Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum sa construim un beci

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#91
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
se pot pune 2 plase de 4mm distantate, astfel incat intre plasa si fata betonului sa ai 3cm...respectiv 9cm intre plase la un perete de 15cm grosime.

#92
doublez

doublez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.10.2008
Daca subsolul este intr-o zona in care esti sigur ca nu se ridica nivelul apei, lucrurile sunt simple. Daca in schimb ai sanse sa urce apa (chiar si odata pe an) mai sus, trebuie sa ai hidroizolatie buna. Pe mine m-au convins sa folosesc impermeabilizare in masa betonului cu Radmyx. Am avut emotii pentru ca la turnare betonul arata la fel ca orice beton. Or fi pus aditiv in el sau nu?
Rezultatul a fost in schimb foarte bun. Ca supliment inutil am cerut si un strat aditional de radmyx.
Va recomand sa cititi pagina asta si cred ca va lamuriti singuri. Eu am fost convins cand mi-au aratat un bloc cu doua nivele de subsol (parcare cu elevator pentru masini) in care singura hidroizolatie fusese facuta cu beton impermeabilizat.
Sigur, sunt multe alte metode. Stiu pe cineva care nu a hidroizolat deloc beciul si nu are nicio problema. Depinde foarte mult de teren.

Edited by conu71, 15 April 2013 - 09:47.
link extern


#93
aedoh

aedoh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2010
Buna ziua!

Are cineva idee de constructia unui beci care sa fie facut intr-un deal(intr-o panta), gen mina? Deja ma interesez de asa ceva si marea majoritate sustin ideea de a decupa si partea superioara, a turna placa si apoi a repune pamantul la loc, dar eu vrea varianta cealalta, in care sa sap in pamant orizontal(sau cu o inclinatie ft mica) , sa ma trezesc ca am deasupra...la un moment dat si 4-5 metri grosime de strat de pamant.
    Problema este daca cineva are experienta in astfel de proiect, cum a consolidat pe interior, daca mai e nevoie de hidroizolatie, data fiind faptul ca apa..nu intra in pamant..pana la 5-6 metri..ci se scurge(fiind panta).

Multumesc!

#94
Kolesnicenco

Kolesnicenco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.03.2014

 aedoh, on 12 noiembrie 2014 - 10:38, said:

Buna ziua!

Are cineva idee de constructia unui beci care sa fie facut intr-un deal(intr-o panta), gen mina? Deja ma interesez de asa ceva si marea majoritate sustin ideea de a decupa si partea superioara, a turna placa si apoi a repune pamantul la loc, dar eu vrea varianta cealalta, in care sa sap in pamant orizontal(sau cu o inclinatie ft mica) , sa ma trezesc ca am deasupra...la un moment dat si 4-5 metri grosime de strat de pamant.
Problema este daca cineva are experienta in astfel de proiect, cum a consolidat pe interior, daca mai e nevoie de hidroizolatie, data fiind faptul ca apa..nu intra in pamant..pana la 5-6 metri..ci se scurge(fiind panta).

Multumesc!

Salut, ceea ce vrei tu sa faci e de domeniul mineritului,iar un sfat util ar fi sa faci gauri pe orizontala( cu niste freze care se folosesc la instalatii de trecere pe sub drumuri,in genul celor cu care se planteaza copacii) in care sa introduci teava linga teava in forma de arcada dupa care executi sapatura (ai grija sa nu sapi mai adanc decat lungimea tevilor ca ramai acolo) diametrul tevilor sa fie macar in genul celor folosite in trecut la irigatii 80-100 mm

P.S. inainte de sapatura, prinde intre ele tevile cu sudura si asigura o sprijinire corespunzatoare . Noroc bun! Posted Image)

Edited by Kolesnicenco, 27 November 2014 - 09:02.


#95
aedoh

aedoh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2010
Ceva de genul?

Ca acesta?

Attached Files



#96
miklovan

miklovan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.06.2013
Tocmai am facut toamna asta un beci din piatra iar terenul este in panta cu o diferenta de nivel considerabila. In mod cert solutia optima este decopertarea si cu cat ai mai mult pamant deasupra cu atat mai bine. Pentru ca la mine (ca in multe locuri in Iasi) nivelul apei este relativ sus am facut un dren perimetral sub zidul beciul si drept urmare am fost conditionat de panta de descarcare a drenului.
Peste beci am pus ceva pamant + o prelata care se gaseste in zona Gradina in magazinele de materiale + iar pamant si pe urma pamant negru si gazon (asta la anul).

In Iasi este una din pivnitele celebre din Romania care face legatura intre vechile pivnite Sadoveanu si vechea ferma Adamachi aflata la 18m adancime si care se intinde pe 350m.

#97
aedoh

aedoh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2010
Deci trebuie decopertat totusi.puteti pune si poze?




#98
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Ti-am trimis mesaj cu o solutie moderna, cut and cover.

#99
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006

 crisbud, on 14 ianuarie 2015 - 13:53, said:

Ti-am trimis mesaj cu o solutie moderna, cut and cover.

Si daca vrem si noi solutia ?

#100
cfl1

cfl1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.04.2014
Cine are experienta necesara poate sa-mi dea un sfat la o problema destul de serioasa?Beciul bunicilor se afla sub casa,are peretii din caramida,nu se stie daca are hidroizolatie exterioara,este construit acum 60-70 de ani si de acum vreo doua luni,atunci cand ploua se infiltreaza apa pe la imbinarea a doua caramizi.Ce trebuie sa fac?Multumesc!

#101
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010
Nu ma pricep la constructia beciurilor dar locuiesc la casa si va pot descrie pivnita mea, poate cineva preia modelul. Casa are 80 - 90 de ani si pivnita este sub casa. Nu este cat toata suprafata casei, cam 12 m patrati, deasupra fiind bucataria si camara. Accesul se face din camara printr-un chepeng 90/90cm. Peretii sunt din caramida netencuiti si pe jos este pamant batatorit. Inaltimea pana la plafon 2,5m iar plafonul este din beton armat. Cei doi pereti mai scurti, opusi, dau inafara casei si acestia au in partea de sus doua fante cam 40/20cm pentru aerisire. Nu au fost niciodata probleme; scara, din dulapi de brad, este la fel de solida ca atunci cand m-am mutat acolo acum 30 de ani. Temperatura este constanta, nici nu ingheata nici nu incolteste nimic. Nu vine miros in casa cand se deschide butoiul de varza....! Nici probleme cu infiltratiile, din contra, a fost ceva pe invers.... Intr-o noapte s-a spart teava  de apa ( bransamentul de apa intra in pivnita, o teava veche de plumb) si dimineata cand am ridicat chepengul aveam piscina. In cateva zile toata apa a disparut, s-a infiltrat in pamant si in final am avut o pivnita la fel de uscata ca inainte!
 Din constatarile mele este important sa nu tencuiesti pereti de caramida, sa nu torni beton pe jos si sa nu astupi una din cele doua aerisiri. Toti vecini mei care au facut unul din aceste lucruri au inceput sa aiba condens si mucegai...

#102
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010

 cfl1, on 27 noiembrie 2015 - 20:47, said:

Cine are experienta necesara poate sa-mi dea un sfat la o problema destul de serioasa?Beciul bunicilor se afla sub casa,are peretii din caramida,nu se stie daca are hidroizolatie exterioara,este construit acum 60-70 de ani si de acum vreo doua luni,atunci cand ploua se infiltreaza apa pe la imbinarea a doua caramizi.Ce trebuie sa fac?Multumesc!

Daca in trecut nu a fost nimic si problema este relativ noua (doua luni) banuiesc ca trebuie sa cauti afara cauza nu in beci! Oricum, hidroizolatie nu cred ca avea si chiar de ar fi avut (carton smolit lipit cu smoala, ca asa se facea atunci) dupa atatia ani tot o lua mama gaia! Banuiesc ca e o sursa de apa deasupra, in apropiere....verifica scurgerile la burlane, la cismea, sau alte conducte; poate balteste apa pe undeva....e

#103
avh

avh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.06.2008

 potage, on 06 februarie 2016 - 19:02, said:

Cei doi pereti mai scurti, opusi, dau inafara casei si acestia au in partea de sus doua fante cam 40/20cm pentru aerisire.
Ai putea posta o poza cu acele fante? Vreau sa construiesc un beci si ma intereseaza o metoda cat mai traditionala.

#104
sory4u2003

sory4u2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.11.2007
Salutare. As vrea sa construiesc in continuarea casei o baie plus o camera si sub baie sa fac un beci.Baia ar avea cam 3X3m si cealalta camera la fel. Beciul ar fi sub baie si inca un m sub cealalta camera, iar scarile de coborare sa fie in cea de-a doua camera. Imi puteti da ceva sfaturi cu privire la aceasta constructie? ce trebuie sa am in vedere? Precizez ca sunt amator si orice sfat este de ajutor. mersi mult
Am atasat poze cu cladirea ceva urma sa fie demolata si unde va fi construita baia+camara cu beciul sub baie si scarile in camara(schita)

Attached Files



#105
sory4u2003

sory4u2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.11.2007
Revin si cu cateva schite. Va rog sa imi spuneti daca am pozitionat corect gurile de aerisire, daca scarile sunt pozitionate bine si daca mai trebuie sa modific ceva sau sa adaug altceva. Mersi anticipat

Attached Files



#106
OctaviaM

OctaviaM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.12.2011
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un necesar aproximativ de materiale, pentru un beci de 3m/3m, cu inaltime de 2,1m si deasupra beciului ridicam o baie din caramida.

Va multumesc anticipat,

#107
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

 OctaviaM, on 04 aprilie 2016 - 10:06, said:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un necesar aproximativ de materiale, pentru un beci de 3m/3m, cu inaltime de 2,1m si deasupra beciului ridicam o baie din caramida.

Va multumesc anticipat,
Gaseste mai intai mesterul care il face, ar trebui sa stie mai bine.. In functie de cat de groasa este placa, ce tip de beton vei folosi, daca izolezi cumva peretii.. Altfel poti face calculul peretilor pe care i-au spus si vei afla cati mc de beton iti intra [si plasa trebuie la mp / suprafata lor].

#108
sory4u2003

sory4u2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.11.2007
cate doua plase de 5,5 sunt suficente la zidurile beciului?as vrea ca tavanul beciului sa il fac din lemn...este in regula sa nu torn placa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate