Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Masina de batut porumb

- - - - -
  • Please log in to reply
607 replies to this topic

#73
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
clipuri cu masina de batut in functiune    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gXikT7ChAI0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#74
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
masina de batut porumb pleaca astazi spre com bala jud mehedinti. urmeaza alta la bancul de lucru.

#75
radu-stefan

radu-stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.06.2010
la ce pret faci una? fara motor

#76
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

View Postradu-stefan, on 12th March 2012, 23:19, said:

la ce pret faci una? fara motor
550 lei fara transport (este suportat de catre beneficiar)

#77
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
;)

Attached Files



#78
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Vrea cineva de pe forum o batoza pe priza de putere? 3 tone pe ora. Ventilator curatator de boabe, snec cu doua iesiri pentru insacuit . Destul de rare la vanzare.
Marti imi vin doua din Franta si una dintre ele o vand. Inca nu le-am pus pe siteurile de vanzari, daca ceva forumist sau cunostinta de-a voastra are nevoie si i se pare ok pretul putem face targul.

La 3500 lei asta:
[ http://img805.imageshack.us/img805/8921/p1010437q.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img51.imageshack.us/img51/72/p1010439gd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Sau asta la 4000 lei:
[ http://img707.imageshack.us/img707/2719/p1000992x.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img687.imageshack.us/img687/6244/p1000993z.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se ofera proba de lucru.
Dimensiuni Lxlxh = 120x110x130cm
Greutate 180-200 kg.

#79
ciotoi

ciotoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.04.2012

View Postciprian_vladis, on 9th February 2011, 22:48, said:

buna seara. am vazut mai de mult deschis acest subiect dar am vazut ca nu prea s-au mai dat detalii... asa ca mi-am luat inima in dinti si mi-am facut si eu o masina de batut porumb electrica cu un motor de 0,6 kw (380 v) motor de la masina de sulfilat prevazuta cu ambreiaj, nu am avut motor la 220 v . merge super . este facuta dintr-un bazin de la o masina de spalat, cu tot cu ax original, caseta cu rulmenti, o veche pinza de circular de la care i-am taiat dintii , am sudat o fulie in care sunt date 3 gauri filetate pentru surub de 8, pentru a putea sa o fixez de ax. apoi am gaurit pinza de circular din loc in loc si am infiletat suruburi de 8 , le-am taiat apoi de deasupra piulitei, am batut surubul in cap ca sa nu se desfileteze, am pus 3 picioare si in 3 zile a fost gata de munca , azi i-am facut proba ... am facut 2 saci de boabe, ramane ciucalaul curat fara un bob pe el... singurul incovenient- fulia de la motor este mai marisoara si are turatie mare si din cauza asta mai crapa din boabe . o sa ii pun o fulie mai mica si se rezolva sper. din cite am vazut pe net o masina de batut costa de la 700 de lei in sus ... la mine nu a costat decat curentul pt ca celelalte le-am avut de la o masina de spalat defecta nemteasca cu cuva groasain carne. poate daca este cineva interesant sa vada cum a iesit trasnaia si cata galagie face, o sa pun poze si filmulet daca este cazul. mai am multe in plan.....


  ciotoi:  da mar interesa pe mine foarte mult sa vad cum a esit masina si dc se poate sa pui si un filmulet ar fii perfect si niste poze din interiorul ei sa vad cum arata  :rolleyes:  ms

#80
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
ciotoi:  da mar interesa pe mine foarte mult sa vad cum a esit masina si dc se poate sa pui si un filmulet ar fii perfect si niste poze din interiorul ei sa vad cum arata  :rolleyes:  ms
[/quote]
v-am trimis pm.

#81
albasete

albasete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.11.2010
Buna ziua. La masinile de batut porumb construite de ciprian vladis si gigiong (si nu numai), sa inteleg ca discul care este asezat orizontal si care are suruburile de 8 prinse in acesta, face toata treaba ? Nu am inteles, cocenii (ciucalaii) ies singuri sau trebuie scosi manual ? Multumesc si felicitari pentru realizarile voastre.

#82
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

View Postalbasete, on 11th May 2012, 13:28, said:

Buna ziua. La masinile de batut porumb construite de ciprian vladis si gigiong (si nu numai), sa inteleg ca discul care este asezat orizontal si care are suruburile de 8 prinse in acesta, face toata treaba ? Nu am inteles, cocenii (ciucalaii) ies singuri sau trebuie scosi manual ? Multumesc si felicitari pentru realizarile voastre.
da toata treaba o face discul cu suruburi. ciucalaii se evacuiaza prin lateral printr-un subar care se deschide atunci cand nu mai curg graunte. sunt evacuati din mers de discul care se roteste si ai scoate afara ... fara a se baga mana inauntru cind functioneaza deoarece mai mult ca sigur va accidentati. multumesc pentru aprecieri.

#83
albasete

albasete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.11.2010
Multumesc frumos, am inteles. Mai am o nedumerire: nu raman boabe de porumb intre discul care se invarte si baza masinii, adica suportul de care este fixat cilindrul cu rulmentii? Sau si acestea se evacueaza ca si ciucalaii? Am o cuva de la o masina de spalat mai veche si ma bate gandul sa construiesc si eu una, mai ales ca sambata asta voi bate porumbul cu o masina in care se baga cate un porumb. Sanatate si spor la toate.

Edited by albasete, 14 May 2012 - 13:00.


#84
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

View Postalbasete, on 14th May 2012, 13:57, said:

Multumesc frumos, am inteles. Mai am o nedumerire: nu raman boabe de porumb intre discul care se invarte si baza masinii, adica suportul de care este fixat cilindrul cu rulmentii? Sau si acestea se evacueaza ca si ciucalaii? Am o cuva de la o masina de spalat mai veche si ma bate gandul sa construiesc si eu una, mai ales ca sambata asta voi bate porumbul cu o masina in care se baga cate un porumb. Sanatate si spor la toate.
mai raman ceva boabe de porumb cred ca 250-300g plus sau minus. grauntele se evacuiaza pe un burlan aplicat la baza cilindrului. urmariti cu mai mare atentie fotografiile si clipurile ca sa va dati seama ce si cum. motor este bine sa fie de 1,5 kw la 220v

#85
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Buna seara.Am mai gasit recent pe tocmai un alt tip de masina de batut porumb (pret cam piperat) si dupa parerea mea cred ca nu rupe ciocalaii. Pentru cine vrea poate incerca sa faca una... In timp poate voi face si una din asta pentru mine ... M i s-a parut foarte interesanta.  http://www.tocmai.ro...mb-4976396.html

#86
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
o poza cu batoza mea. Motor 380v,1,1kw,900rot/min. alimentat la 220v.Ciocalaii ai rupe cam jumate nu ai sparge.Am ancercat sa o anfundam dar nu am reusit

Attached Files



#87
heli

heli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.08.2010
Buna seara !Daca esti amabil cos 70 c pune si tu cateva poze cu batoza ta.Daca are cineva poze cu batoze ca cele din piata de rusi il rog frumos sa le posteze sa le vedem si noi

#88
Herculet

Herculet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 23.01.2012
uitativa aici sunt performante;
http://www.mecanicam...ro/ro-index.htm
s-au
http://www.mecanicac...php?categ_id=36
aici scrie si pretul
http://www.micro-fer...tut_porumb.html

Edited by Herculet, 18 January 2013 - 19:22.


#89
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
buna seara.  am publicat in revista practic idei din luna ianuarie 2013 un articol despre constructia masinii de batut porumb , cu detalii si date de contact. pentru cine este interesat o poate cumpara , studia si poate construi una ... deja am mai primit o comanda pentru o masina care va merge la resita...  resita

#90
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007

View PostHerculet, on 18 ianuarie 2013 - 19:19, said:

Toamna trecuta, am fost foarte aproape sa achizitionez una de la micro-ferma.com. Dar, din pacate am facut o alta alegere (foarte proasta), pe considerentul ca cea cumparata de mine are si motorul inclus, pretul fiind de 1100 lei. Am luat-o de la o firma din Oradea, dar inca dupa prima zi de folosinta, a necesitat interventii cu sudura asupra coliviei (materiale subdimensionate, de proasta calitate si prost sudate, etc.). Acum o saptamana am refacut din nou intreaga colivie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate