Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#919
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
De ce mai cumperi animale? Nu le poți înmulți tu? Cred ca banii ar trebui investiți în altceva...

#920
jonys

jonys

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.03.2015
MULTUMESC pt raspuns dar vreau sa cumpar animale pt k nu am ce inmultii....am doar o vacuta baltata.....si vreau sa stiu daca merita sa investesc intr-o microferma de angus
De la ce nr de animale e ferma rentabila?
pentru k in romania cu 20 ha..nici nu poti sa faci treaba dar nici nu ma lasa inima sa il dau la altii..
....

#921
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Ca să depi un proiect trebuie să deții un nr de animale... Apoi să faci i dezvoltare a fermei. Tu poți depune un proiect pe fermă vegetală dacă ai 20 ha de teren arabil apoi să te dezvolți pe ce vrei u .

#922
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014

 mine20, on 07 octombrie 2015 - 07:43, said:

Problema este pe viitor daca vreau sa ma extind cum fac...
Va salut,
Daca aveti bani sa va susteneti activitatea minim 24 de luni, va sfatuiesc sa faceti pasul, daca nu, pas.
Vizitati prima oara ceva ferme, vedeti cu ce se mananca activitatea si apoi luati o hotarare.
In mod normal, pentru inceput sunt ok 20 ha, utilaje si 10-15 animale.Fiind si dr veterinar, puteti face ambele activitati.

#923
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Care este pretul la vitelutele de 8-12 luni Rasa pura de carne in Ro? Are vine a de vanzare un lot de 8-10 bucati?

#924
gabrieladumitru

gabrieladumitru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.12.2015
Buna ziua și ”La mulți ani!!”
Sunt Gabriela și sunt o începătoare în creșterea vitelor de carne, dar sunt hotărâtă să învăț și să fac treabă bună!
Pentru început, am și eu o întrebare: am găsit să cumpăr niște vaci Angus cu viței proaspăt fătați (unele) și altele cu viței de vreo lună sau două, deci neînțărcați.  Cum se calculează prețul, vacă+vițel sau fiecare separat? Și cam la cât se ajunge? Sunt Angus roșu (nu știu dacă are importanță asta) iar taurul este cu pedigree, înregistrat in clasa A. Altele sunt gestante, dar stau să fete și astea!
Orice informație ar fi foarte bine primită și apreciat, vă asigur.
Vă mulțumesc anticipat!

#925
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014

 rand, on 27 decembrie 2015 - 20:59, said:

Care este pretul la vitelutele de 8-12 luni Rasa pura de carne in Ro? Are vine a de vanzare un lot de 8-10 bucati?
Salutare,

Sunt mai multi crescatori in Ro care au de vanzare.Da-mi mesaj in privat si te pot redirectiona.MAre grija la acte, pedigreeuri.

 gabrieladumitru, on 28 decembrie 2015 - 10:28, said:



Buna ziua și ”La mulți ani!!”
Sunt Gabriela și sunt o începătoare în creșterea vitelor de carne, dar sunt hotărâtă să învăț și să fac treabă bună!
Pentru început, am și eu o întrebare: am găsit să cumpăr niște vaci Angus cu viței proaspăt fătați (unele) și altele cu viței de vreo lună sau două, deci neînțărcați.  Cum se calculează prețul, vacă+vițel sau fiecare separat? Și cam la cât se ajunge? Sunt Angus roșu (nu știu dacă are importanță asta) iar taurul este cu pedigree, înregistrat in clasa A. Altele sunt gestante, dar stau să fete și astea!
Orice informație ar fi foarte bine primită și apreciat, vă asigur.
Vă mulțumesc anticipat!
Buna,
Depinde ce cumperi.Dar ma intriga ce intelegi prin intarcat sau proaspat fatat.Angusul se intarca chiar la 10 luni, eu intarc cand mama e in luna 7-a de gestatie.
MA intriga deasemenea ca exista cineva care vinde vaca+vitel/vitea.Probabil ca lichideaza.
Conteaza foarte mult istoricul vacii, cate fatari, certificat de origine, etc.
Eu spre exemplu daca ar fi sa vand o vaca cu vitel as cere undeva spre 2500 euro, chiar mai mult.
Preturile in Ro stau cam asa
-1300-1500 vitea pregatita de monta(16-18 luni-350-400 kg), spre exemplu rasele de lapte se vand la 16-18 ron kg in viu
-1500-2000 junica gestanta in 3-6 luni
La vaci e relativ, mie mi se pare ca cine vinde deja vaci scapa de balast, nu a fost multumit de ceea ce are si vrea sa schimbe sau lichideaza, dar o vaca la a 2-a, a 3-a fatare, gestanta nu ar trebui sa fie  sub 1700-2000 euro.
Atentie mare la origine, inseminari, ferma de la care cumparati.
Vedeti de 3-4 ori, 3-4 ferme, dati cuiva sa vada originile si apoi cumparati.
Nu orice e ieftin aduce satisfactie.
Pt detalii 0740541805 Mihai, sau pe FB Ferma Angus Suceava
Va stau la dispozitie atat cu sfaturi si va pot si directiona in Ro .
Cu stima si Sarbatori fericite!

#926
gabrieladumitru

gabrieladumitru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.12.2015
Mulțumesc pentru răspuns și vă voi contacta pe FB, după ce imi acordați prietenia, bineânțeles!Posted Image

#927
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Cei de la Carpaten Meat, Sibiu - Agnita, vand juninci Angus in luna a IV-a de gestatie cu 2200 eur + TVA.  
Bineinteles, corporatisti cum sunt ei, ofera varianta incheierii unui contract de rascumparare a vitelului. Pretul se stabileste prin contract.  Mie mi-au propus 3 eur, in functie de calitate. Partea buna este ca daca scade pretul pe piata, tu vinzi conform contractului. Daca urca pretul... ghinion. Pentru ei oricum este rentabil.  Mie personal mu-mi convine sa vand vitelul lor, pentru ca ei sa-l ingrase si sa-l finiseze.

#928
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

 rionut83, on 29 decembrie 2015 - 19:12, said:

Cei de la Carpaten Meat, Sibiu - Agnita, vand juninci Angus in luna a IV-a de gestatie cu 2200 eur + TVA.  
Bineinteles, corporatisti cum sunt ei, ofera varianta incheierii unui contract de rascumparare a vitelului. Pretul se stabileste prin contract.  Mie mi-au propus 3 eur, in functie de calitate. Partea buna este ca daca scade pretul pe piata, tu vinzi conform contractului. Daca urca pretul... ghinion. Pentru ei oricum este rentabil.  Mie personal mu-mi convine sa vand vitelul lor, pentru ca ei sa-l ingrase si sa-l finiseze.

3 Euro in viu ? la ce greutate,varsta ?

#929
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012

 tractoristindevenire, on 01 ianuarie 2016 - 18:16, said:

3 Euro in viu ? la ce greutate,varsta ?
Max 170 kg. Cu cresterea greutatii, pretul scade.

#930
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Despre  KarpateanMeat am  auzit din mai multe cazuri ca amana ridicarea vitelului pana trece de greutatea din contract si il platesc mai slab, iar pe deasupra il si cresti mai mult. Asa ca mare grija ce contract semnati cu ei.
Tot amana, ca trebuie sa fie mai multi vitei in zona, ca nu au masina disponibila,  etc.etc...
Materialul pe care il vand este mai scump decat de la alti crescatori autohtoni si nu este de calitate mai buna.
Ii inteleg pe de o parte ca au venit sa faca bani in Romania, dar totusi....

Edited by rand, 01 January 2016 - 21:15.


#931
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
Mituri si legende sunt peste tot :)

Eu am vindut anul asta la KM taurasi intre 250 si 300 kg la 2,2 eur. Pret de poarta fermei; nu au intirziat la preluare, au respectat si termenele de plata.

Eu nu am avut probleme cu ei; nu spun ca nu exista dar experienta de viata imi spune ca la orice reclamatie a fost culpa ambelor parti sau simple neintelegeri.

#932
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,074
  • Înscris: 04.03.2014
Am scris ceva dar era off-topic, scuzati:)

Edited by ionutzitaly, 02 January 2016 - 01:10.


#933
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
Btw, nu am contract cu ei si nici nu voi face. Cind ma decid sa vind, sun la omul lor ce se ocupa de zona sa vina sa-i vada.

Daca ii plac taurasii, stabilim pretul si apoi vine sa-i ridice. Ptr mine nu merita sa ma leg de un contract ptr ca intentionez sa ma bag si pe macelarii cu acest sortiment si nu vreau sa pierd vreo ocazie in acest sens.

#934
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,074
  • Înscris: 04.03.2014
S-a vorbit mult de Angus in ultima vremea pe aici, de regele t-bonului american care ti se topeste in gura:)  Dar cu rasele cele mai cunsumate in Europa, adica Limousine,Charolaise si incrucisarile lor cu BBB cum sta treaba?

#935
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
Angus are citeva avantaje majore - adaptat la clima rece de iarna din Ro ( iarna) si usurinta la fatare plus faptul ca maninca aproape orice.

Si celelalte rase sunt f bune ca si mincare dar - din cite aud si am citit - unele fie au probleme la fatare (viteii mari) fie iarna au mevoie de o ingrijire mai atenta.

In plus, am preferat o rasa care sa nu fie prezenta peste tot in Europa si astfel sa existe o oferta mai redusa pe piata. Bb, limousine etc gasesti peste tot in Franta ( chestie de mindrie nationala :)) insa Angus nu este asa de prezent.

In general prefer rasa care este cautata de catre ingrasatorii gen KM. Iar in macelarii sau restaurante se cauta Angus majoritar. Piata se va dezvolta si ptr restul de rase, nici o indoiala. Probabil ca in viitor voi crestr in paralel si alte rase dar numai daca necesita minima ingrijire; altfel imi vor creste costurile prea mult

Edited by matahachiro, 02 January 2016 - 14:23.


#936
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Cand se aduceau masini din Germania prin 98-2005, daca aduceai un VW oricat de cazut, il vindeai repede. Daca aduceai o masina frantuzeasca sau italiana, oricat era de buna, era greu sa o vinzi. Sa nu mai vorbim de japoneze.
Cam asa este si cu Angus in Ro... este cunoscuta de toti. Populara.
In Romania, cand zici "vaci de carne" majoritatea intelege Angus :)  Daca dai anunt ca vinzi vaci de reproductie, dintre Angus, Aubrac sau Salers cati o sa le aleaga pe ultimele doua :D ? Doar aia care stiu ca in Italia sunt mai cautati viteii hibrizi Aubrac/Salers x Charolaise si care au acces la piata de desfacere de acolo.
Pe langa avantajul rusticitatii, vacile Angus, fiind de talie mica consuma mai putine furaje decat  Charolaise sau Limousine. SI fiindca se vand viteii la 2-300 kg, la fel de multi bani ai obtinut si pe un produs de Angus ca pe unul de Charolaise/Limousine cu furaj mai putin consumat de mama.
Francezii, Italienii, spaniolii - prefera carnea mai slaba , de aia nu prea are la ei mare succes Angus.  Tarile nordice, prefera Angus.
Am luat vara asta un utilaj de la un fermier din Franta, crestea cam 50 de vaci mame Charolaise. Am povestit cu el despre vaci, si el spunea de Charolaise ca e o rasa pretentioasa, spunea ca viteii sunt foarte fragili in primele saptamani de viata si recomanda alta rasa. L-am intrebat daca recomanda Angus si a ras de mine :) A spus ca Limousine sunt mult mai usor de crescut si el asta recomanda. Nationalisti, ce mai... Si cu toatea aste, el continua cu Charolaise.
Eu cred ca in Romania, daca vrei subventia de 300 EUR/an si sa vinzi viteii la 200 kg. Angus este alegerea corecta. Si daca mergi cu vitelul de 8 luni in targ, nu o sa intrebe nimeni " da e de carne?" cum ai pati de ex. cu alte rase de carne  necunoscute de samsari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate