Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Masina de batut porumb

- - - - -
  • Please log in to reply
607 replies to this topic

#451
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
...2850 rpm...rotatii pe minut

Edited by maraskinos, 24 July 2014 - 22:37.


#452
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

View Postniqn102, on 24 iulie 2014 - 09:44, said:

Cum sa nu fie necesara o echilibrare a fuliei? pai si daca joaca fulia, cureaua ce parere va avea? sau se monteaza si motorul pe arcuri, ca sa se miste odata cu jocul fuliei?
Si nu-mi spune ca se lasa cureaua mai slaba, pentru ca daca se lasa mai slaba, se pierd rpm si se uzeaza si cureaua mai repede.

Plus ca fulia este cea mai mare componenta mobila de pe masina. si din cauza fuliei (daca nu e centrata) vei avea cele mai mari vibratii/jocuri/cum vrei tu sa le numesti.

Nu confundati centrarea cu echilibrarea !

#453
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Attached File  Trasare repere capac.JPG   137.03K   155 downloadsAttached File  Tabla gaurita tip sita 2.JPG   256.22K   150 downloads

#454
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
usa de evacuare poti s-o faci cum iti vine tie mai comod. de aruncat oricum ii va arunca, pentru ca se invart cocenii odata cu lanturile. Eu personal (din putina mea experienta) ti-as recomanda s-o faci un pic mai sus, ca sa nu-ti arunce si eventualele boabe ramase in masina odata cu cocenii. si ca sa nu-ti arunce cocenii foarte departe (tinand cont ca distanta maxima e undeva la 2-3 metri), pur si simplu nu deschizi usa de tot, si se lovesc de usa, si cad mai aproape. eu asa fac.

#455
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Cred ca o pozitionez mai sus un pic. Cu cat ai dat gaurile de la sita de boabe ? Nu mi-a venit inca tabla dar tr. sa caut burghiu.Astazi am facut cuva si i-am tras un grund. E calda.

#456
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
am dat gaurile cu 15. dar te sfatuiesc sa nu faci asta. mai bine tai o bucata din butoi si pui niste bare orizontale, sa faci ca un gratar. Vor curge mult mai bine boabele, si va fi mult mai putin de lucru. Eu a trebuit sa dau gaurile, apoi sa iau flexul si sa pilesc pe dinauntru tabla sa o uniformizez, si n-am reusit sa fac asta calumea, si imi sparge din boabe din cauza ca sunt ascutite marginile de la gauri. Ca sa nu mai zic cat chin este sa dai atatea gauri... si cate burghie trebuie sa strici. plus panze de flex.

#457
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Cuva pentru stiuleti. Tabla de 1,25 cam 0,6 mp.Cornier 15 x 25 x 3 = 4 ml. Cost 40 lei ( tabla am avut-o ).Attached File  Cuva stiuleti 1.JPG   172.74K   153 downloadsAttached File  Cuva stiuleti 2.JPG   169.05K   158 downloadsAttached File  Cuva stiuleti 3.JPG   180.19K   151 downloads

Daca pun bare de OB nu raman stiuletii cu varful infipt si apoi sunt rupti? Am vazut la cineva o tabla de 4 sau 5 mm cu fante decupate 100x15 mm mi-a spus ca este un grilaj de protectie de la transformatoare . Poate ma lipesc de ea. Are cam 1 x 0,8 m.

#458
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
nu raman, pentru ca 1 la mana nu au timp sa intre cu varful intre bare, si 2 la mana, spatiul dintre bare ar trebui sa fie cam cat sa nu poti sa bagi degetul printre ele, doar cat sa curga boabele.

L.E. - cel mai probabil vor curge si niste varfuri de coceni, dar eu as prefera asta decat pleava si boabe sparte. Si varfurile alea oricum vor curge, daca vor fi sfaramati cocenii cat sa incapa prin gauri

Edited by niqn102, 28 July 2014 - 13:39.


#459
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Conteaza sensul de rotatie al axului cu lanturi ?

#460
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Sensul sa fie de jos inspre usa de evacuare a cocenilor, sa-i arunce afara.

#461
pac22catalin

pac22catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.06.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SrB5tzNv1Pc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


rusia Posted Image

#462
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Ceva rezultate intre timp...??? Posted Image Posted Image Sau ai abandonat proiectul....??Posted Image
http://forum.softped...6#entry15320875
Se vede ca nu prea te omori cu rasfoitul topicului (pardon..macar citit asa in treacat...Posted Image Posted Image ) daramite cu ,,rusia"....undeva de aici ai destule informatii pentru inceput :Posted Image,,
http://forum.softped...18#entry9446511
http://forum.softped...6#entry10318798

Edited by cristian68n, 02 August 2014 - 07:53.


#463
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Am procurat in sfarsit tabla ptr mantaua butoiului si o voi rolui maine. Am comis o greseala - debitand tabla la dimensiunile reperelor le voi rolui destul de greu.
SFAT - Lasati tabla dintr-o bucata, roluiti un cilindru, trasati reperele si debitati-le ulterior. Voi reveni cu foto concludente si sper ajutatoare. Cost tabla dublu decapata 3mm grosime 1880 x 600 mm = 60 lei.

#464
gabrielleonard

gabrielleonard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.01.2012
Ce e aia tablă dublu decapată?
Sau te refereai la preț dublu??

#465
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Tabla decapata se obtine prin laminare la rece si este din multe puncte de vedere mult mai indicata decat tabla neagra care este obtinuta prin laminare la cald. Eu am mentionat tipul de tabla pe care l-am achizitionat ( merge si tabla de 2 mm ) iar pretul este super bun. Asa cum am mentionat in postarile anterioare am trecut si costurile mele cu materialele, considerand ca pot exista persoane care urmaresc acest topic si doresc sa-si realizeze un astfel de utilaj, analizand eventual si costurile ( care sunt pur orientative ). Asa cum am promis voi atasa poze in toate fazele de lucru. Sper sa ajute.

#466
mariusghinea

mariusghinea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.07.2014
imi poate da cineva niste idicati cum as putea sa fac masina de porumb din cuva de la masina de spalat?adici cam pe unde vine usa pt coceni,evacuarea pentru boabe...

#467
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Inarmeaza-te cu rabdare si fa o trecere de la pag. 1, gasesti poze si filmulete postate cu ce te intereseaza.

#468
mariusghinea

mariusghinea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.07.2014
Am vazut ceva..dar nu prea explica clar...de 2 sapt tot ma uit prin paginile astea,am niste nelamuriri cu paleta aia de se prinde tabla in forma de cerc pe ea...

Am sa atasez mai pe seara niste poze cu ea

Am sa atasez mai pe seara niste poze cu ea

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate