Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4115 replies to this topic

#2215
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Pai intre free shipping si livrarea prin posta (unde e aproape free...) nu vad mare diferenta la termenul de livrare. Tot maximumul ala de 60 zile. Daca te gandesti la un curier serios te ia durerea de cap.
Cum n-as zice ca ma grabesc prea tare si anu' asta o sa fertilizez manual, cred ca am sa comand intr-una dintre variantele cu posta...

Are cineva alta parere?

Dosatron = varianta mai 'smechera' de injectare fertilizator. Vezi aici oarece...

Edited by FaneDuru, 15 June 2015 - 10:59.


#2216
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012

 adilie2003, on 14 iunie 2015 - 22:06, said:

Dumi ai să vezi că e nevoie de un robinet și la intrarea zeamilului în injector... ca să mai tempereze absorbția de zemuri.
L-am probat  astazi si e ok . Pt reglarea  puterii de absorbtie se zongleaza din roboneti  , cel mare  face toata treba.
Deschid ambii robineti mici , ce izoleaza  injectorul, si prin inchiderea usor a robinetului mare fortez sa creasca presiunea prin injector si implicit gradul de absorbtie. Daca robinetul mare e deschis  absorbtia e  nula .
Azi am injectat cca 100 litri de fermentat , fractionat in 3 pt 3 suprafete diferite , intr-o ora totul era gata , mai mult a durat strecuratul... Sa speram ca nu va afecta banda, dar asta ramane de vazut.

#2217
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
E posibil ca injectorul sa aiba supapa de sens, caz in care e posibil sa nu mai fie necesar robinetul. La debit mic, cand nu exista cadere de presiune intre intrare si iesire, fara supapa de sens (si robinet) injectorul, in loc sa suga fertilizator, baga apa in vasul acestuia...
N-ai filtru dupa venturi?

#2218
Dannybau

Dannybau

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.06.2015
Am nevoie de un sfat de la cineva mai cu experienta. Am de irigat 1ha de goji si ma gandeam la o instalatie de irigare prin picurare... plantele sunt asezate pe randuri la distanta 1.5m intre plante pe rand si 2m intre randuri... ce solutie de irigat ma sfatuiti sa folosesc ??? .

Edited by Dannybau, 15 June 2015 - 22:54.


#2219
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Dupa mine as pune tub orb si duze individuale la fiecare planta. Nu ai spus daca ai curent electric, apa curenta sau din fantana.

Edited by StudioOne, 16 June 2015 - 05:36.


#2220
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012

 FaneDuru, on 15 iunie 2015 - 21:35, said:

E posibil ca injectorul sa aiba supapa de sens, caz in care e posibil sa nu mai fie necesar robinetul. La debit mic, cand nu exista cadere de presiune intre intrare si iesire, fara supapa de sens (si robinet) injectorul, in loc sa suga fertilizator, baga apa in vasul acestuia...
N-ai filtru dupa venturi?
Afirmativ in ambele cazuri , injectorul prezinta o bila cu arc ce permite lichidului doar sa intre  .
si asta-i filtrul

Attached Files


Edited by dumi_dumi77, 16 June 2015 - 22:16.


#2221
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Daca se termina 'zeama' de fertilizat si nu esti atent o sa traga niste aer, dar scade doar putin debitul apei, in schimb executi parte din asa numita 'aratura fara plug', bagand aer emulsionat in apa. Azot la radacinuta, alea alea... Mai scrisesem eu oarece despre istoria asta. Dar, ma rog, furtunele cu picuratoare ar cam fi trebuit sa fie ingropate...

#2222
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 FaneDuru, on 16 iunie 2015 - 22:32, said:

.... executi parte din asa numita 'aratura fara plug', bagand aer emulsionat in apa. Azot la radacinuta, alea alea...

Ideea este buna ... si este folosita de unii!

 FaneDuru, on 16 iunie 2015 - 22:32, said:

Dar, ma rog, furtunele cu picuratoare ar cam fi trebuit sa fie ingropate...

Pentru "ingropate" sunt alte tuburi!

#2223
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Attached File  uploadfromtaptalk1434915807537.jpg   6.68MB   161 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1434915834484.jpg   6.65MB   165 downloads


V-am pus 2 poze cu injectoarele mele home made pe bani de nimic...n-am mai avut 2 t-uri de 50, ca le faceam absortia toata din tub de 50, dar n-am avut...si n-am avut nici timp, aveam nevoie de ele instantaneu...Mi-am facut un robinet pe coloana principala ca sa am apa oricad merge motopompa...Solutia se tot dilueaza si dizolva pana ramane apa curata. Orice robinet inserat pe absortie va face exact ce face si un injector Venturi. Ideea e sa nu se goleasca vasul, ca atunci scapa apa...eu o diluez in continuu pentru ca n-am chef sa car dupa mine butoaie ca sa dizvolv ingrasamintele. Totul este plug and play..absortia si filtrele le duc acasa...mai tot timpul:). Coliere am folosit doar de turda...motivul? Strang pe o supafata mult mai mica si astfel apasarea este mai mare. Aveam si coliere mari si tari, dar le-am lasat deoparte. Succes.

Edited by serrifu, 21 June 2015 - 21:49.


#2224
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Cand ai acces la absorbtia unei pompe dedicata udarii exista solutii simple. Cu conditia sa monitorizezi galeata din care se absoarbe pentru a nu dezamorsa pompa. Si dilutia aia continua astfel incat nici sa nu golesti galeata nici sa de ape dinafara, tot la ochi se face si nu poti fi sigur ca-ti iese fara sa supraveghezi continuu, cred...

Solutii care nu prea sunt fezabile in cazul folosirii hidroforului, din care deservesti cu apa si restul gospodariei. In cazul tubului venturi, chiar daca se termina fertilizantul nu se intampla nici o nenorocire. Se modifica un pic debitul in sensul scaderii, emulsionand aer in apa...

#2225
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Ss poate si fara dilutie contiua..dar mi ar ttebui un vas mai mare...si asa duc dupa mine o gramada de tampenii..dizolv 7 8kg in vasul ala...apa e insuficienta..devine solutia saturata si nu se mai dizolva nicicum. Pentru mine e perfect in momentul de fata. Ma rog..stiu cat de mult sa deschid ambii robineti...nici sa se ternine...dar nici sa dea afara...nevoia te invata...stii tu Fane.

#2226
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Asa este. In astfel de situatii casti ochii si-ti imaginezi un sistem care sa functioneze si sa rezolve nevoia, cu ce ai la indemana.
Facusem remarca privitoare la venturi si alimentarea din hidrofor pentru cei care ar putea crede ca solutia ta e universala...

#2227
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Nu...nu e universala...ar fi in conditia in care nu s ar mai utiliza alti consumatori in afara de instalatia de irigat din gradina...plus ca sa poate dezamorsa daca nu stai acolo...e mai comod cu venturi..stiu si eu. Eu am 3..da s mici...numai unul il folosesc la solarii.

#2228
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vlFqAeF7Cgc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O solutie mai simpla pentru fertirigare.

Pentru binele omului, sper ca ''obiectul'' respectiv are alta denumire in rusa, pentru ca altfel saracul are viata grea cu asa nume. :)

#2229
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 08.05.2007
Nu este o solutie mai simpla, ci este chiar cea despre care se vorbeste de cateva pagini bune incoace.

"Injector Venturi" este denumirea lui uzuala, "obiectul" de fapt numindu-se ejector subsonic, adica дозвуковой эжектора dupa cum i-ar spune rusul, daca n-ar avea o slabiciune pentru palariile inscriptionate "Marlboro" ... :)

#2230
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Prin simplu voiam sa subliniez ca nu a mai folosit teava pehd si fitinguri pentru acea derivatie, ci doar furtun normal de gradina cu conectori rapizi.

#2231
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Am gasit si eu chestia asta, ma scapa de canuta? sezonul viitorPosted Image

#2232
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Da. Daca debitul necesar instalatiei e mai mare de 8 l/min, presiune de lucru de peste 0.8 bar (deci, nu din bazin, doar daca e cocotat la 8 m...) si cadere de presiune intre ce intra si ce iese din venturi de minimum 0.4 bari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate