Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

AVANGARDE RESIDENCE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1119 replies to this topic

#217
cornel_coco

cornel_coco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.06.2005

View Postsandymanuela, on 06 ianuarie 2014 - 23:24, said:

lucrarile la reteaua de distributie energie electrica erau desfasurate la un transformator in afara ansamblului, deci nu Avangarde este responsabil.

ma opresc aici si ma rezum la a spune ca viata ne-o facem si noi. daca suntem rai si improscam cu noroi, vom inspira aceleasi sentimente si nu va fi niciodata armonie. nu costa nimic sa avem bun simt si sa ne comportam civilizat.

Personal nu am spus ca Avangarde este vinovata pentru ce s-a intamplat in afara ansamblului, dar faptul ca la instalatia electrica din apartamente nu au sarit sigurantele desi aveam in casa 430V, a cui este vina? a celui care lucra in afara ansamblului? Si siguranta generala de pe scara (care nu a declansat la supratensiune)  a protejat cumva?
   Probleme sunt si la instalatia electrica din ansamblu. Si in plus eu personal( ca toata lumea de altfel) nu am contract cu ENEL, deci pentru mine Avangarde este cel care trebuie sa-mi rezolve defectiunile aparute.

View Postsandymanuela, on 06 ianuarie 2014 - 23:24, said:

e ca si cu asigurarea masinii. pot eu sa spun ca Avangarde e vinovat pentru faptul ca vecinul meu cand parcheaza imi zgarie masina?
          Vecinul este vinovat, dar daca vecinul cand parcheaza masina se afunda in asfalt ca nu a fost bine asfaltat cine este de vina?   numai compara lucrurile ca nu este chiar asa

Iar faptul ca ne spunem problemele in speranta ca vor fi rezolvate.....nu inseamna ca nu avem bun simt sau nu ne comportam civilizat.
   Fata de Costi care a avut norocul sa nu i se arda nimic in casa, unii nu am fost atat de norocosi si am avut pagube, iar  acum umblam sa ne rezolvam problemele.

Cornel

Edited by cornel_coco, 07 January 2014 - 12:50.


#218
sandymanuela

sandymanuela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.08.2013
Este irelevant cat de bucuresteni sau nu suntem. Am locuit 23 de ani pe “camp” (adica casa in oras) si am facut fata multor situatii.
Nu sunt genul ce sa stea cu drobul de sare sau sa arunce cu venin, ci mai degraba pragmatic si caut solutii.
Solutiile cu siguranta nu se vor gasi aici si nu le veti obtine contrazicandu-ma.

Imi pare rau pentru cei ce vor intra pe acest forum si probabil nu vor mai intelege nimic.
Credeam ca acest forum este pentru a prezenta informatii pertinente in vederea achizitionarii.
Cand decizi sa cumperi in complex nu poti fi influentat de 1-2 intamplari in decurs de 4 ani de functionare.
Chiar si eu i-am spus dezvoltatorului ca era cat pe ce sa renunt din cauza acestui forum si ca abia astept sa ma acomodez pentru a imi relata parerea.
Daca parerea personala este una favorabila nu inseamna ca suntem angajati ai dezvoltatorului.


Da, poate ca spre “dezavantajul” meu eu am un job full-time si nu am timp sa ma intreb daca apa nova sau enel sau distrigaz au avut intreruperi in cursul zilei.
Iar situatia cu lipsa apei pentru a ma spala am intalnit-o si in centrul bucurestiului si nu cateva ore…ci cateva zile, in mai multi ani, din cauza unor lucrari la retea. Asemenea si cu reteaua electrica.
N-am murit si nu am agresat simturile olfactive ale nimanui, gratie capitalismului de 20 de ani au intrat pe piata servetelele umede si apa imbuteliata.
Iar pana acum nu mi-am gasit mancarea stricata in frigider din lipsa energiei electrice aici in complex.

Referitor la problema cu Enel de sarbatori, am avut neplaceri cu dereglarea electrocasnicelor si arderea rezistentei unui purificator de aer, dar am trimis aparatul deja in service (asta am constatat ieri).
Problema a survenit la ora 4:30 noaptea iar a 2-a zi imediat dupa pranz aveam din nou energie electrica.
In momentul in care e tensiune pe nul, nu mai sare nici o siguranta, dar nu ma bag in chestiuni tehnice.
Am trait experienta de a vedea cu ochii mei la casa cum arde contorul si ard firele prin pereti cand iti intra faza pe nul.

Ma repet, nu consider ca este sanatos sa te gandesti in fiecare moment ca ceva va merge prost si se va strica.
Anul are 365 de zile. Orice se poate intampla. Cu vorbe urate si reprosuri nu vom rezolva nimic nici pe forum si nici la administratie.
Si da, poate ma caracterizeaza optimismul, dar e casa noua, de ce sa mearga prost?

In domeniul in care eu lucrez avem un motto ce ne motiveaza sa cautam solutii: “Daca totul ar fi perfect nu ar mai fi loc de imbunatatire".

PS: Nu ma astept ca mesajul meu sa fie priceput.
Nu spun ca nu s-a intrerupt furnizarea energiei electrice, doar ca nu este un criteriu definitoriu in decizia de a cumpara in ansamblul rezidential.
Si ma opresc aici.
O zi senina tuturor.

#219
Ginngis

Ginngis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.01.2014
Vorbele frumoase ascund intentii urate... Daca aveti un job full-time si nu aveti nimic de reclamat ce cautati pe acest forum?
De asemenea ma uimeste (desi poate este irelevant) numele de domnisoara sau doamna de pe acest forum cand se observa clar din exprimarea dumneavoastra ca sunteti un domn...
Mergand inainte cu teoria conspiratiei vreau sa va intreb cate conturi mai aveti pe forum prin care aparati AVANGARDE?

Eu am intrat sa scriu pe acest forum intrucat ma simt lezat de atitudinea acestei societati dumneavoastra in schimb dc??? :))
UN OM NORMAL ISI VEDE DE VIATA SI GRIJILE LUI NU STA SA CAUTE FORUMURI SA VADA CE SE MAI INTAMPLA PRIN AVANGARDE SI MAI ALES SA SE OBOSEASCA SA SCRIE ATAT CAND DE FAPT NU ARE NICIUN INTERES/SAU POATE AVETI...
Imi subestimati inteligenta doamna/ DOMNULE ;)

#220
MADALINA77

MADALINA77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.11.2013
dar de ce nu spuneti nimic despre marea escrocherie (contructia unui bloc pe spatiu verde din fata ansamblului ).Dezvoltatorii au sustinut de ca ei sunt potenti oameni de afaceri,construiesc fara imprumuturi bancare.si au fff.multe terenuri in diferite zone ale Bucurestiului si nu o sa schimbe NICIODATA destinatia locului de joaca,terenului de fotbal si piscinei.Acum  deodata vor sa construiasca un bloc care o sa strice toata imaginea ansamblului. VESTITII DEZVOLTATORI  si angajatii lor (costel contabilul,adrian  ,,juristul,,(student in anul 3 ) si cei 2 supraponderali ) sant in continuu de o aroganta iesita sin comun.Au mintit fara rusine...si  valoarea locuintelor va scadea enorm.

#221
anonim5050

anonim5050

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2014
Salutare anonimi (unii).
Felicit Avangarde pentru complex.
Nu felicit Avangarde pentru managementul complexului.
In mod normal, simplu, acest management ar trebui facut de o asociatie de locatari ,cu director si responsabili pe departamente (vezi relatie cu Enel, ApaNova,etc). Asa se procedeaza in cele mai decente situatii si asa este firesc si normal.
Am avea practic, o "firma" care s-ar ocupa de buna functionare a ansamblului si nu un administrator care tine evidenta pe niste foi cu semnaturi si care se pot pierde oricand, la care in caz de plata nu apar chitante, justificative, si care are o casa de marcat de jucarie care poate scoate bonuri cu duiumul. Haideti sa fim seriosi, sa ne pastram calmul si sa facem ceva constructiv.
E bine de stiut dragi domnisoare,doamne si domni ca ,daca pana in prezent nu v-ati dat seama, Enel-ul furnizeaza energie pentru santier acestui complex la pret redus (undeva la 50% din cat platiti voi), insa domnii binevoitori de profit pe spatele celor care i-au dezvoltat (adica noi, cumparatorii) va factureaza curent electric la valoarea pietei (dublu fata de cei 50% de care vorbeam anterior). De aia nu va dau nici justificative. Pentru parcari ,la fel. Chiria pentru parcare ,ar trebui sa se faca in baza unui contract direct cu clientul si pentru care Avangarde ar trebui sa plateasca anual impozit de 16%. Pierdere de bani...Unde e Garda Financiara?... Pe drum.(glumeam, nu-mi pun prietenii pe drumuri pentru asa o fraudutza mica).
Revenind la problemele noastre si trecand peste portofelele lor, nu trebuie sa ne panicam!
Intr-adevar exista posibilitatea de a ne gestiona proprietatile singuri. Dar asta o vor decide doar avocatii in cazul in care lumea doreste intrarea in normalitate.
Pana atunci, vorbele goale umplu doar aceste triste randuri din aceste triste dar colorate forum-uri.
In ceea ce priveste blocul ce se va inalta glorios din strafundurile piscinei si trecand nemilostiv peste locurile de joaca ale copiilor si pogorand umbrele sale malefice peste apartamentele vecinilor ,nelasand lumina ,caldura si seninatatea sa le intre in case,ucigand din fasa orice posibilitate de a mai vedea vara o pajiste frumoasa ,verde in fata complexului ,pe care cu atata invrejmantare trag chiulul de la shaorme bunii nostrii vecini, incingandu-se in campionate acerbe de fotbal, bedminton,volei si alte sporturi de plaja verde (aici chiar glumeam), nu este discutia noastra. Este totusi proprietatea unui om ,care cu o amabilitate cu iz de marketing dubios ,a lasat-o in uzufructul comunitatii. Eu chiar as fi bucuros sa vad la parterul acestui bloc ,o gradinita, o sala de fitness, si cine stie, (dupa zvonuri),poate  o piscina acoperita. Ar fi memorabil. Poate chiar si o shaormerie. Ca deh, sa aiba tot vecinul posibilitatea de a face sport.
Insa sigur vor avea probleme domnii dezvoltatori. Stiu si cred ca majoritatea am facut printscreen-uri la ofertele de dinaintea marelui pas al primei case, avem brosuri care sa ateste marketingul si publicitatea inselatoare ,"vandute" la pachet si care pot aduce prejudicii de imagine si financiare dezvoltatorului.
Insa putem ajunge la acorduri "fine" cu acestia.De-altfel, consider ca acesti oameni care conduc complexul sunt persoane carismatice si intelegatoare.
Angajatii lor, sunt persoane cu simt al raspunderii si convietuitori in aceasta aventura. Am incredere in ei asa cum cred in cuvantul dat fata de familii, apropiati,prieteni.
In acest sens, inchei acest eseu (stiu ca are conotatii sportive cuvantul si ca face placere cititorilor) transmitand tuturor celor interesati de achizitie in Complex, sa vina linistiti, sa vada conditiile si sa puna 100 de intrebari pe care sa le inregistreze asa cum odinioara am facut si unii dintre noi. Sa fie siguri ca semneaza doar ce trebuie semnat si sa fie siguri ca ceea ce semneaza se va intampla. Sa fie siguri ca ce vad e rea si ce doresc e in concordanta cu sufletul si cu portofelul si sa fie siguri ca ,aici, vom fi si noi, vecinii lor, dispusi sa-i ajutam cu ce putem. Esential este sa gandim dincolo de oameni si de existenta de zi cu zi. O casa sau apartament este un vis. Iar visele tangibile nu trebuiesc amanate la nesfarsit.
Va doresc "curent" continuu!

#222
bogdan1303

bogdan1303

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.04.2013
http://www.romaniatv...ada_119228.html

#223
PopescuGabriela2013

PopescuGabriela2013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.12.2013
Ma bucura faptul ca cineva este interesat de prb. acestor oameni.Pana la urma s-a adeverit faptul ca au fost multe minciuni din partea dezvoltatorului la cumpararea unui apartament,numai pt a agata cumparatorul si atat.
Problema cu acele intreruperi de curent trebuie tratata foarte serios de catre cei de la Enel cat si de catre locatatari,dar nu in ultimul rand cat si de dezvoltator.Inca o problema pe care am auzit-o,este aceea cu paza,care a fost ridicata pe timpul sarbatorilor.Nimeni din partea dezvoltatorului nu s-a gandit ca locatarii acestui complex,mai pleaca de acasa in aceasta perioada,iar acest lucru "doamne fereste"poate fi o oportunitate pt acei hoti,care nu-si iau liber in perioada sarbatorilor.Pt ce se mai plateste mentenanta,daca nu se beneficiaza de servicii???
Tare sunt curioasa cine ii va despagubi pe cei care au aparatura arsa(stricata) din cauza curentului electric.Eu una,cred ca dezvoltatorul nu are nici un interes ca sa faca contractele cu cei de la Enel,pt ca asta ar insmna ca ei sa achite anumite taxe d bransament,in valoare de cateva zeci de mii sau chiar sute de euro.


#224
BULEX

BULEX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.01.2014

View Postsandymanuela, on 07 ianuarie 2014 - 15:10, said:

Este irelevant cat de bucuresteni sau nu suntem. Am locuit 23 de ani pe “camp” (adica casa in oras) si am facut fata multor situatii.
Nu sunt genul ce sa stea cu drobul de sare sau sa arunce cu venin, ci mai degraba pragmatic si caut solutii.
Solutiile cu siguranta nu se vor gasi aici si nu le veti obtine contrazicandu-ma.

Imi pare rau pentru cei ce vor intra pe acest forum si probabil nu vor mai intelege nimic.
Credeam ca acest forum este pentru a prezenta informatii pertinente in vederea achizitionarii.
Cand decizi sa cumperi in complex nu poti fi influentat de 1-2 intamplari in decurs de 4 ani de functionare.
Chiar si eu i-am spus dezvoltatorului ca era cat pe ce sa renunt din cauza acestui forum si ca abia astept sa ma acomodez pentru a imi relata parerea.
Daca parerea personala este una favorabila nu inseamna ca suntem angajati ai dezvoltatorului.


Da, poate ca spre “dezavantajul” meu eu am un job full-time si nu am timp sa ma intreb daca apa nova sau enel sau distrigaz au avut intreruperi in cursul zilei.
Iar situatia cu lipsa apei pentru a ma spala am intalnit-o si in centrul bucurestiului si nu cateva ore…ci cateva zile, in mai multi ani, din cauza unor lucrari la retea. Asemenea si cu reteaua electrica.
N-am murit si nu am agresat simturile olfactive ale nimanui, gratie capitalismului de 20 de ani au intrat pe piata servetelele umede si apa imbuteliata.
Iar pana acum nu mi-am gasit mancarea stricata in frigider din lipsa energiei electrice aici in complex.

Referitor la problema cu Enel de sarbatori, am avut neplaceri cu dereglarea electrocasnicelor si arderea rezistentei unui purificator de aer, dar am trimis aparatul deja in service (asta am constatat ieri).
Problema a survenit la ora 4:30 noaptea iar a 2-a zi imediat dupa pranz aveam din nou energie electrica.
In momentul in care e tensiune pe nul, nu mai sare nici o siguranta, dar nu ma bag in chestiuni tehnice.
Am trait experienta de a vedea cu ochii mei la casa cum arde contorul si ard firele prin pereti cand iti intra faza pe nul.

Ma repet, nu consider ca este sanatos sa te gandesti in fiecare moment ca ceva va merge prost si se va strica.
Anul are 365 de zile. Orice se poate intampla. Cu vorbe urate si reprosuri nu vom rezolva nimic nici pe forum si nici la administratie.
Si da, poate ma caracterizeaza optimismul, dar e casa noua, de ce sa mearga prost?

In domeniul in care eu lucrez avem un motto ce ne motiveaza sa cautam solutii: “Daca totul ar fi perfect nu ar mai fi loc de imbunatatire".

PS: Nu ma astept ca mesajul meu sa fie priceput.
Nu spun ca nu s-a intrerupt furnizarea energiei electrice, doar ca nu este un criteriu definitoriu in decizia de a cumpara in ansamblul rezidential.
Si ma opresc aici.
O zi senina tuturor.


#225
BULEX

BULEX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.01.2014
Stau in Avangarde de 1 an de zile. Multumesc, la fel!
Recunosc ca m-am lasat influentat de faptul ca era altceva decat ceea ce era in mod obisnuit in cartierele Bucurestiului si mai ales de parculetul si spatiul verde decorat cu vestita piscina. Eram incantat de ideea ca voi putea sa ma relaxez cu sotia si copiii mei asa cum vazusem doar prin filme si sa am un loc unde sa pot alerga seara nestingherit. Era intr-adevar un lucru deosebit pe care un dezvoltator open minded mi-l punea la dispozitie chiar si cu ceva costuri in plus din partea mea. Aveam experienta locuitului in blocurile comuniste, unde plateam apa si caldura la comun si riscam in fiecare luna sa ramanem fara ele din pricina datornicilor. Cu alte cuvinte voiam altceva si Avangarde promitea sa-mi dea "luxul la pret social". Nu banuiam nimic din ceea ce se ascundea in fata zambetelor si cuvintelor frumoase. Dupa acest an de experiente bune si rele, in care mi-am dat seama ca pasul pe care l-am facut a fost precipitat si total neavizat, pot sa concluzionez intr-o serie de buline albe si negre, acordate din punctul meu de vedere, celor de la conducerea ansamblului astfel:

Buline albe:
  • izolarea termica
  • calitate ferestre si usi
  • calitate parchet faianta si gresie
  • calitate centrala si calorifere
Buline negre:
  • imagine mincinoasa pe site (au aratat cumparatorilor imaginea unui loc modern, lasandu-le impresia ca vor putea beneficia de dotari de lux - piscina , teren de sport - uitand sa mentioneze ca sunt destinate doar pentru a-i atrage pe cumparatorii naivi asa cum am fost si eu, urmand ca apoi toate acestea sa dispara dupa ce ei si-au vazut sacii in caruta)
  • informatii incomplete despre conditiile de locuit (nu ne-au dat niciun fel de informatii despre suprafata utila si taxa de mentenanta pana in momentul cand am facut rezervarea de 1000 E)
  • contopirea unui contract de vanzare-cumparare, care are un caracter definitiv, cu unul de furnizare servicii, care are un caracter temporar (este vina mea , recunosc , ca nu am citit contractul insotit de un avocat care sa-mi asigure asistenta de specialitate si am semnat ca primarul, un document absurd: un contract care imi baga pe gat  serviciile unei firme care poate astfel, sa-mi furnizeze serviciile in orice conditii vrea dumneaei, fara sa stea cu teama ca beneficiarii, adica noi, ii vom putea rezilia vreodata contractul)
  • taxa de mentenanta (35-50 E)  mult prea mare este, in opinia mea, o completare ascunsa a sumei incasate la vanzarea apartamentului. Practic este inca o rata pe care o platim toata viata la apartamentul cumparat.
  • paza si accesul in complex sunt total necorespunzatoare (nu se verifica prin niciun mijloc daca vizitatorii vin intr-adevar la persoanele pe care intentioneaza sa le viziteze asa cum se face la alte ansambluri, uneori noaptea bariera este ridicata si poti intra in voie)
  • curatenia exterioara este satisfacatoare, dar dispunerea containerelor de gunoi este total neadecvata, fiind afectate astfel atat procedurile de depozitare a deseurilor cat si cele de golire a containerelor
  • curatenia interioara este nesatisfacatoare, n-am putut sa-mi dau seama inca, de periodicitatea acesteia (chistoacele aruncate de catre lucratorii RDS RCS au stat zile bune pe treptele blocului)
  • iluminatul exterior este organizat prost, stalpii incomodand pe alocuri locurile de parcare. In plus este o povara suplimentara pentru puterea redusa a  retelei de energie electrica, fapt pentru care a stat multe zile oprit. Mai mult, dupa marea avarie, multe dintre lampi au ramas in continuare nefunctionale.
  • canalizarea exterioara este conceputa cu totul nefericit (in zona gurilor se scurgere persista un miros greu iar apa pluviala nu este canalizata catre acestea, baltind in locuri in care nu ar trebui sa fei)
  • gurile de scurgere din bai permit refularea mirosurilor
  • in unele apartamente prizele din pereti nu sunt fixate corespunzator
  • lipsa unui spatiu verde cu cativa pomisori intre blocuri care sa mai indulceasca senzatia de beton si pavele
  • chirie nejustificat de mare pentru locurile de parcare,spatii  care nu sunt acoperite, nu este supravegheate nu au nici o alta facilitate, iar paza este platita separat. ( chiria este de 100 de lei pe luna , in conditiile in care la ADP sector 6 se platesc maxim 50 lei pe an)
  • regulile jocului se schimba in timpul jocului (atitudine duplicitara si josnica a unuia din patronii firmei care a contraatacat la sesizarile noastre, cu amenintarea ca, pe viitor, locurile de parcare nu vor mai face obiectul inchirierii si vor trebui cumparate de catre locatari)
  • hidroizolatia pe alocuri este necorespunzatoare (unii locatari se plang de infiltratii, cazurile grave au fost rezolvate gratuit ce-i drept, dar cu viteza melcului in panta)
  • apare tot mai frecvent igrasia pe peretii exteriori ai apartamentelor
  • organizarea de santier a retelei electrice ne aduce un curent electric instabil: 170~450V la prize ( ultimele 2 evenimente s-au ars electronice si electrocasnice din majoritatea apartamentelor si ne-au lasat fara curent de la ora 11 dimineata pana seara la 21)
  • doua dintre cablurile  care apartin firmei Avangarde si serveau pentru cuplarea ansamblului la reteaua electrica a orasului sunt nefunctionale, iar cel care a ramas este afectat de multiplele avarii suferite ( nu am sesizat nici cea mai mica intentie de a le inlocui)
  • declaratii contradictorii (ca sa nu le zic mincinoase) ale reprezentantilor Avangarde cu privire la cauzele si posibilitatea remedierii problemelor la reteaua electrica (sefa seviciului retele de la ENEL mi-a comunicat personal ca problema este simpla: Avangarde trebuie sa cumpere un transformator de 100 si ceva de mii de E pentru ca locatarii sa poata fi bransati in mod individual la retea. Fara acest transformator toate interventiile si solicitarile lor sunt de prisos)
  • promisiuni neonorate de a monta balustradele pe scarile in care au fost ocupate majoritatea covarsitoare a apartamentelor
  • atitudine de marlani ai unora dintre membrii firmei care locuiesc in complex  (ii critica pe locatarii care mai lasa mizerie in urma lor la locul de joaca, in timp ce ei lasa mormane de sticle goale dupa betiile din foisor - am constatat personal)
Acestea sunt in mare  multumirile si nemultumirile cuantificate pe parcursul unui an, din experienta proprie si a celor din jurul lui, de catre unul dintre cei care au crezut ca, facand acest pas, va obtine coltul de rai promis de Avangarde Rezidential pe site-ul sau. Sper totusi, ca daca mai au o urma de demnitate si cinste in ei, nu ma vor lasa sa regret ca am avut incredere in ei!

#226
iahim_namor

iahim_namor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 27.12.2013
Despre spatiile verzi si blocurile care le inlocuiesc si despre cei care isi fac griji ca o sa le apara un bloc la cativa metri de geamul lor: pe site la ei apar 3.000 de apartamente pe acel pamant. Unde credeti ca o sa faca acele 3.000 de apartamente? In blocuri de 4-5 etaje la 50 de metri unul de altul?

#227
cornel_coco

cornel_coco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.06.2005
http://goo.gl/i36Yu5

Imi place declaratia celor de la ENEL :)

#228
killer666

killer666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.12.2003
nu am mai postat de mult pe acest forum si vad ca e un adevarat razboi aici, stau de 3ani in Avangarde , timp in care chiar nu am intampinat probleme sau probleme care sa nu se rezolve, de curand asa cum zic si unii din utilizatorii de mai sus a fost o supratensiune din cauza unui dorel care a dat cu sapa unde nu trebuie, eu am avut doar termostatul wireless ars(la mine a sarit siguranta din tablou) care a fost schimbat de cei de la Avangarde gratuit si din cate stiu cam toti cei care au avut centrale si frigidere arse au primit acelasi tratament

Am niste vesti bune legate de lumina, am vorbit ieri cu dezvoltatorul, au fost depuse solicitarile catre ENEL si in cateva saptamani vom fii preluati de Enel ca persoane fizice , terenul de fotbal din fata am fost asigurat ca in urmatorii 10ani nu o sa dispara si daca dispare proiectul este cu un SPA center cu piscina pentru toti locatarii complexului

pana acum nu am avut nici un fel de probleme cu caloriferele , igrasie sau ale nebunii

legat de parcare, eu de 2ani nu am platit parcarea pentru ca m-am inteles cu ei sa cumpar locul acum in vara, o sa ramana in continuare optiunea de a inchiria locul de parcare, nu o sa ramana nimeni cu masina pe camp, se doreste comunicare din partea dezvoltatorului, blocurile sunt in garantie, deci se rezolva gratuit(aici ma refer la igrasie si la ce am mai citit pe sus)

iar pentru cei care vor sa cumpere in complex utilitatile pe timp de iarna sunt urmatoarele ,cam 150-220ron la gaze , lumina 70-90ron apa(cat consumi), internetul la alegere RDS sau Akta 30-40ron/luna  , eu am ramas pe Akta ca merge la orice ora f bine, TV RDS HD-30ron/luna

ca propunere pentru viitor am sugerat sa avem mai multe locuri de parcare pentru vizitatori, dar se pare ca au deja in plan si asta

daca mai aveti intrebari ma puteti contacta pe PM

#229
Costi-Ariton

Costi-Ariton

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.01.2014
Buna seara,

Si eu am discutat cu dezvoltatorul complexului, i am cerut mai multa transparenta si comunicare ( aici sufera cei care ne administreaza). Daca am avea o persoana desemnata de dansii cu care sa discutam problemele cred ca ar fi mai bine, in rest pot sa spun ca sunt norocos ca nu am probleme cu apartamentul( am avut mici chestii pe langa cea generala dar nimic care sa nu se rezolve) cei care au igrasie, blocurile sunt noiiar peretii nu sunt uscati( de aici apare igrasia) am vazut la mine, m am mutat la 1 an si jumatate dupa ce a fost construit si nu am probleme pt ca a apucat sa se usuce cum trebuie.

Numai bine

#230
youleeyoulee

youleeyoulee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.02.2014
Poate cineva sa-mi trimita regulamentul de coproprietate de care se vorbeste in contractual de v-c ?
Multumesc anticipat.

#231
cornel_coco

cornel_coco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.06.2005
Eu nu am vazut acel regulament. Din cate am inteles contine reguli de bun simt, de "convietuire" intre locatari si nu va intra in vigoare decat daca vor fi peste 50%+1 dintre locatari care vor semna. In rest nu cred ca are cum sa contina cine stie ce reguli restrictive sau abuzive. Am vazut ca era cineva care avea un draft, dar nu cred ca poate fi folosit sau luat in seama pana nu se cunoaste o forma autentica a acelui regulament.

#232
augustin44

augustin44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 04.11.2011
A achizitionat cineva vreo vila in cadrul ansamblului Avangarde City Militari? Preturile par OK, in jur de 60.000 euro pt 100 mp (3 camere). Ceva probleme legate de acest proiect?  Din cate am vazut pe harta proiectul  este destul de aproape localizat de Militari Shopping City, dar cum sunt caile de acces in zona? Nu prea am vazut poze cu stadiul lucrarilor singurele imagini fiind de pe un site de vanzari in care pozele difera de ceea ce este promovat pe site. Si apropo de site,  sectiunea Avangarde City nu se deschide.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   84.42K   69 downloads
  • Attached File  2.jpg   128.48K   68 downloads
  • Attached File  3.jpg   134.38K   67 downloads
  • Attached File  4.jpg   81.59K   60 downloads


#233
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013

View Postaugustin44, on 23 februarie 2014 - 22:56, said:

A achizitionat cineva vreo vila in cadrul ansamblului Avangarde City Militari? Preturile par OK, in jur de 60.000 euro pt 100 mp (3 camere). Ceva probleme legate de acest proiect?  Din cate am vazut pe harta proiectul  este destul de aproape localizat de Militari Shopping City, dar cum sunt caile de acces in zona? Nu prea am vazut poze cu stadiul lucrarilor singurele imagini fiind de pe un site de vanzari in care pozele difera de ceea ce este promovat pe site. Si apropo de site,  sectiunea Avangarde City nu se deschide.

Seamana cu o hala lunga.

#234
AnaAlessandra

AnaAlessandra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.04.2013
Raportat calitate pret, merita.
In ceea ce priveste finisajele si constructia e mult peste Militari RESIDENCE.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate