Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Proaspata mamica cu 5 pisoi

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
andreitza79

andreitza79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.06.2008
Buna,

Mai intai, sper sa  nu mi-o iau ca am deschis subiect nou. Dar nu stiam daca ar trebui sa scriu in "despre pisici", sau "pierdut/gasit" sau "bursa de animale"...
Povestea a inceput ieri. Am plecat cu sotul meu acasa la o prietena, sa ii dam papa si apa cainelui ramas singur in curte trei zile. Cand am iesit din bloc, am vazut in curtea blocului vecin o pisica cu pui nou-nascuti. Unul era intr-o parte, departe de mama asa ca nu am stat pe ganduri si m-am dus sa vad daca este ok. Mama foarte blanda, m-a lasat sa ma apropii si sa o mangai. Toti puii, patru la numar erau bine. Am adus o cutie din masina si i-am pus impreuna intr-un loc mai ferit de langa bloc. La cat de blanda era pisica, sigur a avut un stapan care a abandonat-o. Am plecat in graba sa il hranim pe Ursu'. Tot drumul m-am gandit numai la ea si la puii mici cat un deget. Evident, am discutat cu sotul meu cum putem ajuta. Noi stam in garsoniera si il avem deja pe Toulouse, un persan de doi ani (impliniti astazi), deci resursele sunt mai mult decat limitate. In plus, cu Toulousica am avut o gramada de probleme de sanatate (e foarte sensibil la tot felul de microbi adusi de noi pe pantofi), si trebuia sa tinem cont si de el si de riscurile unei eventuale imbolnaviri (cine stie pe unde o fi umblat pisicuta-mamica).
Cu toate astea, cand ne-am intors acasa am luat-o sus la noi. Puii se inmultisera - s-au facut cinci din patru cati lasasem :).Din pacate, adapostul l-am facut in balcon. Daca as fi avut usa la bucatarie, i-as fi instalat acolo. Le-am improvizat un loc ascuns intr-o cutie mare de la ikea izolata cu o patura impermeabila ca sa nu patrunda vantul si in ea am pus un cos textil buretat de-al lui Toulouse. I-am schimbat si cerceaful pe care l-a patat pisica-mamica pentru ca inca mai sangera. I-am dat sa manance, momentan boabe de la al meu, Hypoallergenic si apa. Boabele le-a ras de parca (sigur!) nu mai mancase de cateva zile. Toata noaptea i-am vegheat. Ma mustra constiinta ca nu pot face mai mult, dar ma gandesc ca , culcusul de acum este de o mie de ori mai bun decat un subsol de bloc sau afara.
Diseara vreau sa ma duc cu ei la vet, sa ma asigur ca sunt toti ok. Ma gandesc ca deparazitata ar fi mai "risk-free" sa o aduc in casa cu Toulouse. Imi fac griji pentru toti: si pentru al meu dar si pentru ei. Puii sunt atat de frumosi si gingasi... Toulouse e disperat. A vazut-o pe mamica (o sa ii spun Kiki) prin usa de la balcon si mieunau frumos unul spre celalalt. Oricum, Kiki cred ca ii va trage una daca se apropie mai mult. Momentan sunt despartiti de usa din sticla.
Kiki m-a mai surprins placut si astazi. Eram in bucatarie si al meu a inceput sa miaune. Cand m-am dus la balcon, Kiki vroia sa iasa din cutie. Cand a iesit mieuna de zor si tot amusina prin balcon. M-am gandit ca unele nevoi isi spun cuvantul. Am lasat-o acolo si m-am grabit in baie. Am luat prima litiera a lui Toulouse (acum ii place doar in cea acoperita) si am pus in ea nisip putin. I-am dus-o lui Kiki. Imediat a sarit in ea si a facut treaba mare apoi s-a dus la loc la pui. Deci este educata, a crescut intr-o casa, nu pe strada. Pacat ca stapanii  nu au pastrat-o. Este atat de iubitoare si bine-crescuta.
In fine, as putea sa mai scriu o ora si tot n-as termina.
Am nevoie de cateva sfaturi: de mancare o sa ii iau royal canin baby sau junior (nu mai stiu care dintre ele este si pentru mamici).
De deparazitat... oare s-o putea acum sau abia dupa ce intarca puii?
Ce fac cu ei? Adica ce aranjament as putea face astfel incat sa fie si ei bine, dar si Toulousica? Nu vreau sa se paruie sau sa se imbolnaveasca.
Stie cineva daca o fi "rasarit" vreun adapost pentru pisici in Bucuresti?
Alte intrebari momentan nu imi vin... Mai dati-mi idei.
Concluzia este ca nu ii pot lasa balta, dar nici nu le pot oferi conditiile ideale, pe care le merita. Noroc cu cateva zile libere, ca altfel cu serviciul nu as fi putut deloc sa am grija de ei. Atasez cateva poze :).
Multumesc!

Attached Files



#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cred ca tocmai pentru ca a ramas gravida a fost abandonata  :thumbdown: . Pare destul de tanara daca a facut 5 pisoi , a mea doar cand era mi tinerica a "reusit" 5 , dar de multi ani nu mai face decat cate 3 . De obicei la motani nu prea le pasa de pui , nici nu se uita la ei , asa ca nu cred ca o sa iasa cu zmotoceala . Vezi ca o sa mai sangereze cam o saptamana dupa ce a fatat , sa ai grija pe unde se aseaza .

#3
Andr334

Andr334

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 03.04.2010
Vai ce frumusica e, si puii sunt asa de scumpi.
Pacat ca nu stai mai aproape de Mures, i-as
lua eu cu cea mai mare placere. :(

#4
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Ce matze frumoaseeee....

#5
andreitza79

andreitza79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.06.2008
Da Andre334, e frumusica, grijulie, educata si vorbareata iar puii sunt adorabili :). Ce pacat ca esti departe de noi... Sper totusi sa gasesc o solutie pentru ei cat de curand.

Din pacate lucifer76, iti dau dreptate in ceea ce priveste motivul abandonului. Din ce in ce mai multi oameni iau aceasta decizie, in loc sa isi asume...

#6
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
e o scumpete. pisicutza aceea cu 3 culori - alb, bej si negru -  e fetita. Numai pisicile au 3 culori, motanii, doar 2 sau 1.

Dar poate ca acolo a prins-o fatatul - si a mea a fatat odata pe straturile de flori din spatele blocului, noroc ca am vazut-o cand am plecat la serviciu si am adus-o in casa.  Poate nu e parasita pisica asta. Iar stapanii o asteapta.

#7
andreitza79

andreitza79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.06.2008

 Dari@, on 6th April 2010, 14:08, said:

e o scumpete. pisicutza aceea cu 3 culori - alb, bej si negru - e fetita. Numai pisicile au 3 culori, motanii, doar 2 sau 1.

Dar poate ca acolo a prins-o fatatul - si a mea a fatat odata pe straturile de flori din spatele blocului, noroc ca am vazut-o cand am plecat la serviciu si am adus-o in casa. Poate nu e parasita pisica asta. Iar stapanii o asteapta.


Am tot intrebat pe la blocurile vecine, si nimeni nu stie nimic - liniste totala. Am scos si poze cu ea sa le afisez in zona.

#8
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
ia-i RC Kitten mamei, Hippoalergenic nu e deloc ok pt ea pentru ca daca ai sa te uiti pe continut vei vedea ca nu are carne (daca e de la RC). ea are nevoie de hrana consistenta si Rc kitten e ok.

nu cred ca o poti deparazita cat alapteaza, mai ai rabdare. cel mai bine insa intrebi la vet.

puii sunt micuti acum, au nevoie permanenta de mama lor, de laptele ei, de caldura ei...insa in vreo 2-3 saptamani or sa le dea ochisorii si or sa misune. va trebui sa aranjezi in balcon in asa fel incat sa nu mearga direct pe gresie. dupa ce le dau ochii, poti deja sa le faci poze si sa pui anunturi cu ei pe net, pe diferite site-uri de specialitate, sa ii dai in adoptie. ideal ar fi sa stea macar 2 luni cu mamica lor, dar e bine sa pui anunturi din timp, dureaza.
au sanse mari de adoptie.

in schimb, va trebui sa te gandesti ce faci cu mama. nu stii f multe despre varsta ei si va fi mai greu s-o dai in adoptie. de-abia se dau puiutii, d-apai pisicile adulte.
dupa ce dai toti puii vei putea sa o sterilizezi si poate chiar o pastrati. probabil va veti atasa enorm de ea...

e un gest minunat ce ati facut! sa fie sanatosi, sa creasca repede, sa le gasesti stapani buni

#9
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

 andreitza79, on 6th April 2010, 14:11, said:

Am scos si poze cu ea sa le afisez in zona.
asta e o idee buna, poate ca daca are stapani, va veni cineva dupa ea. Oricum, daca o lasi sa mai si iasa afara, dupa cateva luni, 2 maxim 3, se poate sa plece cu tot cu pisici la ea acasa. Dar inteleg ca nu ai cum s-o tii. Pacat, mie mi-e draga de nu mai pot, sunt topita dupa pisici - am 3 bucati, le-am castrat ca sa nu mai am probleme cu juniorii :P

#10
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
@andreitza79 , e nasol ca multe pisici sunt abandonate , unora li se par hazlii doar cand sunt mici dar apoi nu sunt in stare sa aiba grija de ei cand cresc . Eu la puii de la a mea am gasit mereu stapani , ba de data asta am gasit si pentru viitorii pui din iulie amatori .

@Dari@ , cum a reusit a ta aproape sa nasca in stratul de flori ? Ca pe a mea cand o apuca nu stiu cum sa o delipesc de mine si sa o bag in cutie , parca ar vrea sa ii fiu moasa .

#11
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
@lucifer76: habar n-am , fatase cand am vazut-o eu, si avea si niste granule p[use de vreun vecin langa ea. Cred ca a apucat-o fătatul noaptea si nu a mai avut cum sa sara pe pervazul de la bucatarie sa miaune.  Ultima oara cand a fatat, tot asa, avea unul deja in gura (la prima vedere credeai ca are un soarece :)) ), era pe geam, i-am dat drumul in casa si s-a bagat sa fete in dulapul meu de haine, pe un asternut de pat impaturit si proaspat spalat :rolleyes:  mi-a fatat 8 bucati in dulap. Dupa aceea am castrat-o.

#12
andreitza79

andreitza79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.06.2008

 adrianatoma, on 6th April 2010, 14:15, said:

ia-i RC Kitten mamei, Hippoalergenic nu e deloc ok pt ea pentru ca daca ai sa te uiti pe continut vei vedea ca nu are carne (daca e de la RC). ea are nevoie de hrana consistenta si Rc kitten e ok.

nu cred ca o poti deparazita cat alapteaza, mai ai rabdare. cel mai bine insa intrebi la vet.

Da, pai RC Kitten vreau sa-i dau. Dar am facut compromisul de o zi cu hypoalleregnicul pt ca nu aveam altceva, si nici bani. De asta o sa merg la vet azi sa ii iau ce-i trebuie.
Ma stresez cu deparazitarea din doua motive: unul e Toulouse al meu si al doilea sunt puii. Am vazut deja cativa puricei plimbandu-se prin cos si nu as vrea sa ii vad pe pui. In plus, daca ea este deparazitata si ok, as putea sa ma risc sa ii tin pe toti in casa, impreuna cu al meu, si nu pe balcon, ca mi se rupe inima.

#13
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
A mea are 10 ani , cred ca e cam tarziu de sterilizat . @andreitza79 , daca are pureci , poti sa ii pui colier , dar ai grija ca sunt multe modele si alea eco sau cu plante sunt egal cu 0 . A mea a purtat mereu colier si puii nu au avut nimic .

#14
andreitza79

andreitza79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.06.2008
Vesti naspa: Kiki s-a stricat la burtica. La 6 juma' cel tarziu sunt cu ea la vet. O fi de la hypoallergenic?
Am gasit-o iesita din cutie. S-a strecurat pe sub capac si s-a dus singura la tavita. O minune de fata :).

#15
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
da, cel mai probabil de la hrana, nu e neaparat neobisnuit. mult succes la vet, sa vii cu vesti bune

#16
andreitza79

andreitza79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.06.2008
'Neata tuturor,
Am fost la vet ieri. Kiki a fost foarte cuminte. Dupa ce a examinat-o, medicul ne-a spus ca starea ei de sanatate este buna. A considerat necesar sa o deparaziteze, mai ales din cauza puricilor. La fel si cu puii - i-a dat cu putin frontline pentru ca colcaiau de negrisori sugaciosi. Pentru diaree mi-a dat Synulox pastile, pe care nu stiu cum o sa i le bag in gurita. O fi ea cuminte, dar macar pe Toulousica stiu cum sa-l iau daca e vorba despre pastile, doar e al meu, nu :)?
In fine, cand am ajuns acasa i-am schimbat asternutul, care era plin de "cadavre", i-am dat sa pape RC kitten si a facut nani pana dimineata.
Azi in schimb, dupa indelungi schimburi de priviri cu motanul meu, Kiki a considerat necesar sa se apere si a tabarat pe el printre picioarele mele. Slava Domnului ca are blana mare, si mai mult au zburat smocuri in loc sa perfoeze ceva. M-am uitat atenta la el peste tot, si nu pare sa aiba nici o zgarietura. Era de asteptat reactia ei, mai ales daca ma gandesc ce mamica dedicata este. Acum rad cand imi amintesc, pentru ca Toulouse era in stare de soc, dar pe moment mi-a stat inima. Chiar daca e de doua ori cat ea, nici macar nu a ripostat. Doar se ascundea printre picioarele mele si ale lui taica-sau si am reusit sa-l iau in brate. Apoi Kiki a mai suierat o data si s-a dus inapoi pe balcon la pui.
Deci este clar ca o convietuire intre cei doi in garsoniera noastra este imposibila, si Kiki ramane pe balcon.
Sper din tot sufletul sa ii gasesc o casa si parinti iubitori atat ei cat si puilor.
Va tin la curent. Urmeaza distractia cu pastila si poate alte poze.

#17
andreitza79

andreitza79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.06.2008
Am postat si pe "donatii/adoptii pisici".
Poate cineva cu suflet mare si cu un spatiu fara motani o poate lua pe Kiki si pe cei mici. Deja unul dintre pui este promis unei doctorite de la cabinetul veterinar la care merg cu Toulouse si la care am dus-o pe Kiki. :)

#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
AI pisica de ceva timp si nu stii cum sa te descurci cu pastilele ?  :nonobad:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate