Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#2413
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Alaun, explica.
Banda sau tubul de picurare pe care o va folosi ionut merge fara probleme. Eu am cam 1 km de banda in solar si langa, udat din butoi si merge bine. Diferenta asta de care zici e nesemnificativa si apare un pic doar pana se umple banda.

#2414
alaun

alaun

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.12.2015
am avut la un moment dat o "nebunie" personala de a face un cultiv hidroponic pe rafturi ! ...
am pus un tub de PVC, de 20 mm intre rezervor si tavile de cultura ! ...
surplusul de pe raftul superior trebuia sa alimenteze tavile de la raftul inferior, s.a.m.d ! ....
tavile de la capatul tubului, cca 6 m, nu prea ajungeau sa irige rafturile inferioare ! ...
si asa am ajuns sa masor cu un pahar transparent volumul de apa de la fiecare picurator ! ...
era o scara de liniara de nivel, sau ma rog de debit ! ... primul primea cu 50-70% mai mult decat ultimul ! ...
in momentul in care am montat o pompa, a disparut acest dezechilibru de volum ! ...
diferenta de nivel intre bazin si picurator era de cca 1,5 m ! ...

Edited by alaun, 17 January 2016 - 10:17.


#2415
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Pentru ca tubul are nevoie de presiune mai mare sa functioneze. La banda nu e nevoie.

#2416
alaun

alaun

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.12.2015
mie logica si vagile amintiri despre fizica vaselor comunicante imi spune invers :
cu cat furtunul de alimentare este mai mare, adica capabil sa inmagazineze, apa,
cu atat mai uniform va fi distribuita aceasta ! ...
no ofence ! ... Posted Image
incearca sa pui 2 pahare ! ... unu la primul picurator, iar celalat la ultimul ! ...
o sa-mi dai dreptate ! ... adu-ti aminte, am spus 50-70% mai mult la primul ! ...
in gradina aceata diferenta, nu se vede, fara sa o masori !

Edited by alaun, 17 January 2016 - 10:23.


#2417
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
None taken .
Nu conteaza in ecuatia asta diametrul tubului. Ci modelul si geometria picuratorilor din el. Si debitul nominal. La tub cam ai nevoie de 1 atmosfera. La banda cu 0,2 e suficient.

#2418
alaun

alaun

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.12.2015

View Poste_miron, on 17 ianuarie 2016 - 10:22, said:

None taken .
:)

Edited by alaun, 17 January 2016 - 10:25.


#2419
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Buna seara,
Anul asta vreau sa incropesc o instalatie de irigat care va avea 10 linii de 7.5m + 14 linii de 10m. As vrea sa achitionez si un tub venturi.
Inafara de datele de mai sus nu am nici cea mai vaga idee ce tip/marca de picurator/teava/robineti sa cumpar.
Imi puteti recomanda un furnizor?

Alimentarea se va face prin teava PEHD de 25 dintr-un sistem hidrofor (vas expansiune 100l si pompa submersibila avand debit 6mc/h).
Acelasi sistem alimenteaza si casa si presiunea este 1-4 bar, probabil va trebui sa bag si un reductor de presiune sau sa am grija la robinet.
Multumesc

#2420
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
eu am avut de ales intre : http://www.morami.ro...6-mm-p2337.html
si tub pehd cu http://www.morami.ro...rare-p3504.html

m-am dus spre kiturile 4x pentru ca soarecii mi-au ros anul trecut tuburile de picurare, in plus am injumatatit numarul de tevi necesare  (de la 2 / pat -> 1). e mai scump.

Edited by fr0ggybv, 06 February 2016 - 09:06.


#2421
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Am nevoie de un sfat daca se poate. Am de udat 12 randuri de 65m cu tub de picucare cu gauri din 30 in 30cm si 2lph. Le voi uda de la reteaua de apa momentan unde este un apometru de 3/4. Ce dimensiune ar trebui sa aiba sa aiba coloana principala? Ma gandeam sa o fac de 1". este sificient? Instalatia va arata in felul urmator : apomentru - tub pehd de 32mm vreo 70m - venturi - programator gardena care cred ca e de 25mm (momentan pana la electrovalva)- sita - reductor de presiune (presiunea la retea e undeva pe la 7 bari) - pehd 32mm pt a face distribuita pe cele 12 randuri. Ce reductor de presiune sa iau? Dedicat pr irigatii sau mai profi reglabil?

#2422
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Gata si Venturi, urmeaza tuburile care vor avea picuratorii la 33/40 cm.
Adritec sunt bune?

Attached Files



#2423
robi69

robi69

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.07.2008
[attachment=1624081:sistem-ventury-3-4~456.jpg
din cate am citit eu pe aici diametrul coloanei principale trebuie sa fie mai mare decat al kit-ului Venturi

Attached Files



#2424
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Care ar fi scopul? Poate doar daca irigi o suprafata f mare dar fara legatura cu tubul venturi

#2425
robi69

robi69

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.07.2008
din cate am retinut eu,tot citind pe aici,diferenta de diametru intre coloana principala si derivatia pentru kit-ul fertirigare ,da nastere la o depresiune(sper sa nu gresesc) care face ca fertlizatorul lichid sa fie absorbit  din recipientul sau.
cred ca sunt persoane mult mai experimentate pe acest forum care-ti pot explica(cred ca deja au aratat  deja cum se face pe acest topic)

#2426
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015

View Postucvph, on 03 mai 2010 - 17:13, said:

Eu folosesc banda cu distanta intre picuratori de 10cm...sa vedem anul asta cum se prezinta,momentat sunt in beci
Distanta de 40cm nu vad de ce te-ar avantaja,tinand cont ca tomatele n-o sa dezvolte radacini din 40 in 40...tipul asta al meu face o banda de aprox.25cm la udare pe toata lungimea
si primavara can pamantul e inca rece tu il mai racesti pentru ca pic din 10 va face banda uda tot randul, daca vrei sa administrezi ingrasaminte prin picurare vei avea perderi si vei risipi ingrasamintele si chiar vei administra doza mare de ingrasaminte deci stres ptr plante,

#2427
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Nu folosesc îngrășăminte prin metoda asta, dau complex primăvara devreme la prima trecere cu motosapa.
Răsadurile plantate le ud local cu cana de câteva ori până se prind, apoi urmează o sapă și după asta montez benzile.

#2428
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
gabian 222
Ideal este sa ai doua filtre. Conteaza foarte mult pentru viata orificiilor de picurare. Cu cat au un mash mai mic cu atat mai bine pentru orificii.
Acest subiect a fost foarte dezbatut prin mai 2015. Am fost implicat in ce mai mare masura. Am reusit. Sunt multe postari si multe foto cu irigarea si fertilizarea. Afli tot, tot, tot!

#2429
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Salutare, caut o motopompa mica si usoara asemanatoare cu Honda XT-20 dar sa fie ieftina (cel mult 1.000 ron - preferabil mai ieftina).
Cred ca oricine posteaza regulat pe aici are cel putin o motopompa in curte asa ca astept ceva recomandari.
In general va fi folosita pentru umplere rezervor apa (ocazional) - deci nu caut ceva pretentios dar sa nu se strice din primul an.
Merci !

#2430
iulian242308

iulian242308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 14.02.2016
Pe benzina? De cați țoli

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate