Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#829
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014

 dutadx, on 13 iunie 2015 - 15:17, said:

image10.jpegAsa arata furajul nostru pentru iarna...
image9.jpeg image9.jpeg
Apus de soare cu parfum de fan proaspat cosit

@ fbangus

Foarte fain adapostul de animale, vad ca nu are pereti laterali. Iarna ii lasati asa su puneti baloti?
Ce suprafata are, cate animale poate adaposti (capacitate) si cat a costat?
Salutare,

Este la baza siloz, de fapt spatele este unul din peretii silozului(36/8si H=4 in forma de U).
Are 36 m lungime, 7 latime(2+5), incap in jur de 50 animale, poate chiar mai multe.
Nu pun baloti, am cumparat niste prelate care au fost foste afise electorale(6/4 am dat 150 ron bucata) si niste fir otelit.Culisez prelatele cand le dau mancare, apoi le rulez inapoi.Am avut 40 animale afara(mai e si un teren de 2 ha alaturi) si pot spune ca in padoc cu prelatele trase a fost mai cald ca in hala.
Cum chiar programasem silozul fara padoc, costul a fost acoperisul, platforma betonata din interior si sistemul de retinere din bare.Nu extraordinar de scump.
Acum intentionam sa facem inca unul in fata acestuia dublu si iarna asta sa tin toate animalele afara.
Las un spatiu de 4m intre ele si dau direct hrana din remorca tehnologica.

#830
dutadx

dutadx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2010
Astea sunt poze cu balotzii nostrii imensi Posted Image

Aia mai ciufuliti sunt asa pentru ca am avut ceva curele rupte la presa de balotat care ne-au dat multe dureri de cap... dar le-am rezolvat acum!

Attached File  1.jpg   61.06K   31 downloadsAttached File  2.jpg   103.45K   32 downloadsAttached File  3.jpg   121.72K   31 downloadsAttached File  4.jpg   111.1K   31 downloadsAttached File  5.jpg   134.83K   31 downloadsAttached File  6.jpg   116.41K   29 downloadsAttached File  7.jpg   136.95K   27 downloadsAttached File  8.jpg   99.54K   27 downloads

Edited by dutadx, 13 June 2015 - 18:27.


#831
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

 fbangus, on 13 iunie 2015 - 15:35, said:


Salutare,

Este la baza siloz, de fapt spatele este unul din peretii silozului(36/8si H=4 in forma de U).
Are 36 m lungime, 7 latime(2+5), incap in jur de 50 animale, poate chiar mai multe.
Nu pun baloti, am cumparat niste prelate care au fost foste afise electorale(6/4 am dat 150 ron bucata) si niste fir otelit.Culisez prelatele cand le dau mancare, apoi le rulez inapoi.Am avut 40 animale afara(mai e si un teren de 2 ha alaturi) si pot spune ca in padoc cu prelatele trase a fost mai cald ca in hala.
Cum chiar programasem silozul fara padoc, costul a fost acoperisul, platforma betonata din interior si sistemul de retinere din bare.Nu extraordinar de scump.
Acum intentionam sa facem inca unul in fata acestuia dublu si iarna asta sa tin toate animalele afara.
Las un spatiu de 4m intre ele si dau direct hrana din remorca tehnologica.

In perioada fatarilor cum procedezi? ai ceva boxe pe care le folosesti ca si maternitate.

P.s. frumoase poze!

#832
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014

 ionutzitaly, on 14 iunie 2015 - 11:26, said:

In perioada fatarilor cum procedezi? ai ceva boxe pe care le folosesti ca si maternitate.

P.s. frumoase poze!
Salutare,

Am si un grajd/hala 20/45 cu tarcuri stanga dreapta.
Asta iarna cand am avut 20 fatari, toate viitoarele mame au stat inauntru si pe masura ce se apropiau de fatat aveam pregatita o boxa maternitate.
In principiu eu separ turmele pt stress mai putin si pt diferite tipuri de nutritie.

#833
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014
Salutare,

Citeva poze Simmental.
Taurasi 13 luni la ingrasare, vitele 13-14 luni, probabil luna viitoare IA.

Salutare,

Tarcul de ingrasare Angus-10-12 luni trecuti pe furaj intensiv, lucerne la discretie si amestec porumb, soia, floare, cereale cate 10 kg cap pe zi.
Spor crestere 1,4-18 kg/zi.

Attached Files



#834
dutadx

dutadx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2010
Merge careva din voi la Expozitia Zootehnica ZEFA-EXPO de langa Vatra Dornei 26 - 29 Iunie? Eu merg ca vizitator. Daca merg si slti crescatori de angus ne putem vedea intr-o seara la o bere :)

fbangus  cat de departe e pensiunea unde desfaci carnea de Vatra Dornei?

#835
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014

 dutadx, on 17 iunie 2015 - 21:07, said:

Merge careva din voi la Expozitia Zootehnica ZEFA-EXPO de langa Vatra Dornei 26 - 29 Iunie? Eu merg ca vizitator. Daca merg si slti crescatori de angus ne putem vedea intr-o seara la o bere Posted Image

fbangus  cat de departe e pensiunea unde desfaci carnea de Vatra Dornei?
Salutare,

Eu trebuia sa merg ca expozant, dar am renuntat, mi s-a parut destul de stresant pt animale si mai ales ca trebuia sa vin cu 4 capete pe rosu si la mine rosul este tot insarcinat in 2-3 luni.
Pensiunea e destul de departe peste 120 km de Vatra Dornei.
Oricum merg in una din zile ca vizitator, doi sau trei crescatori din zona stiu sigur ca participa cu animale.

#836
dutadx

dutadx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2010
Buna ziua, toata lumea e toropita de caldura, nu mai zice nimeni nimik?  Apia s-a incheiat , sprijinu cuplat o mare tzeapa anul asta (parerea mea). Atat au batut toba cu el si pe urma stai sa vezi ca e vaca numai aia fatata, dupa ce e fatata, stai nu poate sa fete in camp, numa alea care au fatat la maternitate.....

Sau sunteti prea ocupati cu accesarea de fonduri europene ??? O alta gogoasa... Posted Image

#837
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
Ocupati cu lucrarile de vara - fin, lucerna , etc :)

Vindut taurasii cu livrarea in toamna.

Un an bun pina acum

#838
dutadx

dutadx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2010
@matachiro

Ma bucur sa aud de bine. Cat ai reusit sa iei /kg si la ce greutate medie ai livrat?

#839
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
250 kg la 2 euro. Aveam nevoie se cash ptr investitii si nu am vrut sa intru in iarna cu ei. Cumparatorul ii duce 400 kg si vinde cu 3 euro. Am inteles ca are deja clienti :)

In 2-3 ani o sa fac si eu la fel dar am nevoie de spatii se depozitare ptr srot de soia, etc iar fara ele nu pot duce la 400 kgin timp util. Mai am de lucru :)

#840
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014
Salutare,

Cum stati cu pregatirile de iernatic?Cu pasunile?
In Bucovina e jale la pasune, nu se regenereaza deloc.
Am inceput cu un 7 ha la 80 capete in mai-2 saptamani a fost gata.Apoi am tot dat drumul la o pasune de 25 ha, inatai 7 apoi 8 apoi 10 ha.Acum e mai ceva ca un tuns la 0.Am revenit pe pasunea de 7 ha, sper sa tina pana pe 15 aug.Dar daca nu ploua,  slabe sperante sa isi revina pasunea cealalta.Noroc ca mai am stoc de 40-50 t siloz si intervin seara cu 1t supliment.
Surprinzator lucerna a fost extraordinara pana acum.La 20 ha am reusit din 2 coase sa fac 540 de baloti de peste 600 kg infoliati.Porumbul pt siloz e iarasi bun(peste 2,3m inaltime, incepe sa lege).
Porumbul e ok, a legat, da spre lapte, dar daca continua seceta, productia va fi.....
La septel am 41/54 , 100% gestante atat IA cat si monta naturala(la controlul din 26.06), taurul e inca in harem, sper sa urc peste 90%.
Ori vremea, ori materialul seminal, ori alti factori... peste 30% s-au intors atat din IA cat si monta naturala.
In rest numai de bine, si astept vesti mai bune de la voi.

 matahachiro, on 18 iulie 2015 - 09:15, said:

250 kg la 2 euro. Aveam nevoie se cash ptr investitii si nu am vrut sa intru in iarna cu ei. Cumparatorul ii duce 400 kg si vinde cu 3 euro. Am inteles ca are deja clienti Posted Image

In 2-3 ani o sa fac si eu la fel dar am nevoie de spatii se depozitare ptr srot de soia, etc iar fara ele nu pot duce la 400 kgin timp util. Mai am de lucru Posted Image
Te salut,
La 2 euro iti iau si eu, dar intarcati.
A scazut piata drastic momentan, eu am achizitionat 12 undeva la 10 kg pe viu.Nu-i o afacere mai ales ca am pierdut o luna cu ei.2 saptamani s-au dus in jos, stres , deparazitari, aclimatizare, 2 saptamani a mai durat pana si-au revenit, din nou la greutatea la care i-am cumparat.Acum e ok pun 1,2-1,4 pe zi, da o luna e gaura.
Din ceea ce am abatorizat pana acum se pare ca greutatea optima pt randament e 450-480 kg.
Dar sincer am fost dezamagit, cand vad ca taurasii mei(fatati la mine)au la 6-7 luni 250-280 kg si am cumparat la 10 luni 230-250 kg , iar cei de 1 an 300-320 kg

#841
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
2 eur la kg pe taurasi puri Angus???

#842
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
crezi ca o ingrasatorie face diferenta intre puri si metisi? nu se plateste puritatea rasei atunci cind se cres pentru abatoare deoarece nici consumatorii nu platesc pentru diferenta de carne.

oricum, pentru 250 kg mie mi s-a parut un pret bun avind in vedere ca la 400 mi se oferea 2,5 eur. insa cumparatorul are o afacere buna si ii vinde cu 3 eur la 400 kg dar asta este o raritate in acest moment.

#843
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Sincer eu nu prea vad profitul la 500 euro venit pe vaca(eventual scumpa) pe an.

Am intelea mai sus ca nici situatia cu subventia aia de 300 euro nu a foat prea roz anul asta...

#844
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
cu suma incasata pe taurasi sunt la zero pe anul asta cu cheltuielile ( inclusiv amortizarile aferente) iar in plus am crescut cireada cu vitelele ce le-am pastrat. sunt in grafic, o tin asa citiva ani si apoi incep sa vind toti viteii ce ii obtin, moment din care incep sa accelerez recuperarea cheltuielilor initiale si incepe profitul.

nu am luat in calcul subventiile. daca vin, bine. daca nu, sa le stea in git.

#845
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Nu e rau!

#846
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014

 ionutzitaly, on 28 iulie 2015 - 15:56, said:

2 eur la kg pe taurasi puri Angus???
Salut,
Eu care desfac Angus nu-mi permit sa pun in galantar...trompeta.Nici nu iese la maturare.Am sacrificat un Fleickvieh, tot rasa pura si am incercat sa vad ce iese la maturare.Nu se compara cu Angusul.Si la ce controale sunt acum, nu risc nici 1%, mai ales ca vreau sa cresc in continuare doar pt desfacere.
Da 2 -2,2 euro.
Eu nu ti-l cer neaparat la 250 kg, poti sa mi-l dai si la 450 dar sa nu aiba mai mult de 16 luni.
Dar daca  il cresti ok 8-9 luni cu lapte si hrana buna se duce la 1 an peste 400.Eu zic ca-i ok 1000 euro.
Dar daca pui ca noi am dat 2000 pe junica si eventual 3000 pe taur si am vrea sa obtinem tot atat e gresit.
Cel putin la tauri, cine va cauta atatia tauri de monta?Eu din 28 fatari am 16 taurasi.Pana la 1 an te costa poate o subventie sa-l cresti.Deci mi se pare ok 1000 euro/an de fatare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate