Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Va rog un sfat pentru achizitie teren

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
maxmazi

maxmazi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.07.2006
Va salut!

Am gasit un teren pe care dorim sa-l achizitionam pentru a ne construi in viitor o casa. Suntem complet incepatori in domeniul terenurilor, si va rugam din suflet sa ne sfatuiti daca acest teren este ok pentru ce ne dorim noi. Ne facem griji ca este destul de mic si ne temem ca nu o sa mai avem spatiu si de o gradina mica in care sa ne gasim linistea dupa orele de serviciu.
Nu ne dorim o casa mare, ci una modesta pentru noi si pentru viitorul copil (Doamne ajuta!). Nu ne pricepem deloc la dimensiuni, dar din sfaturile prietenilor am cautat un teren de 500mp. Acesta are 487mp din care 394mp utili (93mp de duc la drum iar lungimea si latimea 23/17), deschidere 23,5 si nu stim daca este o alegere buna pentru noi.
Am citit multe jurnale de casa, cat si sectiunea case finalizate, si ne intrebam de exemplu daca o casa tip Mihaela (Amvic) se preteaza la acest teren si sa mai ramana si de o gradina OK. (Aceasta este marea problema a sotiei, ca asa din ochi, nu pare ca mai ramane cine stie ce gradina dupa constructia casei.)

Am scris in poza atasata postului pozitia calcanului vecinului din dreapta care are casa la rosu, iar in stanga sunt loturi vandute dar momentan goale.

Attached File  LOT394.jpg   40.02K   149 downloads

Va rugam din suflet, strangem de foarte mult timp acesti bani cu care putem cumpara terenul si nu vrem sa-i aruncam. Va suntem recunoscatori pentru orice raspuns si va multumim.

Edited by maxmazi, 13 April 2010 - 01:33.


#2
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Casa o vei face in functie de terenul pe care il ai. Stiu ca este mai usor sa iei un proiect de casa deja realizata pentru a scadea cheltuielile dar nu poti sti daca se preteaza pentru suprafata pe care o detineti.
Important este daca sunt sau nu linii de inalta/medie tensiune pe parcela. Se pare ca nu exista, dar este bine de punctat si acest aspect.
Deschiderea minima pe care trebuie sa o aibe un teren pentru a se putea construi pe el, este de 12 m si deci nu aveti astfel de probleme.

#3
antal_claudiu

antal_claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 07.02.2010
salut!
ce-am mai citit si eu pe-aici:
-verifica ca juritic terenul sa nu fie revendicat si de alte persoane
-cere certificatul de urbanism inainte de cumparare, sa vezi ce restrictii ai
-eventual si studiul geo, asa sti la ce sa te astepti
-si apoi vezi utilitatile...cu cat le ai mai aproape, cu atat mai bine
-...ar mai fi si vecinii de verificat... :lol:
mai las' pe altii mai patiti sa detalieze!
bafta!

#4
Lyonea

Lyonea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.05.2006
In ceea ce priveste suprafata, pe acest teren se poate face o casa, dar marimea gradinii depinde de capacitatea arhitectului de a folosi judicios spatiul. Nu mai stiu in ce numar de mai demult al revistei "Casa mea" (pare-mi-se) era un articol despre o casa absolut superba si foarte functionala construita pe teren de vreo 200mp, in zona 1Mai-Domenii. Nu mai gasesc revista ca vroiam sa scanez articolul sa ti-l trimit, dar poate arhitectii de pe forum stiu despre ce casa este vorba, si sunt amabili sa dea un link sau articolul scanat, asa cu titlu de exemplu ca se poate.

#5
ellyze

ellyze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.12.2006
Buna,

Ar trebui sa cereti proprietarului un certificat de urbanism pentru informare. Se poate obtine de la primarie si acolo vor fi specificate regimul terenului (intravilan sau nu, daca necesita scoaterea din circuitul agricol, etc), retragerile obligatorii fata de limitele terenului, coeficientii urbanistici  - POT (procentul de ocupare al terenului) si CUT (coeficientul de utilizare al terenului) - care iti vor arata amprenta maxima  si aria desfasurata pe care o poate avea viitoarea constructie (suprateran), precum si inaltimea maxima . Acest certificat poate fi solicitat de catre voi, daca proprietarul nu are timp/chef, prezentand documentele necesare. De asemenea este important de aflat daca pe sub teren trec retele magistrale, daca a fost amplasata groapa de gunoi in trecut, daca este un potetial sit arheologic, etc. Ideal ar fi daca va pot spune ce avize se vor solicita, in principiu, in cazul unei viitoare constructii cu functiunea de locuinta.

Am trecut de curand printr-o experienta de acest gen si va sfatuiesc sa mergeti personal la primarie pentru a afla aceste detalii. Cat despre suprafata terenului, din punctul meu de vedere, este suficient de mare. In cazul in care veti construi o casa cu o amprenta de 100 mp veti avea o curte/gradina de aprox 300mp.

#6
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
http://forum.softped...t...t=0&start=0

#7
maxmazi

maxmazi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.07.2006
Va multumesc mult pentru raspunsuri si sfaturi.

Imi cer scuze ca am uitat niste detalii pe care vi le spun acum:

terenul este intravilan cu autorizatie de constructie P+2E+M, gazul si curentul sunt la teren, iar canalizarea, se lucreaza la ea, este santier chiar in capatul strazii. POT 45%, are cadastru si intabulare.
Drumul are 4 latime, si aici inteleg ca ar fi problema intrucat noile norme prevad un drum de 8 latime? (sa incapa doua masini de pompieri). Ar putea apare probleme din cauza acestui aspect?

Am notat toate sugestiile voastre si urmatorul meu drum va fi la primarie pentru a investiga situatia.

Inca o data va multumesc, si mai astept raspunsuri si sugestii.

O zi buna.

#8
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006

 antal_claudiu, on 13th April 2010, 10:34, said:

-eventual si studiul geo, asa sti la ce sa te astepti

Pentru a evita problemele neplacute ce pot aparea fa stiudul geotehnic inainte sa cumperi terenul; 2000 de lei in comparatie cu pretul total al constructiei sunt nesemnificative.

#9
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
mai mult de 800 roni nu are de ce sa coste un studiu geo.

#10
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Eu ma refer la un studiu geo facut ca la carte de catre o persoana serioasa. Preturile variaza si in functie de orasul in care te afli.
Se pot face studii geo si la 300 de lei iar apoi beneficiarul trebuie sa bage beton si armatura in fundatie de 2000 de euro pentru ca s-a dimensionat aiurea.

Edited by buha, 13 April 2010 - 17:52.


#11
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Faptul ca bagi mai mult beton sau fier in casa, nu il consider o pierdere. Chiar si daca e in plus. Eu am bagat aproape 7 tone in fundatie, nu am o crapatura dupa 1 an de zile, chiar daca batranii zic ca (,) casele se mai "lasa".

#12
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Daca bagi mai mult decat necesarul optim de materiale, nu se justifica din punct de vedere economic. Din punct de vedere seismic, o structura usoara este agreata. Forta seismica, ca orice forta este F=m*a; unde evident ca se poate modifica cu usurinta masa structurii. (F-forta; m-masa; a- acceleratia)

#13
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 maxmazi, on 13th April 2010, 13:53, said:

Va multumesc mult pentru raspunsuri si sfaturi.

Imi cer scuze ca am uitat niste detalii pe care vi le spun acum:

terenul este intravilan cu autorizatie de constructie P+2E+M, gazul si curentul sunt la teren, iar canalizarea, se lucreaza la ea, este santier chiar in capatul strazii. POT 45%, are cadastru si intabulare.
Drumul are 4 latime, si aici inteleg ca ar fi problema intrucat noile norme prevad un drum de 8 latime? (sa incapa doua masini de pompieri). Ar putea apare probleme din cauza acestui aspect?

Am notat toate sugestiile voastre si urmatorul meu drum va fi la primarie pentru a investiga situatia.

Inca o data va multumesc, si mai astept raspunsuri si sugestii.

O zi buna.

1. Esti sigura ca este Autorizatia de Constructie si nu Certificatul de Urbanism? ;)
2. Drumul de 4 metri poate fi problematic (sau nu). Ca si latime, vei avea unele dificultati cu accesul auto pe poarta casei, dar aceasta problema o ajustezi din dimensiunile portii - o faci ceva mai mare. Eu am drum de 5m latime si poarta auto este de 3.2m aprox. Ies foarte ok cu masina, as fi putut sa ma descurc si cu 4.5m latime. La 4m insa nu cred ca reuseam sa ies dintr-o singura miscare, ci din 2. Parcatul cu spatele in curte (a.i sa iesi cu fata cand pleci) este si mai tricky in lipsa de spatiu, cred ca este clar. Dar cum spuneam, la 23 m deschidere nu cred ca e problema chiar deloc, o poarta de 4.5m latime este arhisuficienta zic eu.
Daca drumul este de servitute, nu este nevoie sa intre 2 masini de pompieri una langa alta. Dar asta tine si de politica Primariei cred...un drum de servitute de 8 m insa, mai rar..
Atentie la CU vis-a-vis de drum si retrageri! Sa nu fie nevoie ca din terenul tau sa mai lasi 2m latime pentru drum, sau D-ne fereste 4m (daca se vor 8m neaparat), a.i te trezesti cu o mare parte din teren ca o dai pe drum pt ca altfel nu iti vei lua AC (da, ai putea in acest caz sa dai Primaria in judecata si sa ceri despagubiri etc..dar e f complicat, nu cred ca iti arde de asa ceva..)
3. Ca si suprafata, aproape 400mp reprezinta un teren f frumos dupa mine. Eu am 270mp de teren, deci stai mai bine :). La 400mp teren, cu o casa modesta cum ai spus (sa spunem amprenta 85mp) + teresa, tot ramai cu min 300mp teren gol din care 250mp poate vor fi efectiv gradina. E loc destul, nu iti face probleme ;). Un arhitect bun scoate si din 200mp de teren total ceva superb, dar la 400 ;)

Nu te grabi, mergi la Primarie, intereseaza-te de absolut toate aspectele.
Deci f important: drumul. Care este situatia lui actuala, ce se cere in CU privitor la el, etc, etc..

Edited by CristiALF, 14 April 2010 - 13:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate