Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#8263
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

 danutz_2009, on 28 iulie 2015 - 22:21, said:



Aproape tot sudul este asa!
Sunt hibrizi?


Oxheart nu e hibrid, am gustat o rosie dar nu ma dat pe spate,

Copaceii sunt F2. Si de acolo am gustat o rosioara cu gust de minge de ping-pong. Adevarul ca nu era chiar coapta.
Nu cred ca pierd nimic daca le tai varful au destul rod pe ele si cred ca planta se va axa mai mult pe fruct decat pe tufa.


Din greseala la un kiveli am rupt varful dupa etajul 3-4. Acolo am vazut uriasa de kiveli. :). Asteptam sa roseasca.

#8264
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
N-a mai fost loc pe eticheta pt cuvintele eco, bio, nu fii rau!...

#8265
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Se pot face rosii cu gust in culturi hidroponice. Ei probabil s-au axat pe soiuri superproductive si conditiile care sa maximizeze productia.

#8266
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,388
  • Înscris: 28.02.2007

 crisbud, on 29 iulie 2015 - 08:19, said:

N-a mai fost loc pe eticheta pt cuvintele eco, bio, nu fii rau!...
bio nu, dar eco mi se pare ca scrie, mai micuț asa ...

#8267
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Fii te rog amabil și lămurește-mă care este diferența dintre Eco și Bio.

#8268
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu există nicio diferenţă între termenii bio, eco, organic.
Termenii definesc acelaşi lucru, produse realizate conform legii, fără utilizarea substantelor chimice, fără intervenţii genetice şi în armonie cu natura şi mediul inconjurator, dar şi certificate de organisme autorizate.

link

#8269
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Nu si in Ro!
E valabila treaba cu eco, bio numai in tarile civilizate.
In Ro poti capata orice certificat pe 1 bere, pt tomate full de pesticide si poti vinde in magazine orice plastic pe post de tomata.

#8270
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Cris, ai trecut prin vreo omologare sa vezi ca e asa?
Eu am trecut recent prin una cu un prieten care face cultura mare si iti spun ca nu e tocmai simplu...

#8271
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 miki74, on 19 iulie 2015 - 22:51, said:

Produsele din agrigultura ecologica se supun regulamentului 834/2007 iar producatorii sunt certificati de organismele autorizate..
http://goo.gl/KSWfBn
http://goo.gl/IgMKmG
http://goo.gl/v53C87
Au inceput sa apara si la noi informatiile si normele de aplicare despre "posibilitatea comercializarii unor produse etichetate, in mod fraudulos, cu inscriptii care contin denumirea "bio" sau "eco" "
http://goo.gl/ojAdBF

E o diferenta clara intre produsele certificate  eco/bio si produsele de la ferme conventionale.

#8272
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Putregaiul apical apare pe marginea imposibilitatii plantei de a asimila calciul in momentul in care e foarte cald. La tomate n am avut nici un gram. Ardeii care coc sunt foarte sensibili la asa ceva. Eu am pierdut deja cam 1kg pe planta la cultura din solar...e mult...x1600plante x3ron minim. Am cantarit ieri 3 bucati...250grame cu plus per.bucata. doua brate, tratamente la timp..degeaba. nu te joci cu natura. Fara umbrire serioasa, ceata si aerisiri pe
masura nu faci nimic pe caldurile astea la ardeiul care coace. Tomatele ...in pofida celor 44 grade la umbra..vorbim de nivelul solului si 50 cu plus in ambiant, nimic. Si daca tot mi au iesit atat de frumoase, curate, mari si viguroase..pretul e de rahat. 1 1.2 azi la Oradea.

#8273
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Dupa ce ca e 'de rahat', nici nu se cumpara.  Parca vad peste 2-3 saptamini ca pretul o sa creasca si o sa se cumpere toate  gunoaiele la pret f mare. In ciuda faptului ca totusi nu a plouat si se preconiza o recolta buna de tomate in cimp, le-a pirlit de le-a luat dracu, in maxim doua saptamini, cel putin pe la noi, nu o sa mai fie fir de rosie buna pe afara. Deja lumea a inceput sa le smulga, le-a fiert caldura. Plasa asta cu grad de acoperire de 40% nu mai e de nici-o brinza, poate cu 80% sa mai faci ceva pe caldurile astea.

Edited by virg72, 29 July 2015 - 13:23.


#8274
kingmax

kingmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.07.2007
Va salut!
Va rog sa ma ajutati cu problema care apare in pozele atasate. Pana acum nu am mai avut asa ceva si nu stiu exact ce este si cum trebuie sa combat. Problema e ca apare si la etaje superioare.....cele de pe jos au fost la etajele inferioare si au ramas in urma recoltarii rosiilor pt sucul de rosii(bineinteles ca au fost aruncate....)

PS: Desi intuiesc ce ar putea fi (mai ales dupa posturile din ultima perioada, vreau sa fiu f sigur si din acest motiv va solicit ajutorul)

Cu multumiri....

Attached Files



#8275
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Intuiesti bine, putregai apical au rosiile tale.

#8276
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Virg,mare dreptate ai,pe caldurile astea nu ai ce sa le mai faci,cu umbrire cu tot,in solar e jale,ce sa mai lege florile,avorteaza in masa,poti sa le dai orice,totusi nu ma plang tare ca  le dau cu 2,3 la magazine,e rau dar la ce aud la voi de preturi...

#8277
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
La mine in sera e ok, nici pic de putregai, in schimb afara e jale, nu stiu ce sa le mai fac. Le-am dat calciu solubil, foliar, apa cat cuprinde si de pomana.

#8278
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Tocmai ca nu se vand la taraba pretul e asa cum e. Anii trecuti in supermarket pretul la rosii era peste piata in medie cu 1-1,5 lei, de cand cu scaderea tva pretul este sub cel practicat in piete... putinii cumparatori au luat cu asalt marketurile....

#8279
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
hai ca am inceput eu sa dau rosii la 2,5 , acum cand nu mai am . asa i romanul . vede cald afara , ce spune. aaa o sa creasca pretul la rosie sa iau acum sa fa cbulion cat e mic. numai ca nici eu nu l am lasat mic . de la 1 leu am urcat la 2,5. si se misca. mai am 300 de kg, estimez eu si gata termin aproape 3 solare. bani mai nimic .jenant. dar vin din spate astea de toamna . Rosiile de toamna , saptaman viitoare  vor avea flori . castravetii lafel . in schimb am pus fasole , aurie de bacau si nu a iesit decat 10% , problema e ca am sapat dupa ea dar nici bobul nu mai exista. sa fie ceva dubios in pamant . ca as vrea sa repet preblema.

pareri??

#8280
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
chiperr, eu anul asta am plantat de 4 ori fasole ca sa rasara. La fel disparea bobul . Noaptea brazdele erau pline de broste, dar nu imi dau seama cum mancau boabele fara sa se vada urme de scurmat.
Legat de rosii, eu vand ocazional nu imi este asta telul, dar ma bat colegii la cap sa le vand, drept pentru care 4 ron e pretul fix. La ce jale e in gradina in mod sigur in 2-3 saptamani va incepe sa creasca pretul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate