Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4117 replies to this topic

#1567
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 catafloryn, on 23 septembrie 2014 - 12:58, said:

Este vorba de capsune.Le pot uda zilnic ca nu ma deranjeaza important e ca apa sa ajunga peste tot, asta este ceea ce ma framanta.In cazul in care nu este suficienta apa voi mari volumul de apa la 1000l

Apa o sa cam ajunga peste tot, dar necesarul de apa pe planta cam tu ar trebui sa-l cunosti, cred...
In principiu lucrurile ar trebui sa stea cam asa:
   Ai cumparat furtun cu picuratoare, pe care scrie cat cata apa furnizeaza un picurator la o anumita presiune (de obicei 1 bar). De exemplu 2.2 l/ora. Ca sa ai 1 bar presiune, trebuie sa cocoti bazinul la 10 metri inaltime... Dar gravitatia e cumsecade si trage de apa si daca ridici bazinul la 2 m cum, parca, ziceai ca intentionezi sa faci (pentru randurile de doar 20 m). Asta inseamna ca presiunea o sa varieze de la 0.3 bar atunci cand bazinul e plin (am socotit cam un metru inaltimea rezervorului) si 0.2 bar. Scazand proportional debitul pe picurator, poti conta pe cca un sfert din cel declarat pentru un bar. Deci, in loc de 2.2 l/ora picurator, poti conta pe cca 0.55 l/ora picurator. Avand furtun cu picuratoare la distanta de 10 cm (parca...) asta inseamna ca pe metru o sa picure 5.5 litri intr-o ora. Cele x randuri a cate 20 m lungime vor goli bazinul in 500/(x*5.5) ore.
Daca imparti numarul total de plante la 500 afli ce cantitate de apa (in litri) primeste fiecare planta la golirea bazinului...
Daca apreciezi (mai citesti despre asta) ca plantele au nevoie de mai multa apa, nu te impiedica nimeni sa tot umpli bazinul in timp ce uzi si determinand debitul pe care il asigura pompa pe unitatea de timp (in mod normal mai mare ca cel pe care-l preaia instalatia de picurare din bazin, la 0.25 bar), iti poti da seama cata apa in plus adaugi (dinamic) in bazin...
Au mai fost controverse pe marginea folosirii bazinului (sau nu...), eu fiind impotriva lui, pentru instalatiile de picurare, daca ai o instalatie cu hidrofor. In cazul asta, legi matale instalatia la hidrofor, dar montezi niste manometre pe filtru si reglezi din robinet astfel incat sa ai presiunea de cca 1 bar... Daca strecori si un 'asa zis' regulator, e destul de usor sa te joci cu robinetul. Basca, presiunea asigura si posibilitatea folosirii unui injector Venturii pentru fertilizare, daca ai suficiente plante sa sigure debitul minim necesar. Dupa care-ti trebuie doar ceas si curent electric. Dupa ce afli ce cantitate de apa are nevoie fiecare planta...

Edited by FaneDuru, 23 September 2014 - 14:53.


#1568
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Corectie/precizare:
x = numar randuri (a cate 20 m)
bazinul se va goli in 500/(x*20*5.5) ore

#1569
catafloryn

catafloryn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.11.2011
aha deci o sa folosesc un bazin mai mare si eventual o sa ud treptat cate 3 respectiv 4 randuri

#1570
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 catafloryn, on 24 septembrie 2014 - 10:54, said:

aha deci o sa folosesc un bazin mai mare si eventual o sa ud treptat cate 3 respectiv 4 randuri

Vorbim despre zeci de randuri? Macar o estimare a numarului acestora n-ar strica...

#1571
catafloryn

catafloryn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.11.2011

 FaneDuru, on 24 septembrie 2014 - 16:32, said:

Vorbim despre zeci de randuri? Macar o estimare a numarului acestora n-ar strica...
7 randuri a cate 20 m fiecare, am avut impresia ca am mentionat

#1572
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 catafloryn, on 25 septembrie 2014 - 10:34, said:

7 randuri a cate 20 m fiecare, am avut impresia ca am mentionat

Nu prea mentionasi...
Deci, avem 7x20 = 140 m. Bazinul se va goli in 0.65 h (decimal) care inseamna cam 39 - 40 minute.
Daca plantele sunt situate cam la 20 cm intre ele, inseamna ca avem 5 bucati pe metru, adica 700 plante. 500/700 = 0.7 l/planta. Pentru a verifica rationamentul global obtinem cam acelasi drac daca inmultim 5.5 l/picurator cu 2 (doua picuratoare la planta) si ponderam cu 0.65 (timpul, in decimal, de golire a bazinului) rezulta 0.71 l/planta. Dupa mintea mea, la cat de mica e planta, ar cam trebui sa fie suficient pentru doua (trei...) zile. Tine si de temperatura de afara, natura solului, etc. In nici un caz nu cred ca e nevoie sa uzi mai multe bazine zilnic, Sau s-o faci in mai multe rate... Dar asta e doar parerea mea nebazata pe cunoastere cu privire la nevoia de apa a capsunilor... Nu cred ca nu gasesti ceva pe net, din acest punct de vedere.

#1573
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Pentru irigarea pomilor in livada, are cineva ceva idei cu o instalatie mai " bengoasa" ?

Edited by statenic, 25 September 2014 - 11:46.


#1574
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
Tub orb cu picuratori separați la fiecare pom

#1575
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Vreau ca irigarea sa se faca circular, la fiecare pom, pe un diametru de aprox 1 ml.

Attached Files



#1576
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 SmartVantage, on 25 septembrie 2014 - 12:00, said:

Tub orb cu picuratori separați la fiecare pom
Corect. N-am prea stiut ce inseamna 'tub orb', banuiam ca e ceva special, fara gauri, in care sa fixezi picuratoarele. Avem niste furtun verde, din cel ordinar pentru stropit gradina (diametru 16 mm), cu insertie tesuta si l-am folosit fara sa scape apa intre orificiul practicat si stutul de prindere al picuratorului. Mi-era teama ca, chiar daca folosesc preduceaua speciala, insertia o sa incurce si se va gauri cum vrea el. N-a prea fost asa si l-am putut folosi pentru irigat niste maruntisuri situate la distanta mai mare intre fire (castraveti, dovleci placinta, fasole).

1. Unde se gaseste un astfel de furtun orb la care se refera teoria udarii prin picatura si ce are el deosebit?
2. In cazul folosirii furtunului despre care vorbeam mai inainte, rondelele din mantaua furtunului n-au putut fi scoase. Au ramas atarnate de furtun (in interiorul acestuia), dar n-au incurcat etansarea... Sa inteleg ca furtunul orb 'original' n-are armatura si de-aia e indicat pentru o astfel de operatiune?

 statenic, on 25 septembrie 2014 - 12:22, said:

Vreau ca irigarea sa se faca circular, la fiecare pom, pe un diametru de aprox 1 ml.
Cred ca solutia cea mai nimerita tine si de caracteristicile solului. Pentru nisipos, banuiesc ca sunt suficiente doua astfel de picuratoare. Daca e argilos sau, ma rog, absoarbe apa mai greu, e  nimerit sa pui mai multe picuratoare (cate trei pe fiecare latura a cercului). Astfel incat sa existe suprafata mai mare de absorbtie. Eu as testa un singur astfel de 'cerc picurator' si as dimensiona numarul de picuratoare necesare in functie de cat absoarbe solul, fara sa balteasca apa...

#1577
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Eu am vazut in tarile foarte calde pe strada (pomi de aliniament) un astfel de sistem, dar cercurile erau legate individual la un tub de distributie longitudinal, ceea ce din punct de vedere ingineresc e mai logic...
In livezile superintensive se intinde tubul cu picuratori de-a lungul randului de pomi, adesea la 0,5m inaltime, legat direct de trunchi, ceea ce permite sa cosesti iarba si sa lucrezi terenul...

Edited by subway_guru, 25 September 2014 - 14:38.


#1578
catafloryn

catafloryn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.11.2011

 FaneDuru, on 25 septembrie 2014 - 11:21, said:

Nu prea mentionasi...
Deci, avem 7x20 = 140 m. Bazinul se va goli in 0.65 h (decimal) care inseamna cam 39 - 40 minute.
Daca plantele sunt situate cam la 20 cm intre ele, inseamna ca avem 5 bucati pe metru, adica 700 plante. 500/700 = 0.7 l/planta. Pentru a verifica rationamentul global obtinem cam acelasi drac daca inmultim 5.5 l/picurator cu 2 (doua picuratoare la planta) si ponderam cu 0.65 (timpul, in decimal, de golire a bazinului) rezulta 0.71 l/planta. Dupa mintea mea, la cat de mica e planta, ar cam trebui sa fie suficient pentru doua (trei...) zile. Tine si de temperatura de afara, natura solului, etc. In nici un caz nu cred ca e nevoie sa uzi mai multe bazine zilnic, Sau s-o faci in mai multe rate... Dar asta e doar parerea mea nebazata pe cunoastere cu privire la nevoia de apa a capsunilor... Nu cred ca nu gasesti ceva pe net, din acest punct de vedere.
Foarte utile sfaturile tale,
Multumesc

#1579
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Tubul orb la care face referire colegul, banuiesc ca este tub de PE ( cel care se foloseste la inst. de alimentare cu apa ), negru cu dungi longit. albastre,  care se  gaureste si se monteaza picuratori individuale. Principiul il cunosc dar ma interesa daca a realizat cineva o asfel de instalatie si poate pune eventual poze.
Instalatia trebuie sa fie usor de instalat / demontat, iar atunci cand se fac lucrari sa poata fi temporar suspendata la o inaltime corespunzatoare.

#1580
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
Tubul orb poate fi teava pehd de care zici tu, sau poate fi furtun clasic de picurare de 16mm, dar care nu are picuratori pe el. Doar in cazul in care diametrul de 16 nu este suficient  datorita debitului mai mare necesar se foloseste teava pehd cu diametrul mai mare

#1581
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Ăsta e tubul orb de 16 mm
Attached File  uploadfromtaptalk1411987359998.jpg   128.23K   77 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1411987373961.jpg   119.24K   79 downloads
Eu îl folosesc cu ciuperci de picurare și picurători
Attached File  uploadfromtaptalk1411987438938.jpg   130.47K   77 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1411987490490.jpg   52.45K   73 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1411987500614.jpg   63.07K   69 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1411987515670.jpg   56.42K   68 downloads

#1582
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 statenic, on 29 septembrie 2014 - 12:22, said:

Tubul orb la care face referire colegul, banuiesc ca este tub de PE ( cel care se foloseste la inst. de alimentare cu apa ), negru cu dungi longit. albastre,  care se  gaureste si se monteaza picuratori individuale. Principiul il cunosc dar ma interesa daca a realizat cineva o asfel de instalatie si poate pune eventual poze.
Instalatia trebuie sa fie usor de instalat / demontat, iar atunci cand se fac lucrari sa poata fi temporar suspendata la o inaltime corespunzatoare.
Nu. Nu este tub de PE. Cred ca este din PVC flexibil, armat cu insertie textila. La orice magazin cu articole de gradinarit gasesti furtun de-asta (1/2"") in colace de 10-25m... Tubul de PE ar putea sa mearga dar e batos, nu prea-l poti invarti comod printre plante, basa e si mai scump.
Nu prea inteleg ce te astepti sa vezi in pozele despre care vorbesti. Un furtun chior, gaurit cu preduceaua speciala care se cumpara o data cu picuratorii. Daca ajung pe lumina la Branesti diseara, am sa fac o astfel de poza si o voi atasa, dar crede-ma nu va dezvalui nimic interesant...

Edited by FaneDuru, 29 September 2014 - 12:50.


#1583
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Am incercat varianta tuburilor paralele, de o parte si de alta a randurilor de pomi. Nu merge.
Vreau sa fac irigarea la diam de 1 ml ptr. a disipa radacinile.
Prin irigarea aproape de trunchi pomul devine " puturos " si isi pastreaza radacinile in zona umeda.
Rezultatul :
Cand vine o furtuna in perioada de vegetatie, inclina toti pomii.

#1584
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 SmartVantage, on 29 septembrie 2014 - 12:30, said:

Tubul orb poate fi teava pehd de care zici tu, sau poate fi furtun clasic de picurare de 16mm, dar care nu are picuratori pe el. Doar in cazul in care diametrul de 16 nu este suficient  datorita debitului mai mare necesar se foloseste teava pehd cu diametrul mai mare
Nu e PEHD. E cat se poate de flexibil de-aia cred ca e din PVC...
Asa imi imaginam si eu tubul orb, dar n-am vazut pe nicaieri asa ceva. De unde l-ai luat?

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate