Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#5419
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Daca este uscat bine, nu se aprinde.
Dar nu e regula generala, ca de aia s-au inventat uscatoarele. Altfel, ar fi turnat direct in silozuri ca si cartofii. Si cand ai o gramada de 50-60 tone bagate intr-un cilindru de 6 metri de inalt, si incepe sa mocneasca, te iei cu mainele de cap ca nu ai ce-i face. Sau ma rog, cu mainile de lopata.
La mine la FAO 300, nu am cum sa intru mai repede de 1 octombrie la recoltat.  Stiuleti. La boabe nu ma bag pana cand nu imi fac o hala mare in care sa il descarc vrac instrat de ~0.5-1m, si sa il urc in siloz prin decembrie. Sau uscator, dar creste pretul pe kg.

#5420
finescu

finescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.06.2012

 rand, on 14 septembrie 2013 - 08:33, said:

Daca este uscat bine, nu se aprinde.
Dar nu e regula generala, ca de aia s-au inventat uscatoarele. Altfel, ar fi turnat direct in silozuri ca si cartofii. Si cand ai o gramada de 50-60 tone bagate intr-un cilindru de 6 metri de inalt, si incepe sa mocneasca, te iei cu mainele de cap ca nu ai ce-i face. Sau ma rog, cu mainile de lopata.
La mine la FAO 300, nu am cum sa intru mai repede de 1 octombrie la recoltat.  Stiuleti. La boabe nu ma bag pana cand nu imi fac o hala mare in care sa il descarc vrac instrat de ~0.5-1m, si sa il urc in siloz prin decembrie. Sau uscator, dar creste pretul pe kg.

Prietene,daca porumbul are sub 14% umiditate,poate sa aiba cilindrul si 15 metri inaltime.Uscatoarele nu s-au inventat sa usuce porumb deja uscat.

#5421
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
mai fratilor lamuritima si pe mine un siloz de 3 metri in diametru si inalt de 4 daca e numai ventilat ar fi o problema cu cerealele?

#5422
finescu

finescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.06.2012

 irimiaciprian1, on 14 septembrie 2013 - 09:41, said:

mai fratilor lamuritima si pe mine un siloz de 3 metri in diametru si inalt de 4 daca e numai ventilat ar fi o problema cu cerealele?

nu pricepi ca depinde de  umiditatea cerealelor? ca daca il aduci din camp cu 13% umiditate nu-i bai,dar daca are de la 15 in sus e problema mare?

#5423
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

 finescu, on 14 septembrie 2013 - 10:26, said:


nu pricepi ca depinde de  umiditatea cerealelor? ca daca il aduci din camp cu 13% umiditate nu-i bai,dar daca are de la 15 in sus e problema mare?
chiar daca il ventilezi?

#5424
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
ventilatia nu e tot una cu uscarea. Pentru uscare ai nevoie si de caldura, nu doar de circulatia aerului. Daca aerul este umed, cum se intampla toamna, in perioada ploioasa, degeaba ventilezi.SI silozurile au sonde de temperatura, in diverse puncte.
Sunt carti intregi care dezbat problema conditionarii cerealelor in vederea pastrarii.
Ideea de baza este ca cerealele trebuie sa aiba sub 14% umiditate pentru a putea fi pastrate vrac. Si uscarea lor trebuie sa fie uniforma. Daca ai focare cu umiditate mai mare, compromiti si cerealele uscate. De ex. cazul graului cu diverse corpuri straine din buruieni. Degeaba graul are 12% umiditate daca ai prin el seminte de mazariche verzi. Se aprinde cand ti-e lumea mai draga.
Ovazul este mai dificil de pastrat, pentru ca se coace esalonat.

#5425
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

 rand, on 14 septembrie 2013 - 12:17, said:

ventilatia nu e tot una cu uscarea. Pentru uscare ai nevoie si de caldura, nu doar de circulatia aerului. Daca aerul este umed, cum se intampla toamna, in perioada ploioasa, degeaba ventilezi.SI silozurile au sonde de temperatura, in diverse puncte.
Sunt carti intregi care dezbat problema conditionarii cerealelor in vederea pastrarii.
Ideea de baza este ca cerealele trebuie sa aiba sub 14% umiditate pentru a putea fi pastrate vrac. Si uscarea lor trebuie sa fie uniforma. Daca ai focare cu umiditate mai mare, compromiti si cerealele uscate. De ex. cazul graului cu diverse corpuri straine din buruieni. Degeaba graul are 12% umiditate daca ai prin el seminte de mazariche verzi. Se aprinde cand ti-e lumea mai draga.
Ovazul este mai dificil de pastrat, pentru ca se coace esalonat.
stiu rand treaba cu uscarea  e multa discutie cu ea cele mai bune sisteme de uscare sant cele la care poti regla si punctul de roua eu am deja un sistem PIOVAN (uscator) dar este folosit la altceva ...ma gandeam ca daca am in siloz o serie de senzori pt monitorizare  temperatura si umiditate care o sa comande ventilatia si sistemul de lopatare a cerealeleor ma gandeam ca nu ar fi o problema .

dar mai studiem Posted Image

#5426
finescu

finescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.06.2012

 rand, on 14 septembrie 2013 - 12:17, said:

ventilatia nu e tot una cu uscarea. Pentru uscare ai nevoie si de caldura, nu doar de circulatia aerului. Daca aerul este umed, cum se intampla toamna, in perioada ploioasa, degeaba ventilezi.SI silozurile au sonde de temperatura, in diverse puncte.
Sunt carti intregi care dezbat problema conditionarii cerealelor in vederea pastrarii.
Ideea de baza este ca cerealele trebuie sa aiba sub 14% umiditate pentru a putea fi pastrate vrac. Si uscarea lor trebuie sa fie uniforma. Daca ai focare cu umiditate mai mare, compromiti si cerealele uscate. De ex. cazul graului cu diverse corpuri straine din buruieni. Degeaba graul are 12% umiditate daca ai prin el seminte de mazariche verzi. Se aprinde cand ti-e lumea mai draga.
Ovazul este mai dificil de pastrat, pentru ca se coace esalonat.

Se vede ca nu ai recoltat niciodata porumb boabe.Mai lasa cartile de agronomie ale tatalui tau,prea multa teorie.Teoria ta este o teorie apocaliptica."Focare cu umiditate mare".Cateva buruieni la tine sunt focare de umiditate?Porumbul uscat mucegaieste doar daca torni apa peste el.Tu chiar crezi ca semintele de mazariche ti-ar putea compromite graul?Acum 10 ani puneam  si eu problema exact ca tine.Il innebuneam pe tata cu aceleasi teorii.Daca mucegaieste.daca-l compromitem,daca-l aruncam.Acum stii ce face?...rade,

#5427
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

 finescu, on 14 septembrie 2013 - 13:13, said:



Se vede ca nu ai recoltat niciodata porumb boabe.Mai lasa cartile de agronomie ale tatalui tau,prea multa teorie.Teoria ta este o teorie apocaliptica."Focare cu umiditate mare".Cateva buruieni la tine sunt focare de umiditate?Porumbul uscat mucegaieste doar daca torni apa peste el.Tu chiar crezi ca semintele de mazariche ti-ar putea compromite graul?Acum 10 ani puneam  si eu problema exact ca tine.Il innebuneam pe tata cu aceleasi teorii.Daca mucegaieste.daca-l compromitem,daca-l aruncam.Acum stii ce face?...rade,

Subscriu...anul trecut l-am luat din câmp,boabe,la 13% umiditate dar din cauza sparturilor a ajuns la 14.8% după recoltare.
E adevărat ca am făcut antebrat si bicepsi de invidiat in primele trei saptamâni, de la lopatat,dar nu am avut probleme:)
Termometrul a stat continuu in boabe.Pana la o temperatura de 19-20 de grade nu-i problema...după începe munca!

#5428
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
eu cu asta is nelamurit  daca il bagi in siloz si il ventilez mai apar probleme?

#5429
finescu

finescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.06.2012

 nelutustoian, on 14 septembrie 2013 - 19:11, said:

Subscriu...anul trecut l-am luat din câmp,boabe,la 13% umiditate dar din cauza sparturilor a ajuns la 14.8% după recoltare.
E adevărat ca am făcut antebrat si bicepsi de invidiat in primele trei saptamâni, de la lopatat,dar nu am avut probleme:)
Termometrul a stat continuu in boabe.Pana la o temperatura de 19-20 de grade nu-i problema...după începe munca!

Daca iti spun ca am bagat porumb  si cu 15,6% ,ma crezi?Nu l-am lopatat deloc.S-a pastrat perfect,dar conteaza si hibridul.Una e sa bagi Olt cu 16% si alta e sa bagi Es Sensor cu 16%.Eu vorbesc de depozitatul in magazii.Eu cred ca te-ai impacientat cam mult pentru o umiditate de 14,8%.

#5430
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
jos era beton  ce inaltime avea movila cu porumb?

#5431
finescu

finescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.06.2012

 irimiaciprian1, on 14 septembrie 2013 - 21:55, said:

jos era beton  ce inaltime avea movila cu porumb?

beton.stratul avea cam 1 metru.

#5432
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 finescu, on 14 septembrie 2013 - 13:13, said:


Se vede ca nu ai recoltat niciodata porumb boabe.Mai lasa cartile de agronomie ale tatalui tau,prea multa teorie.Teoria ta este o teorie apocaliptica."Focare cu umiditate mare".Cateva buruieni la tine sunt focare de umiditate?Porumbul uscat mucegaieste doar daca torni apa peste el.Tu chiar crezi ca semintele de mazariche ti-ar putea compromite graul?Acum 10 ani puneam  si eu problema exact ca tine.Il innebuneam pe tata cu aceleasi teorii.Daca mucegaieste.daca-l compromitem,daca-l aruncam.Acum stii ce face?...rade,
:) tot boabe a ajuns pana la urma. Iar graul, orzoaica si ovazul nu l-am recolta "spice" inca :))
Eu mi-am spus doar experientele pe care le-am avut. Tu crezi ca de bucuros il recoltez stiuleti? Cu o asemenea atitudine fata de conditionarea cerealelor., nu ma mir ca apare scandalul aflatoxinei :) Am avut si porumb compromis pe care nu l-am putut folosi. Pentru ca a fost depozitat in lada de lemn, boabe, cu umidiate prea mare. Nu stiu cat, pt ca nu a fost masurata, dar rezultatele s-au vazut. Am avut si depozitat in stiuleti compromis in anii trecuti, mai ales la hibrizi romanesti (Turda 100, Turda 200 sau Pioneer 3901, care era la limita pt. zona noastra)
Eu vand porumbul direct la zootehnisti, asa ca stiu avantajele unui "nume bun" sau dezavantajul de a vinde porumb partial mocnit. Animalul il miroase si il lasa acolo.
Graul pe care il recoltez, il folosesc pentru consum propriu. Eu il scot din hambar sa il duc la moara si eu consum faina. Da, am avut si aprins de la "verdeturi". Si e suficient sa pui o lopata de aia intr-un sac de grau si nu iti mai tihneste de placinte.

#5433
finescu

finescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.06.2012

 rand, on 15 septembrie 2013 - 08:10, said:

Posted Image tot boabe a ajuns pana la urma. Iar graul, orzoaica si ovazul nu l-am recolta "spice" inca Posted Image)
Eu mi-am spus doar experientele pe care le-am avut. Tu crezi ca de bucuros il recoltez stiuleti? Cu o asemenea atitudine fata de conditionarea cerealelor., nu ma mir ca apare scandalul aflatoxinei Posted Image Am avut si porumb compromis pe care nu l-am putut folosi. Pentru ca a fost depozitat in lada de lemn, boabe, cu umidiate prea mare. Nu stiu cat, pt ca nu a fost masurata, dar rezultatele s-au vazut. Am avut si depozitat in stiuleti compromis in anii trecuti, mai ales la hibrizi romanesti (Turda 100, Turda 200 sau Pioneer 3901, care era la limita pt. zona noastra)
Eu vand porumbul direct la zootehnisti, asa ca stiu avantajele unui "nume bun" sau dezavantajul de a vinde porumb partial mocnit. Animalul il miroase si il lasa acolo.
Graul pe care il recoltez, il folosesc pentru consum propriu. Eu il scot din hambar sa il duc la moara si eu consum faina. Da, am avut si aprins de la "verdeturi". Si e suficient sa pui o lopata de aia intr-un sac de grau si nu iti mai tihneste de placinte.

Pai bineinteles ca rezultatele s-au vazut din moment ce tu bagi niste boabe intr-o lada si nu stii ce umiditate au,Daca la tine in zona pana si stiuletii se compromit,lasa-te de agricultura.Sau recolteaza-l in ianuarie.

#5434
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011
Nu toata lumea isi permite sa isi ia un umidometru. Tu stai in Constanta si nu poti compara cu zonele din nordul sau centrul tarii.
De ce te aprinzi asa tare si-i spui omului sa se lase de agricultura? Colegul rand e unul din cei care stiu ce vorbesc si chiar contribuie cu informatii utile la dezvoltarea acestei arii.
Anul acesta am recoltat grau batut de gheata, cu 2 generatii: una uscata si una verde. Desi am asteptat pana la 1 august tot am avut si ceva boabe crude care mi-au format cuiburi in magazie. Ai avea tu o solutie de a separa boabele uscate de cele verzi?

Edited by cristiflb, 15 September 2013 - 10:15.


#5435
finescu

finescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.06.2012
Poate ca am exagerat.Si eu il apreciez pe colegul nostru Rand.Se vede ca este pasionat de agricultura si bine informat,dar sa nu-mi spuna ca trei buruieni or sa dea foc la un grau cu 12% umiditate.Ghinionul lui este zona.La el toate cerealele mocnesc.

#5436
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Nu e nevoie de aprecieri, important este ca sa nu ma injure pe urma @irimiaciprian1 sau altii ca si-au compromis munca de un an de zile pe sfaturile mele.
Da, e o diferenta intre zona de nord si sud, ca nu degeaba sunt samsari care aduc cereale din Banat si le renteaza sa le vanda aici. Dar, sunt unele reguli generale care trebuie respectate.
Eu stiu ce am patit, si eu si altii din zona asta, stiu si cum sa fac sa nu mai patesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate