Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Este normal ca latimea usii sa aiba dimensiuni inegale?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
Am o usa la balcon marca Rehau din PVC. Dimensiunile sunt ~700/2000. Este normal ca latimea centrala a usii sa fie cu 5mm mai mare decat in partea superioara si inferioara? Intreb asta pentru ca i-am chemat pe cei care au montat-o de 2 ori sa o regleze pentru ca freca la nivelul manerului (ln partea din mijloc) si acum freaca din nou.

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Ușa are teu? Adică profilul acela de plastic orizontal de la jumătatea ușii (partea mobilă)?

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
La tocuri apar in general probleme de manopera, fie pt ca nu le indreapta vertical, fie chiar pt ca nu masoara si nu rectifica cu distantiere paralelismul peretilor in care intra tocul.
Pe de alta parte, daca vorbim de manopera contemporana locala, nu m-ar mira nici sa aud ca - asa cum a fost deja sugerat, s-a montat la mijloc sau in alta parte, un profil cu dimensiuni diferite de celelalte....

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Totuși, sunt cam mult 5 mm și bănuiesc că e vorba de cercevea. Ori e teul mai mare, ori dacă nu are teu, atunci când s-a bătut bagheta, s-a strâmbat rama. Se rezolvă bătând puțin cu un ciocan de cauciuc cerceveaua spre balamale.
E posibil să fie lăsată ușa și atunci nu se rezolvă decât prin calare(numai de către un profesionist) sau prin reglajul feroneriei(mai puțin indicat decât calarea, pentru că te ține mai puțin, dar pe asta poți să o faci și singur)!
Trebuie să te uiți exact ce freacă. Mi-e greu să cred că freacă cerceveaua de toc, pentru că ar trebui să existe 8 mm între ele, așa că probabil e lăsată ușa și freacă pitul în cuib, adică bumbul de pe ușă în plăcuța de pe toc.

Edited by Digix, 21 March 2010 - 23:47.


#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Cam urât din partea lui că a pus o întrebare și apoi, deși i s-a răspuns de câteva ori, nu a mai catadicsit să dialogheze!

#6
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
Digix - departe de mine gandul de a nu raspunde. De azidimineata am fost la munca si acum am revenit. Va multumesc pt raspunsuri. Dupa discutii cu cativa cunoscuti am prins usa in zona centrala cu mainile si am strans-o pe latime iar acum nu mai atinge tocul. Se pare ca rama usii nu sta fixata pe geam sau nu e destul de rigida astfel incat se curbeaza luand forma unui "butoi". Din discutii cu cineva mi-a sugerat sa o demontez si sa o lipesc cu silicon pentru ca rama usii sa nu se mai "relaxeze". Nu voi face acest lucru pt ca ii voi chema pe meseriasi pentru ca am garantie.

#7
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PostDRAKo, on 22nd March 2010, 20:03, said:

. Din discutii cu cineva mi-a sugerat sa o demontez si sa o lipesc cu silicon pentru ca rama usii sa nu se mai "relaxeze". Nu voi face acest lucru pt ca ii voi chema pe meseriasi pentru ca am garantie.

Asta este singura solutie. Se intampla din cauza armaturii. Pe zona broastei nu este armatura. "Doreii" ca sa nu-si strice sculele nu frezeaza si armatura ci prefera sa o intrerupta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate