Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Sfaturi constructie gard soclu beton

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
No replies to this topic

#1
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 zuzurelu, on 5th April 2010, 14:43, said:

Salutare,

Daca ma poate lamuri cineva, as dori sa-mi fac un gard pe un teren de 1000mp pentru o casa, gen soclu de beton cu stalpi din loc in loc si intre ei, sipca de lemn.
Acum m-am asezat sa calculez cum ar fi mai bine, sa comand cand o fi beton gata facut (si de care) cu cifa, sau sa-l fac la fata locului. Din ce-am calculat eu grosier, ar fi cam 140 metri perimetru x 40 cm latime (e bine ?) x 70 cm inaltime (30 in pamant + 40 afara = e bine ?) = 40 mc.

Cu cifa cica ar fi in jur de 8000 lei B100 (e bine?) dar o sa sun mai concret la cateva fabrici in zona unde e terenul sa vad exact. Acum dupa reteta de B100 imi ies niste cifre tare ciudate pentru 40 mc... mai precis astronomice

- ciment 203 Kg/mc x 40 = 8120 Kg x 0.34 lei = 2760.8
- balast 2232 Kg/mc x 40 = 90 t x 200 lei = 18000 lei

+ apa, curent, masina de facut beton etc nu este exagerat fata de 8000 lei cat ar fi cu cifa ?

Multumesc in avans pentru sfaturi,
Continuă AICI.

Edited by raduk, 05 April 2010 - 13:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate