Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Boli/Daunatori si Tratamente la pomi si arbusti fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
466 replies to this topic

#19
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Nu cumva ai vreun "prieten" pe acolo care isi bate joc de tine? Vezi dume de genul stricat ampul de la antena cu batul, alte porcarele pe care nu le-ai mai spus, stropit pomii cu ierbicid...

#20
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 eureur, on 18th May 2010, 15:12, said:

Si eu tot spre nectria as merge, vezi
http://www.eol.org/pages/16380
Si de ce nu apar macar la microscop, ciupercile? Asta cu ce se trateaza, ai idee?

 babuinu, on 18th May 2010, 15:24, said:

n-am mai vazut aluni asa mari uscati...si cu fructe pe ei...
Nici eu, pana sa vad la mine!

 eureur, on 18th May 2010, 15:28, said:

Nu cumva ai vreun "prieten" pe acolo care isi bate joc de tine? Vezi dume de genul stricat ampul de la antena cu batul, alte porcarele pe care nu le-ai mai spus, stropit pomii cu ierbicid...
Putin probabil, ca ala costa bani si cei de acolo nu prea au asa ceva! Mai degrapa puneau toporul, ce sa se mai complice cu stropitul! Si daca stropeau, sa zicem, nu ataca si iarba, cred ca se observa, nu?
Ei incep sa se ofileasca pe la mijlocul verii, iar pana in toamna sunt caput! Ii mai las pana primavara sa vad daca mai fac ceva frunze, daca nu ii tai si las un drajon, daca are, daca nu toamna pun altii!

#21
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
am taiat mai bine un mar anul acesta si in locurile unde am taiat s-a format aceasta panza, cred ca e un cuib de viermi. e suficient sa le distrug manual? ce o fi oare?

Attached Files



#22
danahile

danahile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.09.2009
am probleme cu un nuc.in toamna o parte din nucile p care lea facut au ramas in el verzi aproape jumate.erau negre si nu se desfsceau de coaja.acum vad ca a inceput sa se usuce varfurile.are 35 de ani credeti ca e batran?

#23
Iulianix

Iulianix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 27.06.2005
daca sunteti amabili sa-mi spuneti si mie de ce sufera marul meu si cum se poate rezolva...
in domeniul asta sunt afon  :confuzzled:
multumesc anticipat

Attached Files



#24
Iulianix

Iulianix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 27.06.2005
nu stie nimeni, sa ma ajute si pe mine ?     :(

#25
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004
O intrebare ptr cei cunoscatori - am un mar jonagold (are cam 3 ani) si i s-au innegrit mai toate frunzele - parca ar fi unse cu ulei de motor... Imi fac griji ptr el, cum ar trebui tratat? Am pus cateva poze ca sa vedeti despre ce ar fi vorba.

Attached Files



#26
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 Buzzy, on 12th August 2011, 23:30, said:

O intrebare ptr cei cunoscatori - am un mar jonagold (are cam 3 ani) si i s-au innegrit mai toate frunzele - parca ar fi unse cu ulei de motor... Imi fac griji ptr el, cum ar trebui tratat? Am pus cateva poze ca sa vedeti despre ce ar fi vorba.
Pare ca ai avut afide (pureci de frunze) si nu ai facut tratamente impotriva lor astfel ca a aparut fumagina.
Purecosule ! HUUOO ! :thumbdown:
:peacefingers:

#27
fllorina

fllorina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.09.2008
Am cumparat din Mihailesti - Giurgiu doi piersici iar doamna respectiva mi-a spus ca sunt adusi din Bulgaria. Au facut niste purici albi, nenumarati, iar frunzele au devenit unsuroase. I-am stropit initial cu piatra vanata cu var stins, apoi cu insecticid, dar gazele tot nu au disparut. Cele 2-3 piersici ramase in copaci s-au innegrit si au devenit lemnoase. Soiul o fi de vina, sau faptul ca trebuiau stropite mai devreme?

Edited by fllorina, 03 March 2012 - 22:28.


#28
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 fllorina, on 3rd March 2012, 23:27, said:

Soiul o fi de vina, sau faptul ca trebuiau stropite mai devreme?
Poate fi si una si alta. An ploios + rani => risc crescut de monilioza.Acum nu iti mai ramane decat sa iei masuri impotriva perpetuarii moniliozei.
Foloseste insecticide care nu sunt afectate de temperaturile ridicate .

http://colt.anfdf.ro...plate.jsp?id=49
Un telefon  ,o rugaminte sa te adauge in lista celor ce primesc avertizari si vei stii cand si cu ce sa tratezi pomii .

#29
Andidan

Andidan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.02.2012

 dorel232004, on 5th May 2010, 10:34, said:

Multumesc! Primul, daca il strivesti, pute de iti muta nasul! Alea rosii stau ciorchine pe frunze de plop (am puieti mici iesiti peste iarna)! Dar nu cred ca sunt buburuze! Cand ma mai duc o sa le fac poze, sper, mai clare!

Acum am si eu o intrebare: ce motiv poate sa aibe un pom sa se usuce dupa cativa ani de la plantare, fara un motiv vizibil (excludem seceta si aciditatea solului)? Pe tulpina nu se vad atacuri de lighioane, in schimb cand il scot din pamant nu mai are deloc radacina! Ce poate sa fie?

De multe ori,astfel de pomi sunt altoiti de mici in portaltoi mai ,,cooperanti"cu o circulatie a sevei mai mare. Astfel de portaltoi au radacinile mai fragede si mai "dulci".Si sunt o delicatesa pentru soareci pe timp de iarna

#30
Eugen_N

Eugen_N

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.04.2012

 Iulianix, on 15th March 2011, 15:20, said:

daca sunteti amabili sa-mi spuneti si mie de ce sufera marul meu si cum se poate rezolva...
in domeniul asta sunt afon  :confuzzled:
multumesc anticipat

Aceasi problema o am si eu , din pacate nu doar cu merii ci cu tot ce am in livada chiar si cu pomii ornamentali si vad ca pe toate forumurile pe care am intrat nu se sinchiseste nimeni sa isi dea cu parerea macar. Intradevar merii sunt cei care se usuca mai repede dintre toti pomii afectati. Initial am observat pe pomi un soi de mucegai fin (cel putin asta pare a fi) verde inchis atat pe tulpina cat si pe coroana pomului pe toata suprafata, dupa ceva timp au inceput sa apara acele fluorescente galbui si albe pe coaja. Coaja incepe sa crape si sa se exfolieze de pe tulpina/crengi urmand inevitabil uscarea pomului la aproximativ 3 ani de cand este afectat.
Ce am inceput eu sa fac este sa curat acel"mucegai" cu o perie de sarma moale(dupa ce am incercat mai multe tratamente recomandate de magazinul de unde ma aprovizionez cu pesticide , ierbicide, seminte ... fara nici un efect), dar din cate vad merii tai i-ai lasat sa se tot duca si nu cred ca e realizabil. Mucegaiul revine cam in 5-6 luni si este o munca titanica sa o iau de la capat cu curatatul intregii livezi dar merita , caci nu se mai usuca livada :)   Este o metoda empirica de combatere , dar atat timp cat nu ma ajuta nimeni cu un sfat competent nu am ce face.
Este curios ca boala asta nu afecteaza deloc frunzele si fructele, doar coaja.
Am observat aceasi problema cam in jumatate din judetul Suceava , daca mai intri sa-mi raspunzi te rog daca esti din zona.

#31
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 mircea11s, on 5th March 2012, 08:47, said:

http://colt.anfdf.ro...plate.jsp?id=49
Un telefon  ,o rugaminte sa te adauge in lista celor ce primesc avertizari si vei stii cand si cu ce sa tratezi pomii .
Eugen partea asta ai sarit-o ! Pacat,cu atat mai mult cu cat cauti sfaturi competente.

#32
Eugen_N

Eugen_N

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.04.2012

 mircea11s, on 4th May 2012, 17:27, said:

Eugen partea asta ai sarit-o ! Pacat,cu atat mai mult cu cat cauti sfaturi competente.
Mii de multumiri. Sunt din Suceava si am gasit adresa, sper sa reusesc sa ajung luni pe acolo.Sunt instalator sisteme de meserie si de asta stiu prea putine despre pomicultura , oricum iubesc in egala masura si gradina , livada si ce mai am pe langa casa doar ca pana acum bolile pomilor prin zona se rezumau la ceva acarieni , rapan cateodata si vierme , dar chestia asta m-a dat peste cap. Multumesc inca odata!

#33
Eugen_N

Eugen_N

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.04.2012

 mircea11s, on 4th May 2012, 17:27, said:

Eugen partea asta ai sarit-o ! Pacat,cu atat mai mult cu cat cauti sfaturi competente.

.Am tot incercat pe telefoanele date acolo pentru Suceava dar nu raspunde nimeni, cat despre adresele de mail mi s-au returnat mesajele de pe ambele adrese(ca fiind adrese incorecte)  :angry: , seriozitate bucovineana? :huh:
As trimite pe mail la Bucuresti , dar ma tem ca o sa fiu luat cu: de ce nu trimiti in judetul Suceava... bai nene ...?

Edited by Eugen_N, 19 May 2012 - 14:17.


#34
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 Eugen_N, on 19th May 2012, 15:15, said:

.Am tot incercat pe telefoanele date acolo pentru Suceava dar nu raspunde nimeni, cat despre adresele de mail mi s-au returnat mesajele de pe ambele adrese(ca fiind adrese incorecte)  :angry: , seriozitate bucovineana? :huh:
As trimite pe mail la Bucuresti , dar ma tem ca o sa fiu luat cu: de ce nu trimiti in judetul Suceava... bai nene ...?

Cam toate adresele de mail nu mai sunt valabile!
Unele telefoane mai sunt valabile!
Mai bine "fa o plimbare" pana la sediul lor, adresele cam corespund....

Numai bine!

#35
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009
Pentru cei interesați - am găsit un tratat de fitopatologie (eu zic că e bun) AICI

#36
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009
Vă rog, cei care vă pricepeți, (eu sunt doar un amator) la bolile pomilor fructiferi - ce are ciresul meu, de fructele (aprox. 60%) au rămas mici, și se înroșesc. Culmea e, că din 5 câți îi am, doar la unul se manifestă așa ceva.
De asemenea, la peri, dar mai nou și la măr, vârfurile se ofilesc, brunifică și până la urmă se usucă. Am pus și poze, dar nu știu cât de clare sunt.

Attached Files


Edited by andrei_ci, 21 May 2012 - 07:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate