Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#1027
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
S-au dat ? Sau urmeaza, pana la sfarsitul anului ?

#1028
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 rand, on 28 iulie 2016 - 23:47, said:

Doar nu o sa fiu primul roman cu asa ceva Posted Image)

Daca esti, poate fi un mare avantaj  :)

#1029
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
e putin probabil sa nu mai fie importate in Ro...

#1030
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 rand, on 01 septembrie 2016 - 22:03, said:

e putin probabil sa nu mai fie importate in Ro...

Care sunt plusurile tale in alegerea Salers fata de Limousine?

#1031
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Au lapte mai mult.  - viteii cresc mai repede fara aport de concentrate. Poate fi folosita si ca rasa mixta pentru lapte/branzeturi pentru consumul familiei.
Fatari foarte usoare - incucisari foarte reusite cu rase mari ( Charolaise culard) fara dificultati la fatare. Hibrizii rezultati au o crestere mai buna decat in rasa pura.
Rusticitate crescuta  - aportul uman in cresterea lor este minim. Rezistenta la boli  crescuta. Nu necesita furaje de inalta calitate.
Fertilitate si precocitate. Un vitel pe an, incepand de la 2 ani pana la 13 ani.
Valorifica si pasunile mai slabe, deplasandu-se fara probleme pe distante mari.
Carnea - de culoare rosu intens, cu aspect marmorat, fara grasime in exces.
Si nu in ultimul rand, aspectul. Au coarne frumoase, sunt vaci mari si roba aia de culoare acajou. Imi va face placere sa le am pe pasune.

Cam astea sunt, in teorie. In practica o sa vad Posted Image
Dezavantajul in Romania ar fi tocmai faptul ca e o rasa "exotica". Asta va face mai dificil achizitionarea de tauri de prasila cand o sa apara pericolul consangvinizarii.
Faptul ca au coarne, poate fi iarasi trecut de unii la dezavantaj. Desigur, produsii pot fi ecornati, exista chiar si tauri fara coarne homozigoti, dar se pierde farmecul in felul asta. Eu cred ca in primul rand la un animal, trebuie sa-ti faca placere sa-l vezi, sa mergi la el. Daca este crescatorie industriala, desigur ca coarnele sunt dezavantaj.

Cu siguranta mai au si alte dezavantaje, pentru ca altfel ar fi mai multe Salers in defavoarea Limousine/Charolaise.

Edited by rand, 03 September 2016 - 13:55.


#1032
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Mie mi se par ciudate bovinele fara coarne pe pasune, daca vine lupu? :)  glumesc.

Francezii produc vitei pentru abatorizare din vacile lor incrucisate cu tauri foarte performanti BBB and co.  Adica au vaci foarte rustice a caror intretinere costa putin (folosesc pasunile) si apoi produc metisi foarte eficienti pentru abatorizare.  Un agronom italian din sector imi spunea ca in Italia s-a facut gresala de a selecta rasele locale de carne spre eficienta, spre carne fara grasime gen Piemontese si Chianina, uitand de rusticitate(nu orea au nici pasuni)  si sectorul cade in cap, prefera sa cumpere milioane de vitei la 250-300 kg pentru ingrasare (la asta stau bine) din Franta,Spania si Iralanda si Polonia... Imi zicea ca si din Romania ar fi foarte posibil , dar loturi omogene si ast momentan nu exista la rasele(sau metisi) premium de carne.

Pe cealalta parte Limousine cred ca are o eficienta mai buna la abatorizare si eventual calitate. Pe piata italiana capetele si la 250-300kg si finalizate lentru abatorizare au un pret mai bun.

#1033
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 rusnae, on 26 august 2016 - 21:48, said:

Salutari ,o intrbare; are cineva vaci de carne din rasa hereford?  ce stiti despre ele? se pare ca sant cele mai docile,
Cartile spun ca procentul de grasime in carcasa la Hereford este dintre cele mai ridicate, ceea ce ar face pretul per kg carcasa mai mic la achizitie, comparativ cu alte rase.

 rand, on 03 septembrie 2016 - 13:42, said:

Au lapte mai mult.  - viteii cresc mai repede fara aport de concentrate. Poate fi folosita si ca rasa mixta pentru lapte/branzeturi pentru consumul familiei.
"Laptele mai mult" arata un profil metabolic mai accentuat catabolic, mai catre vaca de lapte. De aceea nici nu sunt asa "tancuri" ca alte rase, fiindca o parte mai mare din energia si proteina din hrana sunt transformate in lapte, in loc sa fie asimilate ca si masa corporala.  

Quote

Rusticitate crescuta  - aportul uman in cresterea lor este minim. Rezistenta la boli  crescuta. Nu necesita furaje de inalta calitate.
Asta inseamna in alte cuvinte, si un spor mediu zilnic mai scazut decat al altor rase. Adica o crestere mai lenta, o finisare mai tardiva.
In privinta asta se concureaza doua concepte:
1. cresc o rasa rustica, nu-mi bat capul cu adapostul si alimentatia, mananca ce gasesc, cresc cand cresc, si daca tot nu bag prea multi bani in ele, tot e bine daca iau ceva pe ele la abator.
2. cresc o rasa performanta, ii ofer si adapost, si tratamente, si hrana calculata cu manualul de nutritie, dar am viteze de crestere mari si randamente ridicate. Practic produc profit si ma ocup de ele ca de un business.

Pana la urma, eu zic ca rentabilitatea afacerilor cu care ne ocupam, ar trebui sa fie masurata in profit per unitatea de timp alocat afacerii. Pentru ca viata noastra se masoara in timp, si daca (sa zicem) alocam cca. 2 ore pe zi timpul pe care ni-l ocupam cu o afacere (restul fiind somn, cresterea copiilor, cultura, spiritualitate, sport, hobby, entertainment etc.), pai atunci ar trebui ca in cele 2 ore sa producem un profit maxim.
Aaa, ca putem creste niste animale rustice pe o pasune, care mai mult cresc singure, fara sa ne batem prea mult capul, da, e si asta o abordare.

Edited by Hunor_66, 05 September 2016 - 07:00.


#1034
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 Hunor_66, on 05 septembrie 2016 - 06:59, said:


Cartile spun ca procentul de grasime in carcasa la Hereford este dintre cele mai ridicate, ceea ce ar face pretul per kg carcasa mai mic la achizitie, comparativ cu alte rase.


"Laptele mai mult" arata un profil metabolic mai accentuat catabolic, mai catre vaca de lapte. De aceea nici nu sunt asa "tancuri" ca alte rase, fiindca o parte mai mare din energia si proteina din hrana sunt transformate in lapte, in loc sa fie asimilate ca si masa corporala.  

Asta inseamna in alte cuvinte, si un spor mediu zilnic mai scazut decat al altor rase. Adica o crestere mai lenta, o finisare mai tardiva.
In privinta asta se concureaza doua concepte:
1. cresc o rasa rustica, nu-mi bat capul cu adapostul si alimentatia, mananca ce gasesc, cresc cand cresc, si daca tot nu bag prea multi bani in ele, tot e bine daca iau ceva pe ele la abator.
2. cresc o rasa performanta, ii ofer si adapost, si tratamente, si hrana calculata cu manualul de nutritie, dar am viteze de crestere mari si randamente ridicate. Practic produc profit si ma ocup de ele ca de un business.

Pana la urma, eu zic ca rentabilitatea afacerilor cu care ne ocupam, ar trebui sa fie masurata in profit per unitatea de timp alocat afacerii. Pentru ca viata noastra se masoara in timp, si daca (sa zicem) alocam cca. 2 ore pe zi timpul pe care ni-l ocupam cu o afacere (restul fiind somn, cresterea copiilor, cultura, spiritualitate, sport, hobby, entertainment etc.), pai atunci ar trebui ca in cele 2 ore sa producem un profit maxim.
Aaa, ca putem creste niste animale rustice pe o pasune, care mai mult cresc singure, fara sa ne batem prea mult capul, da, e si asta o abordare.

Ai luat in considerare niste concepte bune.

Treaba cu grasime carne/ pret e ok ca si regula generala in Europa (nu USA) dar sa nu uitam ca si in Europa exista o piata de nisa unde carnea de tip Angus/Hereford, mai grasa e premium,  e o mare diferenta intre un steak de BBB si unu Angus/Hereford.  

Dpdv economic se pare ca un sens al vacilor rustice de carne exista,  reduci foarte mult costul viteilor.(prin vitel spun, bovine de 250 kg destinante ingrasatoriilor din rase pure de carne performante, sau metisi din vaci de carne de mai rustice incrucisate cu rase performante)

Trebuie vazut ciclul productiv in doua segmente: 1. productia de vitei, 2. ingrasarea.

In prima parte reducerea costurilor e fundamentala si animalele alea singure pe o pasune poate fi o abordare interesanta/defapt chiwr este in multe tari.  in a2a parte adica ingrasarea nu prea se pot face compromisuri.

Edited by ionutzitaly, 05 September 2016 - 09:06.


#1035
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 ionutzitaly, on 05 septembrie 2016 - 09:04, said:

Trebuie vazut ciclul productiv in doua segmente: 1. productia de vitei, 2. ingrasarea.

In prima parte reducerea costurilor e fundamentala si animalele alea singure pe o pasune poate fi o abordare interesanta/defapt chiwr este in multe tari.  
Daca ai vaci-mame rustice si cu o buna productie de lapte, este chiar rentabil sa produci vitei cu o alaptare cat mai lunga.

Necazul la ingrasare este ca individul de rasa rustica nu raspunde la fel de bine la furajarea pt. ingrasare, cum raspunde individul din rase performante...

#1036
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Hm, da...  Dar totusi metisi dintre rasele astea de carne mai rustice si material genetic de la tauri de rase performante gen BBB and co. s-ar putea sa se apropie, nu?

#1037
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014
Va salut,
Sfatul meu este sa mergeti pe cai batatorite, unde deja multi dintre noi,,sa ne spunem crescatori,,am trecut si va putem oferi macar niste sfaturi.
Vad ca se tot insista pe vaci rustice, fara costuri, etc.Eu ii invit pe cei care vor sa se faca fermieri, sa deschida un Atlas geografic si sa vada unde se afla Romania pe harta.Chiar cu clima destul de ciudata din ultima vreme tot vacile trebuie tinute pe grajd macar 5-6 luni.Cu clima asta ciudata din ultima vreme nu am reusit in ultimii doi ani sa furajez pe 3 pasuni insumand 65 ha din care 25 suprainsamantate anul asta, 70 mame cu 70 pui.
Acum la 5 septembrie mai am hrana pe pasune pe maxim 2 saptamani.Din 6 puturi forate /6 sunt seci.Dintr-un rezervor care a stat contant cu 30000 l, alimentat cu 5-6000 l pe zi din izvor sunt la o limita de 5000 l... si scade.
N-am vazut vaci sa manance zapada , pamant sau alte chestii.Nu credeti orice tampenii.Ca sa ai animale sanatoase, care sa faca pui sanatosi trebuie mancare.
Totul se raporteza la ce costuri ai pt a produce un kg de carne in viu.Pt a produce o carne de calitate, vandabila la un pret bun.
Cu apa , paie si bataie nu se obtin rezultate.
Sincer va spun ca intervenind cu costuri, mancare buna, casa buna, genetica buna, se poate scoate profit.
Dar daca va ganditi ca faceti o investitie si le lasati de izbeliste ca sunt rustice, gandirea este gresita.Preturile pt rasa pura, aici vorbind de taurasi se invart in jurul sumei de 10-11 ron pe Kg in viu.Sunt ingrasatorii care cumpara in general vitei intarcati pana intr-un an pana in 300 kg.Cei peste greutatea asta pretul e mai mic si tot scade.
Trebuie luate foarte multe in calcul, inseminarii programate, fatari primavara devreme, vitelul sa suga pana la intarcare si la 7-8 luni sa aiba aceasta greutate.
Nu va ganditi ca fermierul strain o sa va vanda vitele/junici calitate extra, el va scapa de rebuturi.Trebuie intervenit cu material seminal de calitate superioara, pt a obtine produsi care sa dea sporul contant.Altfel o sa ajungeti sa produceti un kg in viu, cu un cost mai mare decat cel de vanzare.
Chiar daca vacile de carne sunt vaci rustice....mananca si mananca mult.Pt a obtine o carne marmorata, de calitate, trebuie o pasune buna, si un material genetic de calitate.
Deci ca o idee-90 vaci gestante in 5-7 luni, 70 pui intarcati sau spre intarcare, 90 tauri la ingrasare(medie 400 kg), deja am produs pt ei 1000 t siloz  porumb, 800 t siloz lucerna, 1000 baloti mari paie pt asternut, 40-50 t cereale si urmeaza 150 t porum stiulete 15-20 t soia.Sunt furaje care insumate trec de 70000 euro.Si asa le-am luat si eu ...ca sunt rustice.
Cu Stima

#1038
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Buna interventie.

Problema e ca totul sta in subventii.   10-11 lei la vitei de 250 kg vanduti la ingrasatorii, nu stiu daca acopera costurile.

#1039
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 ionutzitaly, on 05 septembrie 2016 - 12:28, said:

Hm, da...  Dar totusi metisi dintre rasele astea de carne mai rustice si material genetic de la tauri de rase performante gen BBB and co. s-ar putea sa se apropie, nu?
Aia da.
Pastrezi mama ca-i rustica si da si lapte suficient, si o metisezi cu ceva mai de valoare, ca produsul sa se si ingrase frumos.

#1040
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014
Si inca un sfat pentru cine face metisari.
Pe produsul F1(vitica) metis, rezultat dintr-o incrucisare vaca lapte/taur carne, mergeti a doua metisare cu alta rasa linie carne.
Ex. mama BR/tata AA=metis F1 vitica la prima metisare
      Produsul F1 obtinut(luati ca sfat ) nu incrucisati tot cu AA, incercati Limousine, Charolaise,chiar BBB.
O sa aveti o surpriza frumoasa, se intareste linia de carne.

#1041
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 fbangus, on 05 septembrie 2016 - 13:36, said:

Chiar daca vacile de carne sunt vaci rustice....mananca si mananca mult.Pt a obtine o carne marmorata, de calitate, trebuie o pasune buna, ...
Nu poti insela principiile nutritiei.

#1042
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 ionutzitaly, on 05 septembrie 2016 - 09:04, said:

Trebuie vazut ciclul productiv in doua segmente: 1. productia de vitei, 2. ingrasarea.
Cred ca se pot obtine rezultate foarte bune in ambele segmente cu mama Salers x tata Charolaise "culard".
In Franta, exista programul numit "charolaise eXcellence" cu insamantari de la tauri Charolaise culard selectionati, pe vaci Salers sau Aubrac. Sau pe rase de lapte.
Practic avand o vaca Salers/Aubrac te asiguri de un vitel /an,  fatari usoare, crestere rapida, cheltuieli reduse. Folosind un taur Charolaise "culard" poti obtine produsi cu o conformatie excelenta, si cu un SMZ ridicat fara sa te lovesti de problemele specifice de la Charolaise.
Calea este batuta de crescatori de zeci de ani, deci nu exista surprize, La ei in Franta Posted Image  http://www.midatest....SEMENT-2016.pdf

 fbangus, on 05 septembrie 2016 - 13:36, said:

Va salut,
Sfatul meu este sa mergeti pe cai batatorite, unde deja multi dintre noi,,sa ne spunem crescatori,,am trecut si va putem oferi macar niste sfaturi.
Vad ca se tot insista pe vaci rustice, fara costuri, etc.Eu ii invit pe cei care vor sa se faca fermieri, sa deschida un Atlas geografic si sa vada unde se afla Romania pe harta.Chiar cu clima destul de ciudata din ultima vreme tot vacile trebuie tinute pe grajd macar 5-6 luni.
Cred ca nimeni nu isi inchipuie ca sunt vaci care cresc cu aer si apa. Eventual iarna cu zapada, ca apa ingheata. Vaca nu este capra, si nu mananca cat o capra.
Dar, exista diferente. De ex. la noi in zona, bivolii cresc cu ce nu mananca BR. Ogrinjii de la BR, care sunt mai pretentioase si mai selective chiar si la fan ( de mancat paie nu poate fi voba) sunt suficienti pentru a trece iarna la un bivol. Care mananca si paie, si tulei de porumb, si fan inferior.Ca e mai rustic.Deci mai usor de intretinut. Personal in sensul acesta privesc rasele rustice. Cele care pasuneaza neselectiv, consuma si furaje grosiere, etc.
Fermierii straini vand ce nu pastreaza ei, dar in Romania nu gasesti tineret de reproductie, inscris in Registrul Genealogic, la 8-14 luni. Toti prefera sa vanda juninci gestante sau pregatite de monta. Asa ca, uneori e mai bine sa faci import. Teoretic. Practic, o sa vad pe pielea mea.

Edited by rand, 05 September 2016 - 22:26.


#1043
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Cat platesc macelariile sau intermediarii la ora actuala in Romania pentru tauri din rase de carne(sau metisi interesanti)600-700 kg, finisati bine si la varsta ideala?  adica bovine de carne premium.

Ma gandesc ca sectorul e cam slabut.

1. Pentru export trebuie numere, produse standardizate, si putina economie de scala, care s-ar putea organiza prin cooperative.

2.  Piata locala a carnii bovine, mi se pare ca e restransa, nimeni nu cumpara carnea scumpa, eventual ajunge pe piata carne mai eftina bovine batrane, tauri, vitei de la producatorii de lapte. Romanu' nu prea are in dieta t-bonuri si ribeye-steakuri de calitate din cauza culturii alimentare si a situatiei economice.

3.  Piata de nisa, adica restaurante bune in orasele mari, macelarii mai scumpe specializate pe carne premium etc. Singurii care pot sa plateasca pentru calitate.  

Probabil componenta numarul 3 e singura deschisa celor care vor sa produca bovine pentru piata extra. Dar cat de mare e nisa asta? Ideal ar fi exportul, si punctat spre acea directie, dar trebuie cooperare maxima intre producatori si stat.

Edited by ionutzitaly, 06 September 2016 - 11:59.


#1044
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014

 ionutzitaly, on 06 septembrie 2016 - 11:48, said:

Cat platesc macelariile sau intermediarii la ora actuala in Romania pentru tauri din rase de carne(sau metisi interesanti)600-700 kg, finisati bine si la varsta ideala?  adica bovine de carne premium.

Ma gandesc ca sectorul e cam slabut.

1. Pentru export trebuie numere, produse standardizate, si putina economie de scala, care s-ar putea organiza prin cooperative.

2.  Piata locala a carnii bovine, mi se pare ca e restransa, nimeni nu cumpara carnea scumpa, eventual ajunge pe piata carne mai eftina bovine batrane, tauri, vitei de la producatorii de lapte. Romanu' nu prea are in dieta t-bonuri si ribeye-steakuri de calitate din cauza culturii alimentare si a situatiei economice.

3.  Piata de nisa, adica restaurante bune in orasele mari, macelarii mai scumpe specializate pe carne premium etc. Singurii care pot sa plateasca pentru calitate.  

Probabil componenta numarul 3 e singura deschisa celor care vor sa produca bovine pentru piata extra. Dar cat de mare e nisa asta? Ideal ar fi exportul, si punctat spre acea directie, dar trebuie cooperare maxima intre producatori si stat.
Ai sa fii surprins.
Carnea de calitate se plateste, poti vinde oricand cu 2,5-2,85 e/kg in viu.Aici nu vorbim doar de macelarii, vorbim si de firme de ingrasare.
La pct 2 este marfa in Ro, sa-ti dau un exemplu nu ingras pt vanzare ci doar in consum propriu(o mica macelarie care produce produse traditionale-maxim 30 kg/zi- atasata unui mic restaurant intr-o pensiune cu 20 mese) si sunt pe stoc 90 tauri de la 200 la 500.Nu finisez mai sus de 500 kg, e limita maxima la care sacrificam si maxim 16-18 luni.Maturand o parte din carne peste varsta asta depune tesut adipos si nu merita.Si continuind, in primavara insamantez artificial 100 vaci cu material sexat mascul.Deasemenea cunosc o gramada de crescatori si oricand organizat poate pleca afara un camion cu 15-20 t in viu.
Piata locala de carne de vita nu are traditie, dar exista deja consum si cerere.Multi prefera sa cumpere Argentina din Metro, ca e mai usor sa arunce jumatate de facturi.
Daca am vinde piese , in maxim 2 saptamani ar trebui sa sacrificam toti taurasii, dar am ramane cu carne lucru 60%.
Asa ca mai bine nu vand nimic si sacrific 4-5 tauri pe luna in conditiile amintite.
Dar iau in considerare sa vand la anul o parte la varsta de intarcare si greutate 280-300 kg.
piata e invadata de metisi, cresc mult mai bine, mai repede, dar carnea in special cea maturata nu pastreaza toate calitatile unui produs 100%.
Si crede-ma investesc f mult in genetica, material seminal doar de la ferme de prestigiu din Sua, cu un pret pe paieta pe masura 30-50 euro.
Cu stima

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate