Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#739
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
chestia cu eliminarea uruielii in ultima luna am auzit-o si eu insa un profesor de la facultatea veterinara mi-a sous ca este o prostie asa ca eu am lasat portia completa de uruiala si nu am avut nici o problema pina acum ( 5 fatari). viteii au iesit intr 30-40 kg, fatari usoare ( vacile au intr 2 si 3 ani). el mi- a dat exemplul uman - pui gravida la regim in luna 9? :)

insa opresc uruiala pentru 10-14 zile la cele ce au fatat deoarece au mai mult lapte decit poate suge vitelul si vreau sa evit probleme la uger. apoi le trec pe portie intreaga de uruiala si lucerna.

acum o las vitelul acolo unde a fost fatat, bag paie si il "murdaresc" cu uruiala ca sa il linga mai rapid :) abia dupa ce incepe sa suga il bag in "maternitate".

m-am gindt sa izolez pe cele care sunt pe cale sa fete insa ale mele se freaca de gard in timpul nasterii si imi este teama ca vor lovi vitelul in timp ce acesta inca atirna. in schimb,  in padoc se aseaza pe jos si asteapta acolo sa iasa vitelul

#740
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
la vacile in gestatie avansata se recomanda reducerea ratiei cu suculente si cu 12 14 zile inainte de fatare se suprima.  morcovii furajeri administrati fara restrictie pana la 6 kg pe cap . concentrate aprox 600 gr pe 100 kg pe cap
la vacile cu potenţial productiv ridicat, care în mod frecvent fac edem mamar antepartum (înainte de fătare), se scot din furajare concentratele, iar dacă edemul persistă se reduc, în parte, apa de băut şi rădăcinoasele în totalitate, cu excepţia morcovilor furajeri care asigură necesarul de vitamina A.

#741
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014
Cica asa ar arata urmatoarea Hotarare de Guvern privind subventiile.


.Sunt eligibile exploatatiile cu min 10 capete si maxim 250capete.
Pot fi exploatatii cu 3capete rasa pura carne si 7metisi din rasa de carne.
2.Exploatatia obligatoriu: - inscrisa in RNE
  - animalele au pasaport
  - animalele sunt crotaliate
  -Registru individual al exploatatiei
3.Toate animalele trebuie sa  intre in Programul SICASA, pana la 1 iunie. Cele cu Certificat de Origine pe minim 3 generatii in sectiunea A a RG, cele numai cu Pasaport sau cu Certificat de Origine pe ½ generatii in sectiunea B.
4.Sprijinul(subventia) 300euro
a.100% rasa pura, cu certificat de origine pe 3 generatii,
b.75%tineret mascul si femel rasa pura, minim 8luni in exploatatie
c.50%metis + tineretul femel si mascul de metis
5.Tineretul obligatoriu sta 8 luni in exploatatie.
6.La adulta dupa ce ai primit ajutorul de 300euro obligatoriu trebuie sa mai stea in exploatatie cel putin 6luni

#742
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

View Postfbangus, on 25 martie 2015 - 18:33, said:

Cica asa ar arata urmatoarea Hotarare de Guvern privind subventiile.


.Sunt eligibile exploatatiile cu min 10 capete si maxim 250capete.
Pot fi exploatatii cu 3capete rasa pura carne si 7metisi din rasa de carne.
2.Exploatatia obligatoriu: - inscrisa in RNE
  - animalele au pasaport
  - animalele sunt crotaliate
  -Registru individual al exploatatiei
3.Toate animalele trebuie sa  intre in Programul SICASA, pana la 1 iunie. Cele cu Certificat de Origine pe minim 3 generatii in sectiunea A a RG, cele numai cu Pasaport sau cu Certificat de Origine pe ½ generatii in sectiunea B.
4.Sprijinul(subventia) 300euro
a.100% rasa pura, cu certificat de origine pe 3 generatii,
b.75%tineret mascul si femel rasa pura, minim 8luni in exploatatie
c.50%metis + tineretul femel si mascul de metis
5.Tineretul obligatoriu sta 8 luni in exploatatie.
6.La adulta dupa ce ai primit ajutorul de 300euro obligatoriu trebuie sa mai stea in exploatatie cel putin 6luni
la cele de lapte stii ceva ?

#743
aberdeen_angus

aberdeen_angus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.07.2010

View Posttractoristindevenire, on 25 martie 2015 - 18:56, said:

la cele de lapte stii ceva ?
Draftul de ordin (atasat) a aparut pe site-ul madr, la proiecte de acte normative. Zootehnia `incepe` de la pagina 30. Spor la lectura! Posted Image

toate cele bune

Attached Files



#744
aberdeen_angus

aberdeen_angus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.07.2010
pentru cei interesati:
http://legestart.ro/...ti-agricultura/
http://lege5.ro/Grat...le-agricole-si-

#745
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
http://m.zf.ro/dupa-...-vechi-14045793
Scumpa carnea de vita...

Edited by special_murinio, 08 April 2015 - 12:52.


#746
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
importa din cacaguai pt 650 de hamburgheri pe luna...130 de kg de carne
super afacere nu mai fac fata crescatorii sa ii aprovizioneze cu carne ...

#747
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
320 lei 300 grame...

#748
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
sa fim seriosi ,cati clienti crezi ca pot avea pe luna/an?
jurnalismul si vanzarea de vise ,cam asa ar fi traducerea articolului respectiv.

#749
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Cit noi romanii nu vom simti gustul carnii de vita, cit vom minca casatele de 12 ani la preturi relativ modice va avea 3 cloenti.
Totusi se pare ca incepem sa stim si noi ce inseamna taurine de carne.

#750
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
edit

Edited by pimi, 11 April 2015 - 11:43.


#751
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014
Salutare,
Noi am achiziționat o vitrina frigorifica de maturare a cărnii cu un cost de aproximativ 9000 euro.
Sa o luam pe rând, la un taur de 600 kg rămâne aproximativ 320 kg carcasa, apoi pierzi prin tranșare si apoi încă cam 25% prin maturată cărnii.
Pt a fi profitabili si aici vb de la primul pas cu producere proprie a mâncării pana la creșterea animalului pt sacrificare, asomare, transare, maturare ar trebui sa vindem carnea maturată 21 zile undeva la 16-17 euro/kg adică produs finit. Altfel e pe minus

#752
abadrian

abadrian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.01.2015
Buna ziua. Stiti ferme ce vand vitelusi pana in 100 kg  Baltata românească .in vecinătatea județului Argeș. Va mulțumesc

#753
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Buna seara, exista vreo carte despre cresterea vacilor de carne /? daca stiti de  vreun titlu bun va rog sa scrieti aici. Multumesc :)

#754
MeraAND

MeraAND

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.05.2010
Daca este cineva care a facut un calcul al consumului per cap animal (in lei sau E)... Indiferent, lunar, anual. inca sunt in faza calculelor, adica partea cu investitie vs profit. Ca la inceput, 10 ma sperie si imi zic ca nu-mi v-a merge si ca sa nu zic unul singur, o sa zic doi care ma incurajeaza.  Si as fi foarte interesat sa merg chiar sa vad o ferma, daca cineva ma primeste... Posted Image  Respecte si succes in toate...

#755
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
in primul rind vei avea 2 ani in care nu vei incasa nimic ci doar platesti TOT :) daca mergi pe ideea de a lua un efectiv de baza si apoi sa vinzi doar taurasii pastrind vitelele. pentru ca in primele 9 luni vei avea gestatia si urmatoarele 12 luni cresti taurasii sa ajunga la un minim convenabil de 400 kg

personal, 30 capete ma costa pe an ( tot ce inseamna cheltuieli legate direct de cresterea lor zilnica, fara investitii in infrastructura si echipamente) in jur de 15.000 eur. adica - mincare, apa, salarii, veterinar, mentinere pasune, irigatii, etc. nu am inclus adapostul, drumul pina la ferma, stand de contentie, etc.

costul este orientativ ptr ca depinde de resursele locale ce le ai. eu nu am culturi agricole, doar pasunea este gratuita ( pun azot, suprainsamintare si coasa), lucerna si uruiala ( porumb, floare, orz si soia) le cultiv respectiv o cumpar de la moara din sat;. cam asta este si ratia lor zilnica.

o bovina iti maninca max un balot de fin / lucerna si cam 3 kg de uruiala ptr ca nu vrei sa le faci cu slana de 30 cm deoarece nu ti le cumpara nimeni grase ca porcul de Craciun :)

View Postabadrian, on 15 aprilie 2015 - 14:04, said:

Buna ziua. Stiti ferme ce vand vitelusi pana in 100 kg  Baltata românească .in vecinătatea județului Argeș. Va mulțumesc

cauta pe net ferma Sedomar, comuna Rociu, jud Arges. cam la 10 km de P,itesti, se iese din A1 la km 102 spre Oarja si dupa ce treci de Oarja vei avea semne de circulatie spre Rociu.

din cite stiu ei vind multi taurasi de Baltata insa nu iti pot spune daca vind si la 100 kg sau ii ingrasa mai mult. suni si intrebi :)

#756
MeraAND

MeraAND

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.05.2010
ok. la 30 de capete banuiesc ca nu ai veterinar la permanenta. acolo mai sunt ceva costuri, dar oricum nu e de speriat, dar prin ,,decembrie” cand tragi linie, esti fericit de ceea ce vezi pe hartii? adica o faci din pasiune cu „nu conteaza investitia si nici profitul” sau o faci pentru profit, ca am mai vazut persoane care zic ca fac ceva ce le place si pentru ei e destul, fara sa intru in polemica imi da de inteles ca pe ei nu ii intereseaza profitul. Ei bine, pe mine ma intereseaza, altfel nu ma apuc de o meserie „in folosul comunitatii”.

Stiu ca e indrazneata intrebarea si poate si indecenta avand in vedere ca e public, dar faci un profit cu care sa poti sa spui ca esti multumit si ca nu mai trebuie sa faci altceva?

Eu calculez un efectiv de 200 de capete, ferma langa care sa pun si o statie de procesare a carnii, dar merita? Mai ales ca visez sa o fac pe fonduri europene. Sincer nu sunt prea muscat de toti cainii vietii si nu vreau sa musc mai mult decat pot mesteca.  Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate