Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Acoperire 3G nationala la Vodafone

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3875 replies to this topic

#1
Pulp

Pulp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.02.2009
http://www.marketwat...0_MHz_-_update/


Se pare ca s-au miscat foarte repede, pe tot drumul Sibiu- CJ am avut acoperire 3G, bine :) hai sa nu exagerez au fost cateva secunde in care nu am avut decat 2G. Telefonul suporta HSDPA pe 900.

Cine a mai sesizat acoperire 3G la voda? in locuri noi? asta ar trebui sa mearga si pe modemurile ce stiu hsdpa pe 900.

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
se discuta pe alte topicuri despre acoperirea asta, eu am pus si niste harti unde am gasit acoperire. oricum, sudul tarii se pare ca este foarte bine acoperit cu wcdma pe 900

#3
Pulp

Pulp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.02.2009
Vodafone lanseaza in 6 zile net mobil 3G de mare viteza in toata tara, pe frecventa de 900 MHz

Vodafone, numarul doi pe telefonie mobila in Romania, va lansa saptamana viitoare serviicii de internet mobil 3G in frecventa de 900 MHz la nivel national, a anuntat compania.

"Vodafone Romania va anunta pe 28 aprilie lansarea serviciilor 3G in frecventa 900 MHz, la nivel national, si extinderea portofoliului de internet mobil de mare viteza", potrivit unui mesaj transmis de operator.

Vodafone este unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de date mobile din Romania, cu una dintre cele mai extinse infrastructuri de date.

http://www.zf.ro/bus...00-mhz-6012271/

Ziarul Financiar

Edited by Pulp, 23 April 2010 - 08:50.


#4
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

View PostPulp, on 23rd April 2010, 09:48, said:

Vodafone lanseaza in 6 zile net mobil 3G de mare viteza in toata tara, pe frecventa de 900 MHz

Vodafone, numarul doi pe telefonie mobila in Romania, va lansa saptamana viitoare serviicii de internet mobil 3G in frecventa de 900 MHz la nivel national, a anuntat compania.

"Vodafone Romania va anunta pe 28 aprilie lansarea serviciilor 3G in frecventa 900 MHz, la nivel national, si extinderea portofoliului de internet mobil de mare viteza", potrivit unui mesaj transmis de operator.

Vodafone este unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de date mobile din Romania, cu una dintre cele mai extinse infrastructuri de date.

http://www.zf.ro/bus...00-mhz-6012271/

Ziarul Financiar
Asa,asa se da drumul oficial :thumbup:  unde-or fi Kineceler si DanielaRV... sau cum s-o fi autointitulat,sa vada si ei ce le spuneam si nu ma credeau!
Cat warn,cate suspend-uri am primit eu pentru asta! Dar stiti o vorba... "Cainii latra,ursul merge",acoperirea s-a facut,serviciile sunt lansate full,date,video-call,voce.Calitatea este foarte buna atat in 900 cat si in 2100 Mhz pe intreg teritoriul tarii (unde exista acoperire Vodafone,fireste).
Ce ma bucura pe mine,ca am posibilitatea de a folosi Internet-ul la adevarata valoare.
La cat mai multe conexiuni si la cat mai multi GIGA de trafic inclusi in abonamente! :peacefingers:

#5
opslynx

opslynx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 15.01.2008

View PostPulp, on 23rd April 2010, 09:48, said:

Vodafone lanseaza in 6 zile net mobil 3G de mare viteza in toata tara, pe frecventa de 900 MHz

Vodafone, numarul doi pe telefonie mobila in Romania, va lansa saptamana viitoare serviicii de internet mobil 3G in frecventa de 900 MHz la nivel national, a anuntat compania.

"Vodafone Romania va anunta pe 28 aprilie lansarea serviciilor 3G in frecventa 900 MHz, la nivel national, si extinderea portofoliului de internet mobil de mare viteza", potrivit unui mesaj transmis de operator.

Vodafone este unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de date mobile din Romania, cu una dintre cele mai extinse infrastructuri de date.

http://www.zf.ro/bus...00-mhz-6012271/

Ziarul Financiar


Oare vor fi lansate concomitent si noi oferte comerciale pentru acest serviciu de UMTS pe 900 MHz? Sau clientii actuali ce au acoperire 3G HDSPA in orase si GPRS in afara se vor putea conecta pe UMTS pe 900, daca au echipamentul potrivit?

Oare ce modemuri de pe piata stiu dual band si HSDPA pe 900? Oferta de 500MB pe cartela prepay cu 3.99/luna ar deveni extrem de interesanta pentru zone rurale. As baga SIMul intr-un modem cumparat la liber ce stie HSDPA pe 900 :)

#6
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005
Dar mai asteapta si tu cateva zile si o sa afli!
Oricum,este "beton"... si ce este si ce se va lansa! Unde visai tu si altii... in 2009 la inceput de an ca vom scapa de jalnicul GPRS cu viteze demne de anii '90 cand multi aveau  dial-up (eu aveam cablu)! 56 Kb/sec... nici aia uneori!
Acum si cu "teava consumata" (traficul inclus in abonament) si tot poti sa vezi un youtube...mai cu rabdare,poti asculta un post de radio in AAC+...majoritatea sunt asa,poti naviga,poti avea webcam.Iti iei laptop-ul oriunde si la "Cucuiatii din deal" si ai net 3G!
NU ma leg de concurenta,nu ma mai intereseaza ce fac ei,Vodafone este lider la acoperire si servicii 3G!

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
toate modemurile din oferta actuala vodafone au wcdma pe 900.....

si eu sunt incantat de noua acoperire.  acum un an si ceva tot ii sunam la clienti si pe la shopuri si le spuneam sa faca wcdma pe 900, se pare ca m-au ascultat! doamna liliana solomon merita un cadou! ma intreb de ce oare nu s-a inplementat pe 900 de la inceput....

pasul urmator ar fi dezafectarea retelei tdma si punerea pe piata a modele de telefoane low cost pe 900 ca sa ranama retea exclusiv wcdma. astfel, va creste si calitatea convorbirilor si nu va mai aparea retea ocupata!

#8
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
pai nu puteau sa faca de la inceput pe 900 Mhz, nu aveau aprobare/licenta decat pe GSM :)

abia recent s-a hotarat in Uniunea Europeana ca se poate folosi 3G si pe 900 Mhz !

cat despre dezafectarea retelei GSM vezi cam mult in viitor :P

inca nu am ajuns la nivelul din Japonia, cine stie, poate in 10-15 ani !

#9
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

View Postcatalinman, on 24th April 2010, 11:20, said:

pai nu puteau sa faca de la inceput pe 900 Mhz, nu aveau aprobare/licenta decat pe GSM :)

abia recent s-a hotarat in Uniunea Europeana ca se poate folosi 3G si pe 900 Mhz !

cat despre dezafectarea retelei GSM vezi cam mult in viitor :P

inca nu am ajuns la nivelul din Japonia, cine stie, poate in 10-15 ani !
Dar putem aduce "viitorul azi" prin cumpararea unui telefon cu 3G/900 Mhz (sunt cateva modele in oferta Vodafone) si setarea acestuia in "only 3G" si iata-ne "cu 15 ani in viitor"! :thumbup:  :coolspeak:
Viitorul suna bineeeee!!!

Edited by marescosmin, 24 April 2010 - 11:13.


#10
RaduC2

RaduC2

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 543
  • Înscris: 18.03.2010
Am o veste trista pentru voi. Cea mai mare cota de piata in browsingul mobil o are Iphone.
Care nu suporta 900Mhz.

#11
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
in romania cred ca cea mai mare cota de piata in browsingul mobil o are nokia  ;)

#12
mmc6124

mmc6124

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 10.02.2010
[ http://www.speedtest.net/result/792656755.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
releul din comuna Farcas Dolj
optiunea vodafone de 500 mb la 4 euro ;)
care mai nou se numeste mobile internet
am facut test cu paris si ekaterinburg ,aceeasi viteza
e ok sunt super multumit
traiasca vodafone 3 G pe 900 mhz
este abonament !

Edited by mmc6124, 24 April 2010 - 11:41.


#13
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View Postmmc6124, on 24th April 2010, 11:34, said:

[ http://www.speedtest.net/result/792656755.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
releul din comuna Farcas Dolj
optiunea vodafone de 500 mb la 4 euro ;)
care mai nou se numeste mobile internet
am facut test cu paris si ekaterinburg ,aceeasi viteza
e ok sunt super multumit
traiasca vodafone 3 G pe 900 mhz
Daca este pe prepay este viteza mica deoarece la cartela viteza este limitata la 384kbps!

#14
mmc6124

mmc6124

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 10.02.2010
[ http://www.speedtest.net/result/792732932.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
un test cu targu jiu-ul care e la 80 de km de mine
cred ca pe optiunea de 4 euro 500 mb ai maxim 384
nu 3,6 .oricum e bine ca merge si asa,e ieftin

#15
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
mi se pare ca da, ca e APN live, la Mobile Internet, 500 MB cu 6 euro nu e nici o limitare :D

#16
mmc6124

mmc6124

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 10.02.2010
da am avut mobile internet la 6 euro dar este o spinare de bani @30 lei
nu ma intereseaza viteza pot sa astept ,mai bine dau @17 lei
uitati aici un print screen cu viteza de download reala

Attached Files



#17
Costy-is

Costy-is

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 02.10.2005
@mmc6124 - "da am avut mobile internet la 6 euro dar este o spinare de bani @30 lei"
De curiozitate la ce viteza mergea mobile internet de 6 euro?

Edited by Costy-is, 24 April 2010 - 16:32.


#18
shadow1989

shadow1989

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.06.2009

View PostCosty-is, on 24th April 2010, 17:31, said:

@mmc6124 - "da am avut mobile internet la 6 euro dar este o spinare de bani @30 lei"
De curiozitate la ce viteza mergea mobile internet de 6 euro?
viteza pentru cartela vodafone/vdf avantaj este de 384 kbps maxim prin orice apn, la abonamente viteza poate fii mai mare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate