS, 26 February 2011 - 14:36.


#702
presario21

presario21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 31.08.2010
O pensiune/casa la munte, Bran/Moeciu unde pot sa ma duc sa fac gratar intr-un week-end....puteti recomanda?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate