Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Propuneri pentru vacanțele sau week-end-urile viitoare

- - - - -
  • Please log in to reply
1131 replies to this topic

#1
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.01.2004
Salutare tuturor.

A venit vremea sa pun iar tara la cale, numa' ca de data asta sunt mai indecis ca niciodata. Cum am terminat sesiunea (nu cu brio, da' am terminat'o :naughty: ) si iubita mea....da bacu' chiar atm :kisstogether: si cum asta iarna n'am reusit sa ajungem pe nicaieri, ne facem, din ce in ce ma grabiti, planurile pentru un sejur de vreo 6-7 zile pe... undeva.

Acum, dat fiind faptu' ca m'am cam saturat de Sinaia si Busteni (si oarecum si de jegu' de pe V. Prahovei), si cautam ceva mai nou, ce ar fi de recomandat?
Anul trecut am fost la Durau. A fost super: plictisitor, odihnitor si romantic. Exact ce cautam. Si, comparativ cu alte zone, chiar foarte curat. Anu' asta insa nu mai pot pleca cu masina, asa ca nordu' tarii e cam departe :(

Ma gandeam la Sighisoara. Ceva mai scump decat celelalte optiuni (Predeal, Bran-Moeciu), comparativ cu Poiana Brasov. Din cate am remarcat, se incadreaza in maximum allowed, adica vreo 50iouroi/camera, in conditiile in care principala tinta e, ca sa zic asa, curatenia. Adica noi suntem (cel putin cand e vorba de vacante) mai, uhm, sclifositi :D
Vreau curatenie si consider ca 50Eu reprezinta un pret demn de cerintele mele. Eventual un TV pentru noptile in care nu dorm. De aer conditionat banuiesc ca nu va fi nevoie, cu toate ca am inteles ca nu'i chiar racoare pe acolo.
Clar, baie in camera, eventual si cada si dus. Cada cat mai incapatoare.

M'am uitat pe la Hotel Korona si Casa Wagner si parca din astea doua imi vine sa aleg. Ambele se invart cam pe la 50Eu/noapte, ca si Hotel Europa, care insa nu prea'mi place. Pe de alta parte, in Predeal/Bran gasesc cam aceleasi conditii pe la vreo 35Eu-40Eu, insa, cum am mai spus, parca nu m'as mai duce acolo, cel putin nu vara (asta).

Well anyway. Ce parere aveti de Sighisoara? Are cineva experienta cu vreunul din hotelurile mai sus-amintite? Merita vizitata? Am inteles ca e curatzica, insa cam scumputa. Stiti mai multe? Cat de curatzica/scumputa? :lol:
E o zona romantica? De vizitat e clar ca am mai multe optiuni decat V. Prahovei.
Cum sunt oamenii? Etc. etc.
Merita alta zona mai mult? Nu sunt fixat pe Sighisoara, insa parca asta mi'a sarit cel mai tare'n ochi.

Stiu ca poate suna patetic, insa m'am cam fript in trecut prin Busteni/Sinaia si tare nu mai vreau. Actually si anu' trecut era sa nimeresc najpa in Durau. La 100mii numa' in plus/noapte, conditii cu mult mai bune peste tot ce reprezenta o alternativa.
Si nu de alta, da'mi planuiesc tare tare atent vacanta asta din varii motive (bacu' iubitei, munca mea, etc. etc.) si n'as vrea sa'mi mai tulbure vreun elicopter somnu' meu de urs.
Pana la anu' cel putin, tot in românica tre', ca deh, vrem masina :(

TIA

#2
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
E nasol ca nu ai masina.
In Sighisoara in cateva ore termini de vizitat cetatea si dupa aia nu prea ai mare lucru de facut in oras.
Mai bine te stabilesti in Bran cateva zile la o pensiune, de unde poti face cateva drumetii (viziteaza cetatea Rasnov ca e f frumos) si apoi de final te duci o zi in Sighisoara.
Am stat la Casa Wagner... sunt conditii super misto, e un fost conac si camerele sunt foarte mari cu parchet. Baile sunt de lux si te simti regeste... Mobila e cam veche, dar nu vad motive sa le umblii prin sertare...
TV-ul nu le mergea cand am fost eu, dar nu cred ca vrei sa te uiti la tv cand ajungi acolo...
Ca grad de romantism, e super misto, dar la terase preturile sunt FOARTE mari... asa ca pregateste-ti un buget de minim 8 milioane/persoana daca vrei sa te simti bine macar 4 zile.

#3
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.01.2004
*Si eu care credeam ca, daca topica cu Kusadasi face o pagina/zi, asta se... termina deja*  :console:

Multzam fain de reply, da' in Bran NU ma duc numa' ca sa vizitez, once more, castelu'. Masina am, insa nu o pot folosi in perioada respectiva, si oricum nu ma deranjeaza sa merg cu trenu (griji mai putine), astfel incat dpmdv nu e "o problema" drumul.

Si nu prea inteleg... 4milioane ROL / cuplu / zi? Nu e cam mult?
La cat aproximezi o masa normala? Si ce scoruri (exemple) sunt, de iese asa de mult? Nici in Mamaia la Oxford nu sparg atata :D

Interesanta Casa Wagner, si mie imi place din poze. Cum la Korona parese ca'i cam full, Casa Wagner is my 2nd choice, in cazu'n care nu se umple cumva topica si ma razgandesc. :lol:

TIA

#4
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
incearca v oltului - mai precis de la brezoi o iei in sus spre statiunea voineasa si de acolo spre vidra. mult mai spectaculoase peisajele decat pe v prahovei si mult mai frumoasa zona

nasol totusi ca nu ai masina

#5
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.01.2004
Cu inundatiile astea tare mi'e ca stau acasa... :(

#6
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
am fost in weekendul trecut intr-un turneu prin ardeal  care a inclus si o noapte la Sighisoara. Orasul e placut, dar mai mult de 3 - maxim 4 ore nu prea ai ce face pe acolo.

#7
Maria_Iulia

Maria_Iulia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.07.2005
Hello

sunt din Arad si vreau la munte weekendul ce vine si nu am cu cine...stie cineva ceva iesiri ?

see ya

#8
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Tembelizor, ziar, bere.

#9
antonescuan

antonescuan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.10.2005
AM VRUT SA NE PETRECEM UN CONCEDIU LINISTIT LA MUNTE .....AM CAUTAT PE INTERNET O PENSIUNE SA NE FACEM REZERVARI SI AM GASIT PENSIUNEA ANDRE DIN BRAN !!!
AM SUNAT NE-AM REZERVAT O CAMERA CU BAIE ,AM STABILIT SI PRETUL ,TOATE BUNE SI FRUMOASE PINA IN MOMENTUL IN CARE AM AJUNS LA FATA LOCULUI.
CAMERA REZERVATA NU MAI ERA DISPONIBILA DECIT 2 ZILE PT CA URMA SA FIE INCHIRIATA LA ALTCINEVA,PRETUL NU ERA CEL STABILIT PRIN TELEFON ,CAMERA NU AVEA BAIE INCLUSA ,SI CA TOTUL SA FIE PERFECT CIND AM INTREBAT DACA ESTE APA CALDA SA PUTEM FACE UN DUS CA ERAM VENITI DE PE DRUM ,RASPUNSUL PROPRIETARULUI A FOST ''DA CE BA VOI ATI VENIT AICI SA VA SPALATI?''.CU O ASEMENEA OSPITALITATE SPECIFIC ROMANEASCA NU AR TREBUI SA NE MAI MIRAM CE ARE TURISMUL ROMANESC DE NU ESTE INFLORITOR!  :puke:

#10
zuzarel

zuzarel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 04.09.2004
haideti sa haidem,,, si sa "sprijinim" pensiunea respectiva din Bran.."recomandati-o " tuturor...

#11
santorini

santorini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 21.07.2005

View PostImmortal, on Jul 6 2005, 08:47, said:

Ma gandeam la Sighisoara. Ceva mai scump decat celelalte optiuni (Predeal, Bran-Moeciu), comparativ cu Poiana Brasov. Din cate am remarcat, se incadreaza in maximum allowed, adica vreo 50iouroi/camera, in conditiile in care principala tinta e, ca sa zic asa, curatenia. Adica noi suntem (cel putin cand e vorba de vacante) mai, uhm, sclifositi :D
Vreau curatenie si consider ca 50Eu reprezinta un pret demn de cerintele mele. Eventual un TV pentru noptile in care nu dorm. De aer conditionat banuiesc ca nu va fi nevoie, cu toate ca am inteles ca nu'i chiar racoare pe acolo.
Clar, baie in camera, eventual si cada si dus. Cada cat mai incapatoare.

M'am uitat pe la Hotel Korona si Casa Wagner si parca din astea doua imi vine sa aleg. Ambele se invart cam pe la 50Eu/noapte, ca si Hotel Europa, care insa nu prea'mi place. Pe de alta parte, in Predeal/Bran gasesc cam aceleasi conditii pe la vreo 35Eu-40Eu, insa, cum am mai spus, parca nu m'as mai duce acolo, cel putin nu vara (asta).

Well anyway. Ce parere aveti de Sighisoara? Are cineva experienta cu vreunul din hotelurile mai sus-amintite? Merita vizitata? Am inteles ca e curatzica, insa cam scumputa. Stiti mai multe? Cat de curatzica/scumputa? :lol:
E o zona romantica? De vizitat e clar ca am mai multe optiuni decat V. Prahovei.
Cum sunt oamenii? Etc. etc.
Merita alta zona mai mult? Nu sunt fixat pe Sighisoara, insa parca asta mi'a sarit cel mai tare'n ochi.

TIA


Salut!

Si noi am vizitat in septembrie Ro, Sighisoara ni s-a parut foarte frumos!
Pot sa-ti recomand o pensiune foarte buna in Biertan, langa Sighisoara, daca mai planifici (o) vacanta acolo:

Pensiunea Tiriba Ana
Str. Aurel Vlaicu 31
Biertan
Tel: 0269/868277

Conditii igienice bune, mic dejun bogat, gazde ospitaliere.
Preturi: 300.000/persoana/noapte, 350.000/persoana/noapte/mic dejun

#12
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Santorini, am notat-o si eu. Sa vezi ce te alerg daca nu e asa cum trebuie :D

#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Biertan e un satuc frumos. :)

#14
santorini

santorini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 21.07.2005

View PostCristist50, on Oct 16 2005, 00:59, said:

Santorini, am notat-o si eu. Sa vezi ce te alerg daca nu e asa cum trebuie :D

Este, este... Am si cateva poze, scuzati calitatea, dar nu am vazut nimic pe display dupa ce mi-a cazut aparatul jos la Murfatlar :D...

D-na Tiriba ne-a servit la micul dejun cu visinata si tuica din partea casei, iar pt. drum ne-a impachetat sandvisuri si cafea...

Attached File  biertanperdea.jpg   335.96K   490 downloadsAttached File  biertaninside.jpg   178.33K   479 downloadsAttached File  biertanmicdejun.jpg   382.64K   507 downloadshment]Attached File  biertanvisinata.jpg   205.49K   291 downloads

#15
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
eu am fost prin romania cam peste tot (cu exceptia unor parti din moldova)
si pot sa iti zic ca predeal e pe departe cel mai frumos ... pur si simplu am
ramas casca de privelistea ce o vezi de la castelul peles !

#16
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.01.2004
Vad ca topica e din nou activa...

Pana la urma am fost la Sighisoara, la Hotel Korona. Am sa revin in una din noptile urmatoare cu review ;)

Ca un mini-rezumat, a fost superb :D

#17
santorini

santorini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 21.07.2005

View PostImmortal, on Oct 17 2005, 09:21, said:

Vad ca topica e din nou activa...

Pana la urma am fost la Sighisoara, la Hotel Korona. Am sa revin in una din noptile urmatoare cu review ;)

Ca un mini-rezumat, a fost superb :D

Am auzit si noi de Hotel Corona, dar ne-am decis impotriva, si nu am regretat, la Tiriba a fost minunat... Sunt curioasa de review-ul Hotelului Corona.

#18
datace

datace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 26.04.2005

View Postaolex, on Oct 16 2005, 19:59, said:

eu am fost prin romania cam peste tot (cu exceptia unor parti din moldova)
si pot sa iti zic ca predeal e pe departe cel mai frumos ... pur si simplu am
ramas casca de privelistea ce o vezi de la castelul peles !


Pelesu e in Sinaia!!!    :photo:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate