Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4107 replies to this topic

#1873
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,425
  • Înscris: 27.01.2012
Dar pentru tub?

#1874
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Preducea...

#1875
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,425
  • Înscris: 27.01.2012
M-ai lamurit...bustean!
;)

#1876
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.09.2009
Vezi colier

#1877
Seby12

Seby12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.01.2013
Multumesc mult Vasile. Magistralavma gandesc sa o asez pe pamant fixata in niste carlige de fier beton. Aveti vreo solutie mai eleganta?

#1878
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Salut, ce imi recomandati pentru lipirea/izolarea bandei de picurare acolo unde s-a intepat/taiat banda?

#1879
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 13.04.2007
Cu banda sub presiune se da cateva straturi de banda izolatoare.

#1880
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
andu
Nu te complica sa lipesti sau sa izolezi banda. In ziua de azi, la orice magazine de profil care se respecta. exista niste mufe de legatura. Vezi ca sunt de 16-17mm. E simplu.
Cauta sa le mufezi cand banda este incalzita de la razele solare. E floare la ureche.
Spor la mufari!

#1881
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 13.04.2007
Recunosc, solutia mea e cea de urgenta, a lui Iorgu cea profi. Tu alegi.

#1882
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Corsica
Ne-am intersectat in postari si sfaturi.
Chiar am si eu nevoie de un sfat pertinent. In solar , gradina, livada, nu am nici un fel de probleme cu irigarea. Cu ajutorul vostru, ma mir la ce nivel odihnitor am ajuns.
Dar...vreau sa performez si in gradina cu flori din curte. Marinela a pus foarte multe flori si seminte floricole de toate felurile. Iau rasarit absolut toate. Inclusiv cele de la jumbo.
Le uda zilnic sau la doua zile in functie de vreme. Sursa de apa o are de la o pompa submersibila de 3/4''. Se cam chinuie si nu cred ca merita. Am un sistem de pulverizare pentru toata zona floricola din curte. Furtune, mufe, aspersoare, totul functioneaza perfect. Dar numai de la hidrofor! Vreau sa evit omararea hodroforului.
Exista vreo pompa care sa asigure debitul necesar gen hidrofor?
Adica la punerea in functiune a 2,3,4 aspersoare, sa se adapteze la solicitatea in privinta debitului.
Scuze daca am fost putin prea amalgamat in postare. Ofer amanunte la ce si cum. Dar la pregatirea pe care o au colegii nostril sunt sigur ca ma edifica!

#1883
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 13.04.2007
Sigur ca exista. Sa inteleg ca in afara de pompa pentru bazin tu ai si un hidrofor din alta fantana/sursa de apa?

#1884
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Hidroforul, este pentru casa. Baie, grup sanitar, ghiuveta bucatarie, centrala de incalzire.
Da, correct! E alta sursa de apa. Alt put.

#1885
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 13.04.2007
Daca nu vrei sa ''omori'' hidroforul si este loc in put, poti monta o pompa numai pentru udat gradina de flori. Asta implica alte costuri, dar cred ca merita. Referitor la tipul de pompa submersibila aici trebuie tinut cont de debitul putului, nivelul apei, cat timp functioneaza in paralel hidroforul si pompa, etc. Pentru mai multe detalii ai nr. meu de telefon. Numai bine!

#1886
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Maine te streses, dupa ora 10,00.

#1887
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 13.04.2007
Cel mai bine dupa 14,00 - daca poti, sunt mai liber cu programul de la servici. Dimineata e nebunie!

#1888
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postsubway_guru, on 25 aprilie 2015 - 22:05, said:

M-ai lamurit...bustean!
Posted Image
Si intrebarea e bustenoasa, cred... Posted Image  Am plecat de la intrebarea omului cu privire la ce se gaureste 'magistrala'. Dupa care a ta cu privire la 'tub'... M-am gandit ca intrebi cu ce se inteapa furtunul orb pentru prins picuratoarele...

#1889
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

View Postsubway_guru, on 25 aprilie 2015 - 19:07, said:

Dar pentru tub?
Am gasit la dede un burghiu de 14 pentru lemn in 3 cutite, cam scump, 26 lei dar gaureste perfect.

#1890
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Posttatuc, on 28 aprilie 2015 - 09:00, said:

Am gasit la dede un burghiu de 14 pentru lemn in 3 cutite, cam scump, 26 lei dar gaureste perfect.

Raspunsese 'vasile59' la intrebare, inainte de postarea ta, iar acel 'dar' m-a facut sa cred ca te referi la altceva... Ca n-am prea nimerit-o, asta e basca.Posted Image
Si eu folosesc un burghiu de lemn cu trei muchii taietoare. De cele mai multe ori ultimul disc din grosimea tubului ramane infipt in ascutitura burghiului. Uneori, insa, mi s-a intamplat sa cada in tub, plus ceva span de PE. De-aia e bine sa dai intai gaurile (cu spiratul), da bagi un jet de apa, dupa care sa pui dopurle de capat (la tub)...

View Postvasile59, on 25 aprilie 2015 - 15:39, said:

Burghiu de 14mm si conector cu capac

Edited by FaneDuru, 28 April 2015 - 10:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate