Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Boli/Daunatori si Tratamente la pomi si arbusti fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
466 replies to this topic

#397
gaby76

gaby76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 07.12.2010

 parintele, on 09 aprilie 2016 - 00:55, said:

Ma doare ochiul cand citesc despre "copaci"...daca face pere, dude, nuci sau pur si simplu sta si pute, ca branza....e pom.


Inteleg, da' nu pricep...
Scuze ...defapt copac sunt eu ..ciresii,prunii  si nucii mei sunt pomi...greu cu limba romana pt. cei care au baut cerneala...

#398
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e mare bai dar numai asa, atragandu-ti atentia, iti intra in cap...stai linistit ca nu esti singurul  :lol:

Meseriasule, cauta pe net pear leaf mite si gasesti ce te intereseaza..tratament nu prea pentru acum, bine de stiut pe viitor.

#399
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Erinoza parului. Acarienii bata i vina :) Aveti idee nissorunul ii combate sau sa golosesc altceva ?

#400
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Din ce stiu nu merge in vegetatie cu nimic, aia stau in frunze si acolo e mai greu de patruns. Ii cam omori toamna si primavara cand ies si migreaza in muguri, in solzii acestora pt a se adaposti peste iarna.si primavara cand incep sa migreze iar in mugurii pe care nu i-au distrus deja, pana sa apuce sa intre iar in frunza.
am la un prieten un par care anul trecut a fost varza, am taiat si ajul trecut la greu in verde, am si stropit cu sulf si ulei si am taiat iar drastic in primavara...a plecat relativ ok , mai sunt mici semne ici colo, pomul e inca debil dar cred ca la anul va fi ok...

Poate ne lamureste vreun coleg mai cu scoala si cu mai multa experienta, eu anul trecut m-am lovit de mizeria asta si cam asa am priceput ca se intampla lucrurile si asa am actionat


#401
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Ortus sau Vertimec zicea cineva. E un tim ce are vreo 20 ha de par si are ecperienta. A lucrat si pe dincolo...

#402
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

 medelin992, on 09 aprilie 2016 - 01:41, said:

Copac=stejar, salcam, paltin, plop...etc.
Sigur nu le spune arbori ăstora?

#403
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Arbore e un termen care se refera la o categorie de plante...in aceasta categorie, pomii sunt inclusi, acei arbori care fac fructe comestibile.

#404
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
buna
am si eu o problema de cativa ani.
am plantat acuma 9 ani cativa pomi .
2 pruni albi, 2 pruni normali , un cires, 3 meri .
o perioada nu m-am ocupat de ei , si nu i-am curatat ingrijit pt ca nu am fost acasa.
acuma am copii si vreau sa le fac compot si dulceturi pt iarna din fruv\cte nestropite.
sunt in zona de munte unde acuma mai este zapada pe creasta muntelui.
de multe ori , infloresc si le prinde o bruma , inghet, si cade floarea.
dar de 2-3 ani in zona a aparut o problema , sunt niste gaze/musculite , lunguete, negre care am observat ca se pun pe pomi , si inteapa florile se inegresc si cad.
nu vreau sa le dau cu ceva chimic, dar daca nu exista alta solutie , o sa le dau si cu asa ceva.
ce sunt si ce trebuie de facut?
nu cunosc cum ar trebuii facuta intretinerea unui pom fructifer, dar vreau sa invat.
si mai am o problema.
pe partea de jos a pomului , a aparut ca un fel de burete adanc bagat in trunchi.
este compromis pomul ?
a avut inca o creanga si sa rupt , cred, si a putrezit si acolo a crescut un burete.
stiu ca trebuie plantati altii, dar au crescut mari si pot da roade.
am plantat alti 4 anul trecut , dar dureaza pana vor face roade.
astept sfaturi .
multumesc.

#405
cezarelqwe

cezarelqwe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.03.2007
salutare
ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi si informatii?\
am cativa pruni care au asa ceva. Nu stiu ce ar putea fi.Cu ce sa tratez?
http://postimg.org/image/8w0fqkao1/

#406
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
redbotos

 redbotos, on 24 aprilie 2016 - 12:54, said:

dar de 2-3 ani in zona a aparut o problema , sunt niste gaze/musculite , lunguete, negre care am observat ca se pun pe pomi , si inteapa florile se inegresc si cad.
pe partea de jos a pomului , a aparut ca un fel de burete adanc bagat in trunchi.
este compromis pomul ?
a avut inca o creanga si sa rupt , cred, si a putrezit si acolo a crescut un burete.
Pomii neingrijiti deloc nu evolueaza chiar foarte bine. Dar daca stii cum sa ii ingrijesti de acum inainte, mai corectezi ceva, ce se poate bineinteles. Musculitele, ganganiile daunatoare se stropesc cu insecticide, gen Calypso, Mospilan etc, cumparati de la magazinele de profil fito-sanitare.
Referitor la buretele aparut in partea de jos a pomului, trebuie sa curatati pomul cu peria de paie, sarma, sa curatati chiar cu cutitul pana la lemn sanatos, sa faceti un bandaj cu substante pe baza de cupru (in amestec cu un mastic pentru vindecare rani la pomi) si sa aplicati acolo pana se vindeca. Bafta in viitor, iar cand se rupe o ramura, trebuie taiata regulamentar si unsa rana cu mastic de vindecare rani.

#407
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Am stropit pomii cu Fastac si dupa sase ore a venit ploaia ( nici in prognoza nu se anunta ptr regiunea mea).
Credeti ca este necesara repetarea stropirii sau exagerez.

#408
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012

 vasilemet, on 15 mai 2016 - 17:54, said:

Am stropit pomii cu Fastac si dupa sase ore a venit ploaia ( nici in prognoza nu se anunta ptr regiunea mea).
Credeti ca este necesara repetarea stropirii sau exagerez.

Nu cred ca este cazul sa repetati stropirea. Substanta era uscata si absorbita de planta.

#409
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Era suficient si o ora.

#410
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

 cezarelqwe, on 07 mai 2016 - 14:06, said:

salutare
ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi si informatii?\
am cativa pruni care au asa ceva. Nu stiu ce ar putea fi.Cu ce sa tratez?
http://postimg.org/image/8w0fqkao1/
Ciuruirea micotica.
Tratament de urgenta cu Score 250 EC. Asociati si un insecticid, pentru tratament preventiv impotriva viespii prunelor (Laser 240 SC, Calypso 480 SC)

#411
stef44

stef44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.03.2007
Buna ziua!
Am o problema cu un tei, nu cu un fructifer asa încât scuze dacă nu am ales bine topicul. Însă, fiind vorba de boli care pot sa apară și la fructiferi, poate ca aceasta postare este de interes și aici.  

Am un tei de 6 ani care a evoluat bine pana anul asta când i-a apărut pe tulpina chestia care se vede în poze.  
După părerea mea ar fi un cancer. Nu m-am mai confruntat pana acum cu asa ceva și nu prea știu cum sa-l abordez.  Probabil ca cel mai simplu tratament ar fi "toporul" dar nu ma lasă inima.  

Am mai citit despre varianta badijonarii cu o soluție concentrata de sulfat de Cu însă nu știu ce efect ar avea.  Din păcate trunchiul este cuprins de jur împrejur și nu știu dacă a mai rămas ceva funcțional din xilem și floem. Coroana înca este intacta.

Va mulțumesc anticipat pentru orice sugestie.





Attached File  uploadfromtaptalk1467280281880.jpg   64.9K   26 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1467280293174.jpg   64.48K   25 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1467280305817.jpg   65.65K   23 downloads

#412
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
De ramas a ramas, nu e asta problema, umflaturile alea sunt depuberi de calus, tocmai incercarea pomului de a acoperi leziunile cu tesut viu..
deci din acest lunct de vedere e viu, intrevarea e ce a cauzat aceasta reactie, ce e inauntru....
nestiind, imi permit sa presupun ca acolo e ceva daunator care a tot ros, a facut scorbura samd...
eu as incerca sa injectez ceva insecticid in interior, sa omor daunatorul care probabil a facut mizeria aia, pomul daca e lasat in pace probabil ca va acoperi total cu calus si se va dezvolta relativ normal dupa...exista un risc sa se rupa la furtuna, avand si un lemn moale oricum e fragil...dar merita incercat si poate tinut pomul putin pe loc sa nu se duca tare in sus in anul urmator macar, daca nu in urmatorii 2...in asa fel incat sa apuce sa creasca in grosime si rana sa se acopere in astia 2 ani in asa fel incat sa devina mai rezistent inainte sa o ia in sus si sa fie mai expus la forta vantului.

#413
stef44

stef44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.03.2007
Mulțumesc pentru răspuns.  Sa înțeleg ca suspectați un dăunător si nu o boala? Nu va faceți "pomana" pana la capăt să-mi recomandați și un insecticid? Oricum nu îmi rămâne decât sa experimentez și sa vad cum evoluează. Că de scobit..... îl omor sigur.  Iar dacă va fi sa se ducă ii fac autopsia și pun poze.

#414
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Buna. Ce recomandati in cazul in care bate gheata si pomii sunt afectati. Produse cuprice sau altceva ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate