Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#4879
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011




Am recitit , eu zic ca se intelege. din cauza rtastaturii am mici greseli dar nu gramaticale :) un lucru bun de altfel .

300 de kg ..se duc repede.
colibri - 17 kg pe fir (in jur de ) - foarte productiv dar cam fad la gust , e prunisoara dar mare.

yarden fff bun , rezistent la orice chiar si la vreme .

antalya mediocru

lilos lasa de dorit in comparatie cu celelalte dat si hibridul acesta a produs bine la inceput de iunie .

Eu stau langa Fundulea , Tamadau Mare . 25 km de Bucuresti .

#4880
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
17 kg pe fir ?

#4881
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Colibri are cam 150g pe bucata. 17Kg pe fir  ar inseamna 17 etaje cu cate 7-8 fructe pe etaj legate si duse la bun capat. Asta presupunand ca nu se prajeste nici un etaj in arsita verii.
Chiperr, felicitari pentru rezultate (eu nu am avut niciodata asa o performanta). Spune-ne si noua te rog cum ai facut - cand ai plantat, cu ce ai fertilizat si tratat si bucura-ne si cu niste imagini.

Edited by Hapygarden, 09 September 2014 - 09:28.


#4882
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Frate, e clar ca nu credeti ce zice omul, e si normal de vreme ce astfel de scoruri MEDII sunt performante la care abia viseaza sau abia le ating aia grei cu resurse multe, hibrizi de top samd...
Ziceti-i omului ca a gresit pe undeva, nu-l mai tot iscoditi atat...

#4883
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Parinte, in afara de Divinitate in care "cred dar nu cercetez", cand vine vorba de cele lumesti eu cred tot ce vad. Sint foarte dornic sa ma perfectionez si constient ca sint mii de cultivatori mai talentati ca mine in tara si cu siguranta foarte multi (daca nu toti) si pe aici. Intrebarea mea a fost foarte serioasa. Vreau sa vad si eu cum arata o planta pe la etajul 20 + in conditii de solar neincalzit in Romania si cum si cu ce a fost crescuta.
Si sint doritor sa aud si despre acel tratament anti-inghet al rasadurilor amintit tot de Chiperr in primavara.

Edited by Hapygarden, 09 September 2014 - 14:23.


#4884
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011

 parintele, on 09 septembrie 2014 - 10:13, said:

Frate, e clar ca nu credeti ce zice omul, e si normal de vreme ce astfel de scoruri MEDII sunt performante la care abia viseaza sau abia le ating aia grei cu resurse multe, hibrizi de top samd...
Ziceti-i omului ca a gresit pe undeva, nu-l mai tot iscoditi atat...


Parinte..............chiar nu am gresit . o sa fac azi poze sa vedeti ciorchinii. La colibri nu sunt 4-6 rosii , sunt peste 15 - pe buchet . unele au ajuns la 200 de grame .

apropos de asta...colibri se duc foarte bine in sus , daca au spatiu urca si peste 4 metri . Am mai facut un solar , unde inaltime la coama e de circa 4 metri . Acolo voi pune numai colibri . avantajul meu a fost ca pamantul nu a fost muncit 25 de ani si am bagat mranita multa in toamna. in rest tratamente obisnuite...adica:) apa, cropmax  un echilibrat , la coacere putin calciu si potasiu . nu foarte mult si acum nu le am mai taiat si in 2 saptamani au crescut fabulos de mult . cu tot cu copili. incerc daca am timp sa fac poze . cu ce a mai ramas .

Edited by chiperr, 09 September 2014 - 14:47.


#4885
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Pai daca n-ai gresit atunci m-ai facut curios, ca io sunt fan prune. Baga pozne:rolleyes:
@happy eu cu divinitata mai de vara, in rest nici nu ma obosesc sa cred sau nu, iau totul ca fapt divers.:D

Apropos chiperr, taie si tu 2 rosii sa vada si ochiu meu sectiunea, sunt curios.pe.dinauntru cum arata, sec sau plin, ca rio.

Edited by parintele, 09 September 2014 - 15:20.


#4886
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Chiperr din ce loc al tarii esti ? Venim sa vedem "minunea" :)

#4887
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
@chiper,intr-adevar plantele tale au rodit frumos ,dar sa stii ca vizual e una si realitatea cand cantaresti efectiv fiecare rosie de pe un fir e alta si eu am ambitia sa fac 10 kg pe fir (in conditii de solar rece),anul acesta am reusit 7,8 kg pe fir cantarit fiecare etaj,dar nu toate au fost la fel de productive ,media este mult mai mica.Pana una alta inca mai culeg din lastarii lasati,fructele sunt frumoase desi patarea cafenie isi face de cap de mie si groaza sa ma uit la ele.

Attached Files



#4888
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
cu scuzele de rigoare zilele astea am fost ocupat cu o centrala pe lemne care a fost taiata si resudata azi sau maine termin cu totul . la solar doar sa ud am ajuns.
Parintele stie ca am pus poze cu cazanul spart.

prunisoarele daca suntcoapte bine sunt ok inauntru sunt fff zemoase si n au vana de aia mare. In schimb daca nu sunt coapte bine nu prea sunt zemoase si au si cotor proeminent.  La mine in zona la FUndulea toti cauta prunisoare pt bulion in special . Am pus asa ...sa vad miracolul si desi au plecat tarziu in productie la inceputul lui iulie  au recuperat pe parcurs, mari frumoase , mie mi s au parut cam fade la gust in comparatie cu antalya si yardenul .
La anu voi renuntala lilos desi au fost campioane la coacere 20 mai  si sunt doar timpurii , nu extra. Problema lor fff multa  ingrijire, primele loje fac multe rosii peste 15 ...si daca le lasi pe toate , nu merge in sus cum trebuie . CU celelalte loje . Fructe medii dar fff gustoase , dulce acrisoare.

mai am ceva prunisoare pe ciorchine special pastrat pt colegii de pe forum . sper ca azi cand ajung la castraveti sa pozez si ce mai am din rosii, desi toti cer la vanzare. La anu cred ca ar trebui plantate undeva mai tarziu sa ajunga si in septembrie.
Ca pret am dat cu 4 - 3 - 2,2 . Acum dau cu 3 lei . Dar intentionez sa mai fac o tura de bulion .




#4889
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Chiper nu ai mai venit cu pozele sa vedem PRUNELE  de 17 kg pe fir.

#4890
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
O sa apara....... In fundal vor fi un unicorn, Yeti si monstrul din Loch ness.

Edited by Hapygarden, 15 September 2014 - 19:12.


#4891
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
De ce va grabiti?
A zis ca vine azi cu poze, asta acum o saptamana!

#4892
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pana vin alte poze, dupa multiplele meandre ale concretului de anul asta, niste 'blonde' si de la mine din gradina, crescute sub cerul liber dar plin de 'adverse' al iubitei noastre patrii...
Posted Image

Inima de bour, portocale americanesti, banana legs, pear shaped, ananas...

Attached Files



#4893
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
mmmm, apetisante :)
alea din pozele 3 si 4 sunt Valencia?
si alea mici din poza 5 sigur sunt Yellow Pear, iar lunguietele de langa ele par a fi Gold Roma...
cele din ultimele doua poze ce soi sunt? cumva Azoychka? Jubilee? sau Brandywine Yellow?
primele din poze mi se par si mai greu de identificat, ar putea fi Sunray

#4894
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
uups, puteam sa jur ca nu erau descrise soiurile cand au aparut pozele si am postat ... ori sunt eu mai chior de felul meu ... Posted Image
anyway, n-am ghicit prea multe;
interesant primul soi, nu stiam ca exista inima de bour galbene, stiam doar de culori rosu si roz

#4895
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
In primavara blondele le-am semanat asa:
1 tomate Verna reimer
2 tomate Valencia reimer
3 tomate Orange Strawberry reimer
4 tomate Orange Oxheart reimer
5 tomate Orange Banana reimer
6 tomate Moonglow reimer
7 tomate Marvel Stripe reimer
8 tomate Kellog's Breakfast reimer
9 tomate Amana Orange reimer
10 tomate Grappa Gialla buzzy
11 tomate Perun gartenland

Ce am reusit sa culeg in toamna ati vazut...
Va las pe voi sa le identificati!
:)

#4896
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Dezamagit? Incantat? Uimit?
De care dintre ele?
Este vreuna care sa te fi impresionat cu ceva aroma, dulceata, rezistenta etc?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate