Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

CEA MAI RELIABLE SOLUTIE TEHNICA PENTRU INTERNET

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
Sunt interesat sa gasesc un operator care sa furnizeze servicii de internet si de telefonice comparabile ca stabilitate cu ceea ce ofera Romtelecom.
Momentan folosesc UPC care este ok atunci cand nu este cazut.
Cel putin o data pe luna are caderi (telefonia si internetul), ceea ce ma face sa fiu nemultumit.
Nu ma interesa viteza ci mai degraba stabilitate.
Peste tot pe unde am citit, cea mai proasta solutie din punctul asta de vedere este HFC, adica fix ceea ce are UPC si cea mai stabila este ADSL/VDSL, adica Romtelecom.

Alte alternative insa, sunt?

#2
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Stabilitatea nu tine neaparat de tehnologia aleasa cat de calitatea retelei in zona respectiva. Calitate care intre noi fie vorba e stimulata de concurenta ;) Deci cel mai bine s-ar vorbi de pret/calitate/performanta.

UPC nu are multi clienti pe internet sau telefonie, iar zonele in care sunt multi clienti e datorat monopolului, rezultatul este usor de vazut, prioritatea e strict pe televiziune.
La RTC de cele mai multe ori ai calitate (daca starea liniei este cel putin decenta) dar ai limitari drastice in ceea ce priveste viteza, fiind zone unde linia duce maxim 4Mbs in oras, iar in rural chiar si max 512Kbs. Si la ei se observa o imbunatatire drastica a calitatii unde au de infruntat RDS :P, unde incearca si ei sa ofere viteze cel putin decente.
RDS dintre dinozauri are teoretic cel mai bun broadband dpdv al stabilitatii si performantei, in zonele modernizate fibra de la switch-ul din bloc fiind conectata direct la shelter numai prin elemente pasive (GPON). Mie personal nu mi s-a mai intamplat sa pice de luni buni, si atunci decat scurt, bineinteles mai sunt si exceptii..

O solutie infailibila ar fi 2 provideri diferti, de ex. unu terestru si altul wireless. O idee buna si economa ar fi sa alegi fie RTC + stick wireless fie RDS + stick wireless, ambii au oferte avantajoase in Bucuresti (asta se refera la RTC cu ofertele lor regionale :D)

Edited by Blackhawk, 29 April 2010 - 22:55.


#3
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostBlackhawk, on 29th April 2010, 23:52, said:

Stabilitatea nu tine neaparat de tehnologia aleasa cat de calitatea retelei in zona respectiva. Calitate care intre noi fie vorba e stimulata de concurenta ;) Deci cel mai bine s-ar vorbi de pret/calitate/performanta.

UPC nu are multi clienti pe internet sau telefonie, iar zonele in care sunt multi clienti e datorat monopolului, rezultatul este usor de vazut, prioritatea e strict pe televiziune.
La RTC de cele mai multe ori ai calitate (daca starea liniei este cel putin decenta) dar ai limitari drastice in ceea ce priveste viteza, fiind zone unde linia duce maxim 4Mbs in oras, iar in rural chiar si max 512Kbs. Si la ei se observa o imbunatatire drastica a calitatii unde au de infruntat RDS :P, unde incearca si ei sa ofere viteze cel putin decente.
RDS dintre dinozauri are teoretic cel mai bun broadband dpdv al stabilitatii si performantei, in zonele modernizate fibra de la switch-ul din bloc fiind conectata direct la shelter numai prin elemente pasive (GPON). Mie personal nu mi s-a mai intamplat sa pice de luni buni, si atunci decat scurt, bineinteles mai sunt si exceptii..

O solutie infailibila ar fi 2 provideri diferti, de ex. unu terestru si altul wireless. O idee buna si economa ar fi sa alegi fie RTC + stick wireless fie RDS + stick wireless, ambii au oferte avantajoase in Bucuresti (asta se refera la RTC cu ofertele lor regionale :D)

Am si asta, insa nu este semnalul f bun (blocul ecraneaza).
Reteaua UPC de aici este noua si tot sunt probleme. Nu foarte des, insa enervante, mai ales ca nu petrec mult timp acasa.
Suplimentar, ma seaca cand imi cade si telefonul fix pe care il folosesc intensiv din 2 motive:
a. calitatea semnalului la mobil
b. sunt sunat din strainatate si sunt oameni care au in pachete convorbiri incluse pe fix
Din decembrie pana acum mi-a cazut cred ca de 6-7 ori.
Nu perioade foarte lungi (cea mai lunga a fost cateva ore)
Am avut si Romelecom si nu a  cazut niciodata un an si jumatate, deci trebuie ca si tehnologia are o treaba.

Pe RTC ever nu am patit sa mi se intrerupa convorbirea pe motiv ca:

- a cazut reteaua
- se reseteaza modemul

E neplacut!

Edited by PORTOCAL, 29 April 2010 - 23:25.


#4
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Daca te intereseaza stabilitatea, restul intrebarii este o greseala. De la 2 ISP in sus fiecare folosind cai de acces diferite, putem sa incepem discutia despre stabilitate. Iar asta cu 2 ISP este o solutie departe de infailibil...

#5
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postmtest, on 30th April 2010, 12:56, said:

Daca te intereseaza stabilitatea, restul intrebarii este o greseala. De la 2 ISP in sus fiecare folosind cai de acces diferite, putem sa incepem discutia despre stabilitate. Iar asta cu 2 ISP este o solutie departe de infailibil...

Nu cred ca cineva ofera 100% uptime, ceea ce vreau sa spun este ca de cand am UPC mi s-au intrerupt nenumarate convorbiri telefonice pe diverse motive.
Cu Romtelecom nu am patit nici macar o singura data. La fel ADSLul meu a cazut o singura data, pe cand UPC cade intr-o veselie.

Cred ca problema nu tine exclusiv de operator, ci de solutia tehnica adoptata.
M-am uitat un pic si in SUA si acolo provideri de internet pe CATV inregistreaza cel mai mare grad de nemultumire al consumatorilor, comparativ cu FTTH sau ADSL.

Daca ai 2 provideri, chiar daca nu sunt cei mai buni amandoi, statistic este putin probabil sa cada amandoi in acelasi timp. Insa eu nu sunt dispus sa platesc 2 provideri de internet pe cablu (deci nu wireless).  Si mai este vorba si de telefonul fix (aici pot alege ceva nr fix de la VDF).

Ca sa simplific un pic, intrebarea mea ar fi, la nivel de tehnologie, care este cea mai stabila: FTTH, FTTB, HFC, ADSL, VDSL?

#6
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
FTTH cu UPS la tine acasa si tehnologie GPON (ce ziceam mai sus.. elemente optice pasive intre tine si shelterul furnizorului)

#7
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostBlackhawk, on 30th April 2010, 18:05, said:

FTTH cu UPS la tine acasa si tehnologie GPON (ce ziceam mai sus.. elemente optice pasive intre tine si shelterul furnizorului)

Aha, si cine ofera asa ceva in RO?

#8
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Ines, RDS la abonementele noi la case si la abonamentele bussiness negarantate (vreo 30euro) si probabil RTC dar nu cred ca au preturi accesibile pt asa ceva. Optiunilea astea sunt disponibile pentru utilizatorul obisnuit.

Ines am pus primul pentru ca au cu adevarat singurul pachet 3Play cu calitate maxima la fiecare serviciu, preturi relativ mari pe la 50euro:
http://forum.softped...t...t&p=8126970

Edited by Blackhawk, 01 May 2010 - 00:35.


#9
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostBlackhawk, on 1st May 2010, 01:30, said:

Ines, RDS la abonementele noi la case si la abonamentele bussiness negarantate (vreo 30euro) si probabil RTC dar nu cred ca au preturi accesibile pt asa ceva. Eu de astea am auzit cel putin.. mai sunt probabil.

RTC e ok ca pret si urma sa vina la noi cu FTTH insa nu stiu daca era GPON. Nu au mai venit pentru ca numai o scara de bloc era interesata si asteapta sa spuna si celelalte scari cum vor. Acum discutam cu RDS si sa vedem poate ne aduc FTTH si nu UTP. De asta intreb.

UPC este dincolo de orice speranta. E cel mai instabil serviciu de care am beneficiat vreodata. Ingrozitor de prost si mai este si scump pe deasupra. Prefer pana si ADSLul.

#10
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Cum am zis, eu o sa prefer mereu RDS ca pret/performanta, la bloc se pun mereu solutii GEPON. RTC foloseste aceleasi solutii ca RDS, in realitate singura solutie rationala pentru prezent si viitor. xDSL/DOCSIS X.X sunt simple "renovari".

Daca vrei suport si servicii ireprosabile cauta si la Ines, vin si cu FTTH.. vezi linku de sus

Nu ai nevoie de fibra direct in casa pentru stabilitate, daca reteaua e OK si nu ai pretentia nebuna sa ai net cand pica curentul chiar nu e o nici o problema. Eu acum  1 saptamana am avut 5 intreruperi interminente de curent si atat netul cat si telefonia si-au revenit instantaneu pe RDS (ce-i drept nu era mereu asa.. trecerea la GEPON si-a spus cuvantul)

Edited by Blackhawk, 01 May 2010 - 00:43.


#11
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostBlackhawk, on 1st May 2010, 01:39, said:

Cum am zis, eu o sa prefer mereu RDS ca pret/performanta, la bloc se pun mereu solutii GEPON. RTC foloseste aceleasi solutii ca RDS, in realitate singura solutie rationala pentru prezent si viitor. xDSL/DOCSIS X.X sunt simple "renovari".

Daca vrei suport si servicii ireprosabile cauta si la Ines, vin si cu FTTH.. vezi linku de sus

Nu ai nevoie de fibra direct in casa pentru stabilitate, daca reteaua e OK si nu ai pretentia nebuna sa ai net cand pica curentul chiar nu e o nici o problema. Eu acum  1 saptamana am avut 5 intreruperi interminente de curent si atat netul cat si telefonia si-au revenit instantaneu pe RDS (ce-i drept nu era mereu asa.. trecerea la GEPON si-a spus cuvantul)

Asa si cutiuta aia unde intra fibra, convertor sau cum se cheama, nu se desincronizeaza niciodata? Adica nu este la modemul UPCistilor? Ca acolo si cand nu sunt probleme cu electricitatea se mai desincronizeaza...

Iar pentru partea de telefonie fixa e chiar trist pentru ca iti spune cum ca "numarul a fost deconectat"si ma cauta lumea sa ma intrebe daca am renuntat la ei si daca am alt numar de fix si cand colo era fie modemul desincronizat, fie nu era electricitate.

Edited by PORTOCAL, 01 May 2010 - 10:01.


#12
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Mediul de transmisie optic este net superior celui electric, este imun la interferente. Daca elementele active au sursa buna si alimentare nu e nici o problema, oricum esti traumatizat, in general problemele intampinate de tine sunt destul de rare :lol: Personal nu mi-e jena sa zic ca am avut uptime de 99%

#13
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostBlackhawk, on 2nd May 2010, 11:18, said:

Mediul de transmisie optic este net superior celui electric, este imun la interferente. Daca elementele active au sursa buna si alimentare nu e nici o problema, oricum esti traumatizat, in general problemele intampinate de tine sunt destul de rare :lol: Personal nu mi-e jena sa zic ca am avut uptime de 99%

LA UPC???

#14
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
evident ca nu la UPC  :lol:

la RDS a avut uptime-ul respectiv  :naughty:

#15
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Pe forum mai sunt si clienti cu net f. stabil de la UPC. Ideea e ca daca o patesti cu un provider sau te-ai mutat de la altul acum 4-5ani pentru ca era varza nu inseamna ca problema persista sau ca situatia e generalizata pe piata. Cel putin printre cunoscuti, nici unul n-are probleme cu stabilitatea indiferent de ISP, deci nu cred ca e haosul asa de mare.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPORTOCAL, on 1st May 2010, 10:59, said:

Asa si cutiuta aia unde intra fibra, convertor sau cum se cheama, nu se desincronizeaza niciodata?

La RDS pe noua infrastructura FTTB GPON probleme daca apar apar doar daca pica curentul sau daca se taie fibra. Un GPON e doar un media convertor mai destept, si din acest motiv nu are probleme de genul celor aparute pe modemurile de cablu. Aici au avantaj operatorii care folosesc tehnologia respectiva, GPON. Adica RDS si Romtelecom. Nu stiu exact infrastructura Romtelecom, doar ca am vazut ca si ei folosesc GPON Huawei EchoLife nu stiu ce model, versiunea xDSL, unde x = A, xA, etc.

#17
redbluezone

redbluezone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.03.2008

View PostPORTOCAL, on 29th April 2010, 22:49, said:

Sunt interesat sa gasesc un operator care sa furnizeze servicii de internet si de telefonice comparabile ca stabilitate cu ceea ce ofera Romtelecom.
Momentan folosesc UPC care este ok atunci cand nu este cazut.
Cel putin o data pe luna are caderi (telefonia si internetul), ceea ce ma face sa fiu nemultumit.
Nu ma interesa viteza ci mai degraba stabilitate.
Peste tot pe unde am citit, cea mai proasta solutie din punctul asta de vedere este HFC, adica fix ceea ce are UPC si cea mai stabila este ADSL/VDSL, adica Romtelecom.

Alte alternative insa, sunt?

Salut!

Daca te intereseaza stabilitatea conexiunii fiindca businessul tau depinde de asta si daca ai internetul picat pierzi bani, ideal ar fi sa ai 2 provideri, eventual cu bucle locale pe doua medii de transport diferite - daca main-ul il ai pe fibra, back-up-ul ar trebui sa fie pe radio. Ambele conectate intr-un router - un Cisco 1841 ar fi o varianta fezabila. In ceea ce priveste providerii care sa-ti garanteze uptime-ul pe care-l ceri ceri sunt destui care o pot face. O sa iti dau cateva nume de unde ai putea sa alegi:
Calitate : GTS, Romtelecom, Euroweb, Orange, Vodafone si Ines+Fibernet.
Pret bun : Dial Telecom, Datek, Idilis +2k Telecom, RDS, UPC, Mediasat, Prime+Netvison, Ilink.

Pot sa iti spun si punctele slabe ale fiecaruia insa ar fi catalogata drept reclama negativa asa ca, avand in vedere ca pot fi usor subiectiv, prefer sa n-o fac.

1 Mbps garantat il poti gasi intre 30  si 160 de euro. Depinde de provider si tipul buclei locale.

Mult succes!
ps - din ceea ce stiu eu, posibil sa ma insel, VDSL-ul n-a fost tocmai o lovitura buna a RTC-ului. Pe de alta parte RTC e singurul provider (din ce stiu eu) care ofera SLA pt voce

Edited by redbluezone, 09 May 2010 - 20:24.


#18
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postredbluezone, on 9th May 2010, 21:18, said:

Salut!

Daca te intereseaza stabilitatea conexiunii fiindca businessul tau depinde de asta si daca ai internetul picat pierzi bani, ideal ar fi sa ai 2 provideri, eventual cu bucle locale pe doua medii de transport diferite - daca main-ul il ai pe fibra, back-up-ul ar trebui sa fie pe radio. Ambele conectate intr-un router - un Cisco 1841 ar fi o varianta fezabila. In ceea ce priveste providerii care sa-ti garanteze uptime-ul pe care-l ceri ceri sunt destui care o pot face. O sa iti dau cateva nume de unde ai putea sa alegi:
Calitate : GTS, Romtelecom, Euroweb, Orange, Vodafone si Ines+Fibernet.
Pret bun : Dial Telecom, Datek, Idilis +2k Telecom, RDS, UPC, Mediasat, Prime+Netvison, Ilink.

Pot sa iti spun si punctele slabe ale fiecaruia insa ar fi catalogata drept reclama negativa asa ca, avand in vedere ca pot fi usor subiectiv, prefer sa n-o fac.

1 Mbps garantat il poti gasi intre 30  si 160 de euro. Depinde de provider si tipul buclei locale.

Mult succes!
ps - din ceea ce stiu eu, posibil sa ma insel, VDSL-ul n-a fost tocmai o lovitura buna a RTC-ului. Pe de alta parte RTC e singurul provider (din ce stiu eu) care ofera SLA pt voce

Dupa cum am gasit si eu pe net, solutia UPC este cea mai proasta

Attached Files


Edited by PORTOCAL, 10 May 2010 - 22:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate