Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Terasa acoperita si inchisa in loc de living

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
vilteh

vilteh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.04.2008
Salut.
Am tot batut forumurile si discutiile in sus si jos si nu am gasit ceva care m-ar putea ajuta, asa ca mi-am facut curaj si am ajuns sa deschid un nou topic> Terasa acoperita si inchisa in loc de living.
De fapt, ideea sta asa:  Din 2004 am inceput constructia unei casute, parter si mansarda, in regie proprie. Ceva mic. Finalizare dupa 2006. Buget limitat. Doua dormitoare sus si o baie, un living jos, o bucatarie, o baie de serviciu si inca un dormitor de dimensiuni reduse. Totul ok.
Totusi, fiindca suntem 6 persoane in acest spatiu, acum ne gandim sa modificam, bineinteles tot cu costuri minime, astfel:
- inchidem accesul la scara interioara cu un perete in livingul actual;
- spargem o usa in peretele exterior pentru acces scari;
- lipita de acest perete, ne dorim aceasta terasa care sa ne permita accesul sus, dar care sa aiba si rol de living, bucatarie etc.
In principiu, ideea este sa tranformam casuta, in duplex, dar fara proiect de extindere sau alte complicatii care sa implice prea multe drumuri la primarie etc. Ma gandeam la o anexa gospodareasca dar si pentru asta trebuie umblat. Astept sfaturi.

Bun. Acum, in 2004 cand am inceput ridicarea casutei, am turnat fundatie mai multa, care a ramas ingropata in pamant, pentru viitoare extinderi. Nu a fost prinsa in proiect. Fundatia aceasta este exact unde ne gandim sa facem terasa.

Intrebare: Exista posibilitatea de a turna o placa de beton peste aceasta fundatie (placa va depasi dimensiunea fundatiei) si pe aceasta placa sa ridic un schelet metalic pentru o constructie usoara? Daca da, va rog sfaturi. Sunt interesat chiar si de preturi si orice sprijin in acest sens.

Ca dimensiun ale noii constructii:
- peretele casei are 6 m;
- 4 metri ar fi latimea constructiei;
- 9 metri ar fi lungimea totala (6 ai casei + inca 3);
- si s-ar mai putea veni putin pe langa casa... in forma unui L, inca 1,5 m;
- total suprafata construita 40,5 m.
Atasez o incercare de proiect, cam ce am dori sa iasa. Ce se vede ca un garaj langa casa... este aceasta constructie pe care ne-o dorim.
Multumesc.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate