Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#5059
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
Discutam cu ceva timp in urma destre capacitatea de germinare a semintelor de rosii.
Uite ca aici se spune ca prin Statele Uimite ale Americii, unii au 'trezit' seminte vechi de 150 de ani.
Link

#5060
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
E bine ca am aflat asta. Voi continua sa recoltez diverse seminte pe care sa le pot planta chiar si dupa 150 de ani. :)

#5061
adrianmacarenco

adrianmacarenco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.11.2014
Salut!
In ultimii ani am cultivat rosiile Luciplus si Lucinda de la Hazera , rosiii Cherry tip prunisoare. Sunt din R. Moldova iar aici inca nu s-au specializat aproape nimeni cu asa productie  , dar anul asta vreau si rosii galbene , roze Cherry sau prunisoare... puteti sa-mi dati exemple ? dar sa fie si rezistente. Mulumesc!

#5062
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
De la un coleg forumist din Bulgaria caruia ma plangeam ca nu gasesc seminte de tomate Marita, a zis ca-mi face o surpriza si mi-a trimis un pliculet in care mi-a pus in loc de mult visatele seminte Marita, seminte de Nikolina F1 si Ideal. A cultivat cineva tomatele acestea?

#5063
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Salutare.Care ati cultivat tomate determinate in camp?Ce schema de plantare ati folosit si daca puteti spune cateva impresii despre aceasta cultura?

Edited by zscf, 05 December 2014 - 18:21.


#5064
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
140-70-140-70 ----foarte afectate de natura capricioasa de ploile acide de de de ....calitate slaba a marfii ....

#5065
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sa nu crezi ca nu vreau sa iti dau un raspuns serios dar este purul adevar ...esti cu totul la mina naturii si de obicei cind natura o sa tina cu tine si o sa faci productie si o sa fie de calitate buna ....atunci majoritatea o sa faca la fel si o sa fie un pret de cacat...

#5066
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Asa este.daca nu te ajuta vremea degeaba ai vointa si urmezi pasii care trebuie intr-o anumita cultura,ca nu o sa reusesti.Dar chiar daca pretul este mai mic si faci o recolta reusita parca ai o satisfactie frumoasa.

#5067
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postsilesax, on 05 decembrie 2014 - 20:33, said:

140-70-140-70 ----foarte afectate de natura capricioasa de ploile acide de de de ....calitate slaba a marfii ....
De cate ori le udai pe saptamina?

#5068
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
le udam de cite ori era nevoie ....la 14 zile regula dar daca cereau apa le dadeam si la 10 zile....semanatele aveau pretentii mai mici fata de plantate...

#5069
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Cu picurare?

#5070
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu cu aspersie .dar as vrea sa le pot uda cu picurare dar din pacate nu am bani de furtun.
eu cred ca folosind picurarea reusin sa controlom mai bine bolile pentru ca tomatele si umezeala se bat cap in cap ,ma refer umezeala la frunze.

#5071
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
silesax >
scuza-mi indiscretia, dar de cati ml ai nevoie intr-un solar de 240mp?.....pretul mediu la banda de picurare (varianta mai ieftina) e sub 0,2 lei/ml

#5072
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
in solar si in gradina de acasa de 2500 mp merg pe banda eu vb de legumele de la cimp unde anu trecut am avut 13000 mp .

#5073
Ballapety

Ballapety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 31.01.2013
Buna.
Anul asta am cultivat ardei,vinete,fasole verde,toate in camp.
Anul viitor as vrea sa cultiv si rosii,tot in camp dar nu stiu ce samanta sa cumpar.
Poate sa ma ajuta cineva,care ar fi ideal in camp?
Multumesc frumos...

#5074
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Determinate sau nedeterminate?
De salata sau de bulion?
Varatice sau tomnatice?
Pentru consumul propriu sau pentru comercializare la piata?

Edited by subway_guru, 12 December 2014 - 23:14.


#5075
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Daca nu esti hotarat pe ceva special, pentru inceput incearca ceva marmande...
Sunt semideterminate, semi tomnatice, bune si de salata si de bulion...
Bafta!

#5076
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
neeeaaaaa...eu as merge pe un soi determinat de prune sau pe un hibrid asemenea... Ales functie de talie, cum merge vegetativ, etc...pt ca in camp rarire sau copilire sau chiar palisare si  alte d'astea sunt povestioare....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate