Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#2863
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postmoraw, on 22 septembrie 2016 - 18:59, said:

am o mare nelamurire.. daca este necesar sa mut toata instalatia pe timp de iarna intr-un loc protejat sau nu are nimic daca ramane afara (fara apa pe conducte bineinteles)
In cazul tau e foarte simplu, desfaci doua legaturi, montezi doua dopuri (capace) si muti instalatia la caldura, treaba de 15 minute...

#2864
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Demonteaza instalatia si remonteaza o la primavara..super simplu...super sanatos....altfel sigur crapa ceva daca ramane ceva apa pe acolo. E pacat..ai dat bani pe ea.

#2865
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Multumesc de sfaturi, spre asta inclinam si eu  dar am zis sa intreb sa vad daca se poate si invers.

#2866
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Ce inseamna invers?

#2867
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Adica cealalta optiune prezentata?

ori afara ori in pivnita

#2868
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Pai cata vreme desfaci dracia si scurgi bine apa, este indiferent unde o tii. Daca nu o desfaci, apa ingheata fix la fel si la -17 si la -20.

#2869
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Dracia aia tot timpul ramane goala.. sursa de apa este amplasata mult mai jos,..nu se vede dar toata actiunea are loc pe un deal.

Edit: am uitat sa mentionez ca exista si un robinet de scurgere la baza ei.

Edited by moraw, 27 September 2016 - 21:19.


#2870
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Robinetii pleznesc chiar si daca ramane o pelicula submilimetrica in ei...
;(

#2871
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Doar cei sferici...

#2872
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Eu de 4 ani robinetii 3 la numar ii tin afara si nu au nimic , precizez ca instalatia o golesc de apa deschid robinetii si apoi ii inchid nu ii las deschisi.
Apropo de duzele de picurare cineva cu 1-2 pagini in urma mi a recomandat duze cu debit reglabil si demontabil , cine are un astfel de sistem sa ne spuna cat de functional este , in viitor ma voi axa doar pe un sistem format din duze+ furtun+ agrotextil chiar daca o sa coste la inceput asta este.

#2873
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016
Stie cineva ce solutie sa folosesc impotriva algelor? Ceva care sa nu afecteze plantele.

Am vazut pe un site dedicat iazurilor pentru inot/pesti ceva bacterii sub forma de praf care cica mananca algele si sunt bio 100% adica nu afecteaza plantele acvatice si pestii. Or fi bune si pentru un bazin de irigatii?

#2874
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
algele sunt de foarte multe tipuri. la bazinele cu apa la reduci daca nu bate soarele. cele din masa apei (apa verde) se pot elimina cu o lampa cu ultraviolete. solutiile acelea bio de care vorbesti sunt bacterii care efectueaza ciclul azotului si se folosesc la ape cu incarcatura biologica data de pesti. parerea mea ca nu o sa faci mare lucru cu ele atata timp cat bazinul sta in soare.

Edited by bilti, 25 October 2016 - 05:25.


#2875
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016
Din pacate lampa cu ultraviolete nu este o optiune deoarece nu am curent. Bazinul este la soare si nu-l pot muta pentru ca bazinul despre care vorbesc este de fapt o "groapa" in pamant, captusita cu folie, plina cu 18mc de apa situata la inaltime fata de solar iar apa vine prin cadere.

Anul viitor vreau sa o extind (groapa) deoarece tatal meu o sa mai construiasca un solar langa al meu si o sa avem nevoie de mai multa apa. Sincer nu ar fi o problema algele dar am vrut sa o folosim si pe post de "piscina" sa ne mai racorim si nu e prea iti vine sa te scalzi cand o vezi asa verde :D

Alte metode de combatere a algelor nu exista?

#2876
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ba da ...ceva hipoclorit in apa,sau var cloros,sau pastile de cloramina.Totul este sa nu le folosesti dupa ureche,pt ca altfel adio verdeturi(in gradina).

#2877
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

View Postandu88, on 30 septembrie 2016 - 23:39, said:

Apropo de duzele de picurare cineva cu 1-2 pagini in urma mi a recomandat duze cu debit reglabil si demontabil , cine are un astfel de sistem sa ne spuna cat de functional este , in viitor ma voi axa doar pe un sistem format din duze+ furtun+ agrotextil chiar daca o sa coste la inceput asta este.
Salut, eu folosesc de doi ani acest sistem de duze, montate pe un tub orb de 16 si grosime de 32 mil... Le foleses la irigat vita de vie, am montat in jur de 2100 bucati si sunt multumit de ele...

Attached Files



#2878
mihaighencea77

mihaighencea77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.02.2016
Stimati colegi anul acesta am avut banda de picurare printr-un bazin IBC dar la anul doresc sa montez 500 de m. de banda de picurare cu picuratori din 10 in 10 cm si doresc sa montez motopompa direct la sistemul de picurare .Mentionez ca motopompa este de 2 toli .Oare o merge ?

#2879
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016

View Postgcom61, on 26 octombrie 2016 - 05:43, said:

Ba da ...ceva hipoclorit in apa,sau var cloros,sau pastile de cloramina.Totul este sa nu le folosesti dupa ureche,pt ca altfel adio verdeturi(in gradina).

Apa din bazin este de la robinet (deja cu clor) pentru ca nu am destula in fantana .Pentru circa 3 saptamani nu am avut probleme cu algele dar nici nu am folosit-o la udat. Din pacate capsunii sunt foarte sensibili la clor (din cate am citit) deci adaugarea de clor nu cred ca va fi posibila.

In primavara o sa testez o punga de "praf de bacterii" sa vedem daca are vre-un efect. In caz ca merge o sa-l folosesc si pentru bazinele de tip IBC.

#2880
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Fratilor, voi cum scoateti furtunele de irigare de pe stutzuri? Ca o data bagate, eu nu am reusit sa le scot. Si sa tot tai din ele nu stiu cat e de fezabil.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate