Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TP-LINK TL-WR841N

hdmi smart tv dongle,GIMBIRD

sursa stabilizatoare 12v/5v

Sa abandonez aceasta fata?
 Problema Compilator

video filmat pe ipad nu merge vaz...

Casti Xiaomi pistons

Galaxy s3 nou vs Galaxy s4 folosit
 probleme win 7 64 biti la jocuri

Compatibilitate placa baza - plac...

Filme de dragoste

reziliere contract
 Smart Cam Digi

Problema router tp-link

ISTORIE ADMITERE AUGUST SEPTEMBRI...

Problema upgrade la Windows Serve...

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Taxe pentru "Punatorii" de Muzica

• Please log in to reply
22 replies to this topic

mcfatboy

mcfatboy

Junior

• Grup: Members
  • ID membru: 581,564
  • Locație: Sibiu

Am citit posturile voastre despre scule de muzica,ce aveti fiecare,despre experienta voastra in nunti si botezuri, dar nici unul (sau nu am citit eu atent)nu deschideti subiectul taxelor ce trebuie platite de un punator de muzica!!!! Mai exact taxele de la UPFR,ORDA,CREDIDAM si bineinteles si impozitul pe autorizatia de sonorizari!!!! Sint curios ce parere aveti si voi!!!!!! :thumbup:

Edited by mcfatboy, 14 April 2010 - 16:24.

aeon

aeon

Senior Member

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 1,739
  • Locație: Bucuresti
daca vrei raspuns la cat se plateste efectiv (nu ce trebuie platit :)), raspunsul e simplu: 0

mcfatboy

mcfatboy

Junior

View Postaeon, on 14th April 2010, 17:13, said:

daca vrei raspuns la cat se plateste efectiv (nu ce trebuie platit :)), raspunsul e simplu: 0

Tocmai ca stiu cit trebuie platit efectiv,dar eram curios daca voi platiti,ca poate nu ati avut nici un control pina acum,dar va spun ca e de rau,si sint niste amenzi de iti "rupe"buzunarul!!!!!! Eu sint patit,deci nu vorbesc in necunostinta de cauza!!!!!!!!!!!

Fr3ak

Fr3ak

Membru Senior

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 41,833
amenda ca amenda, dar dacă te ia controlul în timpul unei nunți și îi f*ți lu ăla nunta, poate te și alegi cu câteva zile de spitalizare.

demential

demential

Active Member

• ID membru: 289,587
mcfatboy mai citeste o data ce s-a scris dincolo si o sa vezi de ex. pe la pagina 6 ca s-a discutat :)
ce parere avem ? pai ... statul si aceste organizatii nu lasa se se dezvolte un "punator de muzica". un punator de muzica este un nimic inexistent. si au de pierdut pe treaba asta. ca sa le poti plati lor taxele trebuie sa ai firma sau PFA. pai de unde atatia bani, cand toti clientii vor preturi "de nimic" ?
aeon : lucrezi la ucmr-ada sau upfr-aimr ? ai cumva o statistica pe ultimii 3 ani de la incasarile acestor organizatii ? incat poti spune cu atata certitudine ca nu se plateste nimic ? te inseli amarnic :) exista si firme absolut legale, jumulite de taxe din cel putin 5 locuri :))
mcfatboy : amenzi ? ce amenzi ? e simplu : 1 euro 1 mp3 :) iti confisca sculele , etc. :)
poate ne povestesti si noua patania ta.
Fr3ak : adevarul este ca si "controlorii" aia trebuie sa fie tare inadaptati sociali si cu un exces de zel iesit din comun astfel incat sambata la ora 23 sa strice o petrecere PRIVATA.
interesant topic si destul de delicat, dar cum am mai spus si mai sus, s-a mai discutat.
a, si inca ceva : o mare rugaminte : daca vre-un membru UCMR-ADA, UPFR-AIMR, BSA, CREDIDAM (sau alte organisme sugativa) citeste aceste 2 topic-uri este rugat sa posteze aici pentru a ne informa cu precizie in legatura cu tot ce trebuie sa stim, etc.

mcfatboy

mcfatboy

Junior

Pentru demential:Stai linistit ca nu fac parte din nici una din institutiile mai sus enumerate.Ma ocup de 25 de ani de muzica,am fost dj. in mai multe cluburi din Sibiu,de 20 de ani fac nunti,botezuri si alte evenimente.Nu am patit-o la o nunta dar am avut o sesizare de la un "prieten" sau "cunostinta",nu stiu exact,ca inca nu l-am aflat,dar m-am trezit cu "baietii cu epoletii",dimineata la ora 8 la mine la usa.Atunci aveam autorizatie cu impozit platit la zi,la Orda - Ada aveam platit pe tot anul,la Upfr si alte institutii nu trebuia platit nimic atunci(treaba s-a intimplat acum 4 ani)dar ghinionul meu e ca nu aveam toate discurile originale,aveam foarte multe selectii facute de mine,multe discuri le aveam primite de la cintareti din zona noastra, de la dj. din tara,si le aveam salvate si pe mp3.Legea spune ca nu ai voie sa ai in casa decit discuri originale si o copie de siguranta dupa acel disc!!Cert este ca acum am un prejudiciu de platit de 57.000 de euro!!!!!!! Vreau sa spun ca nu avem nici o melodie sau disc luat de pe net,pentru ca nu imi place calitatea lor,toata muzica era copiata de pe discuri originale cumparate de mine sau primite de la prieteni!Sincer sa fiu de aceea am deschis aceasta discutie,pentru ca  ceea ce ar trebui platit incepind din acest an ajunge undeva la 5000 de lei(50 milioane lei vechi),pe an,ceea ce daca esti de unul singur nu poti plati!Trebuie sa ai cel putin 6,7 nunti sa platesti tot,ca restul sa iti ramina tie!!!!(ca si la noi sint clienti car vor muzica pe nimic,dar cind e vorba de o formatie "snobii" nostri dau si 3000-4000 de euro).Sa-ti mai spun ceva,statul are de luat numai impozitul pe autorizatie,restul institutiilor nu sint niciuna de stat!!!!!!!!!!!!
Pentru Fr3ak:Nu vor veni la nunta sau la alta petrecere,dar vin dimineata acasa,inainte de nunta!!!

Edited by mcfatboy, 21 April 2010 - 10:41.

demential

demential

Active Member

5000 ron ?
sigur nu dezinformezi ?
1) licente pentru orice software exista pe laptop/desktop-ul cu care mergeti la sonorizari. inclusiv windows.
2) cd-uri originale (audio) pentru "platane" / mp3-uri cumparate legal de pe internet sau dovada cd-urilor audio originale.
mai exista o varianta si anume cumpararea "Licenta neexclusiva pentru reproducerea fonogramelor" de la UPFR cu 1428 RON. asta ca sa ai mp3-urile copiate legal. atentie, se da doar pentru persoane juridice sau PFA. valabila 1 an.
3) "Autorizatie neexclusiva pentru utilizarea muzicii in scop ambiental si lucrativ" tot de la UPFR, 125 RON. valabila 1 an.
4) Autorizatie neexclusiva pentru utilizarea operelor muzicale in scop ambiental" de la UCMR-ADA. 30 ron fara tva / eveniment. minim 20 evenimente.
5) daca doriti PFA, trebuie atestat.
la care se adauga nujtu ce procent la credidam si tot la upfr 2.5% din profitul inregistrat pe domeniul sonorizari.
tu de unde stii de 5000 ron ?
si inca ceva : datoria de 57.000 euro cum ai platit-o ?

mcfatboy

mcfatboy

Junior

In primul rind am spus ca "ajunge undeva la 5000" dar fa si tu un calcul simplu. La orda - 500/an,upfr-1550/an(ca sa fi in regula cu tot),credidam-500/an,impozit pentru pfa 1470,adunate fac 4020!!(Acestea sint preturile la noi in Sibiu!)
Cu datoria de 57.000 de euro o platesc in rate in decurs de 200 de ani pentru ca mai mult de 150/luna nu pot sa dau!
Si atita timp cit nu exzista nici o organizatie a dj-ilor sau mai bine zis a "punatorilor de muzica" ei fac legile cum vor ei si ne f..t pe noi,si platim de ne sar capacele!!!

Edited by mcfatboy, 20 May 2010 - 19:56.

demential

demential

Active Member

e clar, dezinformezi total aiurea.

mcfatboy

mcfatboy

Junior

View Postdemential, on 25th May 2010, 10:50, said:

e clar, dezinformezi total aiurea.
De ce nu crezi,vrei sa-ti arat chitantele???????

McIonutz

McIonutz

Junior

• ID membru: 202,035
  • Locație: Targu Neamt, Romania
La noi la Neamt platesc mirii  o taxa pentru UCMR-ADA, altfel la primarie nu le fac actele si asa cred ca sunt exonerati dj-ul sau lautarii dupa caz. La eveniment nu or sa vina pentru ca si localul la randul lui mai plateste taxa la UCMR-ADA, iar pe laptop am totul cu licenta, windows, soft de pus muzica, etc.

bazooky4me

bazooky4me

Junior

• ID membru: 99,968
  • Locație: Pretutindeni
Dar cu Dj`ii din cluburi cum ramane? Ce trebuie sa plateasca ei si ce trebuie sa plateasca clubul?

stlk

stlk

Junior

• ID membru: 348,568
  • Locație: Softpediesti-Deal
Uitati AICI cat trebuie sa platiti sa intrati in  legalitate.  :thumbup:,  pentru punatorii de muzica la nunti, localuri,pensiuni chiar si in taxi sau maxi taxi etc .  :rolleyes:

derutatu667

derutatu667

Member

• ID membru: 253,469
Salutare.  Am postat acesta intrebare si pe aria "juridic" dar nu mi-a  rapsuns inca nimeni.
Am nevoie de un sfat de la cineva mai priceput.
Peste o saptamana am de facut un fel de masa festiva la o terasa mai restrasa din Tulcea, aprox. 25 de persoane. Ideea este ca as vrea sa pun sa cante si niste muzica sa intretina atmosfera (ceva muzica usoara , romaneasca mai veche, internationala,  ambientala, nu lautareasca, de petrecere sau asa ceva. Nu se va dansa.), la un volum destul de mic ca sa nu deranjeze vecini. Cei de la localul respectiv ne-au intrebat daca avem licenta de dj sau ceva de genul asta. Bineinteles ca nu am asa ceva, si am promis ca ne asumam raspunderea in cazul unui control.
Cine poate sa ne controleze ? Care sunt riscurile (cuantumul amezilor) ? Ce legislatie incalcam? Banuiesc ca ar fi ceva legat de drepturi de autor? Exista vreo institutie unde sa platesc o anumita taxa pt a a vea dreptul de a difuza muzica in public vreo 5 ore ( duminica in intervalul orar 16-20 aproximativ) ?
Multumesc pentru eventualele raspunsuri !

ps. Muzica o voi da de pe un laptop aproape legal (windows legal si alte softuri free) dar muzica sub forma de mp3-uri de pe net (aici ar fi partea nasoala ca nu am cd-uri originale cu muzica care imi trebuie mie) + un sistem home cinema  (adica fara boxe mari, amplificatoare, discoteca, watti cat cuprinde etc :) )

pps: Ma gandeam..asa..in gluma..tin muzica pe un stick iar daca vad ca vine cineva in uniforma ascund repede stickul si le zic ca ascultam radio  :D

Edited by derutatu667, 04 September 2010 - 22:32.

demential

demential

Active Member

stlk eu n-am inteles absolut nimic din link-ul respectiv. imi poti explica tu te rog ?
derutatu667 : UCMR / ADA, UPFR, AIMR, BSA si garda financiara daca ai DJ pe care il platesti.
riscurile sunt : dosar penal, confiscarea sculelor, amenda.
ca sa fii legal : ai cd-uri originale sau mp3-uri copiate de pe cd-uri originale si o poti dovedi.
ai platita taxa de 35 ron / eveniment la inspectorul ucmr din tulcea.
platesti o taxa de aproximativ 140 ron pentru dreptul de a difuza public operele protejate de AIMR si UPFR
sau consideri ca invitatii sunt atat de apropiati incat reprezinta o petrecere privata si atunci nu e comunicare publica deci nu platesti nimic.

cristibest

cristibest

Junior

• ID membru: 420,739

View Postdemential, on 13th September 2010, 08:39, said:

stlk eu n-am inteles absolut nimic din link-ul respectiv. imi poti explica tu te rog ?
derutatu667 : UCMR / ADA, UPFR, AIMR, BSA si garda financiara daca ai DJ pe care il platesti.
riscurile sunt : dosar penal, confiscarea sculelor, amenda.
ca sa fii legal : ai cd-uri originale sau mp3-uri copiate de pe cd-uri originale si o poti dovedi.
ai platita taxa de 35 ron / eveniment la inspectorul ucmr din tulcea.
platesti o taxa de aproximativ 140 ron pentru dreptul de a difuza public operele protejate de AIMR si UPFR
sau consideri ca invitatii sunt atat de apropiati incat reprezinta o petrecere privata si atunci nu e comunicare publica deci nu platesti nimic.
deci daca miri iti sunt prieteni ... nu e nevoie de nici o taxa ?

mph_13_jc

mph_13_jc

Junior

• ID membru: 669,963
Buna,
am si eu o intrebare poate ma ajutati si sper ca am postat unde trebuie
Anul viitor voi avea nunta la un resturant din Cluj si vreau sa imi aduc o formatie din salaj Problema este ca cei de la restaurant mi-au spus sa am grija sa aiba formatia acte. OK Discutand cu solistul formatiei imi spune ca el nu stie despre ce e vorba , ca el este compozitor , ca are melodiile lui si ca localul trebuie sa plateasca nu stiu ce taxa probabil pt. copyright(dansii canta seara de seara intr-un restaurant , plus au petrecerii chefuri si nunti )Ma intorc la restaurant si zic "spuneti-mi ce trebuie sa aiba formatia"... raspunsul ..."noi nu stim dar sunt crontoale si cei de la garda financiara discuta direct cu solistul". Am vazut ca sunt ceva taxe care pot sa le platesc eu pe eveniment ..parca 50 lei anul acesta dar chiar nu ma pricep. Puteti careva sa imi dati mai multe informatii? nu as vrea ca in timpul nuntii sa am probleme. Plus ca .....controale se fac Anul trecut la niste prieteni la nunta si anul acesta la restaurantul la care vom avea nunta deja au fost de 2 ori.

Multumesc si sper sa ma ajute cineva

stress_audio

stress_audio

Junior

• ID membru: 713,602

View Poststlk, on 2nd September 2010, 15:14, said:

Uitati AICI cat trebuie sa platiti sa intrati in  legalitate.  :thumbup:,  pentru punatorii de muzica la nunti, localuri,pensiuni chiar si in taxi sau maxi taxi etc .  :rolleyes:

eu nu am inteles nimic din comunicatele acelea

in afara de plata de 30 ron -  Evenimente ocazionale (remunerații/manifestație)
1. Petreceri cu muzică (nunți cu dar și alte asemenea
petreceri organizate de către particulari) 30 RON/lună

mai trebuie ceva platit?

e vreun dj care plateste toate aceste tampenii catre UCMR / ADA, UPFR, AIMR, BSA? si de unde sa iei cd-uri originale cu nu stiu ce remix sau nu stiu ce piesa?

Reclamă

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users