Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4115 replies to this topic

#2395
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Parca, parca imi este mai usor sa tai o bucata de fier beton, sa o indoi dupa un sablon si sa o infig in pamant. Restul e o joaca.
Referitor la suspendare, vreau sa scot in evidenta faptul, ca benzile sau tubulatura puse direct pe sol, intr-un sezon se vor acoperii cu pamant sau buruieni (daca nu plivim deloc, nu sunt in cauza). Contactul cu solul irigat le face sa coboare nitel acolo unde este umezeala. Stropii de la ploaie face ca multe granule de sol sa vina peste ele. Inclusiv peste orificiile de picurare. Nimic nu este mai stresant, decat in plina vara secetoasa, nefunctionarea corespunzatoare a picuratorilor. Sa mergi din metru in metru si sa vezi ca in unele zone nu ajunge apa. Te uiti in sus...tigara dupa tigara...trivialitati dure...
Vreau sa evit aceste neajunsuri.

#2396
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Amplasarea pe sol incurca operatiunea traditionala si fara de gres...aia cu sapa!!!...asa ca mai bine gandesti si pregatesti temeinic operatiunea cu...mapa!
;)

#2397
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Mai buna este experienta acumulata in timp.
Binenteles fiecare la zona, arealul, suprafata sau cultura lui.

#2398
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Era doar o modesta sugestie, bineinteles ca fiecare face cum crede mai bine de cuviinta...

#2399
ionutz1988

ionutz1988

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.01.2015
Buna ziua! Ma puteti ajuta si pe mine? As vrea sa-mi fac un mini-sistem de irigare prin picurare in sera pentru 3 randuri de tomate, lungi de 10 m fiecare, in total ar fi 30 m banda picurare. Problema este ca nu am sursa de apa si as vrea sa stiu daca pot folosi un butoi de cca 100 l pe post de bazin, ar avea presiune?! Multumesc.

#2400
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Trebuie suspendat macar pe la 2 metri si merge fara probleme

#2401
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Merge cu butoi dar sa-l ridici la cel Putin 1m inaltime fata de banda .

#2402
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007

View Postionutz1988, on 06 decembrie 2015 - 14:27, said:

Buna ziua! Ma puteti ajuta si pe mine? As vrea sa-mi fac un mini-sistem de irigare prin picurare in sera pentru 3 randuri de tomate, lungi de 10 m fiecare, in total ar fi 30 m banda picurare. Problema este ca nu am sursa de apa si as vrea sa stiu daca pot folosi un butoi de cca 100 l pe post de bazin, ar avea presiune?! Multumesc.

In cazul tau, 30 m banda picurare, prima problema, nu este inaltimea la care va fi butoiul, ci cum si cu ce il umpli!
A doua, ce anume plantezi in sera, este posibil sa nu-ti ajunga 100 litri de apa/zi.

#2403
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
o rugaminte si eu, vreau sa schimb banda de picurare, cu un sistem mai ... precis.

as avea asa :

pentru o bucata de 6m :

15 ciuperci : http://www.morami.ro...g-al-p3822.html varianta 4l/h (trebuie mai mult  de 4 ? o sa am rosii, castravetzi, ardei.) alt tip de ciuperca mai bina care sa se pupe cu punctul 2 ?

15 kituri 4x toro  http://www.morami.ro...rare-p3504.html

care e diferenta intre Naandanjain si toro ? am ales toro ca are 80 cm.

ciupercile distribuitoare se infing in teava pehd de 25? pn6 sau pn 10 ? gaurile in care se infig merg facute cu burghiul, sau e o alta tehnica ? nu as vrea sa curga apa pe langa, si preducele mai mici de 4mm vad ca nu au pe site. banuiesc ca imi trebuie ceva de 2.

apa o sa o trag dintr-un iaz, cu pompa de apa + filtru de impuritati. automatizata.

Edited by fr0ggybv, 08 January 2016 - 20:38.


#2404
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
PN6, nu o sa ai 10 atmosfere presiune. Burghiu mic de lemn, are varf de centrare si nu ai cum sa dai pe langa.

Cate rosii, ardei si castraveti pui pe 6 m? Asta cu litri se reflecta in timpul de functionare al pompei. Daca ai 4 l pe ora si vrei sa dai un litru atunci va merge 15 minute.

#2405
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
rosiile o sa fie majoritare eu le pun la 40 intre ele pe rand, si randurile cam la 60-70 unul de celalalt, o sa fie o teava centrala de la care trag la ambele randuri. 15 e asa, mai orientativ.
castravetii mai des, pe la 30.
ardei probabil pe la 20.

ma gandam la pn10 pentru grosimea peretelui, ar avea carne sa tina ciuperca mai bine (sa nu iasa apa pe langa), iar diferenta de pret e insignifianta. sigur nu ajung la presiune care sa necesite nici pn6.

Edited by fr0ggybv, 08 January 2016 - 21:04.


#2406
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Ambele sunt foarte rigide... o să te "bați" cu ele și când le pui și când le scoți. Eu am pus pn6 cu eurokey și nu am avut probleme.

#2407
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
Froggy din teava principala in care infigi robineti pleci cu tub orb (fara gauri) - 0.5 lei /metru in care dau gauri cu burghiu de 3 daca nu ai preducea. Ai grija sa nu gauresti si peretele celalalt. Iti recomand NaanDaanJain. Teava principala pn6. Castravetii pune.i la 50 nu la 30. Densitatea la castraveti e mai mica decat la rosiim

#2408
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

View PostSmartVantage, on 09 ianuarie 2016 - 11:14, said:

Froggy din teava principala in care infigi robineti pleci cu tub orb (fara gauri) - 0.5 lei /metru in care dau gauri cu burghiu de 3 daca nu ai preducea. Ai grija sa nu gauresti si peretele celalalt. Iti recomand NaanDaanJain. Teava principala pn6. Castravetii pune.i la 50 nu la 30. Densitatea la castraveti e mai mica decat la rosiim

ii pun mai des ca la mine in zona e ceva ce mananca castravetii cand sunt mici, chiar primele 2 frunze, daca scapa atunci, cresc fara sa mai fie atacati. de aia pun 1 rasad + 2 seminte/cuib + densitate mai mare. cel putin jumate ii pierd. daca o sa stau pe acolo poate prind lighioana in flagrant, ca pana acuma nu mi-am dat seama ce ii ataca.

View Postadilie2003, on 09 ianuarie 2016 - 10:48, said:

Ambele sunt foarte rigide... o să te "bați" cu ele și când le pui și când le scoți. Eu am pus pn6 cu eurokey și nu am avut probleme.

la eurokey apare asa (si vad ce necesita gauri de 4mm, la care exista preducea) :

utilizarea unui adaptor mascul (stut) pentru racordarea microtubului de 4x6 mm

pot sa pun kitul ala de 4 direct fara nici un stut ? ca nu vad vreun stut la astia de la morami.

Edited by fr0ggybv, 09 January 2016 - 12:23.


#2409
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Ceva timp mai în urmă am pus eu poze... pe ciupercă am pus ansamblul de la Toro cu distribuitor de patru și tuburi de 80 cm cu țepușe drepte. Merge direct fără alte piese.

#2410
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
Sfatul meu:  cumpara direct de la morami kitul de la NaanDaanJain cu brate si clicktifurile tot de la NaanDaanJain. Nu te conplica sa le faci tu. Iesi si mai ieftin si mai repede si mai bine

Si inca ceva. Cand bagi stickurile in pamant sa nu le infigi prea mult. Cam 2-3 cm. Altfel radacinile o sa urce pe stick dupa apa si o sa le infunde

#2411
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Dezavantajul la Click tiff este că nu se desface ca s-o poți curăța. Spinul se poate înfige mai mult dacă vrei să stea, măcar până la jumatate dar în orice caz cu fereastra prin care picură apa deasupra pământului.

#2412
alaun

alaun

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.12.2015
Ionut, irigatul plantelor prin picurare, gravitational, poate functiona, doar daca gaurile de curgere sunt destul de mici ca sa creeze aceasta picurare ! ... yo am experimentat asa ceva, si-ti pot spune ca nu functioneaza ! ...
de ce ? ... exista o diferenta semnificativa intre "ce primeste" prima si ultima planta de pe rand ! ...
cu cat mai aproape de bazin cu atat mai mare cantitatea de apa ! ...
ca sa-ti functioneze acest sistem gravitational, trbuie sa "tragi" un furtun din rezervor ptr fiecare planta ! ...
bafta

Edited by alaun, 17 January 2016 - 09:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate