Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#2683
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Scuze, dar nu cred ca inteleg idea. Al doilea filtru se pune dupa venturi cu scopul de a filtra impuritatile trase de venturi. Dupa schema ta, cand se merge pe irigatie directa, apa trece prin doua filtre, iar cand merge prin venturi merge prin unul singur. Adica exact invers.

Am inteles eu gresit schema? Sau schema ta e valabila in conditiile in care elimin al doilea filtru?

#2684
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Da, schema este valabila cand elimini al 2-lea filtru daca se va dovedi o solutie buna. Ideea ar fi sa ai cat mai putine coturi atunci cand apa circula prin venturi. Cand circula "normal" presupun ca duce pompa si nu mai conteaza.
De ce crezi ca vei avea atat de multe impuritati dupa venturi? Tubul tau nu a venit cu o sita la capatul de absorbtie?
Eu am montat asa ceva ceva (imi ramasese de la instalatia casei) in beci (pt impuritatile din apa):
https://www.google.r...6lyAuLh2jvFdYM:

Eu as elimina al 2-lea filtru sau l-as lasa (daca tot il ai) pe traseul fara venturi, pana la urma pe asta il vei folosi cel mai mult.

Edited by gabian22, 17 May 2016 - 23:30.


#2685
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
L-am pus pe al doilea pentru ca asa am mai citit ca e recomandat. Venturi vine el cu un sorb cu sita, dar sita aia e jenanta. Intr-adevar, nu trece gandacul de colorado prin el :P. Si cum am mai bagat si agrotextil pe jos si furtunele de irigatie sunt pe sub el, chiar nu imi permit sa mi se infunde furtunele.
Revenind la idea ta, sunt de acord ca perfect corecta daca trebuie sa elimin al doilea filtru. Dar parca sper sa nu fie nevoie. Vom vedea :).

Oricum, multumesc mult pentru ajutor :).

#2686
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Al meu e montat asa, si merge ceas. Daca te ajuta cu ceva......

Attached Files



#2687
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Cum se folosesc ca sistem de irigare acele tuburi capilare ? Sunt mai eficiente decat banda sau tubul ? Cu ce se dau cel mai usor gaurile in tub ?

E nevoie de o anumita presiune ?

#2688
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@gab2007
Este suficient un filtru amplasat dupa instalatie si inainte de magistrala liniilor de picurare.
Verifica sensul injectorului
Monteaza o sita in capatul furtunului de absorbtie
Verifica etanseitatea pe injector a furtunului de absorbtie
Daca nici asa nu trage atunci monteaza un robonet in capatul unei linii de picurare si sa il tii deschis.
Daca nici asa nu trage atunci...
mai incearca ;)

Edited by meganedoi, 19 May 2016 - 22:59.


#2689
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Intrebare intrebatoare.
As avea posibilitatea de a trage apa direct din balta. Asta ar insemna sa trec cu furtunul prin curtea unui vecin ca sa pun sorbul in balta.
Avantajele nu vi le spun ca le intuiti singuri.
Problema este ca diferenta de nivel pe aproximativ 100-150 de metri poate fi de 25-30 de metri in inaltime.
Gasesc pe piațå o pompa care sa traga la inaltimea asta? Nu vreau sa impinga pentru ca alimentarea cu energie electrica o am sus nu la balta. Nu vreau cine stie ca debit dar macar sa ajunga apa.
Daca DA... La cat ma poate ajunge investitia?

#2690
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Nu cred că găsești așa ceva... fă-ți planuri cu extensia de cablu.

#2691
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Nu gasesti, pentru ca 'asa ceva' ar contrazice legile fizicii!
;)

#2692
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
O pompa cu ejector aplica legile fizicii si teoretic are o adancime de absorbtie de 30m +- functie de model
Poate fi o varianta

#2693
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Bine, asa ar merge si o instalatie mamut, cu aer comprimat...
;)
Raspunsul meu era pentru pompele clasice cu sorb...

Edited by subway_guru, 20 May 2016 - 13:57.


#2694
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Treaba cu legile fizicii e fix acelasi drac ce mi s-a predat si mie, 10m coloana, vreo 7-8 in practica, altfel nu se poate
Pana s-a gandit unul la ejectorul asta, ca nu a reinventat roata, e tot ceva Venturi aplicat
Pompa e chioara, centrifuga, eu prima data am vazut pe un hidrofor. Plus ca sistemul e autoamorsant

Edited by validoe, 20 May 2016 - 14:42.


#2695
pacurar510

pacurar510

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.02.2009
A mai folosit careva la irigat o apa cu un ph alcalin ? Eu am de la retea o apa cu un ph 9, provenita din puturi  de la adancimea de 125m. Eu momentan follosesc apa de fantana adanca de 10m dar extrem de dura (peste 350mg/l).

#2696
paulspp

paulspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 08.12.2008


View PostAchimitom04, on 18 mai 2016 - 09:47, said:

Al meu e montat asa, si merge ceas. Daca te ajuta cu ceva......

Ce debit are pompa pe care o folosesti,am si eu in venturi identic cu al tau ,la mine trage pana se amorseaza tuburile de picurare dupa amorsare nu mai trage  deloc

View Postpacurar510, on 21 mai 2016 - 20:57, said:

A mai folosit careva la irigat o apa cu un ph alcalin ? Eu am de la retea o apa cu un ph 9, provenita din puturi  de la adancimea de 125m. Eu momentan follosesc apa de fantana adanca de 10m dar extrem de dura (peste 350mg/l).


#2697
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Eu ud cu apa de la retea. Ai suficient consum dupa venturi ? Cate benzi ai si la ce lungime ?

#2698
paulspp

paulspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 08.12.2008
aici e problema mea , consumul de apa dupa venturi e mic din cauza pompei submersibile (prea mult debit ) , am 4 linii de picurare de 60 metri cu ciuperci de picurare ,in total 200  buc de 4l/h .Problema este ca nu gasesc o alta pompa submersibila de 600-800 l/h , iar daca incerc sa reglez din robinete tot nu-l fac sa functioneze.
aveti vreo idee ?

#2699
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Eu am avut aceasta problema si am rezolvat-o dubland liniile de picurare. Dupa aceea a mers ceas .

#2700
paulspp

paulspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 08.12.2008
este si asta o rezolvare ,voi mai monta cateva ciuperci de picurare. Am gasit ceva pompe submersibile cu debit mai mic dar sunt cu vibratii , a folosit cineva tipul asta de pompe, sunt fiabile?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate