Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4115 replies to this topic

#1603
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Fix 16 mm...

#1604
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Mama, ce intrebare ai pus! M-am tot uitat, am bagat si lupa si microscopul (asta nu m-a ajutat), am folosit painpontul pentru indentificare, dar intr-un final marjez pe 20,5 mm. Oare gresesc?
corsica, sunt sigur ca adilie interpreteaza acesta interogare ca pe un fapt divers!
Vrea si eu sa stiu cat arata sublerul! hai adi edifica-ne!

#1605
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Iorgule măcar tu ar trebui să știi... liniile lungi marchează zecile de milimetri, alea mai scurte fracțiile de 5 mm și cele mai mici marchează milimetri. Dacă te uiți bine pe şublerul meu chinuit o să vezi că zero vine dincolo de linia de 15 mm

#1606
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postnicoretro, on 29 septembrie 2014 - 20:27, said:

Daca se doreste irigarea pe verticala in nici un caz nu se rezolva problema din numarul picuratoarelor, pentru ca ele nu influenteaza in nici un fel viteza cu care apa patrunde in subsol. Numarul picuratoarelor influenteaza suprafata irigata si in functie de ce sol avem putem sa stabilim cate picuratoare trebuie sa punem pe unitatea de suprafata pentru a acoperi toata zona pe care dorim sa o irigam.
Pentru a iriga in adancime marim durata de irigare.

Pentru a elimina efectul de baltire, trebuie sa alegem debitul corect al picuratoarelor in functie de tipul solului. Numarul picuratoarelor nu influenteaza nici acest fenomen, daca folosim un numar rational de picuratoare pe unitatea de suprafata.
Interesanta partea asta (si corecta): "Pentru a elimina efectul de baltire, trebuie sa alegem debitul corect al picuratoarelor in functie de tipul solului." Am citit niste metode americane de determinat tipul solului, le-am si incercat dar n-am reusit sa ma prind ce tip de sol am. Cred ca am pus si un link pe forum, cu privire la aspectul asta. In principiu, se dizolva o cantitate anumita de sol intr-ul borcan, care se agita pana la dizolvarea completa si se urmarea ochiometric felul in care se sedimenteaza. Aveau niste exemple in care nu mi s-a parut ca ma incadrez deloc. Nereusind sa fac asta (poate sunt mai neatent, sa nu zic prost...) am incercat sa reglez debitul picuratoarelor din presiune. Banuind ca nu sunt singurul 'neatent' de pe forum si ca e posibil ca si altii sa aiba probleme in a alege "debitul corect al picuratoarelor in functie de tipul solului", m-am gandit ca e mai economicos sa stropesc/picur pe (in cazul solului neabsorbant) o suprafata mai mare (care, teoretic, absoarbe mai bine decat una mica) pana cand aceasta se satureaza, dupa care opresc instalatia. Absorbtia in adancime se continua si dupa aia. Daca solul nu este absorbant si pun doar doua picuratoare, exista riscul ca atunci cand apa incepe sa balteasca raza zonei de absorbtie sa fie foarte mica. Daca se continua irigarea pana cele doua balti se vor intalni, ma tem ca in urma baltirii solul se va compacta mai tare si udarea urmatoare va fi si mai ineficienta. N-o fi cea mai inteleapta abordare, dar astea au fost consideratiile care m-au facut sa propun solutia aia.
Cazul ideal in care solul absoarbe tot ce primeste de la picuratoare nu face obiectul consideratiilor cu privire la solul neabsorbant...

#1607
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
adi
Nu sunt adeptul polemicii sau a controverselor. Respect si apreciez, absolut toate colegele si colegii mei, pentru postarile facute. Pe tine in mod deosebit pentru informatiile si foto postate pe multe , multe, subiecte din aceasta arie. Postarea mea, a fost doar un mod nevinovat de apreciere a prietenului nostru corsica referitoare la intuirea afisajului de pe sublerul tau.
Repet: interpreteza totul ca o gluma nevinovata! Sunt sigur ca asa vei face.
Referitor la liniile lungi, scurte sau mici, am facut acum cateva minute foto la instrumentul meu de control. Imi este indispensabil si necesar in activitatea mea.
Mai nou, am fost obligat de R.A.R. sa trec la achizitionarea si folosirea unui masurator digital. M-am comformat. Acesta este folosit pentru masurarea gradului de uzura al anvelopei din limitatorul maxim de uzura. Acesta este prezent inca din fabricatie in structura de rulaj. Nu este o gluma.De la obligatia de dotare cu anvelope M+S, urmeaza mm. maximi admisi de profil, dupa care se trece la acel termen de rulare. 5 ani maximi de la fabricare! Usor, usor, devenim europeni. Sincer te rog sa ma crezi ca este ceva normal pentru protectia nostra si a familiei noastre. Daca ai stii cu ce zdrente de cauciucuri merg maxi-urile din transport, nu ai mai avea curajul sa te urci in ele.
Hai ca am deviat putin de la tema cu sublerul, dar aveti grija ce cauciucuri aveti pe auto. Ele sunt cele care iau contact permanent cu, carosabilul!
Rog sa nu fiu catalogat ca un off-topist!

Attached Files



#1608
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Te putem 'cataloga' drept sublerist & microscopist?

Edited by subway_guru, 29 September 2014 - 23:28.


#1609
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Tot în afara subiectului -_-
Iorgule stau bine la gume...
De vară am Michelin energy e3b1 și de iarnă am Nokian wr3,  toate fabricate în a doua jumătate a lui 2013...

#1610
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012
Buna tuturor.
Ca sa nu mai deschid alt topic intreb aici. M-am pricopsit cu o gradina de app. 1000 m2 si vrea sa plantez ceva in ea. Am posibiliate de irigare, adica fantana de 8 m adancime, diametru de 1 m. Apa in ea este app 3 metri.
Ce pompa as avea nevoie sa irig prin aspersie gradina, avand in vedere ca nu am curent disponibil? E nevoie de debit mare sau presiune? Refulare pe 1'' e destul?
Multumesc.

#1611
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 09.01.2008
Se impune efectuare unor calcule:
nr. de aspersoare ce func simultan x debitul necesar fiecaruia = debit minim pompa.
presiune minima necesara unui aspersor + 10m coloana de apa = inaltime de pompare minima a pompei.

Cele 2 rezultate sunt strans legate si trebuie sa se indeplineasca simultan.
Ex: daca un aspersor are 5L/min si ai 20 de bucati ce au nevoie de 2 bar, inseamna ca iti trebuie o pompa care sa aiba un debit de 100L/min la presiune 2bar.
Spor la socotit!

#1612
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
O pompa 'obisnuita' nu prea duce mai mult de 5 aspersoare!
Bine, poti sa pui si 50, dar nu vor functiona la capacitate, Doar vor face pipi...
La aspersoare e extrem de importanta presiunea, mai importanta decat debitul, spre deosebire de picuratorilor...
Altfel, e ca in reclama aia cu constipatia...
Ce ai facut azi???....mai nimic!
:)

Edited by subway_guru, 03 October 2014 - 18:22.


#1613
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012
Multumesc pentru raspunsuri.
Ma apuc de socotit. O sa fac si un studiu de piata cu privire la pompe si aspersoare.

#1614
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008

View Postbebe99, on 02 octombrie 2014 - 16:30, said:

Ce pompa as avea nevoie sa irig prin aspersie gradina, avand in vedere ca nu am curent disponibil?

Daca nu este curent, atunci se impune folosirea unui generator, ceea ce complica oarecum lucrurile. La o prima aproximatie ar fi mai ieftin si mai fiabil un sistem prin picurare, alimentat de la un rezervor amplasat cam la 3m inaltime, care sa fie umplut cu apa din fantana de o pompa care sa functioneze un timp limitat. Cred ca un rezervor de 2mc amplasat la 3m ar asigura o presiune de 0,3 atm care, dupa cate stiu eu, e suficienta pentru picurare.

#1615
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012
Eu ma refeream strict pentru aspersie, pentru picurare am asta cu rezervorul in plan.

#1616
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Folosind motopompa, probabil...

View Postbebe99, on 05 octombrie 2014 - 17:19, said:

Multumesc pentru raspunsuri.
Ma apuc de socotit. O sa fac si un studiu de piata cu privire la pompe si aspersoare.

In cazul tau (fara curent electric), nu e rau, cred, sa bagi in studiu motopompe...

Edited by FaneDuru, 06 October 2014 - 08:57.


#1617
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012
Motopompa era prima pe lista.

#1618
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Preferat din cele de rulota-12v si ceva celule solare (nu glumesc!)

#1619
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Ar putea fi o soluție și asta
http://www.solar-dep...rifugala-PS150C

#1620
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Toata chestia este rentabilitatea:la suprafata mare merita investitia dar la 20-30 de ari e cam scumpa

Eventual cambinata cu uzul casnic caci are debit mare in timp:si capra si varza

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate