Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

In cautarea espresso-ului perfect

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2893 replies to this topic

Poll: CUm preferi sa-ti bei cafeaua? (440 member(s) have cast votes)

Espresso sau la cana?

  1. Un espresso mic si delicios imi da fiori (283 votes [64.03%])

    Percentage of vote: 64.03%

  2. Fara o cana sanatoasa nu iau startul (159 votes [35.97%])

    Percentage of vote: 35.97%

Vote Guests cannot vote

#109
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005

View PostLyvyoo, on 10th May 2010, 23:58, said:

P.S. Decat sa iei Lavazza din supermarket cu 70-80lei/kg mai bine lasati la o parte fitele marcii care oricum aduce in Romania cu totul alta marfa decat in Vest (adaug si data necunoscuta a prajirii care poate fi extrem de indeprtata) si cumparati din locuri unde cafeaua e prajita aproape zilnic (cred ca sunt cateva in Ro) sau de la distribuitori horeca in care aveti incredere! In domeniul cafelei, marca nu mai conteaza pe o piata emergenta cum e Romania!
Nu cred ca ai pus accentul pe ce trebuie, sa nu ne imaginam acum ca Lavazza din Vest ar fi vreo minunatie. E mai mult sau mai putin la fel, poate ceva mai proaspata.
Pina la urma e diferenta intre a bea o cafea buna si a avea impresia ca bei o cafea buna privind un ambalaj.
El Salvador Finca Los Planes Bourbon sau orice alta cafea de orgine e de 1000 de ori mai marca decit Lavazza tocmai pentru ca are o origine certa. Daca ai chef, timp si bani, te urci in avion si vizitezi plantatia. Acolo dai de un om, in carne si oase, cu nume si prenume, care se ocupa de treaba si e bucuros sa-ti arate ce si cum. Acolo e cafeaua, bine localizata, si azi si maine si peste 5 ani si peste 10.
Despre Lavazza ce stii? A, da, ai vazut la tv in reclama, boabele cele mai bune din lume, care sint culese cu grija blabla  Ciudat, aceeasi poveste o are si Illy. Si daca mai cauti, si Doncafe elita are fix aceeasi poveste ... e adevarat, dublata de probabil cele mai proaste boabe din lume :D
In lumea asta plina de fake-uri mi se pare mult mai de incredere o afacere relativ mica de familie decit o industrie al carei unic scop este profitul si care ti-ar da sa bei naut daca ar gasi vreo metoda sa te faca si multumit cu asta :D Atita vreme cit poti face diferenta de gust intre o cafea de origine si Lavazza, alegerea e mai mult decit simpla.
Desigur, brandurile populare au avantajul distributiei, produsele lor se gasesc aproape in orice dugheana. Dar cam atit.

#110
Lucian BLK

Lucian BLK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 28.04.2006

Fane said:

pui o poza?
Evident, diseara, cand ajung acasa!

Lyvyoo said:

P.S. Decat sa iei Lavazza din supermarket cu 70-80lei/kg mai bine lasati la o parte fitele marcii care oricum aduce in Romania cu totul alta marfa decat in Vest (adaug si data necunoscuta a prajirii care poate fi extrem de indeprtata) si cumparati din locuri unde cafeaua e prajita aproape zilnic (cred ca sunt cateva in Ro) sau de la distribuitori horeca in care aveti incredere! In domeniul cafelei, marca nu mai conteaza pe o piata emergenta cum e Romania!
Ai o lista cu astfel de locuri?

#111
hadriano

hadriano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 29.02.2008
Exact cam acelasi raspuns cu cel prezentat de Torin mi-a dat si un vanzator la o fabricuta mica de torefiere.MArcile mari, sunt mari, dar cam atat, fac pt consum in masa.Ce mi-a mai spus, ca printre cele bune, e Illy.De lavazza multi zic ca e buna, e buna, dar nu excelenta.Eu inca ezit sa iau, desi am gasit D'oro boabe la 12 euro kilu.M-am uitat de niste fabricute de torefiat, am gasit ceva pe langa mine acum sa vad spre care ma indrept.Asa din astea f exotice, am gasit, dar cafeaua e in jur de 40 euro.Prea mult pt mine.Ma iau dupa sfatul cuiva de la un bar, o cafea buna, de bar, e minim 15 euro kilu.Apropo de bar, am baut ieri una, serveau niste fete la iuteala mare, m-am uitat la amanunte:f rapid a bagat doua portii in portfiltru,din maneta de la rasnita, o tasare de 0.5 sec maxim, f neglijent facuta, cred ca nici nu era paralela cafeaua cu suprafata de asezare.Timpul 22-25 sec.Masinaria parea mai veche, scria ceva pe ea dar nu am retinut.Jetul in schimb a curs ca la carte, iar gustul era exceptional.Exceptional.Nu stiu cum sa ma exprim, dar e un gust anume, care il gasesti la toate cafelele facute f bine, ca sa zic asa, e gustul de espreso.Aseara am citit cateva ore pe home-barista, imi e tot mai clar ca masinariile noastre de casa au variatii la parametrii importanti.Sa pun un manometru si un senzor de temperatura si as avea confirmarea.am o intreabare, nu mai retin exact cine mai are gaggia:cam cat lasati masinaria sa se incalzeasca inainte de a face cafea?Am observat ceva curios la mine, daca o las putin, 5 min, nu e bine, daca o las mult, juma de ora, iar nu e bine, nu mai am crema sau asa imi pare.
Legat de cafeaua uleioasa, am scris ca am luat si eu una la nimereala, cand am deschis mirosea frumos, cafeaua uleioasa rau, neagra , dar gustul e execrabil.Am aruncat-o.Ptmine cel putin, ce e negru si uleios nu e bun :peacefingers:
Ca spirit de gluma, am gasit ieri pe homebarista, o analiza facuta de niste flacai, cat ii costa sa faca espreso acasa, si cat daca bei la cafenea.Calculat pe un an, amanuntit, inclusiv cu pretul benzinei cu care mergi la cafenea.Nu am stat sa citesc toate topicurile, dar concluzia era ca iesi mai scump acasa :naughty: Da macar ai scule bune.Dupa opinia mea, eu zic ca pe langa alte avantaje incontestabile, ies mai ieftin cu cea facuta acasa...cam de 5 ori.

#112
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005
Din ciclul "Sa se dea cite unul, sa ajunga la toata lumea!"
a venit sita magica :thumbup:
Am pozat poate cea mai nereusita ca aspect cafea facuta vreodata, al doilea espresso scurt in aceeasi ceasca dupa ce l-am baut pe primul, over-extraction grav dar nu conteaza, am simtit nevoia sa marchez momentul coffee #2 cu sita Marzocco si la gust a fost f buna, am ras-o imediat si pe asta :D
Ce ma enerveaza la sita, iese foarte foarte greu din portafiltru, se fixeaza de parca s-a sudat; Din portafiltrul original Gaggia iese mai omeneste, din asta naked iese greu de tot

Despre sita, e luata fix de aici http://www.coffeehit...aspx?ProdID=266
Am comandat-o saptamina trecuta, chiar inainte sa scriu postul despre ea, intr-un impuls de moment.

* vestea buna: costa 5 lire
* vestea proasta: transportul costa 7 lire; e Registered si asigurat dar tot e enervant de mult pentru un pachetel atit de mic
* vestea buna: pentru 2 site, transportul costa tot 7 lire; si pentru 3 tot 7lire dar alt doritor nu s-a anuntat

Deci
1 sita + transport = 12 lire
2 site + transport = 17 lire

1 lira ~ 4.9 ron, faceti calculele.

Fane, daca Liviu decide sa nu-l mai astepte pe omul de la Bristot atunci poate comanda el 2, iti trimite tie unul din ele si aia e. Daca nu, vedem cum facem sa ai si tu o sita din asta.

Attached Files


Edited by Torin, 11 May 2010 - 08:46.


#113
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostTorin, on 11th May 2010, 09:38, said:

Fane, daca Liviu decide sa nu-l mai astepte pe omul de la Bristot atunci poate comanda el 2, iti trimite tie unul din ele si aia e. Daca nu, vedem cum facem sa ai si tu o sita din asta.

Acum am sunat si intr-o ora am raspunsul de la Bristot si pentru tamperele plastic/inox si pentru site. Revin cu amanunte.

#114
hadriano

hadriano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 29.02.2008
cate grame de cafea ai folosit?

#115
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View PostTorin, on 11th May 2010, 09:38, said:

Din ciclul "Sa se dea cite unul, sa ajunga la toata lumea!"
a venit sita magica :thumbup:
....................
sa-ti fie rusine ca faci comenzi de unul singur! :) sa postezi impresii.

Liviu, astept vesti. :)

#116
hadriano

hadriano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 29.02.2008
o firma ce produce cafea de ani si ani.Au ceva indicatii, zic eu pretioase.Interesant ca plaja de temperatura admisa este intre 88 si 92 grade celsius.
Sunt curios cat costa cafeaua la ei, si cam ce recomanda pt un espresor de casa.
http://www.esssecaff...ra.asp?m1_cod=3

Edited by hadriano, 11 May 2010 - 10:54.


#117
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Gata! Preturi fara TVA:  5 euro sita de single si 17E tamperul din inox cu un capat sau plastic (Marzocco) cu doua capete. Diametrul insa e de 57mm la inox si de 40mm partea mica/56mm partea mare. Azi dau o fuga la cafenea sa probez cosul single pe portafiltrul Gaggia si sa vad si tamperul de plastic cum se muleaza caci e mai mic pe sita dubla. Cei de la Bristot vand doar pe firma. Eu am PFA  asa ca va pot ajuta.
Asadar eu maine vreau sa ma duc sa rezolv. Fac o fapta buna pt voi: cine doreste ori sita de single ori tamper sa imi dea repejor un PM. In functie de numarul de bucati le cer o proforma si va comunic pretul exact in lei. Va las si contul pe PM, virati valoarea comenzii si apoi ne intalnim pe la Obor/Dna Ghica sa le luati. Pt Fane care stiu ca e departe ma duc la un microbuz sau chem un curier sa-l pun. Sau poate ai vreun prieten prin B...
Spor,

Edited by Lyvyoo, 11 May 2010 - 11:55.


#118
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
cel mai comod pt amandoi ar fi sa-mi trimiti cu curier prin serviciu door to door. pt bani imi dai un numar de card pe privat. am si eu PFA :) .

#119
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005

View Posthadriano, on 11th May 2010, 11:11, said:

cate grame de cafea ai folosit?
la prima cafea am folosit 6.9g, la asta din poza n-am cantarit dar am pus mai multa cafea fata de prima data si am macinat si mai fin. Ca rezultat a curs strangulat :D

View PostFane, on 11th May 2010, 11:31, said:

sa-ti fie rusine ca faci comenzi de unul singur! :) sa postezi impresii.
pai trebuia sa ma asigur ca e exact ceea ce trebuie, nu-mi place sa creez asteptari false ;)
Clar, urmatoarele single shot vor fi ca la carte. Prima impresie deja exista, forma sitei ajuta enorm obtinerea unor rezultate repetabile. Si nu mai exista senzatia aia ca pucul 'sta sa cada' din sita la cea mai mica miscare

View PostLyvyoo, on 11th May 2010, 12:52, said:

Gata! Preturi fara TVA:  5 euro sita de single si 17E tamperul din inox cu un capat sau plastic (Marzocco) cu doua capete. Diametrul insa e de 57mm la inox si de 40mm partea mica/56mm partea mare.
40mm are si plasticul Gaggia, speram sa fie un pic mai mare Marzocco. Sigur nu e 45mm capatul mic? :D
Scobitura e un trunchi de con cu baza mare sus. Baza mica, fundul sitei, are intr-adevar 40mm dar cea mare e cit am estimat initial, adica 45-46mm. Pe baza asta apesi de fapt, ca n-ai cum sa ajungi cu tamperul la fund decit daca sita e goala.

#120
hadriano

hadriano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 29.02.2008
°la prima am folosit 6.9°
ce precizie domnule Torin :)
Glumesc, bineinteles.Si eu am avut senzatia ca pucul sta sa cada de multe ori.E posibil ca sita sa ajute, dar mie imi e tot mai clar ca pentru rezultate mult superioare, trebuia un alt tip de aparat( nu ma refer la cele automate sau superautomate) sau imbunatatirea celui actual.Poate printre picaturi discutam de ceva DIY la aparatele noastre, cum ar fi acel sistem de control al temperaturii, etc.
Intre timp am aflat ca firma ce am scris mai sus essse caffe; e f mare si cunoscuta, spre rusinea mea nici nu auzisem.
Tot intre timp, am tras o fuga la o mica si antica fabricuta de torefiere, afla la 3 km de mine, si am luat o cafea prajita de 3 zile.Are mirosul ala clasic si bun de cafea, e genul mai blonda, dar are si un alt miros care nu imi place, nu pot sa imi dau seama de la ce provine.Voi vedea gustul, pe asta nu o iert, o fac ca la carte.Faine fabricutele astea mici, gasesti mereu cafea proaspata si macar cate una in fiece orasel.Probabil ca nu au ultimele tehnologii in domeniu, dar fac totul cu grija si rabdare, si, ca la cei ce fac vinuri, rezultatul e de multe ori mai bun decat cel facut la productia de masa.Pretul era intre 12 si 20 euro, am luat juma de kil cu 18. www.caffe14luglio.it
Nu mi-a raspuns nimeni, cam cat lasati masina sa se incalzeasca inainte de primul shot?

Edited by hadriano, 11 May 2010 - 15:09.


#121
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Posthadriano, on 11th May 2010, 16:07, said:

Nu mi-a raspuns nimeni, cam cat lasati masina sa se incalzeasca inainte de primul shot?
Eu 10 minute!

View PostFane, on 11th May 2010, 13:28, said:

cel mai comod pt amandoi ar fi sa-mi trimiti cu curier prin serviciu door to door. pt bani imi dai un numar de card pe privat. am si eu PFA :) .

Deci vrei 100% o sita de single nu? In seara asta dau emailul...

#122
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View Posthadriano, on 11th May 2010, 16:07, said:

.......Faine fabricutele astea mici, gasesti mereu cafea proaspata si macar cate una in fiece orasel.Probabil ca nu au ultimele tehnologii in domeniu, dar fac totul cu grija si rabdare, si, ca la cei ce fac vinuri, rezultatul e de multe ori mai bun decat cel facut la productia de masa.Pretul era intre 12 si 20 euro, am luat juma de kil cu 18. www.caffe14luglio.it
Nu mi-a raspuns nimeni, cam cat lasati masina sa se incalzeasca inainte de primul shot?
"tehnologia" de prajire nu s-a schimbat prea mult de pe la inceputul secolului. diferenta de calitate nu o face atrat tehnologia cat atenta sectionare a cafelei, cumpararea de recolte de calitate, nu la modul industrial si prajirea proaspata.

la mine sta aprins toata ziua. de dimineata il las vreo 15 min sa se incalzeasca.

View PostLyvyoo, on 11th May 2010, 16:47, said:

Eu 10 minute!



Deci vrei 100% o sita de single nu? In seara asta dau emailul...
chiar mai mult. :)

Edited by Fane, 11 May 2010 - 16:30.


#123
Lucian BLK

Lucian BLK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 28.04.2006
Fane, am revenit cu poza promisa cu sita pentru cialde de la Nina.

Attached Files

  • Attached File  01.jpg   441.51K   40 downloads
  • Attached File  02.jpg   506.06K   43 downloads


#124
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Am probat si eu sita de single de la Marzocco, la cafenea, si intra perfect! In acelasi timp am pus niste cafea (intai 7 apoi 14g) din Mazzer in sita mea de dopio si am probat tamperul de plastic sa vad cum vine. INtradevar, e nevoie de doua, trei tampari pt a acoperi bine si zona de maxim doi mm care ramane libera insa in final se taseaza foarte bine cafeaua. Asadar cred ca o sa iau si (ultimul) tamper de plastic care il au pe stoc acum pt ca o sa fie de folos la noua sita de ristreto.
Torin tu cum tampezi in sita de single de la Marzocco caci si cel de 58 al tau si cel de plastic Gaggia sunt mai mari ca diametrul acelei gauri in care sta cafeaua?!  Banuiesc ca pui mai multa cafea caci altfel nu vad cum...

Edited by Lyvyoo, 11 May 2010 - 23:04.


#125
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005

View Posthadriano, on 11th May 2010, 16:07, said:

Faine fabricutele astea mici, gasesti mereu cafea proaspata si macar cate una in fiece orasel.Probabil ca nu au ultimele tehnologii in domeniu, dar fac totul cu grija si rabdare, si, ca la cei ce fac vinuri, rezultatul e de multe ori mai bun decat cel facut la productia de masa.
Ce tehnologii in domeniu? Cafeaua se poate praji si cu feon-ul, nu e nicio gluma. Da, e time consuming, dar e posibil. Ce vreau sa zic, prajitul cafelei chiar nu necesita alien technology :)
Am atasat o fotografie cu prajitoarea de la monkaff, imprumutata fara rusine de pe facebookul lor.

Quote

Nu mi-a raspuns nimeni, cam cat lasati masina sa se incalzeasca inainte de primul shot?
Ciudat, am avut senzatia ca am raspuns la asta de vreun miliard de ori, probabil pe thread-ul celalalt :lol:  Minim 20 minute, de obicei 30-40.

View PostFrom 11th May 2010, 23:55:

Torin tu cum tampezi in sita de single de la Marzocco caci si cel de 58 al tau si cel de plastic Gaggia sunt mai mari ca diametrul acelei gauri in care sta cafeaua?! Banuiesc ca pui mai multa cafea caci altfel nu vad cum...
Da, pun cafea neoptimal, putin in exces, cafea care dupa tampare devine reziduala, adica arunc excesul. Tamparea o fac intii cu gaggia de plastic capatul mic, cel de 40 mm. Apoi, la sfirsit, cu 58mm, capatul mare de gaggia sau tamperul celalalt de otel. In orice caz, am grija sa tampez foarte blind.

Quote

locuri unde cafeaua e prajita aproape zilnic (cred ca sunt cateva in Ro)

View PostLucian BLK, on 11th May 2010, 07:52, said:

Ai o lista cu astfel de locuri?

x2, daca exista asemenea locuri, nu vad de ce ar fi secreta lista asta

Attached Files



#126
hadriano

hadriano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 29.02.2008
http://www.thedomest...spresso_machine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate