Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Boli/Daunatori si Tratamente la pomi si arbusti fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
466 replies to this topic

#307
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
Orius sau bravo sau score, chiar si topsin. In compoziti adaugi si calipso sau nissorun sau reldan sau fastac. Stropesti seara sau dimineata. Poti adauga si ingrasamant cropmax,, de ex

#308
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Multumesc mult. Dar care ar putea fi boala sau daunatorii acestui gutui?
Rapan, ceva acarieni?

#309
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
Vectorii sunt insectele.

#310
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Ce boala are simptomele din pozele de mai jos?e vorba de un mãr

Attached Files



#311
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Nu-i boala.

Cand ai dat Calypso ?

View Postinevitabil, on 24 aprilie 2015 - 11:12, said:

Nu intru in polemica, mi-e teama ca ma bati cu experienta.
Nu de mine trebuie sa te temi, ci de ce scoti pe gurita ta.

#312
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postinevitabil, on 24 aprilie 2015 - 11:12, said:

Nota 10 la sarcasm, nota ? la solutii, oare pentru asa ceva sunt facute forumurile?
Sa intrebam un proprietar de forum, sa intrebam un simplu vizitator, sa intrebam un manipulator, sa intrebam un altruist, sa intrebam pe cineva care cauta popularitate.

Doar in cazul in care te-ai inspirat de aici http://forum.softped.../#entry16778107 trebuia retinut, in ciuda unor incoerente, urmatorul tablou :consilierul face anamneza, are nevoie de microscop pentru a pune diagnosticul cu precizie, face recomandari cu privire la tratament. Atat. Deci nu trimiti la o fitofarmacie sa i se puna un diagnostic ca sunt mai putini cei care se pricep sau au intalnit daunatorul respectiv si pot formula un diagnostic prezumtiv. Pentru un diagnostic precis este nevoie de microscop. La cate fitofarmacii ai vazut unul ?

View Postinevitabil, on 24 aprilie 2015 - 11:12, said:

Parerile mele nu il implica pe userul @gheo_55, prin urmare nu am de ce sa ii cer acordul...
Atunci rasuflu usurat ca-i doar opinia ta, ca si gheo a mai dat-o in bara in trecut cu paianjenii.

View PostPaunDutzi, on 09 mai 2015 - 20:48, said:

In urma aplicarii de Reldan la parul atacat de acarieni, se pare ca acestia au murit iar frunzele incep sa-si revina.
Mda, se pare...la daunatorii care nu se vad cu ochiul liber. Pune cateva frunze la microscop si atunci vezi daca tratamentul a fost eficient. Io as face un pariu...

View PostPaunDutzi, on 09 mai 2015 - 20:48, said:

Mai am o problema, de data asta cu un gutui. Poate cineva sa ma ajute cu un diagnostic si un tratament?
Si gutuiul a avut parte de tratamentul cu Reldan ? Daca da, pozele sunt facute inainte de Reldan sau dupa ?Daca sunt dupa, la ce interval de timp? Reldanul nu-i omologat pentru ce aveai tu, dar sunt curios de eficienta lui pentru nevoia ta.

View Postpuiutoma, on 15 mai 2015 - 09:55, said:

Orius sau bravo sau score, chiar si topsin. In compoziti adaugi si calipso sau nissorun sau reldan sau fastac. Stropesti seara sau dimineata. Poti adauga si ingrasamant cropmax,, de ex
Si completezi cu apa. Ca in rest are de toate.

Pentru un tratament curativ doar de un produs din cele enumerate de tine era nevoie.Sau intentia ta era de a formula un tratament preventiv ? Sa stiu ce atac.

Ce intreaba

View PostPaunDutzi, on 15 mai 2015 - 20:10, said:

Dar care ar putea fi boala sau daunatorii acestui gutui?
Rapan, ceva acarieni?

... si ce raspunzi tu

View Postpuiutoma, on 16 mai 2015 - 12:45, said:

Vectorii sunt insectele.

De ce folosesti cuvinte pe care nu le poti intelege si carora nu le cunosti sensul ?

#313
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
Daca nu scriam, tu ce ai fi facut?

Este o dif mare intre , si sau.

#314
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011

View Postmircea11s, on 19 mai 2015 - 17:39, said:

Nu-i boala.

Cand ai dat Calypso ?


Daca raspunsul era pt.mine sambata trecuta am dat cu calypso si cu cupertine super
Daca boala nu e...atunci ce e?

Solutia a fost destinata gutuilor dar cum mi a mai ramas si merii aveau afide..

Attached Files


Edited by willrock252000, 20 May 2015 - 09:42.


#315
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Daca nu-i alba, atunci e neagra.Posted Image
Daunatori.
http://forum.softped...s#entry13333398
http://forum.softped...8#entry13255250
Daca stai bine cu vederea verifici ochiometric la 2-4 zile, dupa aplicarea insecticidului, dosul frunzelor. La un tratament corect efectuat, acum pe frunze ar mai putea fi doar mortaciunile.

View Postpuiutoma, on 19 mai 2015 - 21:20, said:

Daca nu scriam, tu ce ai fi facut?
As fi fost ingrijorat. Unde-i puiu cu perlele sale ? Pana la urma ma alinam cu http://forum.softped...te-de-pe-forum/ .

#316
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Multumesc pt.raspuns si pt.link uri.Azi am terminat cu stropirile,ce mi a ramas de sambata ..i am stropit cu actara,am renuntat la calypso:ce mai "cantau"viespile prin vreo doi meri ...si anul asta merii mi se par mai plini de afide decat prunii comparativ cu anul trecut

#317
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

View Postmircea11s, on 20 mai 2015 - 14:48, said:

Daca nu-i alba, atunci e neagra.Posted Image
Daunatori.
http://forum.softped...s#entry13333398
http://forum.softped...8#entry13255250
Daca stai bine cu vederea verifici ochiometric la 2-4 zile, dupa aplicarea insecticidului, dosul frunzelor. La un tratament corect efectuat, acum pe frunze ar mai putea fi doar mortaciunile.


As fi fost ingrijorat. Unde-i puiu cu perlele sale ? Pana la urma ma alinam cu http://forum.softped...te-de-pe-forum/ .
si ce legatura are asta cu mine?
lasa-ma omule in pace, ignorama...

Am intalnit aceasta problema la un par.
Ce boala poate fi?

Attached Files



#318
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008

View Postmircea11s, on 19 mai 2015 - 18:48, said:

consilierul face anamneza, are nevoie de microscop pentru a pune diagnosticul cu precizie, face recomandari cu privire la tratament. Atat. Deci nu trimiti la o fitofarmacie sa i se puna un diagnostic ca sunt mai putini cei care se pricep sau au intalnit daunatorul respectiv si pot formula un diagnostic prezumtiv. Pentru un diagnostic precis este nevoie de microscop. La cate fitofarmacii ai vazut unul ?


@puiu: Vorbeste cu un microscopist.

#319
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
da, l-am folosit pe cel de la fi-miu de ;la lego.......

#320
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Domnilor, am fost la tara si am gasit dezastru. Imi venea sa imi dau palme si pumni Posted Image . 90% din prductia de anul acesta pierduta la toata lumea din zona. Al 2-lea an consecutiv. Au ramas doar fructele a doua soiuri de pruni autohtoni de pe vremea...habar n-am. Noi le zicem "pruni negri" si ''pruni albastrii'' (dupa culoarea frucctelor mici).
Lumea da vina pe temperaturile de 0 grC in perioada infloritului si imediat dupa formarea fructelor( total 2-3 dimineti cu bruma). Mie mi se pare ca e mai mult de atat. Sa fie doar din cauza frigului sau ''ciuruire frunzelor'' sa se fii instalat in tot satul? Anul trecut a fost nenorocire cu aceasta boala... si nu s-au facut tratamente specifice.
Astept si parerile voastre... Posted Image


deschideti fotografiile la rezolutie maxima

#321
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Cam tot asa e si la mine ..tot am zis ca din cauza aia sau aia dar ... mi s a cam inacrit,ma gandesc sa aplic solutia suprema :jos cu ei si altii,poate si alte soiuri..am cativa iesiti de capul lor care incep a rodi.Poate ma voi folosi ca punct de plecare de ei sau voi lua gata altoiti

Ai mei au si ceva anisori dar ... sa continui tot asa devine un hobby cam scump si fara nici o multumire ..pentru mine

Cele expuse mai sus ...e doar parerea mea personala ...si trebuie tratata ca atare :))

#322
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
eu nu pot spune ca nu am avut multumiri, ca ma vede D-zeu. Au adus bani frumosi in familie de-a lungul anilor. De aceeia am si investit intr-un utilaj pentru ei. Dar acum 2 ani consecutivi pierderi de 90%... te oftica rau cand te gandesti ca puteau sa-mi dea de 3 ori cat am dat eu pe motosapa...

#323
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

View Postmircea11s, on 19 mai 2015 - 17:39, said:

Nu-i boala.

Cand ai dat Calypso ?


Nu de mine trebuie sa te temi, ci de ce scoti pe gurita ta.
care experienta, dupa atac de psylla, imi spune ca am foc bacterian. asta poti sa-mi spui ca are experienta, care ma pune (sfatuieste) sa tai pomii?

View PostRazvanGL1, on 22 mai 2015 - 19:24, said:

Domnilor, am fost la tara si am gasit dezastru. Imi venea sa imi dau palme si pumni Posted Image . 90% din prductia de anul acesta pierduta la toata lumea din zona. Al 2-lea an consecutiv. Au ramas doar fructele a doua soiuri de pruni autohtoni de pe vremea...habar n-am. Noi le zicem "pruni negri" si ''pruni albastrii'' (dupa culoarea frucctelor mici).
Lumea da vina pe temperaturile de 0 grC in perioada infloritului si imediat dupa formarea fructelor( total 2-3 dimineti cu bruma). Mie mi se pare ca e mai mult de atat. Sa fie doar din cauza frigului sau ''ciuruire frunzelor'' sa se fii instalat in tot satul? Anul trecut a fost nenorocire cu aceasta boala... si nu s-au facut tratamente specifice.
Astept si parerile voastre... Posted Image
Attachment 20150520_131431.jpgAttachment 20150520_131441.jpgAttachment 20150520_131908.jpgAttachment 20150520_132908.jpgAttachment 20150520_132909.jpg

deschideti fotografiile la rezolutie maxima
din ce am vz in foto, ai sigur atac de viespe, si cred ca arsura micotica.

Edited by puiutoma, 23 May 2015 - 10:18.


#324
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
am uitat sa specific, punctele negre de pe fructele mari ce au ramas sunt doar la suprafata, ca niste arsuri. Poate gresesc, dar din ce stiu eu, la viespe se vede canalul pana la miez si  larva cand rupi fructul aflat la stagiul acesta. Plus ca fructele cand land sunt mai mari, nu asa mici...Gresesc?
Tata mi-a zis ca majoritatea fructelor prezentau 2-4 pete mici negre inainte de a ramane mici. Acum nu prea se mai vad acele punte...
Chestia e cam am stropit ''cuprice''  in primavara si diathane+ fastac la floare. Pana acum nu am stropit toamna, dar il voi asculta pe ''parintele'' si incerc mai multa preventie. Acum cativa ani nu era atata bataie de cap cu bolile. Daca stropeai la floare erai boss...
p.s. chiar poate face arsura asta atatea pagube la fructe??? Sa le dau cu score? sau combin si unul de contact? macar pt pomi, desii tot pt ei am bagat bani si anul trecut in stropit...

Edited by RazvanGL1, 23 May 2015 - 10:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate