Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#757
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
vet-ul vine cind am nevoie ( este cel zonal) insa il platesc destul de bine ca sa vina la un simplu apel telefonic :)

afacerea este gindita ca la carte - control strict la costuri, investitiile doar cele esentiale si cu venituri prognozate din anul 2016.

este adevarat ca daca va fi nevoie pot finanta ferma din alte afaceri dar nu sunt idiot sa o tin pe pierdere doar ptr ca imi place Angusul :)

planul meu de afaceri merge pina la 600 capete in urmatorii 10 ani, totul calculat prin crestere organica - adica pastrez vitelele si vind doar taurasi.

punctul slab al afacerii este cash-flow - sunt ani in care doar cheltui si nu ai vinzare ( in cazul meu, de exemplu). adica poti avea majoritatea vitele si atunci nu vind nimic ca sa pot creste.

oricum, esenta afacerii consta in furaje bune dar ieftine. daca sunt scumpe, ce iei pe mere dai pe pere :)

ptr mine nu merita sa procesez carnea - te vor ucide investitiile si autorizatiile. in plus, iti asumi riscul lipsei de cerere in Romania. eu am aranjat sa vind taurasi la citeva macelarii care vor sa isi aloce spatiu in magazine ptr asemenea carne si atunci eu scap de riscul cererii reduse si al investitiilor in procesare. Macelariile au deja sistemul de procesare.

este adevarat ca si profitul este mai mic la vinzarea in viu insa momentan nu am bani de bagat in procesare. mai vedem peste 5 ani :)

#758
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014
Te salut,
Uite cum sta la mine consumul zilnic la 110 capete din care 30 sunt pui intre 10 zile-7 luni.
PORUMB GRAU OVAZ BORCEAG LUCERNA PAIE CARTOFI FLOARE SOIA ORZ siloz
300             20       20       20               2            2        200            30          30     20 1500
Toate exprimate in kg,  lucerna semifan un balot 600-700 kg, paiele baloti mari pt asternut.
2 salariati x1600 ron, veterinar cam 700 ron lunar, in perioada de monte si 4000 ron lunar.
Exploatatie de anul trecut, 30% sanse sa intram anul asta la subventuie.
Partea de produse agricole in regie proprie, pasune proprie.
Deci pana aici numai bani bagati.
Si aici vrem sa ducem septelul spre 200, dar ne rugam ca fatarile sa fie 50/50%.
Asta deoarece s-a investit intr-o camera de maturare cu o capacitate de 400 kg(cam un taur odata) pe care il vindem in forma finita intr-o pensiune.
Deja ar fi cereri sa vindem si la alte restaurante, dar inca nu exista capacitate.Acum fara sa ne facem reclama am putea desface minim 2 tauri pe luna , chiar 3, undeva la 60ron/kg carne maturata.Probabil in 2 ani rezultatul va fi pe plus.
Am vrut sa facem metisari dar vad ca exista cerere de carne de calitate(Angus curat)pe piata, atat sub forma maturata cat si pe viu(ni s-a oferit 2.8 euro pe kg)

#759
MeraAND

MeraAND

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.05.2010
suna frumos ce ati spus voi... dar partea cu finantare din alta parte eu nu am... adica pana si gurita mea v-a trebui hranita de acolo... si 2 ani mi se pare totusi destul de mult, mai ales daca ma gandesc si eu la varianta cresterii... pentru ca asta e cheia pana la urma, in regim de alergare usoara te prind cainii... Posted Image

Aveti cumva ideea si la ce pret se vinde un exemplar din rasa Angus? insotit de facturi si toate cele... un pret pe o juninca gestanta, cred ca asta ar fi cea mai buna alegere.

Intr-o ferma de 100 de capete, cam ce pondere de fatare este? care ar fi sansele ca din 100 de juninci sa scoti 100 de juniori?

Edited by MeraAND, 27 April 2015 - 14:56.


#760
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
In principiu nu.Am inteles ca si din monta artificiala se poate jongla.
Sper sa fim lamuriti de Horia.

#761
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014

 MeraAND, on 27 aprilie 2015 - 14:50, said:

suna frumos ce ati spus voi... dar partea cu finantare din alta parte eu nu am... adica pana si gurita mea v-a trebui hranita de acolo... si 2 ani mi se pare totusi destul de mult, mai ales daca ma gandesc si eu la varianta cresterii... pentru ca asta e cheia pana la urma, in regim de alergare usoara te prind cainii... Posted Image

Aveti cumva ideea si la ce pret se vinde un exemplar din rasa Angus? insotit de facturi si toate cele... un pret pe o juninca gestanta, cred ca asta ar fi cea mai buna alegere.

Intr-o ferma de 100 de capete, cam ce pondere de fatare este? care ar fi sansele ca din 100 de juninci sa scoti 100 de juniori?
Te salut,
Sunt multi factori de luat in considerare si costuri pe masura.
Eu am mers pe material sexat(feminin)la un nucleu de 30 capete.Si pot sa-ti spun ca am consumat cam 45 doze.
Un cost la doza de 30 e+Tva, 65 ron tura de insamantare, 15 ron control genicologic, 25 ron deplasarea, tratament hormonal sincronizare, etc.
Cu banii pe care i-am cheltuit aduceam un taur bun din strainatate.
Niciodata sa nu-ti faci calculul la animale ca ai sa poti sa dai randament 100%.
Vacile chiar daca au fatat odata sau inca sunt vitele pot fi purtatoarele unor boli(gen endometrioza) sau chiar sterilitate.Poti avea surprize sa ai avorturi embrionare.
Ideal ar fi anul si fatarea, dar sunt multe suprize(spre exemplu am exemplare care la 2-3 luni inca nu au avut calduri, sau altele care au 2-3 insamantari la rand).
Haremul este cel mai ieftin, dar trebuie sa ai un ingrijitor bun si f atent care sa noteze care au fost sarite si care nu, control genicologic la cateva luni si de la capat.
Acum mai incerc sa aduc material sexat doar tauri sa mai incerc un nucleu de 20-25.

Cu stima,
Rog daca sunt crescatori Angus in jud Suceava sa-mi lase un nr de telefon in privat in vederea unor colaborari.

#762
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
Eu am avut surpriza - din 30 capete doar 18 au fost montate in harem.

Insa anul asta mi-am luat taur de calitate si sper ca impreuna cu tratamentele aferentr ( dupa caz) sa am 100% reusita.

Bag taurul in harem acum si in august le fac control; restantele fac tratament si mai pum taurul la munca :)

#763
abadrian

abadrian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.01.2015

 matahachiro, on 26 aprilie 2015 - 01:25, said:

in primul rind vei avea 2 ani in care nu vei incasa nimic ci doar platesti TOT Posted Image daca mergi pe ideea de a lua un efectiv de baza si apoi sa vinzi doar taurasii pastrind vitelele. pentru ca in primele 9 luni vei avea gestatia si urmatoarele 12 luni cresti taurasii sa ajunga la un minim convenabil de 400 kg

personal, 30 capete ma costa pe an ( tot ce inseamna cheltuieli legate direct de cresterea lor zilnica, fara investitii in infrastructura si echipamente) in jur de 15.000 eur. adica - mincare, apa, salarii, veterinar, mentinere pasune, irigatii, etc. nu am inclus adapostul, drumul pina la ferma, stand de contentie, etc.

costul este orientativ ptr ca depinde de resursele locale ce le ai. eu nu am culturi agricole, doar pasunea este gratuita ( pun azot, suprainsamintare si coasa), lucerna si uruiala ( porumb, floare, orz si soia) le cultiv respectiv o cumpar de la moara din sat;. cam asta este si ratia lor zilnica.

o bovina iti maninca max un balot de fin / lucerna si cam 3 kg de uruiala ptr ca nu vrei sa le faci cu slana de 30 cm deoarece nu ti le cumpara nimeni grase ca porcul de Craciun Posted Image



cauta pe net ferma Sedomar, comuna Rociu, jud Arges. cam la 10 km de P,itesti, se iese din A1 la km 102 spre Oarja si dupa ce treci de Oarja vei avea semne de circulatie spre Rociu.

din cite stiu ei vind multi taurasi de Baltata insa nu iti pot spune daca vind si la 100 kg sau ii ingrasa mai mult. suni si intrebi Posted Image
va multumesc,

#764
georgerobert

georgerobert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.03.2014
Salutare, am citit undeva pe aici pe net ca durata gestatiei la baltata romaneasca erte undeva la 400-440 de zile. Este posibil caci eu stiam de 9 luni, adica undeva la270- 290 zile. Sau era vb de ciclul gestatiei.

Multumesc anticipat

#765
gicuhd

gicuhd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.06.2014
BUNA
pe zona hunedoara are cineva de vanzare vitele angus rasa .am nevoie de 2-10 vitele.si care ar fi pretul.eventual judete invecinate
multumesc

pentru vitele angus nr.de contact 0744362086 Gicu

#766
dutadx

dutadx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2010
Buna ziua, la toata lumea. Ma bucur sa descopar co-fermieri cu interese comune. Eu sunt Dan, fermier cu 60 capete (Angus si ruda lui mai exotica Galloway). Dupa 2 ani si un pic , la toamna ma voi afla in postura in care am de vanzare 25-30 vitei intre 250-300kg, vor avea  varsta in jur de 1an plus/minus, rasa pura. Si acum intrebarea: dragi colegi , ce sugestii aveti pt valorificarea lor ? Daca aveti, va rog nu va sfiiti si lasati numere de telefon, contacte, etc! Apropos ma e cineva din judetul Timis crescator de vaci de carne?

Am uitat sa mentionez ca am de vanzare 2 tauri rasa Galloway unul de 14 luni si unul de 26luni, cel din urma e "tare iute" vorba lu Nea mitica Posted Image care le ingrijeste! Cunoscatorii stiu la ce se refera iuteala Posted Image. Pt detalii dati mesaj pe privat va rog.

Edited by dutadx, 24 May 2015 - 15:14.


#767
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

 fbangus, on 27 aprilie 2015 - 13:03, said:

Am vrut sa facem metisari dar vad ca exista cerere de carne de calitate(Angus curat)pe piata, atat sub forma maturata cat si pe viu(ni s-a oferit 2.8 euro pe kg)

2.8 euro pe kg, finisat pe la 600 kg,nu?

 dutadx, on 24 mai 2015 - 14:55, said:

Buna ziua, la toata lumea. Ma bucur sa descopar co-fermieri cu interese comune. Eu sunt Dan, fermier cu 60 capete (Angus si ruda lui mai exotica Galloway). Dupa 2 ani si un pic , la toamna ma voi afla in postura in care am de vanzare 25-30 vitei intre 250-300kg, vor avea  varsta in jur de 1an plus/minus, rasa pura. Si acum intrebarea: dragi colegi , ce sugestii aveti pt valorificarea lor ? Daca aveti, va rog nu va sfiiti si lasati numere de telefon, contacte, etc! Apropos ma e cineva din judetul Timis crescator de vaci de carne?

Am uitat sa mentionez ca am de vanzare 2 tauri rasa Galloway unul de 14 luni si unul de 26luni, cel din urma e "tare iute" vorba lu Nea mitica Posted Image care le ingrijeste! Cunoscatorii stiu la ce se refera iuteala Posted Image. Pt detalii dati mesaj pe privat va rog.

Salut,nu e cam putin 250-300kg la 12 luni pentru vitei Angus? mai ales daca viteii sunt destinati unei piete extra.

Edited by ionutzitaly, 25 May 2015 - 18:42.


#768
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
La 12 luni trebuie sa aibe minim 400 kg, altfel nu primesti pe el mai mult de 1,7 eur si ii cumpara doar cei care doresc sa-i finiseze; in nici un caz macelarii sau restaurante.

La 400 kg / 1 an, taurasi, se plateste intre 2,5 si 2,8 eur / kg, in viu.

Verifica modul de hranire, undeva gresesti big time de ramin cu 25-30% sub greutatea normala ptr 1 an la taurasi.

#769
dutadx

dutadx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2010

 ionutzitaly, on 25 mai 2015 - 18:41, said:

2.8 euro pe kg, finisat pe la 600 kg,nu?



Salut,nu e cam putin 250-300kg la 12 luni pentru vitei Angus? mai ales daca viteii sunt destinati unei piete extra.

Cateva clarificari (e nevoie de o mica istorisire):

In primul rand fatarile le-am avut anul asta in Martie si Aprilie asa ca in Noiembrie-Decembrie, cand vreau eu sa-i dau, taurasii vor avea sub 1 an ...
In al 2-lea rand greutatile pe care le-am postat sunt estimative si vin sin 2 directii:
1. ma consider o persoana "realista" asa ca mai bine merg pe un principiul "conservator" de a nu estima sporul ca in carti, prefer sa fiu precaut in a estima greutati. Mai bine sa am surprize placute la sfarsit Posted Image
2. rasa Galloway este o rasa "arhaica" pe care nu s-a intervenit genetic si care are sporuri zilnice mai mici decat Angus-ul, iar eu am eun efectiv aproximativ 50% Angus 50% Galloway.

 matahachiro, on 25 mai 2015 - 19:37, said:

La 12 luni trebuie sa aibe minim 400 kg, altfel nu primesti pe el mai mult de 1,7 eur si ii cumpara doar cei care doresc sa-i finiseze; in nici un caz macelarii sau restaurante.

La 400 kg / 1 an, taurasi, se plateste intre 2,5 si 2,8 eur / kg, in viu.

Verifica modul de hranire, undeva gresesti big time de ramin cu 25-30% sub greutatea normala ptr 1 an la taurasi.

Apropos de furajare, am vazut in postarile anterioare ca memrii acestui grup/forum sunt impartiti 2 grupuri de pareri: A. cei care investesc MULT in productie/achizitie furaje si B. cei care merg pe principiul costului MINIM in furaje.

Marturisesc ca fac parte din categoria B. , de anul asta am adoptat principiul "numai iarba / fan" cu precizarea ca fanul (balotii pentru sezonul rece) provine de pe o pasune semanata de noi cu un mix seminte. Mentionez ca  anii trecuti am furajat si un supliment de faina de porumb (uruiala) la care am reuntat de anul asta.

O sa va tin la curent cu greutatile la care reusim "efectiv sa ajungem".

Doresc studiez posibilitatile REALE de desfacere a viteilor  mai din timp nu in ultimul moment, in acest sens am pus intrebarea de mai sus cu unde vindeti voi,
.... apropos intrebare ramane vlabila , unde vindeti?

Va rog mult, daca se poate, sa-mi dati contacte de la cine cumpara (mesaj pe privat daca preferati). Multumesc anticipat!

Edited by dutadx, 26 May 2015 - 07:21.


#770
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

 matahachiro, on 25 mai 2015 - 19:37, said:

La 12 luni trebuie sa aibe minim 400 kg, altfel nu primesti pe el mai mult de 1,7 eur si ii cumpara doar cei care doresc sa-i finiseze; in nici un caz macelarii sau restaurante.

La 400 kg / 1 an, taurasi, se plateste intre 2,5 si 2,8 eur / kg, in viu.

Verifica modul de hranire, undeva gresesti big time de ramin cu 25-30% sub greutatea normala ptr 1 an la taurasi.
Merci,
Zici ca pretul e la 2,5-2,8 la ora actuala in Romania  pentru vitei cumparati pentru a fi finisati?  acelas vitel daca e AngusXBR la ce pret ajunge?



#771
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

 dutadx, on 26 mai 2015 - 07:19, said:



Cateva clarificari (e nevoie de o mica istorisire):

In primul rand fatarile le-am avut anul asta in Martie si Aprilie asa ca in Noiembrie-Decembrie, cand vreau eu sa-i dau, taurasii vor avea sub 1 an ...
In al 2-lea rand greutatile pe care le-am postat sunt estimative si vin sin 2 directii:
1. ma consider o persoana "realista" asa ca mai bine merg pe un principiul "conservator" de a nu estima sporul ca in carti, prefer sa fiu precaut in a estima greutati. Mai bine sa am surprize placute la sfarsit Posted Image
2. rasa Galloway este o rasa "arhaica" pe care nu s-a intervenit genetic si care are sporuri zilnice mai mici decat Angus-ul, iar eu am eun efectiv aproximativ 50% Angus 50% Galloway.



Apropos de furajare, am vazut in postarile anterioare ca memrii acestui grup/forum sunt impartiti 2 grupuri de pareri: A. cei care investesc MULT in productie/achizitie furaje si B. cei care merg pe principiul costului MINIM in furaje.

Marturisesc ca fac parte din categoria B. , de anul asta am adoptat principiul "numai iarba / fan" cu precizarea ca fanul (balotii pentru sezonul rece) provine de pe o pasune semanata de noi cu un mix seminte. Mentionez ca  anii trecuti am furajat si un supliment de faina de porumb (uruiala) la care am reuntat de anul asta.

O sa va tin la curent cu greutatile la care reusim "efectiv sa ajungem".

Doresc studiez posibilitatile REALE de desfacere a viteilor  mai din timp nu in ultimul moment, in acest sens am pus intrebarea de mai sus cu unde vindeti voi,
.... apropos intrebare ramane vlabila , unde vindeti?

Va rog mult, daca se poate, sa-mi dati contacte de la cine cumpara (mesaj pe privat daca preferati). Multumesc anticipat!

Un crescator din Italia, care ingrasa de la 300-400kg la finisare imi spunea ca pentru el e critica varsta(in functie de rasa)  dupa un an jumate incepe sa scada curba de eficienta si daca nu sunt finisati pana la varsta aia nu mai merita sa bagi cereale in ei pentru ca raportul de conversie e mic.

La vacile acest tip (Angus, si rustice in general)  cred ca productia trebuie despartita in doua faze in functie de zona si de nivelul de pregatire in sector. Dupa modelul ameican (peste 3 luni trec pe acolo si va povestesc mai mult).

1.Costuri reduse cat se poate de mult in zone de de munte cu pasune unde se tin vacile de reproductie, fatarile programate primavara si vandut toamna inceput de iarna.  Viteii stau cu vacile pe pasune,de multe ori doar lapte pana la intarcare, daca preturile se prognozeaza bune pentru toamna si cerealele eftine le adauga niste hranitoare pe pasune (creep-feeding) la care pot intra doar viteii.

2. Cei care ii cumpara la 300-400 kg pentru ingrasare/finisare, activitate de o complexitate mult mai mare la nivel de know-how si financiar,facuta in zone cu cereale eftine.

Bineinteles pot exista si fermieri care fac ambele faze avand o piata de desfacere directa,restaurante(ca de fapt pentru asta e carnea Angus).  Dar in general pentru o eficienta buna cred ca trebuie pusa o granita intre cele doua faze.

Edited by ionutzitaly, 26 May 2015 - 12:10.


#772
dutadx

dutadx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2010
Foarte adevarat ce ai scris ionutzitaly  msi sus, insa la noi piata licala nu este asa sofisticata, iar granita dinainte de finisare este un lucru de finete... Parerea mea este ca, pentru fermier va merita sa investeasca in finisare in momentul in care piata o va cere (piata va fi atat de cunoscatoare incat sa stie sa ceara carne "finisata" si bineinteles sa plateasca alt pret...). Momentan cred ca toti crescatorii de rase de carnesuntem in etapa depionierat de "EDUCARE" a pietei , a consumatorului? Aveti alte pareri?

#773
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

 dutadx, on 26 mai 2015 - 16:00, said:

Foarte adevarat ce ai scris ionutzitaly  msi sus, insa la noi piata licala nu este asa sofisticata, iar granita dinainte de finisare este un lucru de finete... Parerea mea este ca, pentru fermier va merita sa investeasca in finisare in momentul in care piata o va cere (piata va fi atat de cunoscatoare incat sa stie sa ceara carne "finisata" si bineinteles sa plateasca alt pret...). Momentan cred ca toti crescatorii de rase de carnesuntem in etapa depionierat de "EDUCARE" a pietei , a consumatorului? Aveti alte pareri?

Cerere este pentru export,am scris cu cateva pagini in urma doar cat se importa in Italia.  Doar ca pentru asta trebuie loturi mari si omogene si associere intr-un fel sau altul intre producatori...si de la faza de pionierat/scouting pana (si daca) se ajunge acolo mai este.

#774
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012

 dutadx, on 26 mai 2015 - 16:00, said:

Foarte adevarat ce ai scris ionutzitaly  msi sus, insa la noi piata licala nu este asa sofisticata, iar granita dinainte de finisare este un lucru de finete... Parerea mea este ca, pentru fermier va merita sa investeasca in finisare in momentul in care piata o va cere (piata va fi atat de cunoscatoare incat sa stie sa ceara carne "finisata" si bineinteles sa plateasca alt pret...). Momentan cred ca toti crescatorii de rase de carnesuntem in etapa depionierat de "EDUCARE" a pietei , a consumatorului? Aveti alte pareri?

aici avem cerc vicios - nu ai cerere deoarece lumea inca nu a testat carnea de angus. cele 2 restaurante din Bucuresti si alte citeva in tara nu sunt suficiente pentru a face piata.

nu este cerere, nu vei gasi nici oferta de carne angus la restaurante sau macelarii.

problema se rezolva ca in cazul vinurilor din tari indepartate - vinzatorii au investit si au adus in Romania vinuri din Chile, Australia, Noua Zeelanda, oamenii au gustat si apoi au dorit sa cumpere ceea ce a creat cerere de asemenea produse iar asta a dus la o oferta mai mare pe piata.

eu zic ca la angus va fi identic. eu deja am discutat cu macelarii care doresc sa cumpere 1,2 bovine pe luna ( 650 kg / buc in viu, presupunind ca randamentul este de 65-70% la carcasa) si sa le ofere carnea in galantare speciale ca lumea sa vada si sa testeze. in functie de piata, vor cumpara mai mult.

problema lor este ca nu stiu ce cumpara - adica nu se stie ce are animalul sub piele: carne marmorata sau grasime ca la porc - si atunci nici pretul oferit nu este mare deoarece riscul este al lor. IAr asta tine de metoda de finisare si reteta de hrana a fermierului.

eu o sa risc in sensul ca voi oferi 1-2 animale de test unei macelarii si daca ele sunt ok din acest punct de vedere, voi face un contract pe termen lung cu macelaria ( este un lant de macelarii) si sper sa am si preturi bune care sa imi permita sa imi maresc cireada mai rapid.

incercam , riscam si poate cistigam.

sau le exportam in viu, prin intermediari :)

oricum, eu merg pe varianta hranei eficiente si ieftine. cu ajutor de la un nutritionist specializat in bovine sper sa obtin calitate la pret mic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate