Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#559
ovi22

ovi22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.09.2008
Cei de la Karpat Meat,NU cred ca o sa-ti dea detalii la telefon (cel putin asta era politica lor, miram-as ca s-ar schimba ceva...)

#560
alex_serban13

alex_serban13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.04.2014

View Postionutzitaly, on 16 septembrie 2014 - 13:30, said:

Stie careva cat dau cei de la Karpatean-meat pe vitel Angus pur la 300kg-7luni?
Multumesc
Din cate stiu oferta era intre 2 si 3 euro functie de marimea animalului,de aspectul acestuia si de trasaturile lui.Transportul era gratuit daca aveai un minim de 20 de capete,daca nu,ori le transportai pe cont propriu(cu o masina omologata pentru transport animale vii) ori iti ofereau ei transport contra cost.

Edited by alex_serban13, 16 September 2014 - 22:26.


#561
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Dar asta doar pentru  viteii vacilor cumparate de la ei,nu?

#562
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
M-am intalnit azi cu un producatorde carne Italian, tipul e de o viata in sector si intelege destul de bine piata...
Mi-a zis ca intra peste juma de milion! de vitei de ingrasati general Charolaise,Limousine si metisi intre astea cu BBB...asta pentru piata mai industriala,in general din Franta, in perioada asta sunt pe la 1000 euro plus tva la 250-300 kg, dupa el preturi foarte mici care nu mai tin mult. Zicea ca o cantitate incepand la 200 din Romania ar sta la acelas pret. Pentru cantitati mici e mai mult negociere privata si nu reflecta pretul de piata, la fel si Angus care nu prea are o piata in Italia, doar o piata specializata/nisa.

Si o concluzie de-a lui a fost...ce cred ca ne e oricum clar la toti... Pe piata asta ar fi foarte eficienti producatorii mici organizati in asociatii, mici pentru ca pamantul e fragmentat, si pentru ca cine are deja o ferma, sa tina 15,30 de vaci matca ar fi eficient pentru ca are deja structura, munca, si furajul pe iarna,ar intra in costurile in general fixe pe care le are... 6 luni stau pe pasune...
Investitorii cu acces serios la €€€ nu sunt interesati in acest sector pentru ca la investitii mai sunt sectoare mai interesante  sau chiar subsectoare in agricultura...

#563
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
buna tuturor,
vreau sa achizitionez vreo 2-3 taurasi neaparat intarcati (nu am vaca cu lapte) din rasa BR pentru ai creste si ai valorifica. in zona mea exista un italian (samsar) care plateste in jur de 8 lei/kg pt astfel de exemplare. vreau sa ii iau in primara devreme februarie-martie si sa ii tin pana in octombrie-noiembrie.la ce greutate credeti ca vor ajunge? mesele vor fi compuse din fan, paie, lucerna uscata si evident uruiala si toamna niste tulei de porumb. astept parerile voastre

#564
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
1. Pentru intarcare se foloseste lapte praf, deci e ok si dafa nu ai vaci, deja intarcati in feb cred ca e cam greu sa-i gasesti...

2. Esti sigur de pret? 8 lei pe kg in viu la un 650kg? Mi se pare cam mult...nu e cumva vorba de vitei la 100-200kg? Nu de alta, dar in Italia saptamana asta bursele pentru carne in viu, de tauri simmethal la 650 kg sta pe la 1.9 eur...

3. Daca pui mana pe carti intai si dupa iti produci cerealele(la carne, fanul,paie,resturi de porumb sunt marginale)  poti sa-i impingi la 1kg pe zi.



#565
aberdeen_angus

aberdeen_angus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.07.2010
Pentru cei interesati: http://www.madr.ro/r...-normative.html
Attached File  proiect subv.jpg   85.72K   24 downloads

#566
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
sunt sigur de pret. unchiul meu creste vitei BR si ii da la pretul asta dar cu o specificatie: este vorba de un pret pe care il obtine in februarie-martie. atunci italianul face cele mai multe exporturi si plateste cel mai bine. in perioada de toamna pretul este de aprox 6.5 lei/kg in viu. fanul uscat si lucerna uscata este baza de mancare pe care o primesc viteii unchiului meu, dar evident primesc uruiala de porumb si grau. le mai da sfecla furajera si tulei de porumb.
m-am gandit si eu la lapte praf dar am observat o chestie ciudata: vitelul de 1 saptamana e vreo 750-800 lei pe cand cel intarcat la 3 luni cu putin noroc il gasesti la 1200-1300 lei. cred din punctul meu de vedere ca nu merita osteneala si banii cheltuiti pe lapte praf. vitei care sa fie intarcati in februarie-martie se gasesc...dar e un pic de cautat dupa ei.

#567
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
La ce greutate îi ia italianul ?

#568
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
In general italienii nu prea vreau vitei care au o buna parte de fan de lucerna in ratie mai ales in ultima perioada, ei zic ca da o carne prea inchisa la culoare.

Daca pretul spus de tine e real, eu zic ca se ajunge la o marja de profit decenta, mai ales daca ai deja unde ii tine si produci tu cerealele...E important si alesul viteilors fie cat de cat un lot omogen si de genetica buna.

Zici ca da 8 lei si la 500 si la 650 kg?  In occident in general se sacrifica pe la max 18 luni si pe la 600-650.

Recent am vizitat o ingrasatorie de vitei in Italia.  Cumpara viteii la 250 kg si ii duce la 650. Pentru asta calculeaza o tona o tona si ceva de fan bun si 2.2ton de concentrat care si'l face : 50% faina de porumb, 10% faina de orz 20% faina de extractie Soia 10% sfecla si 10% tarate.

Spor!




#569
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
mersi de reteta >>>ionutzitaly.
cat1>>>italianul ia de obicei cam la orice greutate...dar viteii de BR ii ia numai de la 300kg in sus. ia si vitei mici 100-150kg dar numai BBB. acum cativa ani a avut unchiul meu un vitel BBB care inca nu era intarcat si a avut niste probleme si a trebuit sa il dea asa de mic. a primit 17lei/kg...dar repet asta e numai pentru blanc-blue-belge si numai pentru greutate mica. mi-am mai facut niste calcule si merita sa tin cateva bucati dar va trebui sa ii tin pana primavara februari-martie pentru un pret bun. deci trebuie sa imi fac la vara niste stocuri bune de fan. ca o curiozitate in privinta preturilor tocmai ce a vandut doua vaci reforme (nu mai dadeau lapte mai nimic, nu se mai puteau monta) la pretul de 4.5lei /kg. eu zic ca e un pret destul de decent...in alte parti atata se da pe vitei.

#570
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Da, e chiar decent 4.5 lei /kg viu pentru vaci "batrane"...

#571
viorel1309

viorel1309

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.07.2012
pentru cei interesati
http://www.gazetadea...ecializate.html

#572
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
imi place fraza asta
'' beneficiarii care indeplinesc criteriile de eligibilitate vor depune cererile pana la data de 3 noiembrie 2014''

interesant de facut dosare in 2 sapt....

#573
dr_agosh82

dr_agosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 31.10.2006
Probabil e cu dedicatie, la fel ca si scutirea aia de taxe vamale pentru o zi la numite modele ale unei anumite marci de masini, din vremea lui nastase

#574
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Se poate face daca vrei si ai voimta. Eu voi incerca.

#575
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Ai achizitionat animalele?

#576
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007

View Postm_maru, on 22 octombrie 2014 - 20:24, said:

Se poate face daca vrei si ai voimta. Eu voi incerca.

azi deschizi sampania?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate