Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#10711
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Peste 30 gr inceteaza vegetatia tometei.

#10712
compostajeurbano

compostajeurbano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2016
daca noaptea scade temp la 17ºC, este OK ! ... se dezvolta si fructifica chiar daca ziua sunt 30ºC ! ...
la 30ºC continuu, planta moare ! ...

Edited by compostajeurbano, 01 May 2016 - 17:39.


#10713
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016

View Postcompostajeurbano, on 01 mai 2016 - 17:39, said:

daca noaptea scade temp la 17ºC, este OK ! ... se dezvolta si fructifica chiar daca ziua sunt 30ºC ! ...
la 30ºC continuu, planta moare ! ...

asta inseamna ca un 25 gr e ok? adica sa mentin tot timpul temperatura de 25 gr

Edited by gradinarugorjean, 01 May 2016 - 17:46.


#10714
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Nu ai cum sa mentii constant temperatura decat daca le pui termopan si aer conditionat. Si al mine e cam cald, inca nu am terminat aerisirile in solarul nou, eu dau drumul la picurare cateva minute si se raceste un pic aerul sub folia de mulcire. Daca radacina e OK, planta rezista.

#10715
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016
Azi pe la 10 cand ma dusai in solar erea 30 gr si desfacui ferestrele pe capete si scazu la 25-27 gr

Edited by gradinarugorjean, 01 May 2016 - 18:42.


#10716
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007

View Postgradinarugorjean, on 01 mai 2016 - 18:42, said:

Azi pe la 10 cand ma dusai in solar erea 30 gr si desfacui ferestrele pe capete si scazu la 25-27 gr

Va salut pe toti si va spun: Hristos a Inviat!
Aerisirea unui solar nu este o regula, difera de la zona la zona, cultura,  locatie, model solar, mod aerisire, asadar datele problemei de la mine nu (prea) pot fi valabile si in alt colt de tara.
Din urma cu 3  ani de cand am implementat sistemul de automatizare la solarelul meu, tot experimentez. Fara a se vrea sa par altceva decat sunt, incerc sa aplic propriul program, numit CALMAT ( Caldura, Apa, Lumina, Mancare, Aerisire, Tratament), atat la solar cat si la rasadnita.
Cat de mult imi reuseste ramane de vazut, timpul le rezolva pe toate si pana la urma nu am nimic de pierdut, cel putin castig experienta, din greseli invatam.
Referitor la programul de aerisire, cei mai vechi pe forum stiu ca de aceasta treaba se ocupa Arduino (delegare de sarcini) si in momentul de fata aerisirea se face in felul urmator: deschidere aerisiri pe capete la 20 gr. C. si inchidere la 18 gr. C., deschidere aerisiri laterale la 23 gr. C. si inchidere la 20 gr. C.
In plus fata de aceste aerisiri am si usi de 2 x 1 m pe capetele solarului care stau deschise zi/lumina.
Atasez un tabel cu programarea aerisirilor de anul trecut, poate ajuta pe cineva, repet:  nu este valabil oriunde.
Numai bine!
Marian Radu

Attached Files



#10717
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Ce inseamna obisnuita, am dat click de trei ori pe ''x''-ul din dreapta sus pana am realizat ca e poza.. :)

#10718
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016
Lam pus la mijlocu solarului daca ai fac umbra latermometru inseamna ca il pacalesc dar in solar tot cald este

#10719
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

View Postgradinarugorjean, on 01 mai 2016 - 17:44, said:

asta inseamna ca un 25 gr e ok? adica sa mentin tot timpul temperatura de 25 gr

Pai 25C ziua ar fi ideal cred (si pe timpul verii ;)) . E mai importanta diferenta zi-noapte decat temperatura absoluta (totusi ziua preferabil sa nu atingi temperaturi record, deja 35-40 e mult dar inevitabil vara cred). Daca ai avea 25 non-stop nu ar fi bine. Cat sa fie diferenta asta de temperatura? Greu de zis, depinde si de soiuri si fertilizanti, citeste ceva pe aici, scrie lucruri interesante: http://www.enzazaden...tcm13-24696.pdf

#10720
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Tomatele mele de ghiveci, desi cherry si midi, tind sa devina pletoase.
Daca era si azi soare, poate vedeam si eu flori. Dar, cand ati vazut in primavara asta, 3 zile cu soare, la rand?!
Voi lua foarfeca si las numai 3-4 ramuri de sus, restul, cut.

Edited by crisbud, 02 May 2016 - 15:08.


#10721
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Cris, nu fa asta te rog. Cel mult aeriseste centrul plantei si atat.

#10722
soricutz

soricutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.06.2011

View Postcrisbud, on 01 mai 2016 - 12:44, said:

Priviti Digi24, acum!

Victore, ce plante sa pun printre tomate, inafara de busuioc, craiță?
Galbenele si carciumarese. Merge si pătrunjel sau si morcov.
Si conduraș catarator.

Edited by soricutz, 02 May 2016 - 16:23.


#10723
compostajeurbano

compostajeurbano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2016
Cris leaga-le "capetele" de un bat ! ... de taiat, taieti unghiile, da-le pace la tomate ! :)

#10724
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Pt ca ramurile de jos erau putin ingalbenite, au fost taiate. Odata cu copilii lor.
Intrucat ghivecele sunt destul de apropiate, voi avea un fel tufa. Asa ca ramurile foarte pletoase au fost injumatatite. La 4 ore de la cut, numai 2 fire au frunzele rasucite spre interior... au reactionat rapid
Am realizat o mare aerisire a spatiului de jos.
Stiam ca nu trebuie taiate ramurile cu frunze sanatoase, pana nu am fructe, dar am riscat.
Am 15 ghivece din peturi 5l suprapuse, unele au 15l, altele 20. Cu 3 sau 4 fire.
Absolut toate firele, 9 soiuri, erau ok, inainte de cut.
Va multumesc pt sfaturi!

Edited by crisbud, 02 May 2016 - 20:44.


#10725
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Defolierea trebuie facuta la momentul potrivit si nu mai mult de 2 maxim 3 frunze taiate odata,daca sunt atacate da trebuiesc indepartate dar daca sunt sanatoase nu se taie pana nu ai gogo ca ouale si e bine sa lasi 2 frunze sub ciorchina pana dau in parga,cand se rosesc primele rosii se elimina frunzele pana in dreptul primului etaj,frunzele au rolul lor,bucataria plantei,cat mai multe cat mai multa suprafata pt fotosinteza,deci si papa mult,cel putin asa fac eu si am vazut ca rezultatele sunt bune.

#10726
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Am lasat 2-4 ramuri verzi intregi, sub zona cu bulbi sau deja flori. Restul pana la 1/2 de sus in jos a tulpinei, 3 frunze de pe ramuri, cut.
Am chelit 1/2 din inaltimea tulpinilor, de jos in sus.

Edited by crisbud, 02 May 2016 - 20:56.


#10727
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Nu imi imaginez exact ce inseamna pletoase. Dar daca erau galbene inseamna ca nu aveau hrana (in special azot) sau nu puteau absorbi hrana din diverse motive. Isi pot reveni daca nu sunt foarte galbene si conditiile se imbunatatesc.
Pozele de acu cateva pagini sunt rasadurile sau asa vor sta in forma finala? (adica super inghesuite).

#10728
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Pletoase=ramuri alungite.
In prima poza, cum vezi si descrierea din mesaj, sunt tomatele mini si midi din ghivece. Ghivecele pot primi mai mult spatiu intre ele, pe parcurs.
Toate firele pareau ok de dimineata, cele 2 "suparate" revenindu-si si ele.
Intrucat ghivecele sunt in bataia ploilor si a vantului, poate de acolo provenea ingalbenirea frunzelor bazale.

Hrana au primit humus din coji oua si banana, plus zat de cafea. Adaugat si macerat din urzici.

Edited by crisbud, 03 May 2016 - 11:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate