Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#6733
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011

View Postroadmaster969, on 21 mai 2015 - 16:51, said:

Ieri am asistat la "moartea unui solar". Majoritatea rosiilor erau cu varfurile rasucite,chircite....Pline de rod. A fost trist.Imi pare rau ca nu am facut poze,pentru educatia noastra. Al doilea an de existenta al solarului. Cu un sol extrem de fertil...


Mestere, lumineaza-ne pana la capat. Poate fi nasol cu rosiile astea.  Oricum la anul intentionez sa le pun in alt solar pe care sper sa reusesc sa il fac, pe un sol dezinfectat in prealabil cu Basamid. Vreau sa am 3 solarii si rosiile de fiecare data in alt solar.
Iar unde au fost rosii, probabil castraveti .

E ceva drum pana acolo, dar daca imi ajuta dumnezeu sa fiu sanatos si sa nu ma fure la recolta din camp...le fac.


De fapt cred ca dezinfectez toata ograda ( acolo unde am avut rasaduri sau altceva, ca am si portiuni cu iarba )  si nu mai pun nimic din seminte primite sau luate de mine. Doar cumparate . Mi-a ajuns 2 ani cu seminte amestecate. Ce am primit, numai ok nu au fost.  Rezultatul.....nu vreau sa zic de cate ori mai puteam merge la piata si cati bani mai puteam face.

Dar stiti cum e...orice sut in fund e un pas inainte :)

Problema ramane cu folia interioara, ca parca am citit undeva ca anumite boli pot sta si in praful de pe arcele interioare de solar, chiar si 20 de ani. Dar daca inchid solarul, bag basamid, ud bine sper sa moara si "praful " :)

Edited by Achimitom04, 21 May 2015 - 18:46.


#6734
EuTm

EuTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 21.11.2013
Silesax, ai probleme cu nelegarea la Magnus? Eu cam am, deh... caldura mare monser, umiditate prea mica, lipsa aerisirii la coama, etc. . Totusi, au flori din abundenta, au de unde sa scada.

Edited by scaiba, 21 May 2015 - 21:07.
Post dublu


#6735
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
http://vegetablemdon...o_Bacterial.htm

cica si cupru ar ajuta la oprirea raspandirii: "(5) Practice a preventive copper + mancozeb spray program (see Cornell Recommendations for Commercial Vegetable Production for specifics) from anthesis until the first-formed fruit are 1/3 their final size. After that point, the greatest risk of bacterial speck is passed; copper can be dropped from the program, and the full labeled rate of fungicide should be used to control foliar blights, especially early bligh"t.

Sa-i dau acum cupru (Funguran) si sa las mancozebul (Dithane) pentru o faza mai tarzie (asta daca mai ramane ceva din cultura ...; parca fungicidele cuprice au timpul de asteptare cel mai mare, m-as feri sa le folosesc in faza culesului)?

Ma gandesc sa frec "podeaua"/agrotextilul cu acest dezifectant

#6736
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Am revenit.Diagnosticul pus a fost o infectie cu un virus al tomatelor.Nu stiu mai multe detalii,vis a vis de diagnoza,ce fel de virus ,de care...Simptomele erau mai mult decat evidente,o ofilire in zona superioara,nu asa cum arata a lui Q,varful de crestere afectat,parca in zona bazala erau si cateva aparent neafectate.dar per ansamblu imaginea era dezolanta,mai mult de jumatate din plante afectate,aleator sau nu,mai degraba in functie de imunitatea plantelor.Majoritatea soiuri,de toate natiile si culorile,cu primul etaj in linie dreapta spre parguire...
Solul era constituit preponderent din humus,baza fiind crescatoria de rame personala,cu niste parametrii npk si restul de expozitie. SI totusi....
Prima oara cand am vazut un astfel de masacru,eu,personal. Daca plantele au devenit asa vulnerabile la virusi(sau ofilire/cancer,ce naiba o fii fost), ma gandesc la viitor...sumbru.
Al doilea an de productie al solarului care va fi reconvertit spre o alta cultura.Nimic clar,inca.
Globalizarea a adus si o mai mare raspandire a bolilor,cu care ne va fi greu sa ne luptam.Mai multe chimicale vor fi oare de ajuns ? N am idee.

#6737
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Dec!
Sunt sigur ca stii intelesul gramatical si realist al termenului ,,cobai''!
Nu am prea multe cunostinte si pregatire in domeniul respectiv. dar am ajuns la concluzia ca ce facem noi in zona solarului si gradinii noastre, trebuie sa provina obligatoriu din acel microclimat. Orice interventie exterioara, poate sau nu sa aiba efecte daunatoare microclimatului respectiv. Sunt fript, ars, patit si afectat la timpul trecut. Am reusit, foarte, foarte greu sa elimin ( cred eu) factorii care anul trecut, mi-au dat multe nopti albe. Acum sunt exact in grafic. No boli, no suspiciuni!
Dar, dupa vreo 3 ani de cultura in solarel, este imperios necesar sa tragem si niste concluzii.
Avantajoase penru noi!

#6738
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Oups!...virus=big problems!!!
:(
La bacteriile alea nenorocite mai bagi o streptomicina ceva...dar la virusi nu rezolvi nici macar cu tzuicomicina...
:(
Exterminare totala, reset, si o reiei cu speranta ca revii de la zero...
Nashpa!
'Norocul' e ca virusii nu subzista in genere fara 'gazda'...halal asa 'noroc'...
P.S.
road, baga altceva in loc pana la anul, din cu totul alta familie de specii, bostanoase, fasoloase, radacinoase...ca totusi virusii sunt specifici unui anumit gen de plante...

Edited by subway_guru, 21 May 2015 - 22:41.


#6739
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postroadmaster969, on 21 mai 2015 - 21:53, said:

.Diagnosticul pus a fost o infectie cu un virus al tomatelor.Nu stiu mai multe detalii,vis a vis de diagnoza...

Cine a pus diagnosticul? Nu te-ai grabit?
Cauta o poza pe net si arata-ne si noua o planta care seamana cu ale tale (foste) plante, te rog!

View Postroadmaster969, on 21 mai 2015 - 21:53, said:

Globalizarea a adus si o mai mare raspandire a bolilor,cu care ne va fi greu sa ne luptam.Mai multe chimicale vor fi oare de ajuns ? N am idee.

Unii prefera chimicalele sa poata cultiva ceva ... uneori in doze mari!
Altii prefera plante modificate genetic! .... discutia e lunga! ... sa nu sarim din lac in put!

#6740
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postqwertysecret, on 21 mai 2015 - 12:50, said:

.... acum o saptamana un Sungold F1, alaltaieri un Park's Whopper F1(WTF? stiam ca astea-s rezistente la verticilioza)) ....

Sunt doar rezistente ... nu-s imune!

View Postqwertysecret, on 21 mai 2015 - 18:29, said:

Multam fain de sfat, voi schimba foliarul Topsin cu Dithane. In rest, ramane cum am stabilit

In spatii protejate Dithane isi face "treaba" foarte bine! Are o plaja mare de actiune, e eficient singurel (fara a fi combinat
cu alte substante) si e ieftin!

#6741
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Dragii mei,dezastrul a fost la un prieten,nu la mine ! Am ajuns accidental la el,in vizita...Diagnosticul a fost pus de o persoana avizata,nu de mine, eu doar am asistat la decizia prietenului de a stopa cultura.Am vrut doar sa va impartasesc o experienta mai putin frumoasa,fiecare trage concluziile cum crede mai bine.
Multumesc pentru sprijin !
Qwerty are acum nevoie de ajutor ...

#6742
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View PostEuTm, on 21 mai 2015 - 21:05, said:

Silesax, ai probleme cu nelegarea la Magnus? Eu cam am, deh... caldura mare monser, umiditate prea mica, lipsa aerisirii la coama, etc. . Totusi, au flori din abundenta, au de unde sa scada.
da , nu imi plac deloc cum leaga florile ...parca merg mai bine soiul kiveli .....imi pare rau ca am pus magnus ,sant asa de complicate si la legat si copilit .....dar hai sa vedem rezultatul final.oricum nici nu vrea sotia sa auda de dat cu stimulente de legare la fiecare buchet de flori in parte ...deja a inebunito legatul si copilitul....

#6743
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Pacat ca nu vrea.....ar inebuni-o gogonelele in cateva zile :)

#6744
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Domnilor, ce inseamna pentru voi ca nu leaga bine? Un procent ne dati si noua?

#6745
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006

View PostAchimitom04, on 22 mai 2015 - 14:38, said:

Pacat ca nu vrea.....ar inebuni-o gogonelele in cateva zile Posted Image

Au dat de un "bondar feroce"!

#6746
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Pentru toti colegii care au zis sa las tomatele in pace...asa am facut. ( Sper sa nu ajung la cuvintele Seriffului postate azi..." Daca nu veti stropi preventiv...intrati dupa cu solutii de contact...mai puternice si va luati de cap...cum m am luat si eu...aproape in fiecare an.)

In urma cu vre-o 2 zile am defoliat ceva pe acolo, toate ok, nici o problema.  Azi au aparut probleme.  Cateva frunze ciuruite...nu stiu daca de boala sau de ganganii. Personal sper ca e varianta a doua. Au primit ca insecticid doar Calipso cu ceva timp in urma, mai exact in data de 8, iar ca fungicid Ortiva in data de 6.

Atasez poze si astept opinii...v-am respectat sfatul si am urgent nevoie de ajutor, inca nu sunt multe frunze afectate.

Dupa cum stiti am in dotare :  Insecticide : Milbeknock, Confidor Energy
   Fungicide  :  Ridomil gold, Equation pro.

Attached Files


Edited by Achimitom04, 22 May 2015 - 21:17.


#6747
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Am plantat rosioarele mele sfrijite, necalite, direct in gradina, luni 18.05.2015, seara, nu au fost udate pana in seara aceasta. au supravietuit 22 buc din 30.

#6748
hortifun2

hortifun2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.03.2015

View PostEuTm, on 21 mai 2015 - 21:05, said:

lipsa aerisirii la coama, etc.

Te-ai convins ?

#6749
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012

View PostAchimitom04, on 22 mai 2015 - 21:05, said:

Pentru toti colegii care au zis sa las tomatele in pace...asa am facut. ( Sper sa nu ajung la cuvintele Seriffului postate azi..." Daca nu veti stropi preventiv...intrati dupa cu solutii de contact...mai puternice si va luati de cap...cum m am luat si eu...aproape in fiecare an.)

In urma cu vre-o 2 zile am defoliat ceva pe acolo, toate ok, nici o problema.  Azi au aparut probleme.  Cateva frunze ciuruite...nu stiu daca de boala sau de ganganii. Personal sper ca e varianta a doua. Au primit ca insecticid doar Calipso cu ceva timp in urma, mai exact in data de 8, iar ca fungicid Ortiva in data de 6.

Atasez poze si astept opinii...v-am respectat sfatul si am urgent nevoie de ajutor, inca nu sunt multe frunze afectate.

Dupa cum stiti am in dotare :  Insecticide : Milbeknock, Confidor Energy
                                               Fungicide  :  Ridomil gold, Equation pro.
  

Prerea mea este  ca sunt afectate de   alternarioza . Trebuiesc stropite urgent  cu ortiva si /sau score pt combatere doua tratamente ls 5 zilevsi apoi interveniti cu dithan bravo sau zeama bordeleza , astea fiind preventive .Apoi aplicati alternativ tratament preventiv apoi curativ de 2-3 ori la i ervale de 7-8 zile.

#6750
kloddiuss

kloddiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.03.2004
pentru roșiile mele are cineva o părere cu privire la culoarea albastră a părții dorsale a frunzelor? ... în poza 2 în stânga este un răsad din comerț iar in dreapta mai în fundal este răsadul făcut de mine.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate