Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4143 replies to this topic

#523
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,268
  • Înscris: 24.08.2005
Aseara am avut si eu prima "fantana arteziana" in banda de picurare dupa destul de putin timp de folosire.
Voi cum procedati la aceste fante. Puneti mufe rapide sau faceti improvizatii mai ieftine?
Daca ma pricopsesc cu vreo 20 de gauri ma costa imbinarile cat dadeam pe furtunPosted Image
Eu ma gandeam sa iau o teava de curent de 16 mm diametru de vreo 3 m, si dai bucati pentru a face imbinarile.

#524
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,268
  • Înscris: 24.08.2005

 cxd, on 07 mai 2013 - 21:14, said:

Uite aici :

DSC00559.JPG

Dau intii gaura cu unul mai mic, apoi largesc manual cu asta.

Merci.
Inseamna ca ai mana si ochiul format daca ai reusit sa largesti perfect gaura cu acest burghiu de fier care evident nu este de 14.

#525
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

 vdingo11, on 08 mai 2013 - 08:57, said:

Aseara am avut si eu prima "fantana arteziana" in banda de picurare dupa destul de putin timp de folosire.
Voi cum procedati la aceste fante. Puneti mufe rapide sau faceti improvizatii mai ieftine?

Eu lipeam bine cu banda izolatoare. Stergeam bine cu o carpa portiunea de banda pe care se afla gaura si "o izolam" bine. . Depinde cat de mari sunt gaurile. Daca tubul e taiat,  pune un stut (0.34 lei bucata/ il poti refolosi pe viitor). Ar fi o idee si cu teava de curent insa trebuie sa prinzi foarte bine banda la capete. Nu am incercat metoda asta.

Edited by ionutz_t, 08 May 2013 - 16:40.


#526
alex_dnk

alex_dnk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.03.2012
am incercat eu si da randament. numai ca trebuie sa prinzi bine banda de teava

#527
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

 vdingo11, on 08 mai 2013 - 08:57, said:

Aseara am avut si eu prima "fantana arteziana" in banda de picurare dupa destul de putin timp de folosire.
Voi cum procedati la aceste fante. Puneti mufe rapide sau faceti improvizatii mai ieftine?
Daca ma pricopsesc cu vreo 20 de gauri ma costa imbinarile cat dadeam pe furtunPosted Image
Eu ma gandeam sa iau o teava de curent de 16 mm diametru de vreo 3 m, si dai bucati pentru a face imbinarile.
Rapid si ieftin: desfaci un capat si culisezi peste banda o alta banda de cativa cm(5-10) pana in dreptul artezienei.

#528
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
O metoda de a reduce nisipul,si de marire  a debitului, e sa introduci apa in put timp de 24~48 ore,putul find etans,panza freatica va forma o caverna,asa se poate creste randamentul putului.

Nu cunosc ce inseamna in Romania ,,put American" dar uitati un model [ http://cdn.epicwelldrilling.com/wp-content/uploads/nj-well-drilling-diagram.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Iar filtrarea trebuie facuta in functie de put,dupa mine,minim doua filtre mesh de 120/140.

#529
adribisi

adribisi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.10.2010
Stie cineva de unde pot achizitiona un adaptor pt. robinetul unui rezervor IBC de 1000 l? sau macar ce anume trebuie sa caut. Multumesc

#530
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008

 vdingo11, on 08 mai 2013 - 09:50, said:

Merci.
Inseamna ca ai mana si ochiul format daca ai reusit sa largesti perfect gaura cu acest burghiu de fier care evident nu este de 14.

Burghiul este de 14.

#531
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Hai sa continuam lectia despre 'puturi' (nu fantani)...
Mai intai de toate trebuie sa deosebim doua lucruri:
1. Capacitatea de a da apa a putului;
2. Capacitatea de a extrage apa a sistemului de pompare.
Ideal, cele doua ar trebui sa se 'potriveasca'!

P.S.
Ma bucur ca v-am 'excitat' atentia!
Continuam...pt ca vad ca prezinta interes...

 maddox_dtv, on 07 mai 2013 - 23:00, said:

Dar nu asta conteaza ci metoda de desfundare pe care o folosesc. Varianta aia cu otetul si apa bagata cu presiune din afara prin picurator mi-a adus aminte de cineva care a vrut sa gateasca "macaroane umplute cu branza". Si-a luat reteta de la cineva, a cumparat ingredientele, si-a pus sortul si s-a apucat de treaba dar dupa ce a umplut doua macaroane si-a bagat picioarele si a gatit altceva.
Daca aveti rabdare si sunt sigur ca aveti puteti sa taiati din capatul unui tub un picurator si cu un cuter sa incercati sa-l operati sa vedeti cum functioneaza si atunci renuntati si la ideea cu bagarea sulei in gaura ( nu cred ca este necesar sa ne cerem scuze pt folosirea acestui cuvant intrucat toata lume stie ca este o unealta folosita de cizmari si cojocari - ce-or ma fi si astia).
Varianta cu taierea si folosirea mufelor, a picuratorilor de rezerva si a altor asemenea nu poate fi folosita decat in ultima instanta.
Deci ca solutie puteti sa incercati resetarea cu ciocanelul. Cum care ciocanel? - ala de cauciuc folosit in tinichigerie sau la montarea gresiei. Se da drumul la apa ( nu cred sa mearga din rezervor) se pune o scandura sub furtun si se ia picuratorul la ciocane intorcandu-l  pe toate fetele pana cand ies afara toate depunerile. Daca aceasta operatiune a fost precedata de cea recomadata mai sus, cea cu operarea picuratorului veti vedea ca trebuie sa continuati bataia si dupa ce ies afara primele sedimente.
Si intrucat regulamentul forumului permite folosirea denumirii firmei sau al unui produs daca asta se face pentru informarea corecta a participantilor la discutie, pot sa spun ca cele mai bune rezultate le-am avut cu tuburile de picurare de la Palaplast
Asta-i ce voiam sa aud...masajul 'thailandez'...care desfunda 'gaurica'!!!
Daca ai dat un purcoi de bani pe un furtun de picurare Gardena, nu prea te indesi sa pui cutter-ul pe el...
Merci mult!

Edited by subway_guru, 08 May 2013 - 18:40.


#532
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
guru
la postarea ta de ieri
,,DA''
Maine de dimineata, vine ,,putarul''!
Are doi cilindri metalici, cam de 1m. lungime fiecare si cam de 15cm. latime unul si 25cm. latime celalalt. Pe mijloc are o tija metalica, prevazuta in partea de jos cu o clapeta metalica, care o etansaza o garnitura de cauciuc. In partea de sus tija se ghideaza pe un orificiu, dat intr-un fel de plandband, care este fixat pe buza cilindrului.
Se coboara prima data in put , pana jos de tot, cilindrul cel mic. Acesta este legat cu cablul care vine pe roata putului.
Acum actioneaza putarul care are fixat pe capatul de sus al tijei, un cablu textil. Prin ,,trageri'' bruste si repetate.
Cilindrul este ridicat si golit continutul. Operatia se repeta de 3,4,5 ori, pana nu mai soarbe nici un fel de impuritati sau nisip.
Se repeta indentic operatia, cu cilindrul mai mare. In final, se baga cam 7-8 galeti de margaritar (agregate de rau) si se trage apa cu pompa cam 30-60 minute. Se ia apoi proba intr-un pahar curat si poate fi dusa proba la un laborator alimentar. Rezultatul va fi ok.!
Metoda pare ,,arhaica'' dar este foarte eficienta. Personal am trecut prin aceasta operatie de curatare si denisipare, acum vreo 10 ani. Si tot aici unde locuiesc acum. Meseria aceasta o are prietenul meu de la tatal si bunicul, lui. Iar ,,sculele''respective, au curatat mii de puturi si fantani, in toata zona de sud a tarii.
Maine incepand cu descarcarea ,,sculelor'' din masina, pana la finalizarea operatiei , Iorgu face cate foto sunt necesare. Nu voi trece peste nici o etapa.
Binenteles ca le voi posta si va asigur ca vor fi folositoare pentru toti colegii!

#533
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Scula aia se numeste 'lingura de lacarit'...
Iar pietrisul margaritar nu e 'agregat de rau', e pietris monogranular, dimensiunea undeva intre bobul de orez si cel de mazare...
Da-mi niste caracteristici constructive ale 'putzei', ca sa-ti pot da un sfat 'avizat'!
Bafta...si apa limpede...de cristal!

Edited by subway_guru, 08 May 2013 - 19:16.


#534
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Maine il intreb cum se numeste ,,scula''?
,,Margaritarul'' nu este chiar margaritar, de marimea bobului de orez sau de mazare. Este piertis care provine in urma sortarii ,,materialului'', absorbit de statia flotabila de la balastiera vecina. O stii care. Si are diametrul intre 5-10 cm.
Putul, este din tuburi de beton, cu diametrul de 30cm. si inaltimea de 1m. Pana la apa am 1,80-2m. In functie de sezon. Oglinda de apa este de 7-8m. cand am facut proba acum multi ani, am tras cu un motor racordat la un furtun de pompieri. Pot zice orice, dar lipsa de apa in put nu am  si nu voi avea niciodata. Nivelul apei din lacul de acumulare cu care sunt vecin, 30 de m. este cu vreo 1.5 - 2m., mai sus decat localitatea noastra. Ne protejeaza digul. Stii ce sisteme de rezistenta infiltrarea apa, are ca si protectie. Pe langa dig, in partea asta, se afla un canal de dren, cu diametrul de 1m. Trece prin gradina mea,. La adancime de 2m. Pot oricand sa bag o pompa acolo si sa scot apa. Nu este ilegal. Dar am 4 (patru) puturi. Unul pentru uz casnic, hidrofor, centrala, baie bucatarie, etc..
Unul ptr. gradina de flori. altul, ptr. solar si gradina legume si unul in garaj, care a fost construit peste el (folosit doar la spalat auto.
Cred ca am dat-o in off topic!
Mi-ai cerut amanunte si ti le-am dat!

#535
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Nu strica sa-l testezi pe 'putzarache' cata meserie stie...
daca n-a auzit de 'lingura de lacarit'...e afon...comcediaza-l!
Margaritarul...e margaritar...adica de dimensiunea 'perlelor', nu bolovani si caramizi de 5-10cm...sa nu cumva sa-i lasi sa-ti bage asa ceva porcarii in 'putza americana'...
Apa pe care o tragi tu e din 'stratul freatic'...
Ce inseamna 'freatic'???
e stratul superior cu 'nivel liber', din pacate nu e 'potabil' si de regula e poluat din plin cu toate 'fecalele' si 'nitratii/nitritii' de prin imprejurimi...

Edited by subway_guru, 08 May 2013 - 19:52.


#536
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

 subway_guru, on 08 mai 2013 - 19:51, said:

din pacate nu e 'potabil' si de regula e poluat din plin cu toate 'fecalele' si 'nitratii/nitritii' de prin imprejurimi...
Pentru bolduire, ti-am dat like!

Edited by 1orgu, 08 May 2013 - 20:25.


#537
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 subway_guru, on 07 mai 2013 - 21:49, said:

Nu-i vorba de zona, e vorba de calitatea apei...la tine, alui 'batran' I se rupea-n paispe cat nisip baga impreuna cu apa in porumbiste!!!
El folosea fantana in regim de 'epuisment' (adica la maxim cat ducea putul), nu-l interesa nimic altceva...
Bea tu apa aia trasa cu 'motorul' si sa ne spui dupa aia daca pietrele la rinichi si la bila sunt 'silicioase' sau 'calcaroase' si cum crantane nisipul intre dinti dupa ce dai pe gat o galeata de la izvorul minunilor a lu' matale...
Nu-I tine isonul Lu' Conu 1orgu, ca amandoi faceti...in domeniul asta...doar 'lautarie'...
Daca ai argumente 'stiintifice', ok, discutam, daca nu...sunt povesti de adormit copiii mici si nestiutori!
Sa inteleg ca 'denivelarea' la debitul maxim era de doar un metru?
Sau n-am inteles eu bine?
Si stratul din care tragea apa ce era?...nisip fin, nisip cu pietris, pietris, grohotis?
Nu te pun sa-l incadrezi in diagrama aia ternara (triunghiul geotehnic postat de Drip), ca e stiinta prea avansata...

Tot familionul a baut si inca mai bea din putul ala.
Bine, nu mai e chiar acelasi, ca dupa cutremurul din "90 s-au deplasat tuburile si prin 2002 am facut altul la 1 m distanta.
Nu se vedea fir de nisip in galeata si era mai limpede ca apa plata de magazin.
A pus frate-meu un filtru cand a montat primul sistem de irigat si nu se aduna mare branza intr-o luna.

Doar 1 m primavara, ca vara cand era seceta ramanea 0,75 m de apa in put si 30 de cm dupa ce functiona motorul cateva zeci de minute.
Pe fund era un strat de nisip mai mare, 2-3 mm.
Ca pozitionare, aproximativ 400 de m de rau, lalomita, si 700 m de lac, Snagovul.

#538
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru apa de baut, fata de apa de irigare, pretentiile sunt mult mai mari...
1. Analiza fizico-chimica a apei...asta inseamna continut fizic de material solid si continut chimic...e apa 'dura', adicatelea calcaroasa, are 'poluanti' gen nitriti/nitrati ori alte porcareli? Vei face pietre la rinichi? Sau nu?
2. Analiza microbiologica, e apa 'curata' sau te imbolnaveste cu micro-bacterii si alti 'gainatzi'??? E apa 'sanatoasa' sau sursa de infectii???
Bei apa 'de izvorul minunilor' sau dintr-o cloaca infestata de ce vrei si ce nu vrei?
Raspunsul, nu-l da decat o analiza de laborator!

#539
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 subway_guru, on 08 mai 2013 - 20:50, said:

Pentru apa de baut, fata de apa de irigare, pretentiile sunt mult mai mari...
1. Analiza fizico-chimica a apei...asta inseamna continut fizic de material solid si continut chimic...e apa 'dura', adicatelea calcaroasa, are 'poluanti' gen nitriti/nitrati ori alte porcareli? Vei face pietre la rinichi? Sau nu?
2. Analiza microbiologica, e apa 'curata' sau te imbolnaveste cu micro-bacterii si alti 'gainatzi'??? E apa 'sanatoasa' sau sursa de infectii???
Bei apa 'de izvorul minunilor' sau dintr-o cloaca infestata de ce vrei si ce nu vrei?
Raspunsul, nu-l da decat o analiza de laborator!

Pe la mine se obisnuieste sa  schimbi domiciliul la garsoniera cu usa in tavan dupa 70 de ani, iar vizitele la doctor sunt cu 2-3 mai multe ca singura vizita pe tarlaua popii.

Oricum, cantitatea de nitratii din panza freatica e mai mica ca cea din legumele de la supermarket sau de la taranii nostri care baga fertilizanti dupa ureche.

Bacterii? Pai, Gurule, un om are aproximativ 3 kg de bacterii in corp si n-ar putea trai fara ele. Numai in intestinul gros sunt aproximativ 1 kg de bacterii.


Acum s-o lasam balta cu microbiologia si agrochimia si sa vorbim de irigatii, puturi si furtune.

Ca idee, cand amenajez cate o gradina ornamentala, ii fac si sistemul de irigatii, deci stiu cu ce se mananca irigatiile.

Edited by trestie-de-balta, 08 May 2013 - 21:22.


#540
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Tu, nu eu, ai ridicat problema ca mosi de stramosii matale au baut apa cu 'rahatzi' si n-au patit numic...ca selectia naturala I-a curatat la minut pe cei 'unfit'...
Acum, ce vrei, sa fiu de acord cu euthanasierea???

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate