Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#4807
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Ai mei au terminat de făcut tura doi de bulion... Până acum au ieșit 100 de litri, fiert de abia curge din sticlă. Mai este de cules încă o tură, dar nu mai bag la bulion. La Rio Grande, Caspar și San Marzano am observat că apare o dungă albă în pulpă, ca un fel de pieliță dură... O fi o boală sau așa sunt ele? Îmi pare rău că nu am făcut poze. Nici nu știu ce să pun la anu' special pentru bulion...

#4808
clabur

clabur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.01.2014
Va recomand Asterix pentru conserve. Sunt carnoase si iese un suc si un bulion.... deliciu.

#4809
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Am vazut azi rosiile de la o matusa de-a mea de la tara. Mari, frumoase, sanatoase. Stropite doar cu zeama bordeleza, insa mi s-a parut cam des, o data la 5-6 zile. Au mai fost plante atinse de mana, insa au rupt frunzele atacate si , combinat cu stropirea de care am amintit, au rezultat rosii super bune si sanatoase. La vecini si in general, la majoratitatea locuitorilor din localitatea respectiva, tomatele s-au manat in proportie de 80%.
Deci, se poate si fara chimicale, chiar ieri imi spunea un precupet la piata ca cine spune ca nu stropeste rosiile cu chimicale, minte. E, acum m-am convins ca nu e chiar asa, probabil secretul este sa te tii de rosii, sa le ingrijesti si , mai ales, sa le stropesti la timp. Acum nu stiu daca e sanatos sa le stropesti de atatea ori cu zeama bordeleza, probabil le-a stropit de vreo 10 ori, insa asta e alta discutie la care nu ma pricep, poate stie mai multe vreun coleg.

Edited by sov, 30 August 2014 - 16:39.


#4810
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Depinde de an, anul asta a fost f bun si la mine si n`a fost nevoie de chimicale mai deloc. Ceva piatra vanata si insecticid. 2014 n`a fost asa canicular + multe ploi si asta a contat mult daca grindina te`a ocolit, e prima data in ultimii 5 ani cand o sa culeg rosii din gradina pana vine inghetul.
Stai sa vezi ce`nseamna an prost cand nu iesi cu rosiile din August indiferent ce faci.
D`aia cel mai sigur e un solarel si tratamente putine si cu cap.

#4811
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Mm, eu intelesesem ca din contra, anul acesta a fost un an prost, prin prisma frecventei ridicate a ploilor ,  majoritatea celor cu care am vorbit, s-au plins ca li s-au manat rosiile, tocmai din cauza verii foarte ploioase.

#4812
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Anul ăsta a fost foarte capricios... A plouat ca la potop chiar și cu soare plus vreo trei runde de piatră pe la mine la Vrancea. În grădină e o enciclopedie de boli nu alta...

#4813
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Si totusi e ceva ce nu-mi place la gradinarit
Stropitul de orice fel.
Nu substratul chimic al stropirii, ci activitatea insasi, de la prepararea solutiei la spalarea instrumentelor.
Cel mai multumit sunt atunci cand decid ca nu este nevoie de stropire. Asa am reusit sa castg 5 milioane de acarieni pe cm patrat. :)

#4814
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Frumusetea unei activitati necomerciale :). Cand produci doar pentru familie poti decide lejer ca nu stropesti si sa iti asumi consecintele.
Mai ales daca ai ajuns in acea parte a sezonului cand camara e plina si te-ai cam saturat de rosii proaspete (daca se poate asa ceva)
Cand trebuie sa ai ce pune pe taraba nu prea iti mai permiti luxul asta. Altminteri peste iarna stai flamand si cu becurile stinse.

#4815
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postmeganedoi, on 31 august 2014 - 09:35, said:

Si totusi e ceva ce nu-mi place la gradinarit
Stropitul de orice fel.
Nu substratul chimic al stropirii, ci activitatea insasi,

Nici mie nu-mi place, chiar urasc. Nu am o masca profesionala, folosesc ceva gen masca pentru gripa, probabil inhalam mai multi aerosoli cu chimicale decat am fi mancat de pe legumele cumparate.
Nu e un subiect care ar putea sta in top dar cred ca e destul de important, nu stiu daca poate fi deschis topic separat sa ne permine moderatorul sa discutam aici.
Voi ce parere aveti despre inhalarea vaporilor de chimicale in procesul de stropire. Ce echipament de protectie folositi ?

#4816
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Pana anul trecut pentru a face bulionul fierbeam sucul pana devenea pasta foarte vascoasa (dura si 4 ore sa scada un ciaun de 5 kg).
Anul acesta cineva mi-a spus ca dupa ce da prin masina trece si prin strecuratoare si astfel mai inlatura o parte din apa, care oricum se evapora la fierbere.
Am incercat si eu dar se infunda imediat sita strecuratori cu pulpa (daca frec sita cu degetul se duce si din pulpa)
Aveti vreo metota mai ingenioasa de a face bulionul mai repede (cineva spunea intr-un post ca a facut 100kg - cu metoda mea imi trebuie o viata de om)?

Edited by vdingo11, 31 August 2014 - 15:21.


#4817
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu, dupa ce dau prin masina las ceunul o ora si toata apa din rosie se strange la suprafata. O arunc si mai las iar juma' de ora sa se mai stranga si iar arunc. Asa scap de cativa litri de apa care ar fi lungit cu mult timpul de foc.

#4818
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Dupa ce se dau rosiile prin masina, se aseaza vasul pe sursa de foc si pana sa dea in clocot se separa pulpa de suc /apa, pulpa urca si sucul ramane in partea de jos a vasului. Se vede la ochi cum da sa se umfle, moment in care se introduce in vas un furtun subtire si se trage sucul.
Operatiunea poate fi repetata de cateva ori la interval de cateva minute, in functie de intensitatea focului.
Totul trebuie facut inainte de inceputul fierberii!
Daca este prea devreme sucul nu este separat, daca ati scapat si a inceput sa fiarba se amesteca cele 2 parti.
Sucul / apa. nu se arunca, oricum nu se poate trage la milimetru (eu las special sa curga si ceva pulpa)  se fierbe separat cu sare, ardei si leustean / taiate marunt, iarna se poate consuma ca atare si la acrit ciorbele.
Atentie la operatiunea cu furtunul, sucul este fierbinte in momentul tragerii!
Se poate si lasa sa stea compozitia o ora, doua / inainte de punerea vasului pe foc... dupa care la fel se trage din partea de jos sucul / apa. Timpul de asteptare este in functie de cantitate.

Edited by laum, 31 August 2014 - 16:41.


#4819
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ca tot vorbeam de lup in acelasi timp in care il trageam de coada :)

Attached Files



#4820
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View PostHapygarden, on 31 august 2014 - 11:23, said:

Frumusetea unei activitati necomerciale Posted Image. Cand produci doar pentru familie poti decide lejer ca nu stropesti si sa iti asumi consecintele.
Mai ales daca ai ajuns in acea parte a sezonului cand camara e plina si te-ai cam saturat de rosii proaspete (daca se poate asa ceva)
Cand trebuie sa ai ce pune pe taraba nu prea iti mai permiti luxul asta. Altminteri peste iarna stai flamand si cu becurile stinse.

Decizia pentru anul viitor este deja luata.
Subscriu la bolduire.
Se poate!

#4821
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Nu sunt de acord cu aruncarea nici unei picaturi din zeama de rosii.
Brrr...sunt terifiat de ce citesc
:)

#4822
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
In sensul de a se scoate :)

#4823
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Char astazi mezina me de 4 ani a intrebat de "citronada de rosii" :)

#4824
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
eu fac bulionul de pe o zi pe alta. sucul il pun intru-un butoi si a doua zi de dimineata trag cu un furtun toata apa care s-a decantat la fundul butoiului. si nu e putina apa.ai sa ramai surprins cata apa se aduna.recomand pentru fierbere un arzator cumparat de la rusi pentru ceaun

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate