Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#793
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postkatlin, on 12th May 2012, 22:35, said:

ar trebui sa te pregatesti de prasit ca daca te intarzie ceva ploi n-ai sa mai poti intra in el.

Sa te auda Dumnezeu,dar deocamdata nici o picatura.

Imi place mult ce face rand acolo,jos palaria.
Daca imi permiti o intrbare: Ai absolvit cursuri de specialitate?

#794
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Multumesc de aprecieri, dar inca mai este mult de lucru ;)
Eu sunt programator, am absolvit in 2000 facultatea de telecomunicatii, si de atunci lucrez in IT. Agricultura a fost si a redevenit un hobby, o pasiune, pe care poate o sa o transform si intr-o afacere cu ceva profit. De anul asta lucrez cu jumate de norma pentru un venit stabil luna de luna, si jumate din saptamana ma ocup de culturi. Am ales porumb, pentru ca este relativ putin de lucru cu el, dupa prasila pot sta linistit pana la cules. Anul asta.. 10ha. La anul, mai vedem.
Tatal meu este inginer agronom, acuma pensionar, o viata intreaga a lucrat in agricultura, asa ca din scoala generala am avut acces la biblioteca lui, la cunostinte la prima mana si la practica alaturi de el :).
Incerc sa ma documentez, sa mai experimentez diverse lucruri si sper sa gasesc solutiile cele mai bune la ceea ce vreau sa fac, unde vreau sa fac.
Terenurile nu sunt grozave in zona mea, dar pana acuma am fost ferit de extreme... Sunt deficitar la capitolul infrastructura, la spatii de depozitare si la ... teren. Este faramitat, oamenii prefera sa-l lase nelucrat sau sa-l lucreze dupa ureche. Sunt putine culturi care se preteaza in zona ( de ex. rapita nu trece iarna, orzul de toamna la fel), dar acolo sunt si acolo o sa raman.

Si recunosc, sunt putin invidios pe zonele in care va desfasurati voi activitatea ;) Dar nu si pe lipsa apei, care la noi nu prea este o problema. De duminica a inceput din nou ploaia, pacat ca este cam frig (7 grade :(  ). De joi pana marti va fi o fereastra de vreme buna, in care sper sa pot intra la erbicidat, prasit+fertilizat , ca apoi de marti pana in iunie vine o vreme ploioasa.
Acuma, problema cu care ma confrunt este asta:
Pe finalul saptamanii asteaia, porumbul o sa fie in 3 frunze. Am la dispozitie o fereastra de vreme buna de ~ 4 zile.
Am cateva parcele, in total ~ 3ha cu teren infestat cu pir, nu am dat cu nimic preemergent. Acolo vreau sa dau cu ceva sulfonilureic, (Titus, Equip,GAT motion sau Principal) si sa il las 2-3 saptamanai pana la prasila+fertilizare.
Pe restul de ~7ha, erbicidat cu Guardian, o sa intru cu prasila +fertilizare si apoi cand se face vreme buna, daca nu trece de 7 frunze, dau cu ceva pt frunza lata. Dicopur TOP, Damine, sau Buctril, in functie de evolutia culturii si a buruienilor. Acuma nu are rost sa dau, ca nu sunt buruieni. Pe de alta parte, daca intru cu prasila, distrug pelilcula de Guardian. Daca intarzaii mult, ma tem ca nu mai pot intra degraba in el.
Vedeti voi o alta solutie, o alta ordine mai buna a lucrarilor?

Edited by rand, 14 May 2012 - 11:26.


#795
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postrand, on 14th May 2012, 11:11, said:

Si recunosc, sunt putin invidios pe zonele in care va desfasurati voi activitatea ;) Dar nu si pe lipsa apei, care la noi nu prea este o problema.

Daca iti spun ca si eu sunt invidios pe terenurile tale,mai crede?
Cel putin la voi este apa si multa verdeata,racoare.
Se spune ca apa corecteaza greselile agronomului.

Deja m-am saturat de arsita de pe camp :P ,totul uscat,vai de el.
Am fost pe camp sa-mi adun plante pentru ierbar,sunt anul I la agricultura ,pur si simplu nu puteam sa le scot radacinile. Pe 30C imi consumam apa de baut  punand-o la radacinile plantelor ca sa le scot intregi.
Noi,cei din sud ,vom avea mare nevoie de irigatii.

#796
farfulea

farfulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.12.2010
Uite pe o vreme de asta ar fi fost avantajos no-till... Aici n-a mai plouat de la Paste.
Pacat ca prestatorii de servicii prefera sa-si cumpere grape si pluguri noi in loc de semanatori bune. Asa merg treburile si nu pot decat sa ma conformez momentan :)
Foarte urat arata un camp uscat in conditiile actuale.

#797
utbsj

utbsj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.04.2012
Multumesc!pt.raspuns am so cumpar .Daca poate cineva sa imi recomande si o anumita marca de semanatore SH ce nu depaseste 1500 euro.Romaneasca sau import?

Edited by utbsj, 14 May 2012 - 18:17.


#798
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postutbsj, on 14th May 2012, 19:11, said:

Multumesc!pt.raspuns am so cumpar .Daca poate cineva sa imi recomande si o anumita marca de semanatore SH ce nu depaseste 1500 euro.Romaneasca sau import?
Daca cumperi romaneasca, sa o iei de Piatra Neamt. E ok de inceput. Simplu de reparat , piese ieftine . Are probemele ei, da nu sunt scule rele. Cele straine sunt mai scumpe, si trebuie un pic sa te pricepi sa nu iei o tzeapa de zile mari. Ca si marci, Monosem sunt cele mai raspandite. Nodet Pneumasem mai aduc baietii din Franta. Kleine sunt f. bune, dar mai rare. Pt. Hassia gasesti mai greu piese de schimb.
Eu am luat Becker Aeromat,  dupa un an cu SPC4.

Edited by rand, 14 May 2012 - 18:37.


#799
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

Quote

Vedeti voi o alta solutie, o alta ordine mai buna a lucrarilor?

Nu, e foarte bine. La cunostintele si draganul de agricultura ar trebui sa activezi in alta parte, sa ai sub comanda macar vreo mie de ha!

#800
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postkatlin, on 12th May 2012, 19:29, said:

Tot joi am dat cu Buctril o parceluta de 2 ha cu o doza de 1l la ha si mi-am pus mainile in cap cat de tare s-au ars.

Buctril, si toate erbicidele cu s.a bromoxinil se aplica pe timp racoros. Au avantajul ca isi fac efectul si la temeperaturi scazute (de la 5 grade) si nu afecteaza plantele de cultura chiar intr-un stadiu de dezvoltare mai avansat. Merge pana la 8 frunze la porumb, si la cereale pana in la al doilea nod.  Dar daca este caldura mai mare, prezinta fitotoxicitate pentru plantele de cultura.
In schimb erbicidele cu 2.4D (SDMA) si dicamba, isi fac efectul doar pe caldura si nu afecteaza plantele de cultura in dozele recomandate. Dar nu pot fi folosite mai tarziu de 5 frunze la porumb si primul internod la paioase (provoaca sterilitate).

Deci, daca e racoare, sau plante in stadiu avansat - Buctril.
Daca e caldura si plantele sunt pana in 5 frunze inclusiv - 2.4D (eventual + dicamba).

In prospectul celor de la DUPont, pentru Titus http://www2.dupont.c..._Titus_25DF.pdf se specifica clar sa nu se amestece cu erbicide pe baza de bromoxynil pentru ca dauneaza porumbului in special pe vreme calda.

Edited by rand, 15 May 2012 - 08:18.


#801
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012

View Postrand, on 15th May 2012, 08:14, said:

Buctril, si toate erbicidele cu s.a bromoxinil se aplica pe timp racoros. Au avantajul ca isi fac efectul si la temeperaturi scazute (de la 5 grade) si nu afecteaza plantele de cultura chiar intr-un stadiu de dezvoltare mai avansat. Merge pana la 8 frunze la porumb, si la cereale pana in la al doilea nod.  Dar daca este caldura mai mare, prezinta fitotoxicitate pentru plantele de cultura.
In schimb erbicidele cu 2.4D (SDMA) si dicamba, isi fac efectul doar pe caldura si nu afecteaza plantele de cultura in dozele recomandate. Dar nu pot fi folosite mai tarziu de 5 frunze la porumb si primul internod la paioase (provoaca sterilitate).

Deci, daca e racoare, sau plante in stadiu avansat - Buctril.
Daca e caldura si plantele sunt pana in 5 frunze inclusiv - 2.4D (eventual + dicamba).

In prospectul celor de la DUPont, pentru Titus http://www2.dupont.c..._Titus_25DF.pdf se specifica clar sa nu se amestece cu erbicide pe baza de bromoxynil pentru ca dauneaza porumbului in special pe vreme calda.
sunt nou aici.sunt din tismana si anul trecut am pus si eu 1ha porumb,am obtinut cu toata seceta cam6to pe ha.am ascultat de sfaturile unui ing pensionar care l-am cunoscut la băile Bala.el m-a sfătuit să pun complexe si azotat la semănat,mi-a dat urmatoarele formule.Pt azotat2,1*suprafata iar pt complexe2,3*suprafata,aste suntpt o productie de 10to/ha în ani buni.am folosit pr38a24 si ribera de la pioneer,tot la sfatul lui,să folosesc două soiuri diferite pt că dacă la unul nu merge bine compensează celălalt.anul acesta am pus1,6ha dar in zonă au fost probleme cu răsăritul.toti care am pus înainte de ploile de la paște avem goluri dar sunt convins că pierderile nu vor fi așa mari,eu cred că dacă faci cu drag orice lucru are d-zeu grijă de tine.

View Postsoimnegru68, on 15th May 2012, 08:42, said:

sunt nou aici.sunt din tismana si anul trecut am pus si eu 1ha porumb,am obtinut cu toata seceta cam6to pe ha.am ascultat de sfaturile unui ing pensionar care l-am cunoscut la băile Bala.el m-a sfătuit să pun complexe si azotat la semănat,mi-a dat urmatoarele formule.Pt azotat2,1*suprafata iar pt complexe2,3*suprafata,aste suntpt o productie de 10to/ha în ani buni.am folosit pr38a24 si ribera de la pioneer,tot la sfatul lui,să folosesc două soiuri diferite pt că dacă la unul nu merge bine compensează celălalt.anul acesta am pus1,6ha dar in zonă au fost probleme cu răsăritul.toti care am pus înainte de ploile de la paște avem goluri dar sunt convins că pierderile nu vor fi așa mari,eu cred că dacă faci cu drag orice lucru are d-zeu grijă de tine.
am erbicidat înainte de semănat cu guardian iar acum cu merlin duo și sare(s.c.d.m.a. pt scaieți este18ron jumate de litru)și după2 zile deja buruienile au început să se îngălbenească

#802
gig2008

gig2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.01.2011
daca porumbul are doua frunze si erbicidez cu SDMA, afecteaza porumbul ?
-este plin de mustar inflorit -

#803
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postgig2008, on 15th May 2012, 13:09, said:

daca porumbul are doua frunze si erbicidez cu SDMA, afecteaza porumbul ?
-este plin de mustar inflorit -
E prea mic.. mai asteapta cateva zile.

#804
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Va vaitati de lipsa ploii, noi aici in s-v ne vaitam de ploaie prea multa. De 48 de ore ploua incontinuu. Apa balteste pe toate terenurile, si ploua in continuare...

#805
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postrhdghdhs, on 15th May 2012, 14:24, said:

Va vaitati de lipsa ploii, noi aici in s-v ne vaitam de ploaie prea multa. De 48 de ore ploua incontinuu. Apa balteste pe toate terenurile, si ploua in continuare...

Ploaia din mai aduce malai :)

#806
gig2008

gig2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.01.2011

View Postrhdghdhs, on 15th May 2012, 14:24, said:

Va vaitati de lipsa ploii, noi aici in s-v ne vaitam de ploaie prea multa. De 48 de ore ploua incontinuu. Apa balteste pe toate terenurile, si ploua in continuare...
noi aici in sud, vrem ploaie, sper sa nu ne pacaleasca iar...busu!

#807
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
anul acesta a facut ravagii ratisoara la porumb, mai ales cei care nu au tratat samanta!

#808
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Asteptam soarele...

Attached Files



#809
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
E la noi acum, toata tara ploua de rupe si p'aci seceta, nu-s ce sa mai crezi.

Daca tot e timpul bun si n-am ce face am bagat si o prasila azi. Porumbul din imagine are si o apa data prin irigare.

Edited by katlin, 16 May 2012 - 17:13.


#810
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012

View Postkatlin, on 16th May 2012, 17:57, said:

E la noi acum, toata tara ploua de rupe si p'aci seceta, nu-s ce sa mai crezi.

Daca tot e timpul bun si n-am ce face am bagat si o prasila azi. Porumbul din imagine are si o apa data prin irigare.

Il prasesti si a 2-a oara? Si ii mai administrezi ingrasaminte? Frumos porumb, oricum, si randuri drepte! :D:))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate