Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

constructie casa p+1+m

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nicu-sib

nicu-sib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.03.2010
Salut,
Vreau sa construiesc o casa P+1+M in Sibiu,amprenta la sol 800x900, si nu vreau sa fac planseele din placa de beton,mai am doua solutii, planseu din grinzi de lemn sau grinzi de lemn cu planseu ceramic, ultima tehnica am vazuta intr-o carte nemteasca din 1992, astia veneau cu grinzi de lemn, peste ele puneau grinzi din beton cu invelis ceramic iar apoi blocuri ceramice,puneau plasa metalica sudata si turnau o placa de beton.
Ma ajuta cineva cu sfaturi,opinii?

Merci,

#2
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Sa Nicu,

Si eu vreau sa-mi fac la fel. M-am interesat acu' ceva timp in urma si am gasit asta.
http://www.wienerber...l=wb_ro_home_ro

#3
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Oricum ar fi, iti trebuie proiect. Un proiectant cu experienta iti poate explica mai multe variante, atat din punct de vedere tehnic, cat si al costurilor.
Succes!

#4
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Placa la parter oricum o sa ai, nu cred ca vei adopta alta solutie. Raman placa peste parter si peste etaj. Cea peste parter e buna ca leaga casa, nu joaca podeaua cand calci, nu vibreaza, daca peretii sunt din zidarie si ai stalpi nu vad motivul pentru care ai folosi altceva - mai ales ca lemn de calitate e foarte scump, iar daca ai probleme rezolvarea va fi extrem de dificila. Placa peste etaj poti sa o faci cu o structura usoara de lemn, mai ales daca nu ai mobila grea sau bai nu vei avea probleme.
Din punct de vedere al costurilor raportat la calitate cred ca cea mai buna solutie la placa este betonul armat.

#5
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Eu am placa peste parter din beton si cea peste etaj pe grinzi de lemn.
Pentru nimic in lume nu as mai adopta solutia cu grinzi de lemn, datorita numeroaselor probleme care pot apare.
Sfatul meu: beton.
Succes

#6
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

View Postnicu-sib, on 28th March 2010, 11:58, said:

Salut,
Vreau sa construiesc o casa P+1+M in Sibiu,amprenta la sol 800x900, si nu vreau sa fac planseele din placa de beton,mai am doua solutii, planseu din grinzi de lemn sau grinzi de lemn cu planseu ceramic, ultima tehnica am vazuta intr-o carte nemteasca din 1992, astia veneau cu grinzi de lemn, peste ele puneau grinzi din beton cu invelis ceramic iar apoi blocuri ceramice,puneau plasa metalica sudata si turnau o placa de beton.
Ma ajuta cineva cu sfaturi,opinii?

Merci,
E bine ca ai vointa si sper si puterinta ,,spor la construit,, :peacefingers:  cel mai bine e sa consulti un arhitect este singura persoana avizata pentru a pune visul in realitate ,,asta daca ai unul,, :coolspeak: in rest putem doar sa ne dam cu parerea de amatori. :photo:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate