Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

AVANGARDE RESIDENCE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1119 replies to this topic

#1
zuzumon

zuzumon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.03.2010
Stie cineva ceva despre acest complex? A contractat cineva vreun apartament?
Am vazut preturile lor si par dubios de mici, tentante insa. Ce parere aveti?

#2
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
O parere aiurea,daca nu sunt terminate complet blocurile,nu sunt conectate la utilitati precum energie electrica,apa,nu sunt ocupate majoritatea apartamentelor te arunci pe riscul tau si risti sa ramai fara bani si fara apartamentul ala,mai ales daca blocul nu e terminat complet.

Cu acte in regula,poti sa te tavalesti pe jos,justitia in momentul de fata nu garanteaza pentru tranzactia ta.
Au fost mediatizate cazuri recent de ridicarea unora a unor cladiri,au incasat banii apoi cladirea a ramas la etajul unu,i-ai de unde-s pe aia care au inceput blocul.
Bafta,ca ai nevoie !

Edited by Header, 19 March 2010 - 00:49.


#3
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

View PostHeader, on 19th March 2010, 00:48, said:

O parere aiurea,daca nu sunt terminate complet blocurile,nu sunt conectate la utilitati precum energie electrica,apa,nu sunt ocupate majoritatea apartamentelor te arunci pe riscul tau si risti sa ramai fara bani si fara apartamentul ala,mai ales daca blocul nu e terminat complet.

Cu acte in regula,poti sa te tavalesti pe jos,justitia in momentul de fata nu garanteaza pentru tranzactia ta.
Au fost mediatizate cazuri recent de ridicarea unora a unor cladiri,au incasat banii apoi cladirea a ramas la etajul unu,i-ai de unde-s pe aia care au inceput blocul.
Bafta,ca ai nevoie !


subscriu
aveau termen de finalizare nov 2009...daca sunt alea la care ma gandesc eu e ..nimik acolo
din seria timisoara residence

fugi!!

#4
burry

burry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.03.2010
Sa nu va luati mobila de la baietii astia www. mobila-la-comanda .com pentru ca sunt total neprofesionisti ( asta ca sa nu zic mai urat ). Ca sa va faceti o idee o sa va dau mai multe detalii:
1. programare facuta la ora 11:00 oamenii au ajuns la ora 15:00
2. toata distractia a durat pana la ora 20 si un pic si baietii nu au terminat
3. am cerut amortizoare pentru usi vreo 14 oamenii au adus numai 8 probabil m-au vazut dupa fata mai prost
4. am facut comanda pentru un bar cu latme de 75 cm si dupa ce le-am dat banii oameni au zis ca nu mai au de 75 si trebuie sa-mi puna de 65 ca ei nu comanda un tir special pentru mine
5. patronul din punctul meu de vedere e un i... . Cand l-am sunat sa intreb de ce nu s-a rezolvat intr-o zi cu bucataria mi-a dat niste argumente total stupide:
1. nu am materiale ca e criza
2. tu ai o bucatarie complicata si eu trebuia sa fac 2 bucatarii in ziua aia si baieti au stat si asa pre mult la tine.
6. Pe langa toate astea nici finisajele nu sunt foarte stralucite. (Daca este cineva interesat pot sa va pun la dispozitie niste poze.)

In concluzie: Sincer va recomand SA NU VA LUATI MOBILA DE LA ASTIA. Va inchipuiti cam cat de "multumit" am fost incat am hotarat sa la fac reclama la oameni . Oricum cu greu ma abtin sa nu umplu acest post de cuvinte cu P, F etc

PENIBILI

#5
teo_vi

teo_vi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.03.2010
Am vizitat si eu sambata asta proiectul si mi s-a parut interesant. Nu am inteles prea bine cum sta treaba cu utilitatile, dezvoltatorul spunea ceva ca racordul la gaze se face de catre proprietar. Are cineva mai multe detalii? Ce stiti despre dezvoltatori?
Multumesc anticipat.

#6
bizanda

bizanda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.05.2010

View Postburry, on 23rd March 2010, 14:48, said:

Sa nu va luati mobila de la baietii astia

chiar vroiam sa le trimit niste desene pentru o oferta de pret, dar acum, dupa ce am citit despre patania ta, am o mare dilema
as vrea sa vad niste poze (mai de detaliu, daca se poate) ca sa imi dau seama de calitatea finisajelor....ceea ce au ei expus in showroom este foarte bine executat si, la prima vedere, chiar par mai profesionisti decat altii de pe acolo
neseriozitate si nepunctualitate gasesti cam peste tot in vremurile astea, din pacate

Edited by septimiu80, 30 May 2010 - 07:31.
citare inutila a intregului post


#7
laurashgeo

laurashgeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 16.05.2005
Va pot spune ca au fost terminate primele 4 imobile din ansamblu, si se pot vedea. In curand cred ca termina finisajele. Saptamana aceasta incep lucrarile la urmatoarele 4 imobile, care insa vor fi putin diferite de primele. Primele 4 au acoperisul de tip sarpanta, iar de acum in colo se vor realiza cu terasa. Am fost de cateva ori pe santier la ei si va pot spune ca blocurile sunt executate bine din punct de vedere structural. Despre utilitati stiu ca este tras doar curentul momentan. Reteaua de canalizare a orasului va ajunge atunci cand se va largi si bulevardul la 4 benzi, pana atunci se vor folosi alte solutii, pe care nu le stiu.

#8
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postlaurashgeo, on 30th May 2010, 21:19, said:

.... Reteaua de canalizare a orasului va ajunge atunci cand se va largi si bulevardul la 4 benzi, pana atunci se vor folosi alte solutii, pe care nu le stiu.

Adica peste vreo 2,3,4,.....ani se va largi Prelungirea Ghencea la 4 benzi (cate doua benzi pe sens) + pod peste centura! A ramas de mai multi ani acest lucru la nivel de studiu de fezbilitate!

#9
crisskiss

crisskiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.06.2007
nu mai are nimeni niciun detaliu despre acest complex? sunt curios despre avansarea lucrarilor si daca sunt sau nu bransati la utilitati.va multumesc!

#10
telian

telian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.01.2011
SA MUTAT CINEVA  AICI avangarde-house Prelungirea Ghencea nr.318-320.

#11
telian

telian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.01.2011
am fost eu acum 4 zile si se brasase

Edited by telian, 16 January 2011 - 17:35.


#12
zuzumon

zuzumon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.03.2010

View Posttelian, on 16th January 2011, 18:17, said:

am fost eu acum 4 zile si se brasase
Cate blocuri au terminat de construit? Au facut si drum de la complex pana la soseaua principala?

#13
telian

telian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.01.2011
pai cam 4 au terminat
vreau sa imi cumpar acolo dar vad ca nimeni nu sta pe acolo

#14
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Erau deschise doua discutii pe aceesi tema.
Cred ca unul este arisuficient pentru Avangarde House.

#15
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Ceva noutati de aici ? Chiar nu e nimeni care sta acolo sau a discutat cu dezvoltatorul ? Cred ca o sa merg eu saptamana aceasta.

#16
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Salut . Am fost astazi acolo , in complex. Am vazut si apartamente mobilate si nemobilate , si in curs de finisare.
Blocurile sunt p+2 toate , sunt construite 4 blocuri *( 8 scari ) si urmeaza acum in primavara sa mai dea drumul la 4 blocuri.Peretii sunt din porotherm de 25 izolatia e de 10 . Grinzile din interior sunt din 2 randuri de caramida, au si sarma in ele .
Toate spatiile sunt foarte bine compartimentate, foarte mari , bine gandite , unele .
Un apartament de 70 mp construiti este 55 k , la etaj 1 , complet mobilat si utilat.
Apartamentul are bucatarie complet utilata si mobilata, centrala immergas incastrata intr-un dulap, masina de spalat vase teka, cuptor electric incastrat in mobila de bucatarie, plita teka pe gaz, chiuveta teka , combina frigo teka. Toata mobila facuta pe comanda .
In sufragerie exista o mobila de living pe perete  si o masuta , in dormitor cadru de pat cu 2 noptiere si o noptiera mai mare.
La baie gresie si faianta calitativa la prima vedere, masina de spalat teka, cada ( nu d-aia din plastic ) , chiuveta si wc romstal , aerisita cu un geam mare pe orizontala , sablat .
Toate termopanele sunt salamander de 7 camere, usile de la intrare si din interior sunt pinum, pareau foarte ok .
Apartamentul ( dar si garsoniere si altele ) are pana si prize si intrerupatoare, doar aplica si salteaua lipseste sa te poti muta.
Exista garsoniera de 45 mp utili , cu dressing separat construit dar si cu  50 mp de spatiu verde inchis in fata la parter , se poate inchide foarte frumos.
Contoarele sunt trase individual pe apartament, dar pe hol la intrare. Scarile sunt placate cu granit .
Ma gandesc foarte serios sa avansez discutiile cu ei insa am ceva retineri deoarece proiectul este dezvoltat de 2 persoane fizice , ei au spus ca au contract cu o firma carora le platesc la mp construit . Am tot cautat sa vad cine construieste, de unde au turnat macar beton, am ceva prieteni in  bransa si m-ar putea ajuta cu info serioase.
Inauntru totul este foarte ingrijit, ingradit, acces pe la bariera cu sens unic , paza, curatenie, tot tacamul.
Cam ce ar trebui sa ma mai intereseze in urmatoarea faza ?
Multumesc .

#17
telian

telian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.01.2011
eu ma-am lamurit cu ei au o taxa de mentenata de 50E pe luna in care intra paza,curatenia etc

#18
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
da telian, au o taxa de 2mil pe luna in care intra toate acestea.
Tinand cont de curatenia care era cand am fost eu, de drumul inchis , de faptul ca era cam deszapezit, de paza non-stop , mi se pare rezonabil. Mai platesti lumina si gazul, apa e inclusa intr-un plafon de 20 mc.
Daca ti-ai lua intr-un bloc vechi unde nu ai centrala platesti acum 3-4 mil dar de la anul cand gicacaloria se va dubla intretinerea o sa vina mai aproape de 6-7 mil asa ca eu nu as vedea un impediment in aceasta taxa.
Probabil ca daca se va mai popula si se fac asociatii pe blocuri se vor negocia si taxele acestea , zic si eu .
In rest tie ce gogosi ti-au vandut ? Cum ti sa parut ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate