Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#973
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postrand, on 10 ianuarie 2016 - 16:17, said:

Asa ca da vacilor vegetale, lasa steroizii. Ureea o pui la plante si in rezervorul de ad-blue, nu in iesle.
Ureea este o bio-molecula, adica un compus biochimic care se gaseste in mod natural in organism.
Din punct de vedere chimic este o amida si se produce in ficat, prin degradarea aminoacizilor. Este un produs de metabolism protidic.
Si la oameni, determinarea ureii serice este o analiza de sange care arata starea functionarii ficatului si aspecte ale metabolismului protidic.
Daca nu ma insel, ureea a fost prima bio-molecula sintetizata artificial de catre om.

#974
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Este adevarat ce zici. Dar asta nu inseamna ca este sanatos sa dai vacilor saci de uree. Fie ea prill sau granulata :)
In mod natural in organism se gasesc si prionii. Dar inca nici acuma nu se stie in ce mod s-au modificat ei sa dea boala vacii nebune, Doar ca au fost generate de folosirea unor furaje proteice din cadavre de bovine, care, natural, se gasesc in organismele bovinelor. Nimic gresit la prima vedere dpdv. teoretic.
Cam asta este ce am avut de zis pe subiect. Vacile sunt erbivore, pastrati-le asa.

#975
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postrand, on 20 ianuarie 2016 - 09:37, said:

In mod natural in organism se gasesc si prionii. Dar inca nici acuma nu se stie in ce mod s-au modificat ei sa dea boala vacii nebune,
Ba, se stie. Prionii sunt transmitatori moleculari pentru unele modificari degenerative. S-au studiat si s-au identificat si in Alzheimer.
Prioni contaminati de la bovine cu encefalopatie spongiforma s-au transmis prin fainurile proteice, la vacile sanatoase. Au efect doar asupra neuronilor si nevrogliilor.

P.S. Ureea folosita in furaj la bovine are aplicatii vechi, cel putin 70-80 de ani.

Edited by hunor66, 21 January 2016 - 18:54.


#976
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Asemanator...
Maladia a aparut la vaci datorita practicii nefericite de a li se suplimenta hrana cu resturi de carne provenite de la oi ce sufereau de scrapie ("capiala"), în scopul cresterii productiei de lapte si carne. Acest mod de hranire a început sa fie folosit înca din anii 1930 si a devenit o regula în fermele zootehnice din întreaga lume.

#977
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Da, numai ca ideea cu ureea a venit dupa ce s-a observat ca, in urma degradarii aminoacizilor in prestomace, se produce uree pe care o folosesc infuzorii pentru a re-sintetiza proteine.
Si de aici a aparut metoda: de ce sa oferim proteina scumpa, care oricum se degradeaza in prestomace pana la uree, iar aceasta este valorificata de infuzori, cand putem sa oferim direct uree ieftina, pe care infuzorii o vor transforma in proteina.

Oricum, administrarea de uree in ratia furajera se face greoi si cu mare atentie la cantitatile administrate, masurate in grame per 100 kg greutate vie, cu omogenizare foarte buna in furaj, cu perioada de antrenament a infuzorilor...etc, lucru care nu ti-l face pe linia grajdului un simplu ingrijitor si nu se preteaza la furajare mecanizata. Altminteri, riscul de intoxicatie letala este foarte actual.
Din aceste motive, utilizarea ureei in furajare a fost treptat parasita si foarte putini fermieri mai folosesc asa ceva.
Trebuie sa ai pe cineva foarte responsabil care sa se ocupe de furajare, ca altfel ti le pune cu roatele-n sus.

#978
dragos_nicolau

dragos_nicolau

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.01.2016
Buna ziua,

Revin cu rugamintea de a ma ajuta in a-mi spune unde pot vinde un vitel rasa pura Angus la un pret mai bun.

Va multumesc.

#979
aberdeen_angus

aberdeen_angus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.07.2010

View Postdragos_nicolau, on 22 ianuarie 2016 - 10:23, said:

Buna ziua,

Revin cu rugamintea de a ma ajuta in a-mi spune unde pot vinde un vitel rasa pura Angus la un pret mai bun.

Va multumesc.

contactati-ma pe mesagerie, poate reusesc sa va ajut Posted Image

#980
dutadx

dutadx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2010
Buna ziua,

Intrebare pentru cunoscatori, cei care stiu informatii certe, ca de pareri am avut deja parte in diverse locuri.

Detin un nucleu de 16 vaci Galloway, care au doar pasapoarte, nu au origine, deoarece le-am cumparat acum 3 ani din Romania de la o ferma care se desfiinta. La momentul respectiv in Romania vacile nu se tranzactionau cu origine pentru ca nu se putea folosi la nimic originea, nu cred ca exista nici macar registru genealogic, dar in acest moment originea este conditie in acordarea subventiei pentru sprijinul cuplat. Momentan detin si 20 de vitei/vitele fatate la mine in ferma.

Se vorbeste ca in aceste situatii, in care animalele nu au origine, se poate determina/certifica aceasta origine prin analize genetice.

Intrebare 1: stie cine va care este procedura exacta de obtinere a originii?
Intrebare 2: Stie cineva organismul/firma/persoana care face aceste determinari a originii?

Multumesc Anticipat.

#981
raimond

raimond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.12.2008
mergi la dsv -ul pe raza caruia  locuiesti

#982
dutadx

dutadx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2010
am fost, nu stie dsv-ul, si nici anarz-ul de judet...

#983
aberdeen_angus

aberdeen_angus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.07.2010

View Postdutadx, on 23 ianuarie 2016 - 13:30, said:

Buna ziua,

Intrebare pentru cunoscatori, cei care stiu informatii certe, ca de pareri am avut deja parte in diverse locuri.

Detin un nucleu de 16 vaci Galloway, care au doar pasapoarte, nu au origine, deoarece le-am cumparat acum 3 ani din Romania de la o ferma care se desfiinta. La momentul respectiv in Romania vacile nu se tranzactionau cu origine pentru ca nu se putea folosi la nimic originea, nu cred ca exista nici macar registru genealogic, dar in acest moment originea este conditie in acordarea subventiei pentru sprijinul cuplat. Momentan detin si 20 de vitei/vitele fatate la mine in ferma.

Se vorbeste ca in aceste situatii, in care animalele nu au origine, se poate determina/certifica aceasta origine prin analize genetice.

Intrebare 1: stie cine va care este procedura exacta de obtinere a originii?
Intrebare 2: Stie cineva organismul/firma/persoana care face aceste determinari a originii?

Multumesc Anticipat.

Registru genealogic pentru rasele de carne in Romania s-a format in vara lui 2012.

Animalele fara certificate de origine pot fi inscrise in registrul genealogic (RG) al rasei conform anumitor criterii bine stabilite - pentru largirea bazei de selectie - insa ele nu vor primi certificat de origine. Conform regulamentului RG, certificatele de origine se elibereaza la cererea crescatorului (aspect important - nu a proprietarului!) pentru animalele la care se cunoaste ascendenta pe 2 generatii (adica parinti si bunici cunoscuti) http://www.anarz.eu/...ovine carne.pdf
Daca cititi cu atentie regulamentul veti gasi raspunsul la toate intrebarile Dvs.

Foarte pe scurt - Pentru a obtine acel certificat pentru un vitel sunt niste pasi concreti ce trebuie facuti - de ex: daca vaca s-a montat in martie 2015, trebuie notificata monta pe formularul aferent pana cel tarziu la data de 20 aprilie 2015 - acest fapt se retine in baza de date. Cand va fata vaca, se va inregistra vitelul. Daca data nasterii nu corespunde cu data montei, conducatorul RG poate cere test de paternitate pentru acel vitel, pentru a se sti exact cine este tatal. Daca datele coincid, vitelul este inregistrat in baza de date si dupa ce implineste varsta de 7 luni crescatorul poate cere eliberarea certificatului de origine.

Ca o completare - ca sa fie mai usor - pentru vitelele vacilor fara certificat de origine inscrise in RG se vor elibera declaratii de origine, pentru taurasi nu, iar pentru descendentii vitelelor (indiferent de sex) se vor elibera certificate de origine. Pentru a va inscrie animalele in RG luati legatura cu persoana responsabila de aceasta activitate in cadrul OJZ judetean de care apartineti, daca nu gasiti pe nimeni informat sau va simtiti mai derutat la iesire decat ati fost la intrare Posted Image , adresati-va la ANZ Bucuresti [email protected]

Pentru rasa angus RG este detinut de asociatia Aberdeen Angus de la Sibiu, pentru rasa BR linia de carne de asociatia de la Brasov, pentru restul raselor RG este inca la ANZ Bucuresti.

#984
a-georg-87

a-georg-87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2016
Buna.Sunt nou pe forum,as dori achizitionarea a 10 vitele angus,gestante,ma poate ajuta careva?sunt la inceput de drum,as fi recunoscator pentru orice detaliu,multumesc anticipat!

#985
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
Imi poate spune cineva care mai este pretul la vitele Angus, 1 an, 400 kg ( adica apte de monta la 14-16 luni)? As vrea sa imi fac o idee ca sa stiu daca vinzatorul exagereaA cu cei 1200 eur ( fara certificat de origine).

#986
eldorin

eldorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.03.2011
am o vaca tanara, 3 ani jumatate, 2 fatari, un metis(simmental cu nu mai stiu ce) e cam handicapata, nu pune deloc pe ea, dar lapte da, am luat si 11-12 litri. darnu mai pot sa o tin. am inteles ca preturile la abator au scazut dramatic, as vrea sa stiu cam cat mai e kg in viu, oricum tot la samsari o sa o dau. dar macar sa am o idee unde sunt preturile

#987
gicuhd

gicuhd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.06.2014
are cineva vaci in zone cu animale salbatice?cum se descurca cu ele ?
ce masuri de protejare exista .
se pare ca exista in zona ursi si lupi

#988
sabau26

sabau26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.11.2013
Buna seara.
Imi poate spune cineva cat de rentabili sunt 10 taurasi cumparati la 120-140 de kg si vanduti la 220+ ?
Cam la cat ajunge profitul ? fara costuri
Multumesc anticipat.

#989
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
cumpara-i mai mici... daca vrei sa iti iasa ceva.

#990
sabau26

sabau26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.11.2013
Cat de mici ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate